Νυχτερινή υπερφαγια στα 55 κιλά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    3

    Νυχτερινή υπερφαγια στα 55 κιλά

    Καλησπέρα σε όλους, έχοντας περάσει νευρική ανορεξία πριν κάποια χρόνια, τους τελευταίους μήνες υποφέρω από υπερφαγικα επεισόδια τη νύχτα, συγκεκριμένα ξυπνάω ακριβώς 3κ μισή και κατευθύνομαι σαν ζόμπι στο ψυγείο. Υπάρχει κάποιος που το αντιμετώπισε;
    Είναι αδύνατη 55 κιλά με ύψος 1.70 και γενικά ακολουθώ σωστή διατροφή και γυμνάζομαι. Έχω βάλει 2 κιλά λόγω της υπερφαγιας. Μέσα σε 2 μήνες περίπου. Δεν πάω σε ψυχίατρο κακώς, γιατί φοβάμαι πολύ τη διάγνωση, κακώς μιας και έχω τόσο κακή σχέση με το φαγητό που αν μου γράψει αγωγή, φοβάμαι πως θα με παχύνει. Σκεφτείτε είχα διαγνωστεί με κατάθλιψη και δεν πήρα ποτέ το φάρμακο. Κάποια βοήθεια;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Τι σημαίνει για εσένα σωστή διατροφή θα ήθελες να μας το αναλύσεις; Πριν 3 μήνες που δεν είχες υπερφαγικά τι έτρωγες σε 24 ώρες; Τώρα τι τρως; Πόσο γυμνάζεσαι; Αυτά που λαμβάνεις ως διατροφή επαρκούν για την εκγυμναση που κάνεις; Αν μου λες πως είσαι 1,70 55 κιλά πρέπει να είσαι γύρω στο 14% λίπος κάπου εκεί. Πόσο χρονών είσαι;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    3
    Κοίτα ως διατροφολόγος, σωστή διατροφή εννοώ 5 γεύματα την ημέρα 3 μεγάλα και 2 σνακ, κυρίως πρωτεΐνη η αλήθεια είναι αν και λάθος, απέφευγα πάντα τους υδατάνθρακες, περίπου γύρω στις 1200 θερμίδες τη μέρα καταναλωνω, γενικά στίβο έκανα οπότε τρέχω 5 χλμ κάθε μέρα αλλά κάνω και ενδυνάμωση λάστιχα 3 φορές την εβδομάδα.
    Το θέμα είναι ότι ενώ λαμβάνω τροφή που αρκεί κάθε βράδυ σηκώνομαι και όχι για να φάω απαραίτητα κάτι που λέμε πονηρό, μπορώ να τελειώσω πχ και μια κατσαρόλα φασολάκια, σαν να υπνοβατω.
    Κατά συνέπεια, νιώθω χάλια το πρωί με καουρα φοβερή τάση για εμετό και δεν μπορώ να φάω τπτ μέχρι 10 το βράδυ..
    Ποσοστό λίπους έχω 12%

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Bou View Post
    Κοίτα ως διατροφολόγος, σωστή διατροφή εννοώ 5 γεύματα την ημέρα 3 μεγάλα και 2 σνακ, κυρίως πρωτεΐνη η αλήθεια είναι αν και λάθος, απέφευγα πάντα τους υδατάνθρακες, περίπου γύρω στις 1200 θερμίδες τη μέρα καταναλωνω, γενικά στίβο έκανα οπότε τρέχω 5 χλμ κάθε μέρα αλλά κάνω και ενδυνάμωση λάστιχα 3 φορές την εβδομάδα.
    Το θέμα είναι ότι ενώ λαμβάνω τροφή που αρκεί κάθε βράδυ σηκώνομαι και όχι για να φάω απαραίτητα κάτι που λέμε πονηρό, μπορώ να τελειώσω πχ και μια κατσαρόλα φασολάκια, σαν να υπνοβατω.
    Κατά συνέπεια, νιώθω χάλια το πρωί με καουρα φοβερή τάση για εμετό και δεν μπορώ να φάω τπτ μέχρι 10 το βράδυ..
    Ποσοστό λίπους έχω 12%
    Οπότε πλέον δεν έχεις πρόγραμμα. Πλέον τρως μετά τις 10. Λοιπόν εγώ αν ήμουν στη θέση σου και είχα να αντιμετωπίσω αυτό το πρόβλημα θα φρόντιζα να έχω μόνο το φαγητό της ημέρας τίποτα περισσότερο. Βέβαια εγώ μένω μόνος μου και μπορώ, αν ζεις με άλλους δεν είναι εφικτό οπότε εκεί θα έκανα κάτι άλλο θα έκανα μια βραδυνή προπόνηση η οποία να με στέλνει στο κρεβάτι και να μην μου δίνει τη δυνατότητα να ξυπνήσω μέσα στα χαράματα για να φάω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Bou View Post
    Κοίτα ως διατροφολόγος, σωστή διατροφή εννοώ 5 γεύματα την ημέρα 3 μεγάλα και 2 σνακ, κυρίως πρωτεΐνη η αλήθεια είναι αν και λάθος, απέφευγα πάντα τους υδατάνθρακες, περίπου γύρω στις 1200 θερμίδες τη μέρα καταναλωνω, γενικά στίβο έκανα οπότε τρέχω 5 χλμ κάθε μέρα αλλά κάνω και ενδυνάμωση λάστιχα 3 φορές την εβδομάδα.
    Το θέμα είναι ότι ενώ λαμβάνω τροφή που αρκεί κάθε βράδυ σηκώνομαι και όχι για να φάω απαραίτητα κάτι που λέμε πονηρό, μπορώ να τελειώσω πχ και μια κατσαρόλα φασολάκια, σαν να υπνοβατω.
    Κατά συνέπεια, νιώθω χάλια το πρωί με καουρα φοβερή τάση για εμετό και δεν μπορώ να φάω τπτ μέχρι 10 το βράδυ..
    Ποσοστό λίπους έχω 12%
    πες μου αν θελεις, μετα το μεσημερι κατα μεσο ορο τι τρως και ποιες ωρες το τρως; τι ωρα πεφτεις να κοιμηθεις;

  6. #6
    kopela93
    Guest
    Είναι καθαρά ψυχολογικό συναισθηματικό το θέμα σου. Είναι ο τρόπος σου για να αντιμετωπίσεις κάποια πράγματα μέσα σου . Σίγουρα δεν έχεις κάποια ιδιαίτερη αδυναμία (με την έννοια της διακαους επιθυμίας --και αυτό όχι επειδή πέρασες ανορεξία) στο φαγητό. Απλώς ξεσπας στο φαγητό είτε τρώγοντας πολύ είτε λίγο. Είναι τα δύο άκρα. Αυτό πρέπει να αντιμετωπιστεί με ψυχοθεραπεία. Να μιλήσεις για αυτό ανοιχτά. Να δεις για ποιο λόγο ξεσπας εκεί. Τι θες να αποφύγεις συναισθηματικά; Είναι μηχανισμός άμυνας.
    Θα σε βοηθούσε να μπεις σε ομάδα ανωνυμων υπερφαγων, υπάρχει ονλαιν και έχει συναντήσεις δωρεάν, ζουμ και whats app.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    3
    Γειά σας παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για την ανταπόκριση
    Λοιπόν, κάπως με σόκαρε το μνμ της τελευταίας κοπέλας, θετικά εννοώ, περί ψυχολογικού παράγοντα. Το ξέρω ότι είναι αυτό και ότι ξεσπάω εκεί. Πχ αυτή την εβδομάδα, για κάποιο λόγο απλά δεν τρώω τπτ. Λιχουδω, λαιμαργη πως το λένε, δεν ήμουν ποτέ. Την επόμενη εβδομάδα βέβαια πιθανόν να σηκώνομαι κάθε βράδυ στις 3 πάρα συγκεκριμένα και να τρώω όλο το ψυγείο. Κάτι συμβαίνει σίγουρα που με κάνει να ξεσπάω εκεί. Δεν εχω κόλλημα με την εικόνα μ και τέτοια ούτε με ένοιαζε ποτέ να μαι η πιο κορμαρα και καλά, το λέω με απλά λόγια. Γενικά είμαι αυτοκαταστροφικος χαρακτήρας γι αυτό αποφεύγω και τον ψυχίατρο. Ίσως πρέπει να σταματήσω να το κάνω.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    28
    Η στροφή στην υπερφαγεία και στο κακό φαγητό είναι συνήθως ψυχολογικοί λόγοι όπως σωστά αναφέρθηκε.
    Αυτό αντιμετωπίζεται με διάβασμα ,με ψυχολογική υποστήριξη από τον κύκλο σου και ίσως από κάποιον ειδικό και με αλλαγή στάση ζωής.
    Για τον σύγχρονο άνθρωπο θεωρώ πως το φαγητό τον απασχολεί περισσότερο απ΄όσο θα έπρεπε.
    Σαφώς και πρέπει να μας απασχολεί για λόγους σωστής διατροφής αλλά και για τις κοινωνικές σχέσεις αλλά δεν είναι ο αυτοσκοπός της ζωής.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Bou View Post
    Καλησπέρα σε όλους, έχοντας περάσει νευρική ανορεξία πριν κάποια χρόνια, τους τελευταίους μήνες υποφέρω από υπερφαγικα επεισόδια τη νύχτα, συγκεκριμένα ξυπνάω ακριβώς 3κ μισή και κατευθύνομαι σαν ζόμπι στο ψυγείο. Υπάρχει κάποιος που το αντιμετώπισε;
    Είναι αδύνατη 55 κιλά με ύψος 1.70 και γενικά ακολουθώ σωστή διατροφή και γυμνάζομαι. Έχω βάλει 2 κιλά λόγω της υπερφαγιας. Μέσα σε 2 μήνες περίπου. Δεν πάω σε ψυχίατρο κακώς, γιατί φοβάμαι πολύ τη διάγνωση, κακώς μιας και έχω τόσο κακή σχέση με το φαγητό που αν μου γράψει αγωγή, φοβάμαι πως θα με παχύνει. Σκεφτείτε είχα διαγνωστεί με κατάθλιψη και δεν πήρα ποτέ το φάρμακο. Κάποια βοήθεια;
    Καλησπέρα,σε τι φάση βρίσκεσαι τώρα; Με ενδιαφέρει και εμένα γιατί έχω διαγνωστεί με βουλιμία και έχω και θέμα με την διατροφη
    Και όντως παίζει ρόλο ο ψυχολογικός παράγοντας από ότι Μ λέει η ψυχίατρος που πηγαινω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Bou View Post
    Γειά σας παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για την ανταπόκριση
    Λοιπόν, κάπως με σόκαρε το μνμ της τελευταίας κοπέλας, θετικά εννοώ, περί ψυχολογικού παράγοντα. Το ξέρω ότι είναι αυτό και ότι ξεσπάω εκεί. Πχ αυτή την εβδομάδα, για κάποιο λόγο απλά δεν τρώω τπτ. Λιχουδω, λαιμαργη πως το λένε, δεν ήμουν ποτέ. Την επόμενη εβδομάδα βέβαια πιθανόν να σηκώνομαι κάθε βράδυ στις 3 πάρα συγκεκριμένα και να τρώω όλο το ψυγείο. Κάτι συμβαίνει σίγουρα που με κάνει να ξεσπάω εκεί. Δεν εχω κόλλημα με την εικόνα μ και τέτοια ούτε με ένοιαζε ποτέ να μαι η πιο κορμαρα και καλά, το λέω με απλά λόγια. Γενικά είμαι αυτοκαταστροφικος χαρακτήρας γι αυτό αποφεύγω και τον ψυχίατρο. Ίσως πρέπει να σταματήσω να το κάνω.
    καλημερα.
    ειναι βεβαιο οτι ειναι ψυχολογικο το θεμα.
    σε ολες τις διατροφικες διαταραχες ειναι ψυχολογικο το θεμα...
    ξεκινησες την διηγηση λεγοντας οτι κανεις καλη διατροφη, αλλα προκυπτει οτι δεν κανεις καθολου καλη διατροφη.
    περα απο τα υπερφαγικα επεισοδια, καθεσαι ολη μερα νηστικη.
    επομενως ειναι το πλεον βεβαιο οτι τα πυροδοτεις με αυτην την διατροφη που κανεις.
    ΦΥΣΙΚΑ η σωστη κινηση ειναι να απευθυνθεις σε εναν ψυχολογο που ασχολειται με διατροφκες διαταραχες, οχι απαραιτητα ψυχιατρο.
    αλλα αν μπορεσεις, πιστευω θα βοηθησει να κανεις οντως μια καλη διατροφη.
    να μην σκεφτεσαι οτι τρως την κατσαρολα το βραδυ και δεν υπαρχει περιθωριο να τρως και κανονικα.
    αν καταφερεις να ξαναφας κανονικα τα μικρα σου γευματα, θα μειωθουν τα υπερφαγικα, γιατι θα ειναι πιο καλα ρυθμισμενη η ορεξη σου.
    δοκιμασε να ξαναμπεις σε μια καλη διατροφη, κι αν κανεις υπερφαγικα, ας ειναι επιπλεον.
    ειναι πολυ χειροτερο να μενεις ολη μερα νηστικη. βοηθας το υπερφαγικο να φουντωνει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Θυμαμαι οταν ειχα το μωρο και ξυπναγε το βραδυ για φαγητο μου ειχε πει μια φορα ο παιδιατρος.Αν καθε μερα σε ξυπναει καποιος στις 3 η ωρα τη νυχτα και σου δινει να φας μια τυποπιτα...μετα απο λιγο καιρο θα ξυπνας μονη σου την ιδια ωρα και θα αναζητας την τυροπιτα...θα νιωθεις πεινα.Παροτι μπορει να εισαι χορτατη.Θα πρεπει να ρυθμισεις τη διατροφη σου .Ομως αν περιμενεις να μην τρως τη νυχτα για να φτιαξεις τη διατροφη σου τη μερα κανεις λαθος.Πρωτα θ αφτιαξεις τη διατροφη σου τη μερα.Να τρως σωστα ολα τα γευματαβσου...και ας ξυπνας τη νυχτα.Οταν φτιαξεις τη διατροφη τη μερα θα σου ειναι πιο ευκολο να κοψεις και τη νυχτα.Εγω θα επαιρνα βοηθεια και απο διατροφολογο και απο ψυχολογο.Ο διατροφολογος θα σε βοηθησει να ακολουθεις τα γευματα σου και ο ψυχολογος να λυσεις οτι μπορει να κρυβεται πισω απο αυτο.

Similar Threads

  1. νυχτερινη υπερφαγια & σχιζοφρενεια
    By pavlosla in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 18-07-2020, 18:17
  2. ΥΠΝΟΒΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ
    By anxious4ever in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 2
    Last Post: 16-07-2019, 17:51
  3. Νυχτερινη υπερφαγια
    By pavlosla in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 1
    Last Post: 28-11-2018, 09:03
  4. ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ
    By ολαφ in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 22
    Last Post: 10-04-2017, 23:46
  5. νυχτερινη ενουριση
    By arntaben in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 10-05-2015, 22:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •