Έχω πρόβλημα με τους γονεις του συντρόφου μου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 81
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Δεν ειναι το σπιτι ΣΟΥ ειναι το σπιτι ΣΑΣ.Μπορεις να ξεκαθαρισεις οτι εφοσον δεν σε δεχονται δεν θελεις να ερχονται στο σπιτι ΣΑΣ τουλαχιστον οχι οταν εισαι εσυ εκει και οφειλει να το σεβεται.μεταξυ μας ειναι και αυτονοητο αυτο ...απορω που πρεπει να του το ζητησεις αυτο.Μπορουν να λενε οτι θελουν ...να πιστευουν οτι θελουν αλλα οφειλουν πρωτιστως να σε σεβονται .

    Κοιτα και γυναικα να εφερνε ...ειμαι σιγουρη κι εκεινη κατι στραβο θα ειχε.Κλασσικα...

    Η εκκλησια στα του οικου της μενει μην ανυσηχεις...με το ζορι δε θα μπει στον οικο σου.Μονος σου ομως ειπες οτι ο συντροφος σου ειναι θρησκος...οποτε θα πρεπει το σεβαστεις.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    29
    To μου.. οπως λες με τα αδερφια σου ο μπαμπας μου.. "μας" είναι.. απλα ειναι πιο ευηχο το μου νομιζω
    Δεν με πειραζει να ερχονται σπιτι. Με πειραζει να με προσβαλλουν σπιτι μου. Δεν ειναι θεμα να του τοζητησω. Απλα πικραινεται. Δεν εχει δημιουργησει ενταση μεταξυ μας, απλα ειναι λυπημενος. Πιστευω πως θα καταληξει μονος του στο τι πρεπει να κανει. Ειμαι διπλα του να τον στηριξω, αλλα δεν θα τον πιεσω προς καποια αποφφαση.
    Ε πιο στραβο απο εμενα δυσκολα χαχα. Θρησκος δεν ειναι πολυ (δηλαδη δεν κανει κατι παραλογο). Θελει να νηστευει πχ μεγαλη βδομαδα οκ δεν μας επηρεαζει καπως. Με πειραζει το δικο τους θρησκο και τα περι κολασεως.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by Psyduck View Post
    Επισης κατι αλλο, επικαλουνται διαρκως δυνατους αρχαιους Έλληνες πολεμιστές και ότι εμείς είμαστε κουτόφραγκοι.. αλλα είμαστε απόγονοι των Βικινγκ, οχι οτι εχει καποιο νοημα αλλα δεν ξερω τι πιστευουν.

    Εδώ σηκώνει και λίγο πλάκα ! Μη το πάρεις στα σοβαρά. Οι Βίκιγκς ήταν αυτοί που ήταν ... πριν γίνουν Χριστιανοί ! Μετά τους πήρε ο κατήφορος κι αυτούς !

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Εφοσον λοιπον σε προσβαλλουν θα πρεπει να σταματησουν να ερχονται οταν εισαι εσυ εκει...απλο ειναι.Προφανως σε αγαπαει και προφανως αισθανεται ασχημα οταν τους ακουει να σε κατηγορουν.Δεν ειναι λογικο οτι θα αισθανεται ακομα χειροτερα αν εσυ εισαι εκει και τα ακους ολα αυτα?Ομορφα και ωραια του λες οτι θεωρεις καλυτερο οταν ερχονται οι δικοι του εσυ να λειπεις."Ετσι και εσυ θα εχεις χρονο ν απερνας μαζι τους...και κανεις δε θα ερχεται σε δυσκολη θεση"...πες του κατι τετοιο ρε παιδι μου....λιγο διπλωματικα.Πικραινεται γιατι τον εχετε βαλει στη μεση και τραβατε ο καθενας απο την πλευρα του.Και μη μου πεις οτι εσυ δεν τον πιεζεις γιατι ειναι πασιφανες το οτι στην ουσια θελεις να τους ριξει μια μουτζα και να μην ξανασχοληθει μαζι τους.Μπορει να μην τον πιεζεις ανοιχτα αλλα δεν ειναι και βλακας φανταζομαι.

    Οι γονεις προσπαθουν να διαχειριστουν τις προτιμησεις του γιου τους..ανεπιτυχως προφανως..Το θεμα τους δεν εισαι εσυ...ειναι το οτι ο γιος τους ειναι γκει.Το ξερουν αυτο.Αλλα δεν τους ειναι ευκολο να κατηγορησουν το γιο τους...ειναι πιο ευκολο να κατηγορουν εσενα.

    Αληθεια ποσο καιρο γινεται ολο αυτο?Ποσο καιρο εννοω εχουν που εμαθαν για εσας?


    Τα περι θρησκειας ...παραπανω ...τα ανεφερα γιατι εχω κουραστει πραγματικα σε καθε παρομοιο θεμα που ανοιγει απο κάποιο ατομο ομοφυλοφιλο μονιμως να τιθεται το θεμα της θρησκειας.Και γενικα μου τη σπαει να ακουω ατομα που δεν εχουν καμια σχεση με τη θρησκεια να μιλανε για τη θρησκεια.Τεσπα ...εχω κι εγω τα δικα θεματα...μη φανταστεις.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Εφοσον λοιπον σε προσβαλλουν θα πρεπει να σταματησουν να ερχονται οταν εισαι εσυ εκει...απλο ειναι.Προφανως σε αγαπαει και προφανως αισθανεται ασχημα οταν τους ακουει να σε κατηγορουν.Δεν ειναι λογικο οτι θα αισθανεται ακομα χειροτερα αν εσυ εισαι εκει και τα ακους ολα αυτα?Ομορφα και ωραια του λες οτι θεωρεις καλυτερο οταν ερχονται οι δικοι του εσυ να λειπεις."Ετσι και εσυ θα εχεις χρονο ν απερνας μαζι τους...και κανεις δε θα ερχεται σε δυσκολη θεση"...πες του κατι τετοιο ρε παιδι μου....λιγο διπλωματικα.Πικραινεται γιατι τον εχετε βαλει στη μεση και τραβατε ο καθενας απο την πλευρα του.Και μη μου πεις οτι εσυ δεν τον πιεζεις γιατι ειναι πασιφανες το οτι στην ουσια θελεις να τους ριξει μια μουτζα και να μην ξανασχοληθει μαζι τους.Μπορει να μην τον πιεζεις ανοιχτα αλλα δεν ειναι και βλακας φανταζομαι.

    Οι γονεις προσπαθουν να διαχειριστουν τις προτιμησεις του γιου τους..ανεπιτυχως προφανως..Το θεμα τους δεν εισαι εσυ...ειναι το οτι ο γιος τους ειναι γκει.Το ξερουν αυτο.Αλλα δεν τους ειναι ευκολο να κατηγορησουν το γιο τους...ειναι πιο ευκολο να κατηγορουν εσενα.

    Αληθεια ποσο καιρο γινεται ολο αυτο?Ποσο καιρο εννοω εχουν που εμαθαν για εσας?


    Τα περι θρησκειας ...παραπανω ...τα ανεφερα γιατι εχω κουραστει πραγματικα σε καθε παρομοιο θεμα που ανοιγει απο κάποιο ατομο ομοφυλοφιλο μονιμως να τιθεται το θεμα της θρησκειας.Και γενικα μου τη σπαει να ακουω ατομα που δεν εχουν καμια σχεση με τη θρησκεια να μιλανε για τη θρησκεια.Τεσπα ...εχω κι εγω τα δικα θεματα...μη φανταστεις.
    Οι δικοι του ερχοντναι κυριως οταν λειπω για να με κατηγορουν. Αλλα γενικα ερχονται αρκετα. Κυριως η μανα του. Η οποια δεν ξερω, νομιζει επειδη εχουμε 2 κρεβατοκαμαρες οτι κοιμομαστε χωριστα. Και ολο τον φωνανζουν σπιτι, προσπαθουν να του κανουν προξενια. Οτι να ναι. Ναι θελω να τους ριξει μια μουντζα, γιατι τους αξιζει. Αλλα δεν του το αναφερω ιδιαιτερα. Του εχω πει οτι μονος σου θα δεις τι θελεις και τι οχι και ποσο θα ανντεξεις αυτη την κατασταση. Για αυτο και δεν εχω πει να παμε Σουηδία, για να μην τον αγχωσω και μεαλλαγη χωρας.
    Κανα τριμηνο ξερουν. Κοιτα, βασικο επιχειρημα πολλων κατα της ομοφυλοφιλιας ειναι οι θεσεις της θρησκειας. Οποτε παντα θα μπαινει.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Εγω ως πεθεροπληκτη θα σου πω το εξης...ΜΗΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΣΑΙ...κανε πως δεν ακους δεν καταλαβαινεις...και αφησε τον αυτον να χειριστει τους γονεις του με οποιο τροπο θεωρει αυτος σωστο.Μπορει εσυ να θελεις να ξεκοψει απο τους δικους του...that's your problem.Αν πιστευεις οτι θα ειναι καλα ο συντροφος σου ξεκοβοντας απο την οικογενεια του εισαι λαθος και το ξερεις.Επισης ξεκαθαρισε του οτι δε θελεις να μαθαινεις τι λενε οι δικοι του και ποια ειναι η αποψη τους.Κρατα μια τυπικη σχεση μαζι τους αν ειναι δυνατον και ως εκει.Αν επρεπε να ξεκοβει μ ετην οικογενεια του καθε αντρας που η γυναικα του εχει θεμα με την πεθερα δε θα ειχε μεινει αντρας να μιλα με τους γονεις του.

    Α επισης το αν η μανα του εχει τελειωσει το λυκειο η οχι ..το αν ξερει που πεφτει η Σουηδια κλπ δε σε αφορουν.Τους κατηγορεις που σε κρινουν ενω κι εσυ το ιδιο κανεις.

    Ως προς την εκκλησια...η ορθοδοξη εκκλησια θεωρει αμαρτωλο τον καθε ανθρωπο...καθε ανθρωπος παλευει με τις δικες του αμαρτιες...τα δικα του παθη.Δεν δεχεται την ομοφυλοφιλια αλλα δεν διωχνει κανεναν απο την εκκλησια επειδη ειναι ομοφυλοφιλος.Ομοιως ουτε τις προγαμιαιες σχεσεις δεχεται αλλα δεν απορριπτει καποιον επειδη εχει προγαμιαιες σχεσεις.
    ναι, βεβαια...
    δεν τους διωχνει απο την εκκλησια, μην χασει και το κοπαδι(ποιμνιο) και παει σε αλλο βοσκο...
    αλλωστε η εκκλησια ειναι γεματη ομοφυλοφιλους. εκεινους τι θα τους κανει;
    μονο που μενοντας το καημενο το προβατο στην εκκλησια, πρεπει να ξερει οτι ειναι ανωμαλο γιατι η ομοφυλοφιλια ειναι ανωμαλια και αρρωστια για την εκκλησια και πρεπει να προσπαθει να μην επαναλαμβανει την αμαρτια της αρσενοκοιτιας, και ει δυνατον να γιατρευτει, διοτι ειναι και αρρωστια, σαν την γριππη. κολλητικη μαλιστα...

    οι προγαμιαιες σχεσεις ΚΑΠΟΤΕ συγχωρουνται. αν εισαι τοσο πιστος χριστιανος μπορεις να μετανοησεις, μπορεις να παντρευτεις και να τις κανεις... γαμιαιες και ο παππουλης θα σε συγχωρεσει.
    σαν ομοφυλοφιλος ομως δεν μπορεις να γλυτωσεις με κανεναν τροπο απο την φοβερη σου αμαρτια, εκτος αν κοψεις το σεξ και ζησεις δυστυχισμενος μεσα στις ενοχες την υπολοιπη ζωη σου, πιστευοντας οτι εισαι ελλατωματικος...
    αστα αυτα νικολινα.. (ντιντι, εσυ;)

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ναι, βεβαια...
    δεν τους διωχνει απο την εκκλησια, μην χασει και το κοπαδι(ποιμνιο) και παει σε αλλο βοσκο...
    αλλωστε η εκκλησια ειναι γεματη ομοφυλοφιλους. εκεινους τι θα τους κανει;
    μονο που μενοντας το καημενο το προβατο στην εκκλησια, πρεπει να ξερει οτι ειναι ανωμαλο γιατι η ομοφυλοφιλια ειναι ανωμαλια και αρρωστια για την εκκλησια και πρεπει να προσπαθει να μην επαναλαμβανει την αμαρτια της αρσενοκοιτιας, και ει δυνατον να γιατρευτει, διοτι ειναι και αρρωστια, σαν την γριππη. κολλητικη μαλιστα...

    οι προγαμιαιες σχεσεις ΚΑΠΟΤΕ συγχωρουνται. αν εισαι τοσο πιστος χριστιανος μπορεις να μετανοησεις, μπορεις να παντρευτεις και να τις κανεις... γαμιαιες και ο παππουλης θα σε συγχωρεσει.
    σαν ομοφυλοφιλος ομως δεν μπορεις να γλυτωσεις με κανεναν τροπο απο την φοβερη σου αμαρτια, εκτος αν κοψεις το σεξ και ζησεις δυστυχισμενος μεσα στις ενοχες την υπολοιπη ζωη σου, πιστευοντας οτι εισαι ελλατωματικος...
    αστα αυτα νικολινα.. (ντιντι, εσυ;)
    η εκκλησία είναι παράλογοι. Εγώ ζω με τον άντρα μου που τον αγαπώ και με τον σκύλο μας στο σπίτι μας και είμαστε πολύ χαρούμενοι (αν εξαιρεσεις κατι μικροπαρεμβασεις γονιων). Η άποψη της εκκλησίας είναι βασικά να χωρίσουμε και να μην ξαννακάνουμε σεξ μεχρι να πεθανουμε μπας και σβηστει καμια αμαρτια.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Εγω παλι πιστευω οτι πολλα για πολλα δεινα εκει εξω και ψυχολογικα καταλοιπα που βρισκονται καλα κρυμμενα μεσα στα σπαργνα πολλων ανθρωπων οπου εμφανιζονται ως δυσλειτουργιες η ακομα και καταθλιψη ευθυνονται οι εκαστοτε θρησκειες . Μπορει να κανω και λαθος , ομως οσο μεγαλωνω ανακαλυπτω πως αρκετες συστολες και ενοχικες συμπεριφορες βρισκουν εξηγηση στα συνδρομα που εχουν δημιουργηθει απο μια αμιγως πατριαρχικη αντιληψη της κοινωνιας μας αλλα και της θεωρησης του σεξ . Οσο και αν προσπαθει καποιος ανθρωπος οπου γαλουχηθηκε με αυτον τον τροπο να αποταξει απο πανω του ολη αυτο το νοσοδημιουργημα πως ο ερωτας εκτος γαμου ειναι αμαρτια υπαρχει παντα μεσα στο υποσυνειδητο του και χρειαζεται πραγματικα πολυ κοπο για να αισθανθει μια ομορφια και μια πηγαια ελευθερια ωστε να νοιωσει υπεροχα και να απολαυσει την ερωτικη πραξη στο επακρο . Δυστυχως οι εκαστοτε θρησκειες ετσι λειτουργουν και οι φανατισμενοι του δομηματος δεν μπορουν να δουν καθαρα . Ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιο που χρειαζεται πολυ μεγαλη συζητηση . Στο προκειμενο ομως , το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να προσπαθησεις να μην δινεις σημασια στην τοξικοτητα τους και να εισαι διπλα στο συντροφο σου . Το να φυγετε πισω στην Σουηδια ειναι φυσικα μια καλη λυση . Θα μπορουσατε ουτως η αλλως καποια στιγμη να το δοκιμασετε . Οι δικοι σου ζουν Ελλαδα η επεστρεψαν και εκεινοι στη Σουηδια ?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Psyduck View Post
    η εκκλησία είναι παράλογοι. Εγώ ζω με τον άντρα μου που τον αγαπώ και με τον σκύλο μας στο σπίτι μας και είμαστε πολύ χαρούμενοι (αν εξαιρεσεις κατι μικροπαρεμβασεις γονιων). Η άποψη της εκκλησίας είναι βασικά να χωρίσουμε και να μην ξαννακάνουμε σεξ μεχρι να πεθανουμε μπας και σβηστει καμια αμαρτια.
    Καλημερα...Εχεις δυο πολυ συγκεκριμενα θεματα με το συντροφο σου.Ενα τους γονεις και ενα το οτι εχει μεγαλωσει μεσα σε μια οικογενεια θρησκευομενων αρα ο ιδιος εν μερει διχαζεται στο τι ειναι σωστο και τι οχι.Αν εχω καταλαβει σωστα.Και σου εξηγω...την προσωπικη μου αποψη προφανως...οτι εφοσον τον συντροφο σου τον νοιαζεσαι και θελεις να εισαι καλα μαζι του ...θελεις να τον βοηθησεις να ηρεμησει και να ισορροπησει.Αρα θ απρεπει να κατανοησει οτι η εκκλησια απορριπτει την ομοφιλοφιλια ...οχι ομως τον ομοφιλοφιλο.Το οτι εγω ειμαι παντρεμενη και τη μιση μερα σιχτιριζω την πεθερα μου δε με κανει καλυτερο χριστιανο απο το συντροφο σου.Παλευουμε και οι δυο με το παθος μας.Κι εγω θα παω στον πνευματικο μου και θα με συμβουλεψει να την αγαπησω/συγχωρεσω/whatever να τη δεχτω ως μανα μου και να ζησουμε happily ever after.Αυτο ομως δενμπορει να γινει...δεν μπορω να το κανω αυτο.με τον ιδιο τροπο που και ο συντροφος σου δεν προκειται να σταματησει να ειναι ομοφυλοφιλος.Αποδεχομαι λοιπον το παθος μου/κατασταση μου οπως θες πες το και φροντιζω στους υπολοιπους τομεις της προσωπικης μου ζωης να ειμαι "καλος χριστιανος".Και προσπαθω κι εγω.Ακομα και το εχω μια σταθερη σχεση και ενα ομορφο σπιτικο οπως λες...θα μπορουσε να ειναι η δικη του προσπαθεια. και να τη δει ως τετοια.
    Μπορεις λοιπον αν θελεις να εχεις αυτη την προσεγγιση απεναντι του ωστε να τον βοηθησεις να κουλαρει και να κατανοησει οτι το ενα δεν χρειαζεται να αναιρει το αλλο.

    Η μπορεις απλα να του πεις να ξεκοψει απο οικογενεια/θρησκεια/φιλους γιατι ολοι αυτοι τον θεωρουν ανωμαλο και να φυγετε στο εξωτερικο να χαρειτε τον ερωτα σας.Εσυ ξερεις το συντροφο σου τι ανθρωπος ειναι και τι θα τον βοηθησει να παει ενα βημα παρακάτω.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by VictoriaSkG View Post
    Εγω παλι πιστευω οτι πολλα για πολλα δεινα εκει εξω και ψυχολογικα καταλοιπα που βρισκονται καλα κρυμμενα μεσα στα σπαργνα πολλων ανθρωπων οπου εμφανιζονται ως δυσλειτουργιες η ακομα και καταθλιψη ευθυνονται οι εκαστοτε θρησκειες . Μπορει να κανω και λαθος , ομως οσο μεγαλωνω ανακαλυπτω πως αρκετες συστολες και ενοχικες συμπεριφορες βρισκουν εξηγηση στα συνδρομα που εχουν δημιουργηθει απο μια αμιγως πατριαρχικη αντιληψη της κοινωνιας μας αλλα και της θεωρησης του σεξ . Οσο και αν προσπαθει καποιος ανθρωπος οπου γαλουχηθηκε με αυτον τον τροπο να αποταξει απο πανω του ολη αυτο το νοσοδημιουργημα πως ο ερωτας εκτος γαμου ειναι αμαρτια υπαρχει παντα μεσα στο υποσυνειδητο του και χρειαζεται πραγματικα πολυ κοπο για να αισθανθει μια ομορφια και μια πηγαια ελευθερια ωστε να νοιωσει υπεροχα και να απολαυσει την ερωτικη πραξη στο επακρο . Δυστυχως οι εκαστοτε θρησκειες ετσι λειτουργουν και οι φανατισμενοι του δομηματος δεν μπορουν να δουν καθαρα . Ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιο που χρειαζεται πολυ μεγαλη συζητηση . Στο προκειμενο ομως , το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να προσπαθησεις να μην δινεις σημασια στην τοξικοτητα τους και να εισαι διπλα στο συντροφο σου . Το να φυγετε πισω στην Σουηδια ειναι φυσικα μια καλη λυση . Θα μπορουσατε ουτως η αλλως καποια στιγμη να το δοκιμασετε . Οι δικοι σου ζουν Ελλαδα η επεστρεψαν και εκεινοι στη Σουηδια ?

    Οι φανατισμενοι καθε θρησκειας οπως λες ειναι συνηθως αυτοι οι οποίοι παρερμηνευουν το ιδιο το πιστευω της θρησκειας.Και το ζουμε αυτον το καιρο στο πετσι μας ολοι με την κατασταση του covid οπου ενα μεγαλο κομματι ιερέων εχει επηρεασει λανθασμενα ενα τοσο μεγαλο μερος κοσμου.Επίσης οι φανατισμενοι τεινουν να μπερδευουν τους ιερεις με τη θρησκεια.Το οτι πιστευω σε μια θρησκεια δε σημαινει οτι δεχομαι αβλεπι την αποψη καθε ιερέα που μπορει να ειναι η προσωπικη του αποψη.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Psyduck View Post
    η εκκλησία είναι παράλογοι. Εγώ ζω με τον άντρα μου που τον αγαπώ και με τον σκύλο μας στο σπίτι μας και είμαστε πολύ χαρούμενοι (αν εξαιρεσεις κατι μικροπαρεμβασεις γονιων). Η άποψη της εκκλησίας είναι βασικά να χωρίσουμε και να μην ξαννακάνουμε σεξ μεχρι να πεθανουμε μπας και σβηστει καμια αμαρτια.
    αακριβως.
    δεν ειναι μονο παραλογη.
    δεν μπορει να ΜΗΝ ειναι παραλογη οταν ψαχνει ανθρωπους που θα πιστεψουν οτι οι μολυνσεις δεν κολλανε μεσα στην εκκλησια, οτι γυναικες γεννανε χωρις σεξ και οτι οι νεκροι ανασταινονται..
    ειναι σκοταδιστικη. χωριζατε- δεν χωριζατε, θα επρεπε να ειναι εν γνωσει σας οτι ειστε ΛΑΘΗ της φυσης, ανωμαλοι, αρρωστοι και αμαρτωλοι χωρις γιατρεια.
    διοτι δεν μπορεις να ξεγινεις ομοφυλοφιλος ωστε να παψεις να εισαι αμαρτωλος, μονο στις διαταραχες μπορεις να οδηγηθεις προσπαθωντας...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    ..

    Οι γονεις προσπαθουν να διαχειριστουν τις προτιμησεις του γιου τους..ανεπιτυχως προφανως..Το θεμα τους δεν εισαι εσυ...ειναι το οτι ο γιος τους ειναι γκει.Το ξερουν αυτο.Αλλα δεν τους ειναι ευκολο να κατηγορησουν το γιο τους...ειναι πιο ευκολο να κατηγορουν εσενα.

    ....
    οχι, το θεμα τους ειναι ΑΥΤΟΣ.
    δεν ξερουν οτι ο γυιος τους ειναι γκει. νομιζουν οτι ο συντροφος του τον παρασυρει κι αν φυγει απ την ζωη του θα μπορεσεουν να τον βαλουν στον ισιο δρομο της ετεροφυλοφιλιας.. του κανουν ηδη προξενια, γιατι δεν ξερουν καν οτι η ομοφυλοφιλια ουτε κολιεται, ουτε αλλαζει.
    ειναι αμορφωτοι ανθρωποι, κολλημενοι μονο στην "γνωση" που προσφερει η εκκλησια επειδη δεν γνωρισαν αλλη, σκοταδιστες και ομοφοβικοι.
    Last edited by Remedy; 11-11-2021 at 14:09.

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οχι, το θεμα τους ειναι ΑΥΤΟΣ.
    δεν ξερουν οτι ο γυιος τους ειναι γκει. νομιζουν οτι ο συντροφος του τον παρασυρει κι αν φυγει απ την ζωη του θα μπορεσεουν να τον βαλουν στον ισιο δρομο της ετεροφυλοφιλιας.. του κανουν ηδη προξενια, γιατι δεν ξερουν καν οτι η ομοφυλοφιλια ουτε κολιεται, ουτε αλλαζει.
    ειναι αμορφωτοι ανθρωποι, κολλημενοι μονο στην "γνωση" που προσφερει η εκκλησια επειδη δεν γνωρισαν αλλη, σκοταδιστες και ομοφοβικοι.
    Αυτό ακριβώς. Θεωρούν ότι το να εισαι γκει ειναι κολλητικό και αφού δεν είχαν τη "νόσο" στο σπίτι τους, φταίει κάτι απέξω (εγώ). Λόγω του κύκλου τους φαντάζομαι το μόνο που ξέρουν είναι γίνομαι 20 παντρεύομαι και κάνω παιδί. Σπουδές, διαφορετικότγτα κτλ, δεν έχουν χώρο.

    Τώρα για τον φίλο μου ίσως δεν το είπα καθαρά. Δεν είναι θρησκόληπτος, ούτε τόσο θρήσκος ώστε να πιστεύει ότι είναι αμαρτωλός, έχει αποδεχθεί τη σεξουαλικότητά του.

    Όσο για τους πνευματικούς, δεν θα έπρεπε να έχουν θέση. Η ελληνική κοινωνία σε μεγάλο μέρος της είναι θρησκευόμενη και δεν βλέπει πράγματα που θα έπρεπε να δει. Κανένας άνθρωπος όπου η ιδεολογική του βάση είναι πως το να εισαι γκει είναι κακό (αμαρτία) και πως δεν θα έπρεπε ννα έχουμε προγαμιαίες σχέσεις, δεν θα έπρεπε ννα έχε συμβουλευτικό ρόλο. Απλά πιστεύουν ότι υπερφυσικές δυνάμεις θα λύσουνν τα προβλήματά τους. Όμως δεν χρειάζονται προσευχές για τις φωτιές, ένα χέρι και μια μάνικα χρειάζονται.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Psyduck View Post
    Απλά πιστεύουν ότι υπερφυσικές δυνάμεις θα λύσουνν τα προβλήματά τους. Όμως δεν χρειάζονται προσευχές για τις φωτιές, ένα χέρι και μια μάνικα χρειάζονται.
    Πριν απαιτησουμε απο την κοινωνία να δεχτει και να σεβαστει τη δικη μας διαφορετικότητα θα πρεπει να ειμαστε σε θεση να δεχτουμε και να σεβαστουμε κι εμεις τη διαφορετικότητα του άλλου.Το πως αποφασιζει ο καθενας να λυσει τα προβληματα του ειναι προσωπικο θεμα του καθενος .Κοινως...μην κρινεις για να μην κριθεις...φιλικα παντα!!!

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Πριν απαιτησουμε απο την κοινωνία να δεχτει και να σεβαστει τη δικη μας διαφορετικότητα θα πρεπει να ειμαστε σε θεση να δεχτουμε και να σεβαστουμε κι εμεις τη διαφορετικότητα του άλλου.Το πως αποφασιζει ο καθενας να λυσει τα προβληματα του ειναι προσωπικο θεμα του καθενος .Κοινως...μην κρινεις για να μην κριθεις...φιλικα παντα!!!
    Αυτό είναι πολύ βολικό για να δικαιολογηθούν ακραίες απόψεις. Κάπως έτσι αφήσαμε τον κορωνοϊό να κόβει βόλτες, επειδή το να πουμε ότι κολλάει εθεωρείτο (;) ότι προσβάλλουμε τα πιστεύω τους. Και κάπως έτσι το να φιλάει ένας άντρας ένανάλλονν άντρα στην Ελλάδα θίγει πολλούς. Δεν μπορώ να δεχτώ τον σκοταδισμό, τον μισανθρωπισμό και την αντιεπιστημονικότητα. Στοιχίζουν ζωές και εγώ την ζωή την σέβομαι και την αγαπώ.

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πρόβλημα με τους γονείς της κοπέλας μου
    By flavor in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 18
    Last Post: 23-07-2021, 15:49
  2. Πρόβλημα με τους γονείς λόγω των φαρμάκων
    By iamverysad in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 03-07-2019, 01:19
  3. Πρόβλημα με τους γονείς.
    By Mary93 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 65
    Last Post: 03-09-2017, 01:15
  4. Καταπίεση από τους γονείς της συντρόφου μου
    By indianas in forum Αντικοινωνική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 15
    Last Post: 22-07-2017, 17:29
  5. Replies: 105
    Last Post: 03-09-2014, 00:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •