Φίλη με διφορούμενες προθέσεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911

    Unhappy Φίλη με διφορούμενες προθέσεις

    Γεια σας!
    Ζω τα τελευταία χρόνια στο εξωτερικό. Τον 1ο χρόνο σε κάτι μαθήματα που παρακολουθούσα στο πανεπιστήμιο ανάμεσα σε άλλο κόσμο γνώρισα και μια κοπέλα με την οποία κάναμε αρκετή παρέα, έχει τρομερό χιούμορ σε σημείο να μπορεί να σε κάνει να χτυπιέσαι στα γέλια. Η κοπελα αυτή δεν είναι ελληνίδα αλλά είναι παντρεμένη με έλληνα. Ελεγε ότι προερχόταν από πολύ φτωχή οικογένεια, έφυγε στα 18 από το χωριό της να σπουδάσει χωρίς χρήματα και γενικά τα κατάφερε αξιοπρεπώς αν και με τεράστιες δυσκολίες. Στα μαθήματα προχωρούσε με το ζόρι και κουτσα-στραβά αλλά με τη βοήθεια όλων μας κατάφερε να τελειώσει το πρόγραμμα. Πάρα πολύ καλή στην κοινωνικοποίηση, να χώνεται σε παρέες, με θάρρος, τρομερό χιούμορ, καταφέρνει να κερδίζει τη συμπάθεια και να γίνεται αγαπητή. Σε αυτό βοηθάει και η εμφάνιση τής, αν και είναι 34 ετών μοιάζει με κοριτσάκι 10 ετών, μια αθώα ευγενική ψυχή.

    Και έρχομαι στο τώρα.....γενικά η φετινή χρονιά δεν ήταν καλή για μένα, έπαθα μια γερή νοητική υπερκόπωση, αναγκάστηκα να αφήσω τη δουλειά μου ως ερευνητρια στο πανεπιστήμιο γιατί πιεζόμουν πάρα πολύ και ήμουν παραγωγική με το ζόρι αλλά βρήκα όμως μια άλλη δουλειά σε γραφείο εταιρείας με περισσότερα χρήματα αλλά άσχετη με τις σπουδές μου, κάτι που μου στοίχισε ψυχολογικά πάρα πολύ....Η κοπέλα αυτή συνέχιζε να μου στέλνει βιντεάκια, στίχους, τις γνωστές διαφορες βλακείες στο facebook to keep contact, και γενικά κρατούσαμε μια επικοινωνία διακριτική και χαβαλεδιαρικη. Από όσο ξέρω την ίδια συμπεριφορά έχει και προς άλλα άτομα. Από τον Ιούνιο και μετά που στριμώχτηκα με τη δουλειά και της το ειχα πει ότι πιέστηκα πολύ ψυχολογικά, αρχισε να είναι μονίμως εκεί παρούσα...να μου στέλνει καλημέρες στο μεσεντζερ, στιχους τα απογευματα, διαφορες αγγελίες, ειδήσεις κλπ...διάφορα δηλαδή φαινομενικά χρήσιμα...Όταν βρήκα δουλειά, τής έλεγα πόσο δυσκολεύομαι μετά από τόσα χρόνια διάβασμα και έρευνες, να κάνω κάτι πιο πρακτικό και καθημερινό....μου σύστησε μια γνωστή της που έκανε ακριβώς την ίδια δουλειά για να ανταλλάξουμε απόψεις και να μου δώσει τιπς...Τέλος Ιουλίου βρήκε ένα ελληνικό γλέντι που θα γινόταν στην πολη που μένω και μου λέει θα έρθω για ένα βράδυ να πάμε να χορέψουμε, αν δεν έχεις χώρο κοιμάμαι στο πάτωμα. Δεν μπορούσα να πω όχι από ευγένεια και μόνο, πήγα και αγόρασα ένα ράντζο για να βολευτεί. Εγώ μένω σε δωμάτιο που ανήκει στο πανεπιστήμιο λόγω του μειωμένου μπάτζετ μου. Η ψυχολογια μου στα τάρταρα γιατί μου στοίχισε να χάσω τη δουλειά μου και να καταλήξω σε μια άσχετη δουλειά και αυτή που λέει ο λόγος στο χορό και στο γλέντι πρώτη. Να φτιασιδωθεί, να μακιγιαριστεί, να σουλουπωθεί λες και επρόκειτο να βγει με το γκόμενό της. Εγώ πάλι στο τελείως αντίθετο μήκος κύματος.

    Γενικά δεν μου αρέσουν τα πολλα-πολλά στις παρέες μου, πάντα κρατάω αποστάσεις και γενικά προσέχω για να μην πληγωθώ είτε απο φιλίες είτε απο ερωτικές σχέσεις. Με αυτήν, λόγω του ότι πάτησε πάνω στην κακή ψυχολογία μου, ένιωθα ότι τής χρωστάω μια φιλοξενία, μια βοηθεια. Τον επόμενο μήνα μου λέει θα έρθω με μια φίλη-τη φίλη που μου έδινε τα τιπς για τη δουλεια- πάλι για ένα βράδυ. Μα της λέω δεν υπάρχει χώρος να κοιμηθούμε 3 άτομα, είδες πόσο είναι το δωμάτιο. Δεν πειράζει μου λέει ένα βράδυ είναι. Της λέω λυπάμαι αλλά με τέτοιες συνθήκες δεν μπορώ να σας φιλοξενήσω. Δουλεύω όλη τη βδομάδα, δεν είμαι καλά ψυχολογικά, είναι και μικρός ο χώρος, συγχωρεσε με δεν γινεται. Τον επόμενο μήνα μετακόμισα καθότι άλλαξαν κάποια δεδομένα σε ένα δωμάτιο εξίσου μικρό σε άλλη πιο κεντρική πόλη, όχι τη δική της. Αυτή παρακολοθούσε ένα μάθημα ονλαιν και μου είχε πει ότι θέλει βοήθεια με τα αγγλικά. Λέω όι τόσο με στήριξε ψυχολογικα στα ντάουν μου, ένιωθα ότι της το χρωστάω και αφιέρωσα ολόκληρα βράδυα από τις 8 ως τις 11 μη σας πω 12 το βράδυ να διαβάζω και να διορθώνω εργασίες της στα αγγλικά. Μέχρι και άρθρο για δημοσίευση διόρθωσα που τελικά τής το απέρριψαν, και πρόταση για διδακτορικό που επίσης της το απέρριψαν. Εγώ διορθωνα τα γραμματικά λάθη και τις εκφράσεις, όχι την ουσία του κειμενου που στο κάτω κατω της γραφής δεν είναι το αντικειμενό μου.
    Τον επόμενο μήνα μου λέει κανόνισα καφε με τους συμμαθητες από το ονλαιν μαθημα στην πολη σου, θα με φιλοξενησεις ενα βραδυ, να ερθω στις ταδε του μηνα? πάλι θα ερχοταν μεσημερι σαββατου, θα πηγαίναμε στον καφέ απόγευμα σαββατου και θα εφευγε πρωι Κυριακής. Ε λέω δε βαριεσαι, μια μέρα είναι θα περάσει. Λόγω μετακόμισης δεν πήρα όλα μου τα πράγματα στην προσπάθεια να μειώσω το κόστος και δεν είχα 2ο κρεβάτι. Ρώτησα τα άλλα παιδιά εδώ που μένω και ένας συμπαθεστατος νεαρούλης προσφέρθηκε να μου δανείσει ένα φουσκωτο στρωμα το οποίο δυστυχώς ήταν διπλό. Λέω οκ από το να δωσω 70 ευρώ να πάρω ένα άχρηστο ράντζο, καλύτερα. Της το είπα στο μεσεντζερ με απολογητική διάθεση, δηλαδή χίλια συγνωμη αλλά λόγω μετακόμισης και έλλειψης χρημάτων δεν έχω 2ο κρεβάτι αλλά δανείστηκα ένα διπλό φουσκωτό στρώμα για σένα, ελπίζω να μην έχεις θέμα....αυτή έβαλε τα γέλια, Δεν έδωσα σημασία...
    Και ερχόμαστε στην επισκεψη.....την παραμονή δούλευα ως τις 18, γυρισα σπιτι, εβαλα πλυντηριο, σιδερο μετά, την επομενη πήγα σουπερ για να μαγειρεψω ουτως ωστε οταν ερθει να τσιμπησουμε κατι για να παμε στον καφε. Τα λέω αυτα για να καταλαβετε την κατασταση στην οποια ημουν...Αυτη έρχεται με ένα ύφος λες και επρόκειτο να παει να συναντήσει το γκομενο της, βαμμένη στολισμένη χτενισμένη και με λάγνο βλεμμα, όχι με το αθωο βλεμμα, να με κοιτάζει κατάματα και με νοημα, τόσο που ενοχληθηκα και της λέω ήρθα σε μια ξένη χώρα και βρήκα μια αληθινή αδερφή μπας και τη γειωσω. Με αγκάλιασε οταν με πρωτοειδε λες και ειχε να με δει χρονια και μας ειχαν χωρισει πολεμοι, σεισμοι και καταποντισμοι. οΤαν ετοιμαζα να τσιμπήσουμε κάτι, ήρθε πάρα πολύ κοντα μου και να με κοιτάει καταματα και με νόημα. Τοσο ενοχληθηκα που μου βγηκε το παγοβουνο που κρυβω μεσα μου και δεν ηξερα πως να αντιδρασω....Πάμε να φύγουμε για τον καφέ μετα, έκανε πάνω από μια ώρα να ετοιμαστεί, χτενιστεί, βαφτεί και όλα τα συναφή...
    Πάμε στον καφέ, ήταν άλλα 3 άτομα, όχι έλληνες. Μιλούσαμε για δουλειές, δυσκολίες, σπουδές, τη γλωσσα κλπ....Σε κάποια φάση ένας από την παρεα έλεγε πόσο σημαντικό είναι να έχεις την οικογενεια σου και να μην εισαι μονος σε μια ξένη χώρα. Συμφωνω κι εγώ και γυρίζω και της λεω, παντρεμενη εισαι, αντε κανε κι ενα παιδάκι να ολοκληρωθει η ευτυχία σου. Και μετα από λίγο γυριζει και λεει στους 2 νεαρους της παρεας, παιδια μην εχετε κανενα φίλο να της συστησουμε να μην ειναι μονη της? και γυριζει και μου λεει, αυτο επειδη μου ειπες να κανω παιδί...Σε καποια αλλη φαση μιλούσα με μια κοπελα και μου λεει ακομα δεν εχεις σχεση? λέω είχα βρει εναν αλλα΄τελικά δεν τα βρήκαμε και τελος. Και μου λεει γιατι δεν βρισκεις άλλον? της λεω ζοριζομαι οικονομικα, μια σχεση θελει εξοδους, καφεδες, εκδρομες, αυτοκινητα, κι εγω΄αυτη τη στιγμή ισα ισα που το παλευω για να μην γυρισω στην Ελλάδα. Και τι γυριζει και μου λεει η τυπισσα που φιλοξενουσα?? βρες καποιον να στα πληρωνει αυτος. Και μενω αφωνη...οταν επανήλε το αίμα στο κεφαλι μου, της λέω οτι εγω τα βγαζω περα μονη μου, οι γονεις μου με μεγαλωσαν ετσι ωστε να ειμαι ικανη να τα βγαζω περα μονη μου και λεφτα απο αντρα δεν παιρνω ποτέ ούτε και δίνω. Γυριζουμε σπιτι, της βγαζω ένα κηρυγμα για τη βλακεία που είπε, δεν σχολιασε κατι ιδιαίτερα. Πάμε να ξαπλώσουμε, αυτή στη μια άκρη του δωματίου με το διπλό στρώμα, εγω στην αλλη ακρη, σε μια φαση ερχεται και μου λεει να σου κανω μασαζακι στην πλατη, της λεω ευχαριστω δεν θελω, ποναει η πλατη μου απο τον υπολογιστή...αναγκαστηκα να της πω αυστηρα σταματα τωρα για να σταματησει και να ξεσκουμπιστει....Την αλλη μερα, άλλαξε τροπαριο. Μου εβγαλε ολοκληρο κηρυγμα πόσο αφιλοχρηματη ειναι και ποσο δεν υπολογιζει τα χρηματα κλπ κλπ κλπ...και έφυγε δοξα τω θεω.
    Ενα σοκ το επαθα γιατι πραγματικα την συμπαθουσα. Εκανα κι εγω το λαθος βεβαια να ανοιχτω γιατι ζοριστηκα ψυχολογικά. Αυτή συνέχισε να μου στελνει πρωι μεσημερι βραδυ μηνυματα στα οποια δεν απαντουσα. και δηθεν χρησιμες πληροφοριες για δουλεια τις οποιες και μονη μου αν ψαξω τις βρισκω ευκολα. Δεν εδωσα σημασία. μετα απο κάποιες μέρες μπαίνω στο μεσεντζερ και της στελνω ενα μηνυμα του τυπου χίλια συγνωμη αλλά δεν έχω ιντερνετ στο κινητο. Κάνει λαικ με γελάκι. Και συνεχίζει να στελνει διαφορα τα οποια εμειναν αδιαβαστα. Τωρα μου στελνει κάθε 3 μερες, επίσης μένουν αδιάβαστα.

    Τι λέτε?? πώς σας φαίνεται αυτή η συμπεριφορά??
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Είστε από διαφορετικούς κόσμους κι άλλη νοοτροπία.
    Εσύ είσαι στρέιτ;;;; Κολακευτηκες λίγο σε κάποια φάση.
    Δεν ξέρω αν σου την επφτε δεν είμαι σίγουρη
    Τι σε προβλημάτισε ακριβώς;;;; Δεν ταιριάζετε αστην. Απομακρυνσου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Είστε από διαφορετικούς κόσμους κι άλλη νοοτροπία.
    Εσύ είσαι στρέιτ;;;; Κολακευτηκες λίγο σε κάποια φάση.
    Δεν ξέρω αν σου την επφτε δεν είμαι σίγουρη
    Τι σε προβλημάτισε ακριβώς;;;; Δεν ταιριάζετε αστην. Απομακρυνσου.
    Ναι είμαι στρειτ!!
    τελειως αλλοι κοσμοι, τελειως αλλη νοοτροπια....
    Βρηκε σημείο να πατήσει για να με χειριστεί, και νόμισε ότι μπορούσε να προχωρησει και πιο πέρα. Θεωρώ ότι είναι έξυπνη και ξέρει να το καλύπτει...τόσο όσο ώστε να μην κάνει μπαμ, κάνει κάτι που εχει την Α σημασία αλλά ταυτοχρονα αν στριμωχτει έχει έτοιμη και τη Β ερμηνεία για ξεκαρφωμα...

    Το σοκ ηταν οτι μου την επεσε! ξεκαθαρα! απλα δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται μια δεσμευμενη να φερεται ετσι? τον αντρα της δεν τον σκέφεται?? και για να μην παρεξηγηθώ και από άντρα να είχα δεχθεί τετοια συμπεριφορα το ιδιο θα ελεγα...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  4. #4
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Ναι είμαι στρειτ!!
    τελειως αλλοι κοσμοι, τελειως αλλη νοοτροπια....
    Βρηκε σημείο να πατήσει για να με χειριστεί, και νόμισε ότι μπορούσε να προχωρησει και πιο πέρα. Θεωρώ ότι είναι έξυπνη και ξέρει να το καλύπτει...τόσο όσο ώστε να μην κάνει μπαμ, κάνει κάτι που εχει την Α σημασία αλλά ταυτοχρονα αν στριμωχτει έχει έτοιμη και τη Β ερμηνεία για ξεκαρφωμα...

    Το σοκ ηταν οτι μου την επεσε! ξεκαθαρα! απλα δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται μια δεσμευμενη να φερεται ετσι? τον αντρα της δεν τον σκέφεται?? και για να μην παρεξηγηθώ και από άντρα να είχα δεχθεί τετοια συμπεριφορα το ιδιο θα ελεγα...
    Μην προσπαθείς να βρεις λογική σε τέτοια άτομα που έχουν έτοιμο το πλάν μπι.
    Δυστυχώς θα μιλήσω άσχημα αλλά πολλά τα σκουπίδια εκεί έξω.
    Προχωρα

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    92
    Νομίζω περισσότερη σημασία έχει το πώς εσύ βιώνεις και αισθάνεσαι από αυτή τη συμπεριφορά. Κι επειδή, όπως φαίνεται, δε σου προκαλεί και τα πιο ευχάριστα συναισθήματα, ίσως είναι καιρός να αναθεωρήσεις τη σχέση που έχεις μαζί της και να επιλέξεις αν θέλεις να έχετε τις όποιες επαφές.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Σε έχει κάνει με τον τρόπο της να νοιώθεις συνεχώς ότι "της χρωστάς" το ένα και το άλλο, οτι "έχεις υποχρέωση" να ανεχτείς πράγματα που είναι σαφέστατο ότι σου φέρνουν δυσφορία, αυτή κάνει τη χαζή και το γυρνάει στο καλαματιανό, ότι δεν τη βολεύει από το ένα αυτί μπαίνει, από το άλλο βγαίνει.

    Το ζήτημα είναι, γιατί έχεις αφήσει να συμβεί αυτό; Και τώρα που κατάλαβες ότι δεν πρέπει να ανεχόμαστε χειριστικές συμπεριφορές και άτομα που δε σέβονται τα όριά μας, τι σκοπεύεις να κάνεις; Θα θέσεις όρια ή θα αφήσεις να διαιωνιστεί ή κατάσταση;

  7. #7
    kopela93
    Guest
    Δεν καταλάβει από όρια. Κοψτην.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Ναι είμαι στρειτ!!
    τελειως αλλοι κοσμοι, τελειως αλλη νοοτροπια....
    Βρηκε σημείο να πατήσει για να με χειριστεί, και νόμισε ότι μπορούσε να προχωρησει και πιο πέρα. Θεωρώ ότι είναι έξυπνη και ξέρει να το καλύπτει...τόσο όσο ώστε να μην κάνει μπαμ, κάνει κάτι που εχει την Α σημασία αλλά ταυτοχρονα αν στριμωχτει έχει έτοιμη και τη Β ερμηνεία για ξεκαρφωμα...

    Το σοκ ηταν οτι μου την επεσε! ξεκαθαρα! απλα δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται μια δεσμευμενη να φερεται ετσι? τον αντρα της δεν τον σκέφεται?? και για να μην παρεξηγηθώ και από άντρα να είχα δεχθεί τετοια συμπεριφορα το ιδιο θα ελεγα...
    αυτο ειναι το θεμα;
    πως το κανει αυτο μια δεσμευμενη;;
    δεν ξερεις δεκαδες δεσμευμενες/ους να την πεφτουν ;;;
    δεν αλλαζει κατι αν ειναι παντρεμενη με ανδρα..
    το θεμα ειναι οτι δεν το θελεις εσυ, οχι πως το κανει μια δεσμευμενη...

    η γυναικα ειναι θρασυς και πονηρη. ηρθε κοντα σου με στηριξη, "βοηθειες" γι αυτα που θεωρουσε οτι χρειαζεσαι και θα εκτιμουσες, κι οταν ηρθες σε σημειο να νοιωθεις οτι της εχεις καποιου ειδους υποχρεωση, στην επεσε...
    οπως θα εκανε κι ενας ανδρας δηλαδη.
    μονο που επειδη ειναι γυναικα, της ηταν πολυ πιο ευκολο να σε πλησιασει σαν "αδερφη" που ειπες κι εσυ...
    και το εκανε πονηρα, διοτι αν εσυ δυσανασχετουσες και της ελεγες να μαζευτει γιατι δεν ενδιαφερεσαι, θα το εριχνε στην τρελλιτσα, διοτι αυτα που εκανε, ηταν οριακα παρεξηγησιμα, οχι ξεκαθαρα. απο τις περιγραφες που κανεις, περισσοτερο στα βλεμματα καταλαβες τις προθεσεις της, παρα σε συγκεκριμενες κινησεις.
    οκ, πηγε να σου κανει μασαζ. και ποσες φιλες μας δεν μας εχουν κανει μασαζ; ειναι δυσκολο να υποστηριξεις οτι εκανε κατι αλλο.
    η γνωμη μου ειναι να το αντιμετωπισεις οπως αν ηταν ανδρας καισ την επεφτε.
    οταν ξαναεπιχειρησει, της λες οτι εσυ δεν ενδιαφερεσαι για ερωτικες σχεσεις μαζι της, γι αυτο και καλυτερα να κοψετε φιλοξενιες και τετοιου ειδους επαφες κι οταν στο παιξει κινεζα οτι εσυ παρεξηγησες, μεινε σταθερη οτι δεν σου αλλαζει γνωμη κι οτι οι κινησεις της σου ηταν ξεκαθαρες κι αστην να ωρυεται.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Σε έχει κάνει με τον τρόπο της να νοιώθεις συνεχώς ότι "της χρωστάς" το ένα και το άλλο, οτι "έχεις υποχρέωση" να ανεχτείς πράγματα που είναι σαφέστατο ότι σου φέρνουν δυσφορία, αυτή κάνει τη χαζή και το γυρνάει στο καλαματιανό, ότι δεν τη βολεύει από το ένα αυτί μπαίνει, από το άλλο βγαίνει.

    Το ζήτημα είναι, γιατί έχεις αφήσει να συμβεί αυτό; Και τώρα που κατάλαβες ότι δεν πρέπει να ανεχόμαστε χειριστικές συμπεριφορές και άτομα που δε σέβονται τα όριά μας, τι σκοπεύεις να κάνεις; Θα θέσεις όρια ή θα αφήσεις να διαιωνιστεί ή κατάσταση;
    ακριβώς!!
    γιατί άφησα να συμβεί αυτο?? επειδή ζορίστηκα πάρα πολύ που άφησα μια δουλειά σχετική με τις σπουδές μου και κατέληξα σε μια άλλη δουλειά άσχετη, που ένας ντόπιος κάνει με ένα απλό απολυτήριο λυκείου...εε αυτό με έχει διαλύσει...παρά το ότι το πακέτο της άσχετης δουλειάς και όλα όσα μου προσφέρει δεν συγκρίνονται με όσα ελάχιστα μου προσφερε η αρχική δουλειά...
    Εκεί βρήκε και πάτησε η τυπισσα αυτή...στην κακή ψυχολογία μου και στο ότι είχα ανάγκη να μιλήσω και να μοιραστώ πόσο άσχημα και πόσο Looser ένιωθα...

    εννοείται βάζω όρια, αυστηρά και απόλυτα! αφού δεν διαβαζω καν οσα μου στελνει στο facebook...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αυτο ειναι το θεμα;
    πως το κανει αυτο μια δεσμευμενη;;
    δεν ξερεις δεκαδες δεσμευμενες/ους να την πεφτουν ;;;
    δεν αλλαζει κατι αν ειναι παντρεμενη με ανδρα..
    το θεμα ειναι οτι δεν το θελεις εσυ, οχι πως το κανει μια δεσμευμενη...

    η γυναικα ειναι θρασυς και πονηρη. ηρθε κοντα σου με στηριξη, "βοηθειες" γι αυτα που θεωρουσε οτι χρειαζεσαι και θα εκτιμουσες, κι οταν ηρθες σε σημειο να νοιωθεις οτι της εχεις καποιου ειδους υποχρεωση, στην επεσε...
    οπως θα εκανε κι ενας ανδρας δηλαδη.
    μονο που επειδη ειναι γυναικα, της ηταν πολυ πιο ευκολο να σε πλησιασει σαν "αδερφη" που ειπες κι εσυ...
    και το εκανε πονηρα, διοτι αν εσυ δυσανασχετουσες και της ελεγες να μαζευτει γιατι δεν ενδιαφερεσαι, θα το εριχνε στην τρελλιτσα, διοτι αυτα που εκανε, ηταν οριακα παρεξηγησιμα, οχι ξεκαθαρα. απο τις περιγραφες που κανεις, περισσοτερο στα βλεμματα καταλαβες τις προθεσεις της, παρα σε συγκεκριμενες κινησεις.
    οκ, πηγε να σου κανει μασαζ. και ποσες φιλες μας δεν μας εχουν κανει μασαζ; ειναι δυσκολο να υποστηριξεις οτι εκανε κατι αλλο.
    η γνωμη μου ειναι να το αντιμετωπισεις οπως αν ηταν ανδρας καισ την επεφτε.
    οταν ξαναεπιχειρησει, της λες οτι εσυ δεν ενδιαφερεσαι για ερωτικες σχεσεις μαζι της, γι αυτο και καλυτερα να κοψετε φιλοξενιες και τετοιου ειδους επαφες κι οταν στο παιξει κινεζα οτι εσυ παρεξηγησες, μεινε σταθερη οτι δεν σου αλλαζει γνωμη κι οτι οι κινησεις της σου ηταν ξεκαθαρες κι αστην να ωρυεται.
    άντρες δεσμευμένους να την πέφτουν σε άλλες ναι!!
    γυναίκα δεσμευμένη με άντρα να την πεφτει σε γυναικα, όχι δεν ήξερα, ομολογώ

    Μα ό,τι κάνει το ρίχνει στην τρελίτσα και στο καλαματιανό με απιστευτη ευελιξια και ταχυτητα, για αυτο και εχω μεινει καγκελο.

    Εκοψα καθε επικοινωνια μαζι της! δεν μπορω να αντιμετωπισω τοσο διπροσωπα ατομα, νιωθω πολυ ευαλωτη λογω των προβληματων με τη δουλεια μου και θελω να εχω το μυαλο μου καθαρο και απερισπαστο...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    άντρες δεσμευμένους να την πέφτουν σε άλλες ναι!!
    γυναίκα δεσμευμένη με άντρα να την πεφτει σε γυναικα, όχι δεν ήξερα, ομολογώ

    Μα ό,τι κάνει το ρίχνει στην τρελίτσα και στο καλαματιανό με απιστευτη ευελιξια και ταχυτητα, για αυτο και εχω μεινει καγκελο.

    Εκοψα καθε επικοινωνια μαζι της! δεν μπορω να αντιμετωπισω τοσο διπροσωπα ατομα, νιωθω πολυ ευαλωτη λογω των προβληματων με τη δουλεια μου και θελω να εχω το μυαλο μου καθαρο και απερισπαστο...
    ειτε ειναι λεσβια και εχει εναν λευκο γαμο για τα ματια του κοσμου, ειτε ειναι μπαι,
    οποτε μπορει να την πεσει σε ανδρα, μπορει και σε γυναικα.
    δεν ειναι εκει το θεμα σου.
    το θεμα ειναι οτι ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ.
    και βεβαια το οτι εκ του πονηρου και καλυμμενα σε πλησιασε και χωθηκε.
    καλα θα κανεις να την απομακρυνεις κι αν επιμεινει με θρασσος πες το και ξεκαθαρ αοτι δεν νοιωθεις ανετα σε σπιτι μονη μαζι της, ξεπερναει καποια ορια χωρις να το εχεις απιτρεψει κι αν πει οτι δεν καταλαβαινει, πες της οτι καταλαβαινεις εσυ κι αυτο αρκει..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Καταρχην δεν νομιζω να της χρωστας τιποτα. Το να στελνει μηνυματα στο fb δεν σημαινει οτι κανει ερευνα για σενα. Απλα διαβασε κατι, εκει που σερφαρει και στο στελνει. Ακομα και εαν σε σκεφτηκε, ερευνησε και ειπε ας στειλω κατι, συνηθως αυτα παιρνουν λιγα δευτερολεπτα στην σημερινη τεχνολογικη κοινωνια. Ισα για να κραταει σχεσεις και να της περνα ισως η ωρα.
    Τωρα το οτι ζητησε φιλοξενια, ειναι κατι που προσφερεις εσυ και ειναι σημαντικο. Το οτι ασχοληθηκες να τις κανεις εργασιες, ειναι πραγματικος μοχθος. Σου χρωσταει θα ελεγα πολλα.
    Εαν δεν την θες για παρεα, καλα κανεις και την αγνοεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ειτε ειναι λεσβια και εχει εναν λευκο γαμο για τα ματια του κοσμου, ειτε ειναι μπαι,
    οποτε μπορει να την πεσει σε ανδρα, μπορει και σε γυναικα.
    δεν ειναι εκει το θεμα σου.
    το θεμα ειναι οτι ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ.
    και βεβαια το οτι εκ του πονηρου και καλυμμενα σε πλησιασε και χωθηκε.
    καλα θα κανεις να την απομακρυνεις κι αν επιμεινει με θρασσος πες το και ξεκαθαρ αοτι δεν νοιωθεις ανετα σε σπιτι μονη μαζι της, ξεπερναει καποια ορια χωρις να το εχεις απιτρεψει κι αν πει οτι δεν καταλαβαινει, πες της οτι καταλαβαινεις εσυ κι αυτο αρκει..
    αυτό σκέφτομαι κι εγώ...είτε ειναι λεσβία και παντρεύτηκε για το συμφέρον (κατά πως μου είπε βρες κάποιον να στα πληρώνει αυτός και την επόμενη μερα αλλαξε τροπαριο) είτε είναι μπαι και παιζει με τα 2 φύλα χρησιμοποιώντας την κακομοιριά ως μέσο προσέγγισης.
    Επειδή την ξέρω υποτίθεται 3 χρόνια και νόμιζα ότι την ξέρω και την συμπαθουσα, εχω παει σοκ!!!

    εννοείται έχω κόψει μαχαίρι κάθε επικοινωνία, ετσι κι αλλιώς ευτυχώς σε άλλη πόλη μένει, άρα το facebook και το μεσεντζερ ειναι οι μονοι τροποι επικοινωνίας
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Καταρχην δεν νομιζω να της χρωστας τιποτα. Το να στελνει μηνυματα στο fb δεν σημαινει οτι κανει ερευνα για σενα. Απλα διαβασε κατι, εκει που σερφαρει και στο στελνει. Ακομα και εαν σε σκεφτηκε, ερευνησε και ειπε ας στειλω κατι, συνηθως αυτα παιρνουν λιγα δευτερολεπτα στην σημερινη τεχνολογικη κοινωνια. Ισα για να κραταει σχεσεις και να της περνα ισως η ωρα.
    Τωρα το οτι ζητησε φιλοξενια, ειναι κατι που προσφερεις εσυ και ειναι σημαντικο. Το οτι ασχοληθηκες να τις κανεις εργασιες, ειναι πραγματικος μοχθος. Σου χρωσταει θα ελεγα πολλα.
    Εαν δεν την θες για παρεα, καλα κανεις και την αγνοεις.
    Νιωθω οτι της χρωσταω επειδή όταν εμεινα χωρις δουλεια τον Ιουνιο και ζοριστηκα πολυ, με επαιρνε τηλεφωνο καθημερινα, να με ακουσει, να μου συμπαρασταθει, να με ενθαρρυνει. Η δουλειά μου ηταν με συμβαση ορισμενου χρονου που δεν ανανεωθηκε και επειδη ζω στο εξωτερικο ηδη 3 χρονια, δεν μπορώ να μενω εδω χωρις να εργαζομαι. Και επειδη μου εστελνε συνεχως βλακειες στο facebook to keep contact, ανοιχτηκα κι εγω, πάτησε εκει και αρχισε να διεκδικει περισσοτερο χωρο στη ζωη μου. Φτασαμε στο σημείο να μιλάμε καθημερινα περιπου μιαμιση ωρα στο μεσεντζερ. Είχα αναγκη κι εγω να μοιραστω τα αρνητικα μου συναισθηματα και κάπου έχασα το οριο, ενιωθα οτι μιλαω σε μια αδερφη, σε εναν συγγενη, οχι απλα σε μια φίλη...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Νιωθω οτι της χρωσταω επειδή όταν εμεινα χωρις δουλεια τον Ιουνιο και ζοριστηκα πολυ, με επαιρνε τηλεφωνο καθημερινα, να με ακουσει, να μου συμπαρασταθει, να με ενθαρρυνει. Η δουλειά μου ηταν με συμβαση ορισμενου χρονου που δεν ανανεωθηκε και επειδη ζω στο εξωτερικο ηδη 3 χρονια, δεν μπορώ να μενω εδω χωρις να εργαζομαι. Και επειδη μου εστελνε συνεχως βλακειες στο facebook to keep contact, ανοιχτηκα κι εγω, πάτησε εκει και αρχισε να διεκδικει περισσοτερο χωρο στη ζωη μου. Φτασαμε στο σημείο να μιλάμε καθημερινα περιπου μιαμιση ωρα στο μεσεντζερ. Είχα αναγκη κι εγω να μοιραστω τα αρνητικα μου συναισθηματα και κάπου έχασα το οριο, ενιωθα οτι μιλαω σε μια αδερφη, σε εναν συγγενη, οχι απλα σε μια φίλη...
    Ναι και εγω το εχω κανει. Σε ατομο που με στηριξε στα δυσκολα διαδικτυακα, εφαγα 12ωρα για να κανω πανεπιστημιακες εργασιες πανω στον προγραμματισμο για αυτην. Καλα τα λεγαμε. Μου εκοψε επαφη οταν ζητησα φιλοξενια. Δεν ξερω εαν ζει ή πεθανε.
    Μια αλλη συμβουλη ειναι κρατα αμυνα. Δηλαδη μπορει να μην εισαι ψυχολογικα καλα ή λιαν εκνευρισμενη την συγκεκριμενη στιγμη και να θες να μην την βλεπεις στα ματια σου και ισως επηρεαζεται και η κριση σου. Μπορει αυτο να περασει.
    Φιλη μεχρι εκει, οχι ανευ ορου παραδοση.
    Τωρα για το πεσιμι τι να πω. Δεν λεω τιποτα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. μια φιλη.....
    By hlias1988 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 01-04-2020, 15:36
  2. Η φίλη μου
    By Sty in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 28-12-2019, 13:48
  3. ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ
    By panos7wwe in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 22-10-2014, 21:27
  4. Φίλη...;
    By anna laki in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 80
    Last Post: 07-06-2014, 04:21
  5. Φίλη
    By Νάντια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 30-09-2012, 01:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •