Covid
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Covid

  1. #1

    Covid

    Καλησπέρα σας. Την προηγούμενη Παρασκευή βγήκα θετικός στον covid . (Ανεμβολιάστος),έπασχα απο σοβαρές κρίσεις πανικού, γαδ, νοσοφοφοβία ,είχα καθημερινά δύσπνοια,ταχυκαρδία κι πολλά άλλα που δε θέλω να μπω σε διαδικασία να σκεφτώ μιας και έχω καταφέρει να το διαχειρίζομαι . Απ τη Παρασκευή όμως που βγήκα θετικός, ξανά τρόμαξα . Μη πάθω κάτι και χρειαστεί να νοσηλευτώ, ενώ είμαι καλά, δεν έχω πυρετό, εκτός από λίγο βήχα. Εχθές έκανα ένα rapid στο σπίτι βγήκε αρνητικό, σήμερα έκανα αλλο ένα βγήκε θετικό....και ξανά αγχώθηκα.....γνωρίζει κανείς γιατί γίνεται αυτό;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Εγω γνωρίζω αλλά αν απαντήσω όπως το σκέφτομαι θα με μπλοκάρουν.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Μπορεί για κάνα μήνα νά βγαίνεις θετικός. Μήν κάνεις τέστ. Αν έκανες τήν καραντίνα σου δεκατέσσερις μέρες πόσες είναι είσαι κομπλέ. Τέλος

  4. #4
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Μπορεί για κάνα μήνα νά βγαίνεις θετικός. Μήν κάνεις τέστ. Αν έκανες τήν καραντίνα σου δεκατέσσερις μέρες πόσες είναι είσαι κομπλέ. Τέλος
    Η καραντίνα μου τελειώνει στης 15.10 αδερφέ μου,μετά μπορώ να βγω κανονικά ακόμη κι αν βγω θετικός?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Μην κάνεις αλλα τεστ δεν έχει νόημα. Μπορεί νά βγαίνει για κάνα μήνα θετικό τό τέστ ξανά λέω και ας μήν μεταδιδεις. Τέλος τά ραπιντ για σένα. Βγήκες θετικός. Κάνε υπομονή να τελειώσει η καραντίνα καί συνέχισε τή ζωή σου. Κολλητικο είναι τίς πρώτες μέρες γι'αυτό και μας βάζουν δυο Βδομάδες καραντίνα.
    Quote Originally Posted by Kokle99 View Post
    Η καραντίνα μου τελειώνει στης 15.10 αδερφέ μου,μετά μπορώ να βγω κανονικά ακόμη κι αν βγω θετικός?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Θά βγεις κανονικά ναι αλλά σταμάτα τά τέστ. Κανε κάτι άλλο στο σπίτι. Θά περάσει καί όλα καλά.
    Quote Originally Posted by Kokle99 View Post
    Η καραντίνα μου τελειώνει στης 15.10 αδερφέ μου,μετά μπορώ να βγω κανονικά ακόμη κι αν βγω θετικός?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Μπορεί για κάνα μήνα νά βγαίνεις θετικός. Μήν κάνεις τέστ. Αν έκανες τήν καραντίνα σου δεκατέσσερις μέρες πόσες είναι είσαι κομπλέ. Τέλος
    γιατι το λες αυτο;
    η καραντινα των 15 ημερων, ισχυει απ οταν βγαινεις αρνητικος και μετα. οχι βγαινοντας θετικος.
    οταν εισαι θετικος, μεταδιδεις κανονικα...

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    33
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    γιατι το λες αυτο;
    η καραντινα των 15 ημερων, ισχυει απ οταν βγαινεις αρνητικος και μετα. οχι βγαινοντας θετικος.
    οταν εισαι θετικος, μεταδιδεις κανονικα...
    Καραντίνα 15 μέρες κάθεσαι από τη μέρα που θα βγεις θετικός. Μετά από μια βδομάδα με 10 μέρες παρότι μπορεί να βγαίνεις θετικός δεν μεταδίδεις πλέον τον ιό.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    3
    Γίνεται λόγω της τρομοκρατίας που επικρατεί. Φυσικά και πρέπει να προσέχουμε την υγεία μας και τους γύρω μας σε μία τέτοια κρίση και να κάνουμε ότι περνά από το χέρι μας. Όλοι θα αγχωνόμασταν στη θέση σου αλλά προσπάθησε να το περιορίσεις σε φυσιολογικά όρια. Κάνε ότι σου λένε οι γιατροί σου και όλα θα πάνε καλά.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    33
    Quote Originally Posted by Kokle99 View Post
    Καλησπέρα σας. Την προηγούμενη Παρασκευή βγήκα θετικός στον covid . (Ανεμβολιάστος),έπασχα απο σοβαρές κρίσεις πανικού, γαδ, νοσοφοφοβία ,είχα καθημερινά δύσπνοια,ταχυκαρδία κι πολλά άλλα που δε θέλω να μπω σε διαδικασία να σκεφτώ μιας και έχω καταφέρει να το διαχειρίζομαι . Απ τη Παρασκευή όμως που βγήκα θετικός, ξανά τρόμαξα . Μη πάθω κάτι και χρειαστεί να νοσηλευτώ, ενώ είμαι καλά, δεν έχω πυρετό, εκτός από λίγο βήχα. Εχθές έκανα ένα rapid στο σπίτι βγήκε αρνητικό, σήμερα έκανα αλλο ένα βγήκε θετικό....και ξανά αγχώθηκα.....γνωρίζει κανείς γιατί γίνεται αυτό;
    Καλησπέρα φίλε μου. Και εγώ πέρασα τον ιό πριν μερικούς μήνες και ως αγχωτικός και νοσοφοβικος είχα τρελαθεί... Παρότι είχα μόνο βήχα και τπτ άλλο όλη μέρα ειμουν με το θερμόμετρο και το οξυμετρο στο χέρι... Τελικά ευτυχώς πέρασε χωρίς κάτι άλλο και ηρεμίσα κάπως. Έκανα τεστ στις 15 μέρες το οποίο βγήκε θετικό και το επανέλαβα στις 19 μερες όπου ήταν αρνητικό. Ειμουν στην.Ιταλια εκείνη την περίοδο και εκεί έαν δεν έβγαινε αρνητικό το τεστ δεν μπορούσες να τελειώσεις την καραντίνα. Θέλει τις μέρες του για να περάσει οπότε μην αγχώνεσαι με τα τεστ. Αν είσαι και νιώθεις καλά χαλάρωσε και ασχολεισου με διαφορά να περνάει η ώρα σου σπίτι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by sakis78 View Post
    Καραντίνα 15 μέρες κάθεσαι από τη μέρα που θα βγεις θετικός. Μετά από μια βδομάδα με 10 μέρες παρότι μπορεί να βγαίνεις θετικός δεν μεταδίδεις πλέον τον ιό.
    οχι, αν συνεχισεις να βγαινεις θετικος μετα τις 15 μερες, δεν μπορεις να βγεις. πρεπει να γινεις αρνητικος.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Δεν είναι έτσι. Εγώ όταν νοσησα δεν έκανα πάλι τέστ. Βγήκα θετική. Έκανα καραντινα. Και τέλος. Αν ξανα εκανα τεστ θα έβγαινε θετικό.. Κ θ μουν μεσα για μήνα. Έχει αλλάξει κάτι πλέον; δεν ξέρω..
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οχι, αν συνεχισεις να βγαινεις θετικος μετα τις 15 μερες, δεν μπορεις να βγεις. πρεπει να γινεις αρνητικος.

  13. #13
    Aλανια μου καλησπέρα. Ξανά γύρισα. Ενώ από Πέμπτη έβγαινα αρνητικός σε τουλάχιστον 2 τεστ ημερησίως, σήμερα ξανά έκανα και μου βγάλε σε 2 τεστ αχνη γραμμή στο Τ . Ενώ αύριο κανονικά λήγει και η καραντίνα μου . Δηλαδή ξανά κολλησα; Δε το πέρασα καλά; Ε δεν αντέχω άλλο πια . Τελευταίο ραπιντ εχθές το βράδυ αρνητικό. Το ίδιο και εχθές εχθές πρωί....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Αχνη γραμμη στο self test?Εμένα σε οσα self test εχω κανει τους τελευταιους μηνες παντα μου βγαινει αχνη γραμμη ενω τα ραπιντ βγαινουν αρνητικα.Κανε ενα rapid καλυτερα.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    33
    Quote Originally Posted by Kokle99 View Post
    Aλανια μου καλησπέρα. Ξανά γύρισα. Ενώ από Πέμπτη έβγαινα αρνητικός σε τουλάχιστον 2 τεστ ημερησίως, σήμερα ξανά έκανα και μου βγάλε σε 2 τεστ αχνη γραμμή στο Τ . Ενώ αύριο κανονικά λήγει και η καραντίνα μου . Δηλαδή ξανά κολλησα; Δε το πέρασα καλά; Ε δεν αντέχω άλλο πια . Τελευταίο ραπιντ εχθές το βράδυ αρνητικό. Το ίδιο και εχθές εχθές πρωί....
    Τι να ξανακολλησες??? Ακόμα τώρα το πέρασες... Χαλάρωσε. Είσαι στα τελειώματα, ο ιός έκανε τον κύκλο του και πιθανόν να έμειναν μερικά ίχνη του και γι αυτο μπορεί να φαίνεται αχνά η δεύτερη γραμμή. Εάν πέρασαν 15 μέρες απ το πρώτο θετικό τεστ αύριο μπορείς να βγεις. Ο ιός μεταδίδεται όπως λένε τις πρώτες 5-7 μέρες οπότε τώρα δεν πρόκειται να το μεταδόσεις. Μασκουλα και ξεκούραση για λίγες μέρες ακόμα μέχρι ν αναρρώσεις πλήρως. Και μην ασχολείσαι άλλο μετά τεστ...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΕΜΒΟΛΙΟ COVID-ΦΟΒΟΣ
    By canio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 09-11-2021, 00:40
  2. Φόβος για το εμβόλιο Covid!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 23-08-2021, 22:16
  3. covid και ιστοριες
    By pavlosla in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 5
    Last Post: 23-08-2021, 02:16
  4. Covid kai ektaktes..
    By Alex1312 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 29-05-2021, 17:44
  5. εμβολιο covid
    By pavlosla in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 19
    Last Post: 01-04-2021, 22:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •