Αντικαταθληπτικα και βαρος!!!!!! - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 70 of 70
  1. #61
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    6
    Ζολοφτ ε? Αμα μου κανει καμια νιλα το ρεμερον αυτο θα του πω να μου γραψει.. παλιοτερα ειχα παρει ζολοτριν αλλα μου προκαλουσε αυπνια

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Βρε παιδιά..
    Να το θέσω..κομψά, πολύ επιπλαιοτητα επικρατεί με αυτά τα φάρμακα.
    Όλα αυτά, έχουν επίδραση στις λεπτές λειτουργίες του εγκεφάλου, και κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.
    Δεν είναι...μπλουζάκια, μου πάει το μπλε καλύτερα από το κόκκινο...
    Προσοχή..

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by taurus89 View Post
    Ζολοφτ ε? Αμα μου κανει καμια νιλα το ρεμερον αυτο θα του πω να μου γραψει.. παλιοτερα ειχα παρει ζολοτριν αλλα μου προκαλουσε αυπνια
    Το καλό με το ρεμερον είναι ότι αν εξαιρέσουμε την αύξηση της όρεξης και τη συνακόλουθη (συνήθως) αύξηση βάρους, δεν έχει παρενέργειες σε αντίθεση με τα SSRI, που προκαλούν μείωση λίμπιντο, δυσκολία οργασμού, ζαλάδα κλπ τουλάχιστον τους πρώτους μήνες. Οπότε έχει δίκιο ο Kostas 62, δεν είναι να αλλάζουμε φάρμακο αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος και η επιλογή του επόμενου φαρμάκου πρέπει να γίνει με συγκεκριμένα κριτήρια.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Mεσα σε λιγους μηνες,μετα απο ληψη seroxat και στη συνεχεια efexor,ειχε αυξηθει το βαρος μου πανω απο το φυσιολογικο σε σημειο που εσπασα το προσωπικο ρεκορ να φτασω εως και 16-18 κιλα παραπανω με ΔΜΣ κοντα στο 30.Παροτι εχασα 5-6 κιλα στη συνεχεια μετα απο καποια προσπαθεια,μου εμειναν καμια 10αρια παραπανισια κιλα που τα κουβαλαω εδω και 2 χρονια πλεον.Προσφατως εκανα ελεγχο θυρεοειδους και διαπιστωθηκε πως εχω υπερθυρεοειδισμό,δεν γνωριζω κατα ποσο ευθυνονται τα φαρμακα για αυτο βεβαιως,αλλα πιστευω πως επηρεασαν με αρνητικο τροπο.Βαρεθηκα να ακουω απο τον εναν και τον αλλον να μου λενε οτι παχυνα.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Question

    Μετα απο γενικες εξετασεις που εκανα προσφατα,λογω ενος επισοδιου λιποθυμιας που μου συνεβη,ειδα οτι ειχα υπερθυρεοειδισμο,τσιμπημε να λευκα αιμοσφαιρια,CRP πανω απο την φυσιολογικη τιμη,σακχαρο πανω απο την φυσιολογικη τιμη,μετα απο μια εβδομαδα επανελαβα τι εξετασεις,καποιες τιμες εχουν πεσει.

    Το βασικο ερωτημα ειναι,μπορουν τα αντικαταθληπτικα seroxat,efexor να εχουν ως παρενεργεια να διαταραχθει η ισορροπια του θυρεοειδους αδενα,ειναι γνωστο οτι αρκετα φαρμακα ανοιγουν την ορεξη,προσθετουν βαρος κλπ.
    Last edited by JohnyK33; 08-03-2023 at 12:14.

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Ξέρω ότι κάποια αντικαταθλιπτικά μπορούν να επηρεάσουν τον μεταβολισμό και ότι ο θυρεοειδής έχει σχέση με τον μεταβολισμό. Από κει και πέρα μήπως να ρωτήσεις τον ενδοκρινολόγο;

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Το remeron στην αρχή σου ανοίγει την όρεξη όπως οταν κόβεις το τσιγάρο,θες να τρως συνέχεια... μετά όμως αυτή η παρενέργεια σβήνει και μπορείς να χάσεις τα κιλά

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Πρεπει να επαθα παρασυμπαθητικοτονία,ορθο στατικη υποταση επειδη σηκωθηκα γρηγορα και αποτομα απο το κρεβατι μου.Επισης μου προτεινε ο γιατρος μου,μια εξεταση σε ενδροκρινολογο για εξεταση καρωτιδων,ορμονων,θυρεοειδ ους αδενα κλπ.Τα seroxat και τα effexor σιγουρα μου προσθεσαν βαρος και χαλασαν τον μεταβολισμο μου,δεν μπορω επι 2 χρονια να χασω ευκολα κιλα.

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Μετα απο γενικες εξετασεις που εκανα προσφατα,λογω ενος επισοδιου λιποθυμιας που μου συνεβη,ειδα οτι ειχα υπερθυρεοειδισμο,τσιμπημε να λευκα αιμοσφαιρια,CRP πανω απο την φυσιολογικη τιμη,σακχαρο πανω απο την φυσιολογικη τιμη,μετα απο μια εβδομαδα επανελαβα τι εξετασεις,καποιες τιμες εχουν πεσει.

    Το βασικο ερωτημα ειναι,μπορουν τα αντικαταθληπτικα seroxat,efexor να εχουν ως παρενεργεια να διαταραχθει η ισορροπια του θυρεοειδους αδενα,ειναι γνωστο οτι αρκετα φαρμακα ανοιγουν την ορεξη,προσθετουν βαρος κλπ.
    Είχα κάποια συμπτώματα και έχω καμπύλη ζαχάρου και βγήκε ανεβασμένη
    Έκοψα ένα χάπι που έπαιρνα αν θυμάμαι καλά ήταν το Seroquelxr μείωσα και το vilammos και μετά από καιρό ξανά έκανα εξετάσεις και ήταν πεσμένες
    Α είχα ανεβασμένο και θυροειδή και πήγα ενδοκρινολόγο και πήγα σε γιατρό ήταν όλα καλά κ Μ είπε να κόψω το χάπι
    Μετά βγήκε ανεβασμένη η χοληστερίνη
    Μπορεί να φταίει πάλι το χάπι
    Γενικά τα χάπια προκαλούν διάφορα
    Επίσης και εγώ έχω βάλει κιλα

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    καλησπέρα , όπως έχω γράψει είμαι σε σε αγωγή 20 μέρες cipralex 10mg και trittico 300mg πλέον 1 μήνα τις πρώτες 2 εβδομάδες που ξεκίνησα cipralex μου είχε κοπεί η όρεξη και είχα χάσει περίπου 3 κιλά , την τελευταία εβδομάδα γύρισε η όρεξη και το σ/κ πήγα σε 2 τραπέζια και ξέφυγα λίγο...αλλά πήρα 2 κιλά πίσω πολύ εύκολα , πηγαίνω επίσης και γυμναστήριο 3 φορές την εβδομάδα.
    Παλιότερα με το remeron είχα μερικά κιλά μετά έχασα κάποια και μόλις έκοψα το remeron λόγω παρενεργειών έχασα 8 κιλά πανεύκολα.
    έχετε εμπειρία με cipralex και βάρος? σκέφτομαι να αρχίσω να προσέχω πολύ από εδώ και πέρα και να αυξήσω και το γυμναστήριο

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Αντικαταθληπτικά αρρυθμίες??
    By dcat in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 02-07-2015, 21:03
  2. ΑΛΚΟΟΛ & ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΗΠΤΙΚΑ
    By garyfalia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 27-03-2013, 12:33
  3. ερωτηση - αντικαταθληπτικα
    By salala in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 25-05-2012, 10:54
  4. αντικαταθληπτικά και εμμονές
    By Eva1995 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 66
    Last Post: 09-05-2012, 04:37
  5. αντικαταθληπτικα για ΙΨΔ
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 07-09-2010, 12:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •