Αλλαγή καριέρας στα 40? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 33 of 33
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Είναι το θέμα τι προτεραιότητες έχεις. Θυμάμαι παλιά άλλους φορτηγατζήδες που ρώταγαν τον φίλο μου και όταν τους έλεγε τι είμαι κτλ μου έλεγαν μα καλά έφυγες από έξω για να έρθεις πίσω με στρωμένη καριέρα και όλες αυτές τις σαχλαμάρες. Οταν του έλεγα έχεις στερηθεί ποτέ τον ήλιο για κανα μήνα να δεις τι γίνεται ή έχεις στερηθεί ποτέ ένα πιάτο χόρτα να με νιώσεις, κατέβαζε το κεφάλι...
    Nαι σίγουρα καταλαβαίνω τι λες...
    όχι ο ήλιος δεν με νοιάζει προς το παρον, ίσα ίσα που μου αρέσει το κρύο, τα χιόνια...
    Για τα χόρτα ναι σε νιωθω απόλυτα, εγώ που δεν έτρωγα ποτε κι ομως μου λείπουν. Και ο φρεντο μου λειπει...
    Βεβαια αν ψαξεις τα παντα βρισκεις.
    Στην Ελλάδα δουλειά δεν πρόκειται να έχω, το δοκίμασα και δεν λειτουργησε οπότε δεν σκεφτομαι καν να γυρισω πισω για τα επόμενα 20 χρονια..μόνο για διακοπές. Οικογένεια δική μου, παιδιά δεν έχω οπότε γιατι να μην κυνηγησω μια δουλειά εδώ? απλά με σκοτώνει το ότι δεν βρίσκω στον τομέα που σπούδασα και αναγκαζομαι να κανω κατι που θα εκανα και με απλο απολυτηριο λυκειου....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    1. Nαι μπορώ να γυρίσω αλλά δουλειά στην επαρχιακή μου πόλη δεν βρίσκω με τέτοια κρίση και πανδημία, εκτός κι αν ανοίξω δικό μου γραφείο, που είναι όμως τεράστιο ρίσκο.
    2. Δυστυχώς όχι, είναι μονόδρομος, ή ακαδημαϊκή ή άσχετη...δοκίμασα κάτι διαφορετικό με τη μορφή πρακτικής αλλά δεν με προσέλαβαν εν τέλει. Δυστυχώς δεν είμαι γιατρός να έχει το πτυχίο μου πέραση...Και δεν εχω τις ψυχικες αντοχες ουτε την ενεργεια ουτε τα χρηματα να δοκιμαζω επ'απειρον εταιρειες και εργασιακα ποστα μεχρι να βρεθει καποιος να με προσλαβει...
    3. Σπίτι στην Ελλάδα ναι έχω και ένα μικρό εισόδημα που δεν ειναι ικανό να με βιοπορίσει όμως, απλά πληρώνω λογαριασμούς και φόρους.
    4. Στην Αθήνα μπορώ να βρω δουλειά ΑΛΛΑ θα είναι με 10ωρο και μπλοκακι...και επειδή το έζησα για αρκετά χρόνια δεν θέλω να ξαναγυρισω σε αυτο το στυλ ζωής.
    5. Οχι δεν τους εχω αναγκη, αλλα με ενοχλει η σκέψη οτι περιμενουν απο μενα την επιτυχία και θα με θεωρησουν ανεπροκοπη...Μπορώ να μην το πω βεβαιως οτι αλλαξα σταδιοδρομια...
    Αν μπορείς να έχεις ένα εισόδημα από το σπίτι σου, στην πόλη σου, νοικιάζοντάς το και βρίσκοντας δουλειά στην αθήνα , δεν θα είσαι καλά ;Υπάρχουν οικονομικές περιοχές στην αθήνα.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Εγώ δεν θέλω να αλλάξω δουλειά, ( γιατί δεν έχω ) εγώ θέλω επιτέλους να βρω το θάρρος και να βγω στον έξω κόσμο και να ψάξω για δουλειά, ξεπερνώντας την όλη φοβία μου!!

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Αλλαγη νικ
    By Χάλια Μαύρα in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 1
    Last Post: 11-01-2021, 15:43
  2. Αλλαγή νικ?
    By Antonis8 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 6
    Last Post: 19-08-2020, 04:23
  3. Αλλαγη
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 24-04-2017, 04:03
  4. αλλαγή
    By zaxari10 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 03-04-2010, 00:09
  5. Αλλαγη νικ
    By BaD in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 08-02-2010, 20:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •