Νιώθω χίλια κομμάτια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    11

    Νιώθω χίλια κομμάτια...

    Καλησπέρα αγαπητέ αναγνώστη,
    Ονομάζομαι Πάνος και είμαι 26 χρονών. Θα ήθελα να σου πω την ιστορία μου, αυτή την ιστορία της ζωής μου όλης, και ζητάω από εσένα, τον άκυρο τύπο πίσω από την οθόνη του υπολογιστή να μου δείξεις ότι ακόμα υπάρχουν ΑΛΛΗΘΙΝΟΙ άνθρωποι, και όχι μόνο άνθρωποι οι οποίοι σε χρησιμοποιούν και έπειτα σε πετάνε αφού έχουν αδιάσει απο μέσα σου κάθε σταγόνα του ίδιου σου του εαυτού... Ειλικρινά, θα χαρώ εάν υπάρχει έστω και ένας άνθρωπος εκεί έξω... που θα αξίζει να τον γνωρίσω, που θα αξίζει την αγάπη, που θα αξίζει την φιλία...
    Θα ξεκινήσω την ιστορία μου από τότε που ήμουν με τους γονείς μου. Οι γονείς μου δεν λέω, καλοί άνθρωποι, αλλά δυστυχώς ήταν τόσο πιεστικοί σε όλη τη πορεία της ζωής μου... Μέχρι και για το παραμικρό που ήθελα να κάνω σαν παιδί, πάντα άκουγα τα μη και τα όχι. ΠΑΝΤΑ. Έχασα ευκαιρίες στη ζωή μου να ζήσω, έστω και μια εκδρομή, έστω και ένα φλερτ. Ένιωσα από πολύ μικρή ηλικία την πίεση, μεγάλωσα υπό πίεση, αρκέστικα στα μη στα όχι και στα αν, κατάπνιξα τα δικά μου θέλω, για τις, χωρίς λόγο και υπόσταση φοβίες τους και... ΚΑΙ ΜΑΝΤΕΨΕ, δεν το καταλάβαινα μέχρι τώρα, μέχρι που ήρθε και το κερασάκι στη τούρτα και έδεσε όλο το γλυκό...
    Όταν ενηλικιώθηκα, αποφάσισα να ακολουθήσω ένα επάγγελμα το οποίο θα μου προσφέρει ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΛΛΑΓΗ από τον τόπο που μένω, και αρκετά χρήματα για να ξεκινήσω να είμαι ανεξάρτητος όσο πιο γρήγορα γίνεται. Και έτσι και έγινε, τα κατάφερα. Έφυγα, και ήμουν έτοιμος να πραγματοποιήσω όλα μου τα όνειρα, να ανοίξω τα φτερά μου και να πετάξω... όμως... στα 19 μου γνώρισα μια κοπέλα, έδειξα αμέσως το ενδιαφέρον μου να τη γνωρίσω καλύτερα, και να δω τι άνθρωπος είναι. Αυτή η κοπέλα, μόλις την γνώρισα έβγαινε από μια τοξική σχέση, μια καταπιεστική σχέση. Είμαι καλός άνθρωπος, και σκέφτηκα, αξίζει να βοηθήσεις μια ψυχή η οποία τόσο καιρό πάλευε μόνη της, αξίζει να της δείξεις ότι εκεί έξω υπάρχουν και καλοί άνθρωποι, που έχουν τόση αγάπη να δώσουν , που θα σε προσέχουν που θα σε τιμούν. Και έτσι και έγινε... για ένα καλοκαίρι ( πριν 6 χρόνια ) της έδωσα αγάπη, έναν ώμο να κλάψει, ένα στήριγμα να πέσει πάνω του και αυτό να είναι τόσο γερό και δυνατό που θα τα αντέξει όλα... Τέτοιος άνθρωπος είμαι, είμαι τόσο δυνατός, που μπορώ να πάρω τα βάρη άλλων, να τους ξαλαφρώσω, και να τα σηκώνω ΟΛΑ εγώ... Ώσπου... λόγο του επαγγέλματος που επέλεξα, έπρεπε να φύγω από την Ελλάδα εκείνο το καλοκαίρι, και να μείνω στο εξωτερικό για μεγάλο χρονικό διάστημα. Αυτή η κοπέλα έκανε πολλά ασυγχώρητα πράγματα όσο έλειπα, και παράλληλα μου έλεγε ότι με "περιμένει". Την πίστευα... γυρνώντας από το ταξίδι...έμαθα σχεδόν τα πάντα, τυχαία... Ήταν επιλογή μου να τη συγχωρέσω τότε, μετά από πολλά παρακάλια, πολλά κλάματα. Σκέφτηκα, με ήξερε λίγο, ό,τι και να της έδωσα, το λίγο που με ήξερε, δεν ήταν αρκετό για να με αγαπήσει. Οπότε την συγχώρεσα. Ώσπου τα επόμενα 5 χρόνια της σχέσης μας, αυτή ξεκίνησε να βγάζει μια συμπεριφορά σε εμένα τοξική. " ΜΗ ΠΑΣ ΓΙΑ ΚΑΦΕ " , " ΜΗΝ ΒΓΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥ " , "ΜΗΝ ΜΗΝ ΜΗΝ ΜΗΝ"... ΚΑΙ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΠΑΛΙ ΤΑ ΜΗΝ ΚΑΙ ΤΑ ΟΧΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ........Μάντεψε όμως... τα δέχτηκα όλα, γιατί έτσι είχα μάθει και απο τους γονείς μου, γιατί πίστευα ότι είναι ένας άνθρωπος που αξίζει, πίστεψα σε αυτήν, ότι θα χτίσουμε κάτι δυνατό και γερό που δε θα το ρίχνει τίποτα, και ας κάνω εγώ τις υποχωρήσεις που μου ζητάει... Μετά από πολλές υποχωρήσεις, φτάσαμε στον τελευταίο χρόνο, εγώ δεν είχα "ζωή". Είχα χάσει κάθε όνειρο μου, και δε το καταλάβαινα. Είχα σταματήσει να ενδιαφέρομαι για τον εαυτό μου... Αν τότε με ρώταγες, τι όνειρα και τι φιλοδοξίες έχεις στη ζωή σου, θα σου έλεγα: Να κάνω Ευτυχισμένη την Χ... Και δεν το καταλάβαινα, πόσο κακό μου είχε κάνει αυτή η σχέση. Έλεγα, τουλάχιστον, είναι σοβαρή κοπέλα, τουλαχιστόν είναι πιστή κοπέλα, θέλει ΜΟΝΟ εμένα και κανέναν άλλον ανδρα, και ημουν Ευτυχισμένος μόνο με αυτό το λίγο που θα έπρεπε να ήταν ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ... έχασα τον εαυτό μου... αυτόν που ξεκίνησα να αγαπώ πριν την γνωρίσω, τον έχασα...
    Θα φτάσω κάπου σε αυτό το σημείο στο τώρα... Εκεί που όλα ένιωθα οτι ήταν "καλά"¨και κολύμπουσα στη μικρή μου γυάλα και ένιωθα οτι " ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ " , ξαφνικά μου δηλώνει ότι θέλει να χωρίσουμε. Απλά έπεσε η γη κάτω απο τα πόδια μου... πέρασα 15 μέρες μόνος μου, κλεισμένος σε ένα σπίτι να μη μπορώ να φάω, να μη μπορώ να πιω νερό να μη μπορώ να ζήσω, να μην έχω θέληση να φροντίσω τον εαυτό μου. Ώσπου προφανώς. κατέληξα με ορούς σε νοσοκομείο, μόνος μου. Κάπου εκεί μια φωνή μέσα μου δυνατά, μου είπε ...ΤΕΛΟΣ.. κοίτα τον εαυτό σου, δεν αξίζει να είσαι έτσι , δε το αξίζεις... Βρήκα χθες τη δύναμη να της στείλω. Να την ρωτήσω το τι έκανα λάθος... η απάντηση με έκανε χίλια κομμάτια...
    << Πάνο, δεν σου αξίζω, όλο αυτό το καιρό έχω κάνει πολλά πράγματα που δεν σου αξίζουν ( τα τελευταία 4 χρόνια δλδ ). Η αλήθεια είναι ότι σε χρησιμοποίησα για να ξεφύγω απο τον τοξικό πρώην μου, μόνο που , και εγώ είμαι τοξικός άνθρωπος. Μου ήσουν πιστός, δεν σου ήμουν. Μου έδωσες αγάπη και τη χρησιμοποίησα, μου έδωσες τα πάντα αλλά δεν πάει άλλο. Δεν σου αξίζω, και δεν αξίζω γενικώς σαν άνθρωπος.>>
    Αυτά τα λόγια με κάρφωσαν , κατευθείαν στη καρδιά μου, την έσπασαν, την έκαναν στη κυριολεξία όχι κομματια, αλλά σκόνη. Δεν έχω θυμώσει, δεν έχω κρατήσει κακία... αλλά δε μπορώ να διανοηθώ με κανέναν τρόπο, το πώς μπορείς να ζεις μια διπλή ζωή, πως μπορείς να κοροιδεύεις έναν άνθρωπο που σε έχει ΣΑΝ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ, που σου έχει δώσει τον ίδιο του τον εαυτό...
    Αλήθεια αγαπητέ αναγνώστη... πως γίνεται ; Άραγε υπάρχει εκεί έξω κάποιος που εκτιμάει τον άλλον; Υπάρχει η πραγματική αγάπη ή όλα βασίζονται σε ένα πέπλο "αναγκών κάποιου, και χειρισμού απο τον αλλο? "
    Αλήθεια, νιώθω ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται πλέον. Ελπίζω πραγματικά κάποια στιγμή να γνωρίσω ένα άτομο και να του δώσω ακριβώς αυτό που θέλει, και αυτό το άτομο να είναι έστω εκεί για εμένα όπως ΑΡΜΟΖΕΙ, σε μία σχέση...
    Πραγματικά ... νιώθω ΧΙΛΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ από όλη αυτή τη κοροιδία... πάλι κατάφερα να χάσω τον εαυτό μου, και 6 χρόνια από τη ζωή μου, για κάποιον άλλον ...

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Λυπάμαι πάρα πολύ. Ειλικρινά δεν έχω λόγια.
    Γίνεται να σε κάνουν χίλια κομμάτια αν τους αφήσεις.
    Μιλάμε προσωπικό μόλις συμπληρώσεις τα μηνύματα;
    Έχει ενδιαφέρον το θέμα σου

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Λυπάμαι πάρα πολύ. Ειλικρινά δεν έχω λόγια.
    Γίνεται να σε κάνουν χίλια κομμάτια αν τους αφήσεις.
    Μιλάμε προσωπικό μόλις συμπληρώσεις τα μηνύματα;
    Έχει ενδιαφέρον το θέμα σου
    Ακριβώς, την άφησα...... Πάντα υπήρχε μέσα μου το υποσυνείδητο μια φωνή μου που μου έλεγε " ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΚΑΤΙ ΔΕ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΞΥΠΝΑ" αλλά είχε παρουσιάσει τον εαυτό της τόσο ονειρικό, που αν το έβαζες αυτό παράλληλα με όλη τη τοξικότητα που έβγαζε ( που δεν το καταλάβαινα ότι είναι τοξικότητα) , απλά έλεγες, ότι είναι τόσο γλυκιά που δε θέλει να πληγωθεί ποτέ της... γι αυτό τα κάνει... οπότε απλά κατάπνιγα αυτή τη φωνή μέσα μου...
    Ξέρω ότι δεν μπορείς να καταλάβεις ακριβώς αυτό που λέω...αχχ θα προσπαθήσω να το πω καλύτερα με ένα παράδειγμα... όταν εγώ έκανα υποχωρήσεις και έχασα τον εαυτό μου, αυτή παράλληλα έκανε τις ίδιες υποχωρήσεις ( υποτίθεται ...,γιατί στην πραγματικότητα δεν έκανε καμία, έκανε Ο,ΤΙ ήθελε, και όποια απιστία ήθελε, αλλά εγώ δεν ήξερα τίποτα...) Οπότε απλά, έλεγα, να κοίτα το κάνει κ αυτή... οπότε απλά θα το δεχτώ, " ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΜΕ"
    Επίσης, ναι θα το ήθελα να μιλήσουμε και με προσωπικό όποτε θέλεις, δεν έχω κάποιο θεμα..

  4. #4
    kopela93
    Guest
    Εγώ από αυτά που μου λες παρατηρώ ότι εκτός από τοξική αυτή έχει και ναρκισσισμό μέσα της. Προσπαθεί να χειριστεί τώρα δεν ξέρω αν σίγουρα χρησιμοποιώ τη σωστή ορολογία αλλά κάτι πάει λάθος στη συμπεριφορά της
    Καλά έκανες που την ξεφορτώθηκες μη γυρίσεις πίσω όσο δύσκολο κι αν είναι το έχω ξαναπεί στο forum διότι πέρασα και εγώ κάτι παρόμοιο τώρα τελευταία πολύ πρόσφατα και το άτομο ήταν καθαρά προβληματικό και όταν δυσκολευόμαστε να αφήσουμε τέτοια άτομα να μας κάνουν μεγαλύτερο κακό στο μέλλον οπότε αν κάποια στιγμή σκεφτείς ότι θες να τη στείλεις να της μιλήσεις και όλα αυτά κράτα τον εαυτό σου και σκέψου ότι έκανες το σωστό που απομακρύνθηκες και πού παρατήρησες ότι η συμπεριφορά της είναι σκάρτη.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Εγώ από αυτά που μου λες παρατηρώ ότι εκτός από τοξική αυτή έχει και ναρκισσισμό μέσα της. Προσπαθεί να χειριστεί τώρα δεν ξέρω αν σίγουρα χρησιμοποιώ τη σωστή ορολογία αλλά κάτι πάει λάθος στη συμπεριφορά της
    Καλά έκανες που την ξεφορτώθηκες μη γυρίσεις πίσω όσο δύσκολο κι αν είναι το έχω ξαναπεί στο forum διότι πέρασα και εγώ κάτι παρόμοιο τώρα τελευταία πολύ πρόσφατα και το άτομο ήταν καθαρά προβληματικό και όταν δυσκολευόμαστε να αφήσουμε τέτοια άτομα να μας κάνουν μεγαλύτερο κακό στο μέλλον οπότε αν κάποια στιγμή σκεφτείς ότι θες να τη στείλεις να της μιλήσεις και όλα αυτά κράτα τον εαυτό σου και σκέψου ότι έκανες το σωστό που απομακρύνθηκες και πού παρατήρησες ότι η συμπεριφορά της είναι σκάρτη.
    Φίλη μου... για εμένα τα δύο άκρα συναισθήματα είναι το μίσος και η αγάπη. Για αυτήν έχω δημιουργήσει άλλο ένα συναίσθημα, το οποίο λέγεται ΑΗΔΙΑ!!!! Δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσω ποτέ σε αυτήν την σχέση, ούτε καν και ας είναι η τελευταία γυναίκα του πλανήτη! χαχα Απλά δε παύω να νιώθω άσχημα μέσα μου για όλα οσα συνέβησαν. Εγώ την αγάπησα και το έδειχνα με κάθε τι, αυτή απλά με χρησιμοποίησε, με κεράτωσε, με ξεφτύλισε. Και όλο αυτό με κάνει να νιώθω σκουπίδι μέσα μου... Γενικώς είμαι καλύτερος στο προφορικό λόγο οπότε αν θες με κάποιο τρόπο να μιλούσαμε προφορικά ( με καποιο φβ ή δε ξέρω ό,τι νιώθεις εσύ άνετα, θα μου έκανε καλο να μιλήσω με κάποιον αλλον ανθρωπο)
    Και σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση

  6. #6
    kopela93
    Guest
    Στείλε μου τώρα ώστε να σβήσω αυτό το μήνυμα

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    Athens
    Posts
    3
    Πάνο καλησπέρα,
    Διάβασα με προσοχή την ιστορία σου και πραγματικά σε καταλαβαίνω. Αυτό που ήθελα να σου πω είναι ότι τα 6 χρόνια με αυτή την σχέση δεν ήταν χαμένα. Αυτή τη στιγμή είσαι χίλια κομμάτια και όμως στο λέω με πολύ μεγάλη σιγουριά ότι δεν είσαι ο μόνος. Πιο συγκεκριμένα τέτοιοι άνθρωποι δυστυχώς για εμάς τους ευαίσθητους έχουν έρθει για να μας ταρακουνήσουν. Και η ζωή μας δεν σταματάει από τα χτυπήματα. Όλα είναι ένα μάθημα και σε αυτό το μάθημα της ζωής σου θα δεις σιγά σιγά ότι θα μπορείς πια να επιλέξεις και να ξέρεις πραγματικά ποιος άνθρωπος είναι για σένα. Δυστυχώς στον έρωτα χάνεται η λογική. Είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις πολύ καλά μέσα σου ότι δεν θες έναν τέτοιο άνθρωπο δίπλα σου και αυτό είναι που πραγματικά σε πονάει περισσότερο. Ότι δεν έχεις αυτό που πραγματικά θέλεις.
    Ένα πολύ μεγάλο φάουλ που κάνουν οι άνθρωποι είναι ότι πιστεύουν ότι μπορούν να αλλάξουν τον άλλο. Στην πραγματικότητα αυτό δεν παίζει να συμβεί. Εσύ ήλπιζες κάτι καλύτερο για σένα όμως αυτή σου η εμπειρία σε μαθαίνει τι πραγματικά θέλεις αλλά και να βλέπεις πιο καθαρά τις επιλογές σου.
    Φιλικά
    Σπύρος

  8. #8
    kopela93
    Guest
    Ναι Σπύρο τους ευαίσθητους τους πονάει κάτι τέτοιο. Πάνω από όλα πονάει,που δεν μπορείς να έχεις αυτό που θέλεις και ΞΕΡΕΙς ότι αυτό που διαλεξες είναι μάπα και ότι σπαταλησες το χρόνο σου και σιγά μη βρεις κάτι καλό. Όλα αυτά μαζί σε καταστρέφουν σαν σκέψεις.
    Όσο πιο καλός είσαι τόσο πιο δύσκολο να βρεις κάτι καλό

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Spyros 21gr View Post
    Πάνο καλησπέρα,
    Διάβασα με προσοχή την ιστορία σου και πραγματικά σε καταλαβαίνω. Αυτό που ήθελα να σου πω είναι ότι τα 6 χρόνια με αυτή την σχέση δεν ήταν χαμένα. Αυτή τη στιγμή είσαι χίλια κομμάτια και όμως στο λέω με πολύ μεγάλη σιγουριά ότι δεν είσαι ο μόνος. Πιο συγκεκριμένα τέτοιοι άνθρωποι δυστυχώς για εμάς τους ευαίσθητους έχουν έρθει για να μας ταρακουνήσουν. Και η ζωή μας δεν σταματάει από τα χτυπήματα. Όλα είναι ένα μάθημα και σε αυτό το μάθημα της ζωής σου θα δεις σιγά σιγά ότι θα μπορείς πια να επιλέξεις και να ξέρεις πραγματικά ποιος άνθρωπος είναι για σένα. Δυστυχώς στον έρωτα χάνεται η λογική. Είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις πολύ καλά μέσα σου ότι δεν θες έναν τέτοιο άνθρωπο δίπλα σου και αυτό είναι που πραγματικά σε πονάει περισσότερο. Ότι δεν έχεις αυτό που πραγματικά θέλεις.
    Ένα πολύ μεγάλο φάουλ που κάνουν οι άνθρωποι είναι ότι πιστεύουν ότι μπορούν να αλλάξουν τον άλλο. Στην πραγματικότητα αυτό δεν παίζει να συμβεί. Εσύ ήλπιζες κάτι καλύτερο για σένα όμως αυτή σου η εμπειρία σε μαθαίνει τι πραγματικά θέλεις αλλά και να βλέπεις πιο καθαρά τις επιλογές σου.
    Φιλικά
    Σπύρος
    Καλημέρα Σπύρο,
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, γενικώς αυτά που γράφεις είναι όλα αντικατοπτρισμός των σκέψεων μου... απλά αυτό που νιώθω έντονα να με ενοχλεί και να κάνει το στήθος μου να θέλει να εκραγει 24/7 είναι ότι εγώ φταίω που άφησα τον εαυτό μου να μείνει σε μία τέτοια σχέση... έπειτα η κοροϊδία. Και γενικώς το ότι έχω μπει στη σκέψη ότι η μεγαλύτερη πλειοψηφία ατόμων αντί να έχουν μια σχέση και να σκέφτονται το κοινό τους μέλλον κοιτάνε πως να εκμεταλευτούν τον αλλον.....
    και πάλι ευχαριστώ για την απάντηση σου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εγω είμαι εδω να μιλησεις αν θες.Δυστυχως πολλα άτομα αναπαράγουν συμπεριφορές που εχουν βιωσει.Δε προσπαθώ να τη δικαιολογήσω αλλα έτσι ειναι.... Κράτησε το σαν εμπειρία για την επόμενη γνωριμια σου και να είσαι δυνατός
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Δεν ξέρω ποσό καιρός έχει περάσει απο τότε. Μια τέτοια άσχημη έμπειρια δεν σημαινει ότι όλοι οι άνθρωποι είναι το ίδιο. Καλό είναι να μην αφήνεσαι σε ανθρώπους ολοκληρωτικά από την αρχή. Είτε φίλοι είναι είτε σχέση. Επίσης μην στηρίζεις το είναι σου και τη ζωή σου συναισθηματικά σε άλλους βρες τα με τον εαυτό σου και με τα θέλω σου γενικά στη ζωή σου.
    Αν νιώθεις τόσο χάλια καλό είναι να δεις κάποιον ειδικό να σε βοηθήσει. Εύχομαι να το ξεπεράσεις γρήγορα και γυρίσεις πίσω στα όνειρα σου και στα θέλω σου γτ δεν αξίζει για κανέναν να χάνεις τη ζωη σου. Έχεις αποδείξει στον εαυτό σου τις δυνατότητες να αντεπεξέρχεσαι στη ζωη σίγουρα θα τα καταφέρεις να βρεις τη δύναμη και διάθεση να γεμίσεις με όνειρα και να τα πραγματοποιήσεις.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εγω είμαι εδω να μιλησεις αν θες.Δυστυχως πολλα άτομα αναπαράγουν συμπεριφορές που εχουν βιωσει.Δε προσπαθώ να τη δικαιολογήσω αλλα έτσι ειναι.... Κράτησε το σαν εμπειρία για την επόμενη γνωριμια σου και να είσαι δυνατός
    Καλησπερα Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι θα το ήθελα αν υπάρχει κάποιος τρόπος

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    Δεν ξέρω ποσό καιρός έχει περάσει απο τότε. Μια τέτοια άσχημη έμπειρια δεν σημαινει ότι όλοι οι άνθρωποι είναι το ίδιο. Καλό είναι να μην αφήνεσαι σε ανθρώπους ολοκληρωτικά από την αρχή. Είτε φίλοι είναι είτε σχέση. Επίσης μην στηρίζεις το είναι σου και τη ζωή σου συναισθηματικά σε άλλους βρες τα με τον εαυτό σου και με τα θέλω σου γενικά στη ζωή σου.
    Αν νιώθεις τόσο χάλια καλό είναι να δεις κάποιον ειδικό να σε βοηθήσει. Εύχομαι να το ξεπεράσεις γρήγορα και γυρίσεις πίσω στα όνειρα σου και στα θέλω σου γτ δεν αξίζει για κανέναν να χάνεις τη ζωη σου. Έχεις αποδείξει στον εαυτό σου τις δυνατότητες να αντεπεξέρχεσαι στη ζωη σίγουρα θα τα καταφέρεις να βρεις τη δύναμη και διάθεση να γεμίσεις με όνειρα και να τα πραγματοποιήσεις.
    Καλησπέρα, όλο αυτό το στόρυ, έχει γίνει το τελευταίο δίμηνο... η αλήθεια είναι ότι είχα στηρίξει τη ζωή μου πάνω σε αυτή τη κοπέλα επειδή πίστευα ότι είναι αληθινή... απο εδώ και στο εξής δεν πρόκειται να το ξανακάνω ποτέ αυτό το λάθος... γενικώς είμαι δυνατός και παράλληλα ευαίσθητος χαρακτήρας... όπως και να έχει γνωρίζω ότι πήρα ένα μάθημα, απλά μου είναι ΑΡΚΕΤΑ δύσκολο να το ξεπεράσω όλο αυτό....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by OneTouch View Post
    Καλησπέρα, όλο αυτό το στόρυ, έχει γίνει το τελευταίο δίμηνο... η αλήθεια είναι ότι είχα στηρίξει τη ζωή μου πάνω σε αυτή τη κοπέλα επειδή πίστευα ότι είναι αληθινή... απο εδώ και στο εξής δεν πρόκειται να το ξανακάνω ποτέ αυτό το λάθος... γενικώς είμαι δυνατός και παράλληλα ευαίσθητος χαρακτήρας... όπως και να έχει γνωρίζω ότι πήρα ένα μάθημα, απλά μου είναι ΑΡΚΕΤΑ δύσκολο να το ξεπεράσω όλο αυτό....
    Είναι φρέσκο ακόμα αλλά θα περάσει ο καιρός και θα αποστασιοποιηθείς και θα σου μείνει μόνο το μάθημα. Εσυ μπορεί να πληγώθηκες αλλά αυτή εχασε. Εσυ κέρδισες κάτι έστω αυτό το μάθημα και επίσης δεν έχεις να ντραπείς για τιποτα έδωσες παραπάνω απ ότι πήρες και αυτό ήταν υπέρ σου.
    Είναι νωρίς ακόμα δώσε χρόνο στον εαυτό σου.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Αγαπητέ θεματοθέτη,
    καλησπέρα!
    Διάβασα με προσοχή το θέμα σου. Λυπάμαι για τη σχέση σου, που δεν εξελίχθηκε όπως θα ήθελες.
    Ωστόσο, θεωρώ πως πάντα στη ζωή ενός ανθρώπου έρχονται κάποιοι άνθρωποι για να μας διδάξουν κάτι.
    Για να μας εξελίξουν. Και αυτό το μάθημα αργά ή γρήγορα θα ερχόταν σε εσένα.
    Δεν ειναι τυχαίο που διάλεξες αυτή την κοπέλα για σύντροφο. Άλλωστε, ειδικά στο ξεκίνημα της ερωτικής ζωής δεν έχουμε μάθει να διαλέγουμε σωστούς συντρόφους ακόμη. Στην πορεία αποκτάμε κάποια φίλτρα.
    Γιατί εκεί έξω υπάρχουν πολλών ειδών άνθρωποι και σχέσεις, Υπάρχουν σχέσεις υγιείς, τοξικές, νεκρές, ζωντανές κλπ.
    Το φίλτρο που αποκτάς μέσω της εμπειρίας είναι αυτό που θα σε βοηθήσει να διαλέξεις σοφά που να επενδύσεις και που όχι.
    Εάν δεις την ιστορία σου από την αρχή το πράγμα χόλαινε. Και είναι αρκετά ρομαντικό αλλά όχι ιδιαίτερα ρεαλιστικό να πιστεύουμε πως ένας άνθρωπος που μας φέρεται άσχημα στην αρχή θα αλλάξει στην πορεία. Συνήθως αυτό δεν συμβαίνει.
    Από την αρχή της σχεσης η κοπέλα σου είχε πει ότι δεν ήταν 100% σωστή όπως ήσουν εσύ και μέσα σου το ένστικτό σου σου μίλαγε γιατί ήξερε αλλά δεν το άκουγες.
    Όλα αυτά όμως συνδέονται με κάποιες ταμπέλες που έχεις αποδώσει στον εαυτό σου, του δυνατού, του καλού, που επωμίζεται όλο το βαρος και βοηθάει τους άλλους. Ο σωτήρας.
    Ο άνθρωπος ποτ δεν μιλάει για τις ανάγκες του που δεν επιθυμεί να τον φροντίζουν αλλά μόνο να φροντίζει.
    Εκεί ήρθε και κόλλησε αυτή η σχέση όπου εσύ ήσουν ο σωτήρας της κοπέλας.
    Όμως έχεις και εσύ ανάγκες, και δεν γίνεται να είσαι πάντα ο δυνατός, ο φροντιστής, ο σωτήρας, ο καλός, ο τίμιος. Είσαι τα πάντα, είσαι και ευάλωτος, και έχεις ανάγκη από ασφάλεια, φροντίδα και προστασία εξίσου.
    Ότανβγεις λοιπόν από αυτή την ταμπέλα θα καταλάβεις ότι το σωστό ταίρι θα σε φροντίζει όπως φροντίζεις και εσύ εκείνον, στο σωστό ταίρι θα είσαι και εσύ ευάλωτος και αδύναμος κάποιες φορές και θα έχεις ένα ώμο να κλάψεις.
    Και όταν είσαι με το σωστό ταίρι το ένστικτό σου δεν θα φωνάζει πως "φιλε κάτι δεν πάει καλά"

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Χίλια κομμάτια..
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 31-08-2022, 14:11
  2. Αγοραφοβία (;) και χιλια μυρια
    By NikolaosAr in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 08-06-2018, 23:21
  3. Ο ανθρωπος με τα χιλια προσωπα..
    By Confused889 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 22
    Last Post: 02-03-2018, 15:57
  4. Πώς να μαζέψω τα κομμάτια μου ;
    By samantha26 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 102
    Last Post: 29-08-2017, 14:58
  5. Πως μαζευονται τα κομμάτια?
    By blackcat in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 29-10-2011, 00:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •