Τι ειναι αυτο που βγαζει το FB?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Τι ειναι αυτο που βγαζει το FB?

    Δεν σερφαρω πολυ στο FB. Εχει καποιο ενδιαφερον να βλεπεις πολυποικιλες ιστοριες και αστειακια απλως σκρολαροντας με ταχυτητα.
    Αλλα εαν περασω ας πουμε μιση ωρα εκει αισθανομαι οτι εχω επηρεαστει πολυ ασχημα.
    Για παραδειγμα περιγραφει ενας επωνυμος μερικα βιωματα του. Τα παιρνει για παραδειγμα το πρωτο θεμα και τα κανει αρθρο με τιτλο που θες να το κανεις κλικ. Διαβαζεις τα σχολια των χρηστων και βλεπεις αγριο κραξιμο σε αυτον που ειπε τα βιωματα του. Δεν ειπε καν κατι μεμπτο. Οποιος εκανε το περισσοτερο και πιο επιτυχημενο κραξιμο ειχε τα περισσοτερα Like.
    Βλεπω ενα φιλο μου να μιλαει για ενα θεμα με ενα κλισε. Του απανταω οτι αυτο δεν ισχυει στον τοιχο του και του εκφραζω τις αποψεις μου. Μου απανταει με ενα μεγαλυτερο κλισε και του περιγραφω ποσο λαθος ειναι. Κοβει την συζητηση και μου λεει να τα πουμε απο κοντα. Ειμαστε επωνυμοι και οι δυο και αισθανομαι ασχημα τωρα που ανοιξα την συζητηση μαζι του, την οποια μπορει να διαβασει ο οιοσδηποτε. Καμμια σχεση με την ανταλλαγη αποψεων που γινεται σε αυτο το φορουμ.
    Παω παρακατω και βλεπω ενα αρθρο για τον κωρονοιο και ενας της δημοσιοτητας περιεγραφε οτι μερικοι κολλησαν επιτηδες τον ιο, ωστε να παρουν ελευθερας χωρις να εμβολιαστουν. Τα σχολια εκατονταδες που ελεγα καλα κανουν και πηγαν και κολλησαν τον ιο, αντι να κανουν το εμβολιο σε γενικες γραμμες. Εκει δεν διαβασα πολυ, δεν ειναι καν να ανοιγεις τι λεει ο κοσμος για τον κωρονοιο

    Γενικα βγηκα με μια απαισια διαθεση. Που βαδιζει η κοινωνια και που ζουμε διαθεση. Μισος, κριτικη, φθονος, παραλογισμος. Μπαινεις μετα εδω, ενα κομματι της κοινωνιας και αυτο το φορουμ και βλεπεις τι ωραια κυλανε οι συζητησεις. Εντελως αποκεντρωμενο και αγνωστο, οπως τα περισσοτερα φορουμ για την μεγαλυτερη μεριδα του πληθυσμου που ξερει σχεδο μονο το fb, ειδικα μεγαλυτερης ηλικιας ατομα που δεν ειχαν ασχοληθει με την τεχνολογια.

    Εδω που γραφεις, αγνωστος μεταξυ αγνωστων και σπανια βλεπεις εκρηξεις μισους, μονο ανταλλαγες αποψεων παρολο που γινεται ανωνυμα.

    Τι να βλεπεις, να γραφουν επωνυμα σε ενα μεσο και να βριζουν τον αλλον χωρις να εχει πει κατι μεμπτο, να γελανε με τις ειδησεις οτι σημερα πεθαναν τοσοι τι να πρωτοπιασω.

    Ολα αυτα σε μιση ωρα.
    Προσωπικα αρωσταινω, πεφτει η αποδοση μου, χανω το χρονο μου.
    Για αυτη την εβδομαδα τουλαχιστον θα προσπαθησω να μην μπω καθολου σε αυτο το μεσο, περα απο το να λεω καμμια καλημερα σε μια κοπελια που γνωρισα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    γιαυτο λενε οτι τα σοσιαλ καταστρεφουν... εδω που γραφουμε εχει μια δομη π,.χ. ενα θεμα περι ψυχολογιας... και επεισης επειδη

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οχι παρακολουθω και αλλα φορουμ που δεν ασχολουνται με ευαισθητα θεματα, οπως τεχνολογικα που εχουν και υποφορουμ για την επικαιροτητα. Καμμια σχεση. Υπαρχει ποιοτητα. Δεν ειναι μονο η θεματολογια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    αα οκ καλα κανεις και εγω πλεον μετα απο χρονια με σιαφορα σοσιαλ δεν θελω ναχω παρα μον να μηλαω και καμαι ομαδα.. ηρεμησα να σου την αληθεια χαχ... αλλα και να θελω κατι πλεον εστιαζω μονο εκει δεν εχω εκεινη την βαβουρα αν με καταλαβαινεςι..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    πρεπει να συνυπολογισεις τις ΧΙΛΙΑΔΕΣ, ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ αν ειναι στα αγγλικα, που παρακολουθουν και μπορουν να σχολιασουν μια δημοσιευση στα σοσιαλ και τις μερικες δεκαδες που σχολιαζουν εδω η σε καποιο αλλο φορουμ.
    δενε χει καμια σχεση ο ελεγχος αλλα και η συμμετοχη που μπορει να υπαρχει σε ενα νορμαλ φορουμ.
    εδω, αν ξεκινησει κατι εκρυθμο, υπαρχει διαχειριση και θα εμφανιστει.

    στο φμ για να ασχοληθει διαχειριση σε ενα θεμα που μπορει σε μερικα λεπτα να παρει μερικες χιλιαδες σχολια, ειναι αλλη διαδικασια..
    επισης, οταν σχολιαζουν αυτοι οι χιλιαδες χιλιαδων, Ο,ΤΙ ποσοστο και να ειναι οι σκατομυαλοι/ ψεκασμενοι/ βλαμμενοι, και 1% να ειναι, θα εμφανιστουν και θα κανουν τα σχολια τους.... σε εναν πληθυσμο των 100, ποσοι να ειναι; ενας;;; ε, απομονωνεται πολυ ευκολα κι οταν επιμενει, τρωει μπαν..
    δεν ειναι συγκρισιμα τα μεγεθη..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι εχεις δικιο. Ενας σκατομυαλος και ενεργος χρηστης του FB μπορει να παραγει πολυ σκατο την ημερα που χτυπαει πολυ ασχημα η μυρωδια του. Στα Αγγλικα που μου βγαζει, υπαρχει μια σχετικη ποιοτητα. Εαν εμφανιστει και ενας σκατομυαλος, στην παγκοσμια κοινοτητα, υπαρχει μη θετικη αντιδραση. Ακομα και για κατι ασημαντο. Στα ελληνικα που βλεπω, υπαρχουν πολυ πιο εμετικα ποστ και μαλιστα αυτος που το παρηγαγε επιβραβευεται και με περισσοτερα like.
    Δεν ξερω γιατι γινεται αυτο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ναι εχεις δικιο. Ενας σκατομυαλος και ενεργος χρηστης του FB μπορει να παραγει πολυ σκατο την ημερα που χτυπαει πολυ ασχημα η μυρωδια του. Στα Αγγλικα που μου βγαζει, υπαρχει μια σχετικη ποιοτητα. Θελει εαν εμφανιστει και ενας σκατομυαλος, στην παγκοσμια κοινοτητα, υπαρχει μη θετικη αντιδραση. Ακομα και για κατι ασημαντο. Στα ελληνικα που βλεπω, υπαρχουν πολυ πιο εμετικα ποστ και μαλιστα αυτος που το παρηγαγε επιβραβευεται και με περισσοτερα like.
    Δεν ξερω γιατι γινεται αυτο
    .
    επειδη υπαρχουν κι αλλοι σαν αυτον.
    επειδη βλεποντας ο ενας τον αλλον στο φμ, νομιζουν οτι εχουν δικιο, αλλα ειναι μια σκοτισμενη (το αντιθετο του φωτισμενη) μειοψηφια.
    100 σκατομυαλοι στο φμ, μπορουν να κανουν πολυ μεγαλη φασαρια κι ας κοιτανε αλλοι 10000 και σκεφτονται "κοιτα σκουπιδια που κυκλοφορουνε", αλλα δεν μιλανε για να μην ξοδεψουν το σαλιο τους...
    αυτη ειναι η διαδικασια που εχει παραξει και τους ψεκασμενους.
    πριν τα σοσιαλ, οι ψεκασμενοι ηταν απομονωμενοι στις κοινωνιες τους και δεν τους επαιρνε κανεις στα σοβαρα και οι ιδιοι, αισθανονταν παραγκωνισμενοι, αλλα παρολο που νομιζαν οτι εχουν δικιο, καταλαβαιναν οτι κανεις δεν συμφωνει μαζι τους.
    οταν βρεθηκαν στο ιτνερνετ, φαντασιωθηκαν οτι ειναι αυτοι οι σωστοι και συνδικαλιστηκαν.
    αμορφωτοι σε συντριπτικα ποσοστα, βεβαιωνουν ο ενας τον αλλον οτι εχουν δικιο κι ολοι οι αλλοι συνομωτουν εναντιον τους.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι θα συμφωνησω μαζι σου. Η τοπικη κοινοτητα ας πουμε Ελλαδα, παραγει κατι συγκεκριμενο που σου ερχεται στη ροη σου. Το ιδιο παραγει και οι κατα τοπους αλλες κοινοτητες σε παγκοσμιο επιπεδο. Για να ερθει κατι στη ροη σου απο το παγκοσμιο επιπεδο, υπαρχει καποια ποιοτητα, τοσο ως προς το περιεχομενο, οσο και απο τους ομιλητες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Εγω παλι δε βαζω τα κλάματα με το παραμικρό.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν προκειται για κλαματα, προκειται για εκνευρισμο προς αντικοινωνικες συμπεριφορες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Αναλόγως σε τι θα δώσεις σημασία. Εγώ όταν μπαίνω ασχολούμαι με μια ομάδα που έχω γραφτεί φαντάζομαι θα την γνωρίζετε πολλοί «τμημα προσωπικού δράματος» λέγεται και έχει να κάνει με εργασίακα δραματακια που περνάνε διάφοροι καθημερινά. Συνήθως σχολιάζω σε αστεία πραγματάκια πετάω μια ατάκα για να γελάσουν μερικοί. Δεν δίνω σημασία σε κάτι που θα μου χαλάσει την ψυχολογία. Καλά στις ειδήσεις τύπου δικαιολογητικά και μηχανή του χρόνου διαβάζω κανένα άρθρο που θα μου προκαλέσει ενδιαφέρον μέχρι εκεί. Όταν κάτω από ένα δημοσίευμα υπάρχουν σχολια που βγάζουν χολή δεν ασχολούμαι.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το αντιστοιχο στην πραγματικη ζωη θα ηταν, να πεφτει ξυλο, να βγαινεις εξω και να βλεπεις να βριζουν αναιτια αλλους χωρις να εχουν κανει τιποτα. Να ακους οτιδηποτε σεξιστικο, ρατσιστικο και οτι να ναι που μπορει να σκεφτει κανεις. Μαλιστα οσο χειροτερη η συμπεριφορα κερδιζει και την εκτιμηση του κοινου. Δηλαδη μια κοινωνια που δεν εχει γνωρισει κανεις.
    Νομιζω το ανελυσε καλα η ρεμεντυ γιατι συμβαινει και ηταν εποικοδομητικες οι δημοσιευσεις της. Ναι flatl ειναι να μην ασχολεισαι.
    Μερικοι δεν εχουν καταλαβει, επειδη κατι τους προσφερει ανωνυμια και ατιμωρησια (εαν οχι απο τον νομο, καμμια μπουνια θα την φανε), κατι που δεν μπορουν να κανουν στην πραγματικη κοινωνια, δεν χρειαζεται να ειναι ζωα. Αλλα οπως ειπαμε ειναι λιγοι, απλως κανουν πολυ θορυβο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Τέτοιες συμπεριφορές τις συναντείς παντού και οι περισσότεροι απλά βγάζουν εξαιτίας των δικών τους ψυχολογικών θεμάτων μίσος σε κάποιον για λόγους ανούσιους. Ο περισσότερος κόσμος είναι προσωπικά απαίδευτος δεν δουλεύει με τον εαυτό του και δεν κάνει αυτοκριτική . Επίσης τους λείπει η ενσυναίσθηση, συναισθηματική νοημοσύνη και λειτουργεί ατομικά. Πολλοί δεν μπαινουν καν στη διαδικασία να καταλάβουν τον άλλον και προτιμούν να ασκούν κριτική χωρίς να σκεφτούν.
    Εγώ δεν πήγα πολύ μακρυά για να καταλάβω κάποια πράγματα παρατήρησα απλά συμπεριφορές συγγενών κρίνοντας τα λάθη των υπολοίπων ενώ τα δικά τους δεν τα κοιτούσαν.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Υπαρχουν φανταζομαι αρκετες μελετες πανω σε αυτο, σε διαφορους τομεις. Απο τεχνολογικες μελετες, ψυχολογικες, κοινωνιολογικες και δεν συμμαζευεται . Αλλωστε τεχνητες νοημοσυνες σβηνουν ψευδεις ειδησεις για το covid και φοβομαστε μηπως ξεφυγει το θεμα σε απολυταρχισμο. Τεραστιες προεκτασεις. Αλλωστε ειναι εφευρεση δεκαετιας. Το ωραιο ειναι οτι ενω ειναι εφευρεση δεκαετιας, βλεπεις μεσαιωνικες συμπεριφορες, οπως το καψιμο των μαγισσων. Το βλεπεις σε ταινιες και λες τι κανανε τοτε. Τωρα αντιστοιχο κυνηγι μαγισσων βλεπεις σε οιονδηποτε επωνυμο, που να εχει μαζευτει καφενειο. Δεν χρειαζεται να λεει κατι λαθος. Αρκει να ανοιξει το στομα του και να δημοσιευτει σε αρθρο, ωστε να μαζευτει η παρεα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Similar Threads

  1. Τι ειναι αυτο??
    By Vaper in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 21-08-2020, 02:17
  2. Sos,τι είναι αυτό;
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 11-01-2020, 01:54
  3. Τι είναι αυτό?
    By Γιάννης Βάγιας in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 24-07-2019, 17:53
  4. Τι ειναι αυτο?
    By mkf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 17-01-2008, 01:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •