ΔΈΚΑΤΑ ΠΟΥ ΕΠΙΜΈΝΟΥΝ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    3

    ΔΈΚΑΤΑ ΠΟΥ ΕΠΙΜΈΝΟΥΝ

    Καλησπέρα! Από τον Ιούνιο του 2021 λόγω του κορονοιου ξεκίνησα να μετραω τη θερμοκρασία μου με θερμόμετρο επειδή κρυωνα και ένιωθα ζεστή στο σώμα. Από τότε ανακάλυψα ότι έχω δέκατα. Το τεστ βγήκε όμως αρνητικό αλλά ένα παθολόγος που με εξέταζε είπε να κάνω μια θεραπεία για κοβιντ. Πράγματι μια βδομάδα μετά έπεσαν τα δέκατα. Τον επόμενο μήνα πάλι ένιωθα ζέστη. 37.2 έως 37.5 πήγαινε. Θεώρησα ότι ξανακολλησα κορονοιο. Έκανα ξανά θεραπεία και έπεσαν. Κάθε μήνα συμβαίνει αυτό τι πράγμα ανεβάζω δέκατα μέχρι 37.8 από το πρωί μέχρι το βράδυ. Η κατάσταση χειροτέρεψε από την 1η Σεπτεμβρίου. Ανέβασα 37.4 είχα όλη μέρα. Έκανα μια θεραπεία έπεσαν για λίγες μέρες. Τον Οκτώβριο ξανά ανέβασα. Από 37.2 έως 37.8. Κάνω εξετάσεις βγαίνουν όλες καλές εκτός από λευκά αιμοσφαίρια λίγο ανεβασμένα και αυξημένη έμμεση χολερυθρινη, επίσης έχω αντισώματα ηπατίτιδας Β από εμβόλιο και αντισώματα μονοπυρηνωσης Ebstein Barr. Δεν βρικαν κάτι ούτε φλεγμονή ούτε λοίμωξη. Τα δέκατα τα έχω και έχω και κόπωση χωρίς κάτι άλλο. Τώρα ξανά τα ίδια. Η θερμοκρασία μου κυμαίνεται από 37.2 έως 37.8. Δεν υποχωρούν εδώ και 2 βδομάδες. Είμαι σε απόγνωση δεν ξέρω τι άλλο να κάνω! Φοβάμαι πάρα πολύ! Πείτε μου έχει κανένας παρόμοια εμπειρία?????? :'' '(

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Αν δεν είναι λοίμωξη , τότε τι μπορεί να είναι;
    Για να έχεις δέκατα σημαίνει ότι κάτι πρέπει να υπάρχει και ο οργανισμός σου το πολεμαει.
    Δε νομίζω ότι σχετίζεται με τον κορονοϊό.
    Από ψυχολογία πώς πας;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    3
    Πολεμάει κάτι τόσους μήνες? Υπάρχει πιθανότητα να μην μπορούν να βρουν τι ακριβώς?

  4. #4
    Έχεις αλλες ενδείξεις;
    Μήπως ποναει ο λαιμός σου η νοιωθεις κάπως όταν φοράς την μάσκα;
    Προσωπικά από την πρώτη καραντίνα και για 7 με 8 μήνες είχα δεκατα.Ειχα τρελαθεί.. Ολες οι εξετάσεις καθαρες(έκανα και για καρκινικούς δείκτες),όλα καθαρά. Την λύση μου την έδωσε ο ωρλ(από την μάσκα έπαθα χρόνια φαρυγγιτιδα).
    Όποτε τώρα προληπτικά έχω βιταμίνες και ριγανελαιο ειδικά για τους χειμερινούς μήνες..πάνε σε έναν παθολόγο να σου κάνει ότι εξέταση μπορεί να σου βάλει.Περαστικά

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Εποχή προ κορονοιου γνωστός μου είχε συνέχεια δέκατα...τελικά έκανε εισαγωγή σε νοσοκομείο και μετά από ψάξιμο βρήκαν ότι είναι από το θυροειδή....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    1
    πιθανο συνδρομο Long Covid. Mετα την αρχικη λοίμωξη (η βαρυτητα της οποιας δεν παιζει ρολο) καποια συμπτωματα μπορει να επιμεινουν μέχρι και 6 μήνες. Μέσα σε αυτους τους μήνες τα συμπτωματα συνηθως ερχονται και φευγουν. ) πυρετοσ συνηθως ηπιοσ είναι ένα απο αυτα. Υπομονη!!

  7. #7
    Ερωτηση…λες ότι το τεστ βγήκε αρνητικό..σωστά;;;τότε γιατί έκανες θερπεια για κοβιτ;;

Similar Threads

  1. Εγώ με τα δέκατα πάλι
    By SugarKat in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 21
    Last Post: 28-01-2024, 19:37
  2. Δεκατα
    By Afroula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 63
    Last Post: 07-07-2020, 16:48
  3. Υποφερει κανεις από Πονοκεφάλους που επιμένουν;;; Φοβάμαι πολύ...
    By Μάγια in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 18-12-2019, 10:29
  4. Παρατεταμένα δεκατα
    By SugarKat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 08-03-2019, 18:15
  5. Οταν τα συμπτωματα επιμένουν
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 18-11-2010, 15:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •