Αντικαταθληπτικα και βαρος!!!!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 70
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    262
    Οπότε θέλει περισσότερη προσπάθεια ...κατάλαβα.....με τα φάρμακα γίνεται πιο δυσκολη η απώλεια βάρους ..

  2. #17
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by ibraimovic View Post
    Οπότε θέλει περισσότερη προσπάθεια ...κατάλαβα.....με τα φάρμακα γίνεται πιο δυσκολη η απώλεια βάρους ..
    Ακριβώς αυτό! Γίνεται πιο δύσκολη η προσπάθεια.
    Με τα αντιψυχωσικα κι εγώ έβαλα πολλά κιλά αλλά με διατροφή σιγά σιγά τα χάνω…

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Προφανώς και γίνεται να χάσεις.Εγώ πήρα 17 κιλά αλλά έχασα τα 5 ήδη σε ένα μήνα μειώνοντας το φαγητό.Στο χέρι σου είναι
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    262
    Θέλω να πω δεν έχει σχέση που παίρνουμε φάρμακα ε?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    και βεβαια εχει σχεση , για παρε ενα αντιψυχωτικο zyprexa πχ. και προσπαθησε να μην τρως , εινα σαν να παρεις ενα ισχυρο υπνωτικο και να προσπαθησεις να μην κοιμηθεις ..........................

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429
    Το ιδιο μου συνεβη οταν μου χορηγησε ο ψυχιατρος αρχικα solben/seroxat των 20mg,απο 78 κιλα πηγα σε 4 μηνες 20 κιλα πανω χωρις να το καταλαβω,προσπαθησα και εχασα με λιγο διατροφη και λιγο γυμναστικη τα πρωτα 5 κιλα αλλα τωρα εχω κολλησει και λογω καιρου που κανει κρυο,βροχες,υγρασιες,δεν ειχα διαθεση να συνεχισω αεροβια και εχω σταματησει για ενα διαστημα.Θελει focus στο στοχο και οσο κατεβαινεις σε κιλα θα το κυνηγας ακομη περισσοτερο.

  7. #22
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    και βεβαια εχει σχεση , για παρε ενα αντιψυχωτικο zyprexa πχ. και προσπαθησε να μην τρως , εινα σαν να παρεις ενα ισχυρο υπνωτικο και να προσπαθησεις να μην κοιμηθεις ..........................
    Αστο! Η χειρότερη εμπειρία ήταν το zyprexa.
    Εκει έβαλα τα κιλά και όσο κ αν πρόσεχα τι έτρωγα όχι μόνο δεν έχανα, αλλά έπαιρνα κιολας … από τα χειρότερα φάρμακα στο θέμα των κιλών… με είχε προειδοποιήσει κ ο γιατρός βέβαια.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Αστο! Η χειρότερη εμπειρία ήταν το zyprexa.
    Εκει έβαλα τα κιλά και όσο κ αν πρόσεχα τι έτρωγα όχι μόνο δεν έχανα, αλλά έπαιρνα κιολας … από τα χειρότερα φάρμακα στο θέμα των κιλών… με είχε προειδοποιήσει κ ο γιατρός βέβαια.
    αναμενομενη αντιδραση .............................

  9. #24
    αυτά τα φάρμακα παιδιά δεν είναι πραγματικά κιλά δηλαδή λίπος. Είναι κατακράτηση υγρών... Γι'αυτό και ανεβαίνει η ζυγαριά πολύ και παίρνεις τρως δεν τρως... Σίγουρα πολλοί από εσάς θα έχετε παρατηρήσει τους αστραγάλους σας πως αν πιέσετε αφήνει λακακι.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    262
    Δλδ με τα φάρμακα δεν χάνουμε??

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    δεν εχω παρει φαρμακο αντικ/κο η αντιψυχωτικο, η και αγχολυτικο, που να χασω βαρος , οσο για αυτο που γραφει η Αγνωστη , ας μου εξηγησει πως με zyprexa και remeron , δλδ. οτι καλυτερο για να σου ανοιξει ακατασχετα η ορεξη , πηρα σε 4 μηνες 14 κιλα ( τι σοι κατακρατηση ειναι αυτη ? ) , και οταν διαμαρτυρηθηκα στον ' ψυχιατρο ' οτι δεν θελω να παχυνω , δεν μου αλλαξε αγωγη , εγω αλλαξα ψυχιατρο, και πηγα σε διαιτολογο και εχασα και τα 14 κιλα σε 6 μηνες ......

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    δεν εχω παρει φαρμακο αντικ/κο η αντιψυχωτικο, η και αγχολυτικο, που να χασω βαρος , οσο για αυτο που γραφει η Αγνωστη , ας μου εξηγησει πως με zyprexa και remeron , δλδ. οτι καλυτερο για να σου ανοιξει ακατασχετα η ορεξη , πηρα σε 4 μηνες 14 κιλα ( τι σοι κατακρατηση ειναι αυτη ? ) , και οταν διαμαρτυρηθηκα στον ' ψυχιατρο ' οτι δεν θελω να παχυνω , δεν μου αλλαξε αγωγη , εγω αλλαξα ψυχιατρο, και πηγα σε διαιτολογο και εχασα και τα 14 κιλα σε 6 μηνες ......
    Ρωτά το γιατρό σου για το topamac
    Εγώ όταν έπαιρνα χάπια έβαλα κιλά όταν άρχισα το topamac και με την βοήθεια διαιτολόγου έχασα 10 κιλα
    Είναι σταθεροποιητής αλλά βοηθάειει στην διαχειρηση της όρεξης και γενικά χάνεις βαρος

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Ρωτά το γιατρό σου για το topamac
    Εγώ όταν έπαιρνα χάπια έβαλα κιλά όταν άρχισα το topamac και με την βοήθεια διαιτολόγου έχασα 10 κιλα
    Είναι σταθεροποιητής αλλά βοηθάειει στην διαχειρηση της όρεξης και γενικά χάνεις βαρος
    το topamac τοχω παρει, ουτε ανοιγαιτην ορεξη , ουτε την επηρρεαζει ....................

  14. #29
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    δεν εχω παρει φαρμακο αντικ/κο η αντιψυχωτικο, η και αγχολυτικο, που να χασω βαρος , οσο για αυτο που γραφει η Αγνωστη , ας μου εξηγησει πως με zyprexa και remeron , δλδ. οτι καλυτερο για να σου ανοιξει ακατασχετα η ορεξη , πηρα σε 4 μηνες 14 κιλα ( τι σοι κατακρατηση ειναι αυτη ? ) , και οταν διαμαρτυρηθηκα στον ' ψυχιατρο ' οτι δεν θελω να παχυνω , δεν μου αλλαξε αγωγη , εγω αλλαξα ψυχιατρο, και πηγα σε διαιτολογο και εχασα και τα 14 κιλα σε 6 μηνες ......
    Ρεμερον και ζιπρεξα ανοίγουν παρά πολύ την όρεξη αλλά όλα αυτά τα απότομα κιλά δεν είναι από το φαγητό μοναχα. Και τα αντισυλληπτικά ας πούμε παχαινουν λένε αλλά και πάλι κάνουν κατακράτηση υγρών όπως στις έγκυες που γίνονται τα πόδια τους σαν μπαλόνια αυτό δεν είναι λίπος. Επίσης χάνονται πολύ δύσκολα. Εγώ με ρεμερον είχα πάρει δέκα κιλά σε δύο εβδομάδες.Πάντα ήμουν πολύ αδύνατη και είχα γίνει σαν φούσκα. Είναι άτομα που προσέχουν και παρόλαυτά παίρνουν πως είναι δυνατόν να είναι μόνο από φαγητό λοιπόν; Και πως ένα χάπι σε παχαινει ενώ προσέχεις; Φυσικά δεν μπορείς να μην φας με αυτά τα χάπια αλλά εγώ στην αρχή δεν έτρωγα και έπαιρνα.
    Last edited by Άγνωστη; 19-11-2021 at 04:09.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Άγνωστη View Post
    Ρεμερον και ζιπρεξα ανοίγουν παρά πολύ την όρεξη αλλά όλα αυτά τα απότομα κιλά δεν είναι από το φαγητό μοναχα. Και τα αντισυλληπτικά ας πούμε παχαινουν λένε αλλά και πάλι κάνουν κατακράτηση υγρών όπως στις έγκυες που γίνονται τα πόδια τους σαν μπαλόνια αυτό δεν είναι λίπος. Επίσης χάνονται πολύ δύσκολα. Εγώ με ρεμερον είχα πάρει δέκα κιλά σε δύο εβδομάδες.Πάντα ήμουν πολύ αδύνατη και είχα γίνει σαν φούσκα. Είναι άτομα που προσέχουν και παρόλαυτά παίρνουν πως είναι δυνατόν να είναι μόνο από φαγητό λοιπόν; Και πως ένα χάπι σε παχαινει ενώ προσέχεις; Φυσικά δεν μπορείς να μην φας με αυτά τα χάπια αλλά εγώ στην αρχή δεν έτρωγα και έπαιρνα.
    Να σου το εξηγήσω λοιπόν γιατί παχαίνουν και δεν είναι θέμα κατακράτησης υγρων. Αν ήταν θέμα κατακράτησης υγρών τότε θα παίρναμε όλοι από ένα κουτάκι lasix και θα ξεφουσκώναμε, δεν είναι όμως τόσο απλό.

    Τα αντιψυχωτικά μπλοκάρουν d-2 ντοπαμινεργικους υποδοχείς. Για αυτό τα δημιούργησαν. Αυτή είναι η χρησιμότητα τους. Το κακό όμως είναι πως με την ντοπαμίνη δεν επηρεάζεται ο εγκέφαλος και μόνο, αλλά και ένα άλλο μαγικό όργανο που έχει το σώμα μας και λέγεται πάγκρεας. Πείτε μου δεν σας ήρθε στο μυαλό αυτομάτως το "ααααααα για αυτό προκαλούν διαβήτη τα αντιψυχωτικά και μεταβολικό σύνδρομο" ε δεν σας ήρθε; Ναι για αυτό προκαλούν διαβήτη, ναι για αυτό προκαλούν μεταβολικό σύνδρομο ναι για αυτό προκαλούν καρδιολογικά προβλήματα. Γιατί ο οργανισμός κάτι πρέπει να κάνει που του μπλοκάρεις και του χαλάς την ισορροπία και δυστυχώς για τους χρήστες αντιψυχωτικών, το πάγκρεας αποτελείται από κύτταρα αλφα και βήτα τα οποία μεν πρώτα παράγουν L-DOPA ενώ τα δεύτερα λειτουργούν ως υποδοχείς ντοπάμινης και έχουν ως λειτουργία την παραγωγή ινσουλίνης για την μείωση της γλυκόζης, το αποτέλεσμα είναι να προκαλείται αναστολή της ινσουλίνης και ιδού τα αποτελέσματα που είναι γνωστά στους περισσότερους.... διαβήτης, μεταβολικό σύνδρομο, καρδιολογικά κτλ....

    Οπότε όχι δεν είναι από το φαγητό μόνο, είναι επειδή σου ξετινάζουν κυριολεκτικά τον μεταβολισμό σου....

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αντικαταθληπτικά αρρυθμίες??
    By dcat in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 02-07-2015, 20:03
  2. ΑΛΚΟΟΛ & ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΗΠΤΙΚΑ
    By garyfalia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 27-03-2013, 11:33
  3. ερωτηση - αντικαταθληπτικα
    By salala in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 25-05-2012, 09:54
  4. αντικαταθληπτικά και εμμονές
    By Eva1995 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 66
    Last Post: 09-05-2012, 03:37
  5. αντικαταθληπτικα για ΙΨΔ
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 07-09-2010, 11:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •