Αντικαταθληπτικα και βαρος!!!!!! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 70
  1. #31
    Nefeli28
    Guest
    Μάλιστα… άρα είναι σκατοφαρμακα. Πολλοί λένε ότι είναι από τα χειρότερα ψυχοφάρμακα αυτή η κατηγορία…ισχύει ρε παιδιά;

  2. #32
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Να σου το εξηγήσω λοιπόν γιατί παχαίνουν και δεν είναι θέμα κατακράτησης υγρων. Αν ήταν θέμα κατακράτησης υγρών τότε θα παίρναμε όλοι από ένα κουτάκι lasix και θα ξεφουσκώναμε, δεν είναι όμως τόσο απλό.

    Τα αντιψυχωτικά μπλοκάρουν d-2 ντοπαμινεργικους υποδοχείς. Για αυτό τα δημιούργησαν. Αυτή είναι η χρησιμότητα τους. Το κακό όμως είναι πως με την ντοπαμίνη δεν επηρεάζεται ο εγκέφαλος και μόνο, αλλά και ένα άλλο μαγικό όργανο που έχει το σώμα μας και λέγεται πάγκρεας. Πείτε μου δεν σας ήρθε στο μυαλό αυτομάτως το "ααααααα για αυτό προκαλούν διαβήτη τα αντιψυχωτικά και μεταβολικό σύνδρομο" ε δεν σας ήρθε; Ναι για αυτό προκαλούν διαβήτη, ναι για αυτό προκαλούν μεταβολικό σύνδρομο ναι για αυτό προκαλούν καρδιολογικά προβλήματα. Γιατί ο οργανισμός κάτι πρέπει να κάνει που του μπλοκάρεις και του χαλάς την ισορροπία και δυστυχώς για τους χρήστες αντιψυχωτικών, το πάγκρεας αποτελείται από κύτταρα αλφα και βήτα τα οποία μεν πρώτα παράγουν L-DOPA ενώ τα δεύτερα λειτουργούν ως υποδοχείς ντοπάμινης και έχουν ως λειτουργία την παραγωγή ινσουλίνης για την μείωση της γλυκόζης, το αποτέλεσμα είναι να προκαλείται αναστολή της ινσουλίνης και ιδού τα αποτελέσματα που είναι γνωστά στους περισσότερους.... διαβήτης, μεταβολικό σύνδρομο, καρδιολογικά κτλ....

    Οπότε όχι δεν είναι από το φαγητό μόνο, είναι επειδή σου ξετινάζουν κυριολεκτικά τον μεταβολισμό σου....
    Δεν θα διαφωνήσω σε αυτά που γράφεις όσο αφορά τα αντιψυχωτικά αλλά εδώ μιλάμε και για το απλό ρεμερον. μπορείς να ψάξεις και να μάθεις για την κατακράτηση υγρών ότι συμβαίνει πραγματικά τώρα τον λόγο δεν τον ξέρω δεν είμαι γιατρός αλλά σε εμένα και σε πολλούς που γνωρίζω έκανε το ίδιο πράγμα το λέω με εμπειρία το έβλεπα στο σώμα μου ότι ήταν φούσκωμα όχι κιλά που θα έπαιρνα από το φαγητό. Το παράδειγμα σου με το λασιξ μην το γελάς καθόλου μου το είχαν προτείνει. Επίσης όσο για ζυπρεξα στο θέμα του ζαχάρου ψυχίατρος μου είχε αναφερει ότι ανεβάζει το ζαχαρο επειδή σε κάνει να τρως πολύ όχι επειδή από μόνο του το κάνει.τωρα τι να σου πω είναι ένα χάπι που δεν με αφορά προς το παρόν διότι το αποφεύγω

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Άγνωστη View Post
    Δεν θα διαφωνήσω σε αυτά που γράφεις όσο αφορά τα αντιψυχωτικά αλλά εδώ μιλάμε και για το απλό ρεμερον. μπορείς να ψάξεις και να μάθεις για την κατακράτηση υγρών ότι συμβαίνει πραγματικά τώρα τον λόγο δεν τον ξέρω δεν είμαι γιατρός αλλά σε εμένα και σε πολλούς που γνωρίζω έκανε το ίδιο πράγμα το λέω με εμπειρία το έβλεπα στο σώμα μου ότι ήταν φούσκωμα όχι κιλά που θα έπαιρνα από το φαγητό. Το παράδειγμα σου με το λασιξ άστοχο.
    Το ρεμερον το παίρνω κι εγώ. Σε όλους μας ανοίγει την όρεξη οπότε ένα μέρος των κιλών είναι από το φαγητό και ένα άλλο απ'ο,τι ξέρω είναι το ότι όλα τα αντικαταθλιπτικά ρίχνουν τον μεταβολισμό. Όταν το παίρνεις για πολύ καιρό δεν σου δημιουργεί την ίδια αύξηση όρεξης όσο στην αρχή και ισορροπείς.

  4. #34
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Το ρεμερον το παίρνω κι εγώ. Σε όλους μας ανοίγει την όρεξη οπότε ένα μέρος των κιλών είναι από το φαγητό και ένα άλλο απ'ο,τι ξέρω είναι το ότι όλα τα αντικαταθλιπτικά ρίχνουν τον μεταβολισμό. Όταν το παίρνεις για πολύ καιρό δεν σου δημιουργεί την ίδια αύξηση όρεξης όσο στην αρχή και ισορροπείς.
    Έτσι όπως έγινα εγώ σε έξι μήνες όταν με είδε ο γιατρός τρόμαξε να με γνωρίσει και τα σταμάτησα μαχαίρι.φυσικα και έτρωγα παρά πολύ αλλά επειδή κοιμόμουν και πολύ δεν έτρωγα μεσημεριανό αλλά μόνο βραδυνό. Τα κιλά κ πάλι δεν είχαν δικαιολογία δεν τα έπαιρνα ούτε σε δέκα ζωές λόγω του ότι πολύ δύσκολα έπαιρνα κιλά. Αυτό που λες με τον μεταβολισμό δεν ξέρω τι συνέβη πάντως διαπιστώθηκε ιατρικά ότι κάνω κατακράτηση υγρών

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Άγνωστη View Post
    Δεν θα διαφωνήσω σε αυτά που γράφεις όσο αφορά τα αντιψυχωτικά αλλά εδώ μιλάμε και για το απλό ρεμερον. μπορείς να ψάξεις και να μάθεις για την κατακράτηση υγρών ότι συμβαίνει πραγματικά τώρα τον λόγο δεν τον ξέρω δεν είμαι γιατρός αλλά σε εμένα και σε πολλούς που γνωρίζω έκανε το ίδιο πράγμα το λέω με εμπειρία το έβλεπα στο σώμα μου ότι ήταν φούσκωμα όχι κιλά που θα έπαιρνα από το φαγητό. Το παράδειγμα σου με το λασιξ μην το γελάς καθόλου μου το είχαν προτείνει. Επίσης όσο για ζυπρεξα στο θέμα του ζαχάρου ψυχίατρος μου είχε αναφερει ότι ανεβάζει το ζαχαρο επειδή σε κάνει να τρως πολύ όχι επειδή από μόνο του το κάνει.τωρα τι να σου πω είναι ένα χάπι που δεν με αφορά προς το παρόν διότι το αποφεύγω
    To απλό ρέμερον είναι ανταγωνιστής ο οποίος πηγαίνει και μπλοκάρει τους Η1 ισταμινικούς υποδοχείς και για αυτό το λόγο παχαίνει αυτός που το παίρνει. Δεν είναι καθόλου απλό το ρέμερον λοιπόν. Για αυτό και είπα σε κάποιο νήμα πως το να χάσει κάποιος κιλά όταν παίρνει φάρμακα είναι 10 φορές πιο δύσκολο από κάποιον που δεν παίρνει καθόλου και θέλει ολόκληρη μέλετη το τι θα κάνεις και το πως θα το κάνει για να καταφέρει να χάσει κιλά ενώ είσαι σε αγωγή. Γίνεται; Να σου πω, αν κάποιος έχει τη ψυχική δύναμη να πει εγώ από αύριο το πρωί θα παίρνω τα φάρμακα μου αλλά θα χάνω κιλά και παρακολουθώντας τον εαυτό του διαπιστώσει πως το κάνει, τότε θα έρθει ένα πρωί που θα πει.... (ασε δεν το γράφω για να μην φάω μπαν)

    Υ.Γ To lasix θα επηρέζε τους ηλεκτρολύτες στο σώμα το οποίο σημαίνει πολλά μετά και θα έβγαζε άλλα προβλήματα. Για παράδειγμα θα έριχνε το Μαγνήσιο και αυτό θα είχε ως συνέπεια αν ξεπερνούσε καποιος κατά πολύ τα όρια να βλέπει τίποτα δράκους από την ψύχωση που θα παθαινε, αυτός που θα το έπαιρνε.

  6. #36
    Nefeli28
    Guest
    Είναι δυνατόν να ανοίγει η όρεξη και κατά τη διακοπή των αντιψυχωσικων;
    Το έχω κόψει εδώ και 2 βδομαδες και έχω ακατάσχετη όρεξη για φαγητό…

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Είναι δυνατόν να ανοίγει η όρεξη και κατά τη διακοπή των αντιψυχωσικων;
    Το έχω κόψει εδώ και 2 βδομαδες και έχω ακατάσχετη όρεξη για φαγητό…
    Παίρνεις anafranil όμως που ανοίγει την όρεξη, δεν το ήξερες αυτό, δεν σου το έχει πει ο γιατρός σου;

  8. #38
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Παίρνεις anafranil όμως που ανοίγει την όρεξη, δεν το ήξερες αυτό, δεν σου το έχει πει ο γιατρός σου;
    Όχι. Για το αναφρανιλ δεν μου έχει πει ότι ανοίγει την όρεξη…

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Όχι. Για το αναφρανιλ δεν μου έχει πει ότι ανοίγει την όρεξη…
    Οκ πες του την άλλη φορά γιατρέ έχω ακατάσχετη όρεξη παρόλο που έχω διακοψει το αντιψυχωτικό για χ εβδομάδες, μήπως το anafranil την επηρεάζει και την ανοίγει να δούμε τι θα σου πει.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Όχι. Για το αναφρανιλ δεν μου έχει πει ότι ανοίγει την όρεξη…
    τοπαιρνα τακτικα το αναφρανιλ, και δεν επηρρεαζε την ορεξη μου , μαλλον ειναι θεμα οργανισμου.....

  11. #41
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    τοπαιρνα τακτικα το αναφρανιλ, και δεν επηρρεαζε την ορεξη μου , μαλλον ειναι θεμα οργανισμου.....
    Όλα πιστεύω είναι θέμα οργανισμού.
    Αλλά για το αναφρανιλ δεν έχω ακούσει ότι ανοίγει την όρεξη

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Όλα πιστεύω είναι θέμα οργανισμού.
    Αλλά για το αναφρανιλ δεν έχω ακούσει ότι ανοίγει την όρεξη

    ουτε κι εγω εχω ακουσει η διαβασει κατι τετοιο .........

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    This double-blind controlled study examines the impact of clomipramine when taken by an anorexia nervosa population, refeeding in hospital, over and above that generated by the established treatment programme. Of the 16 patients studied, all reached their target weights including three who asked to leave the study. Clomipramine was significantly associated with increased hunger, appetite and energy intake. It tended, though, to be associated with a reduced rate of weight gain, possibly because activity was increased. Patients receiving clomipramine were more stable in their eating habits and maintained body weight better than those on placebo after leaving the trial. These findings indicate the sensitivity of the hypothalamus to changes in body weight. Clomipramine, which is known to act at a hypothalamic level, seems to influence hunger, appetite and dietary intake according to the body weight of the patient. The threshold weights which have been shown to trigger hypothalamic sexual responses, may also influence hunger, appetite, motility and voluntary energy intake.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Unhappy

    Εχω κολλησει στα 92-93 κιλα,ειχα φτασει και 100 κιλα,πρωτη φορα στη ζωη μου ημουν τοσο υπερβαρος,ξεκαθαρα παρενεργεια των αντικαταθληπτικων,η ορεξη ανοιγε και ετρωγα χωρις να το καταλαβαινω,παροτι ξεκινησα διαιτολογιο,δυστυχως δεν μπορω σε αυτη τη φαση να το τηρησω οπως πρεπει και δεν εχω τον απαραιτητο χρονο/διαθεση/χρημα να πηγαινω για γυμναστικη,ειτε σε γυμναστηριο,ειτε εστω περπατημα,ποδηλατο(με τοσο κακο καιρο δεν γινεται αλλωστε).

    Πρεπει να πεσω στα 78 κιλα περιπου για να ερθω σε δεικτη μαζας σωματος κοντα στο 25-26 που ειναι και το φυσιολογικο απο αποψη υγειας,εχω απογοητευτει το τελευταιο διαστημα.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Άσε, εγώ 15mg remeron παίρνω και έχω πάρει έξι κιλά και το σπλαχνικό λίπος διπλασιάστηκε. Αφενός μου έχει ανοίξει την όρεξη, δεν γυμνάζομαι κιόλας. Αλλά ξεκίνησα πάλι τρέξιμο, θα το προσπαθήσω. Την άσκηση τη χρειάζομαι και για ψυχολογικούς λόγους

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Αντικαταθληπτικά αρρυθμίες??
    By dcat in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 02-07-2015, 21:03
  2. ΑΛΚΟΟΛ & ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΗΠΤΙΚΑ
    By garyfalia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 27-03-2013, 12:33
  3. ερωτηση - αντικαταθληπτικα
    By salala in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 25-05-2012, 10:54
  4. αντικαταθληπτικά και εμμονές
    By Eva1995 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 66
    Last Post: 09-05-2012, 04:37
  5. αντικαταθληπτικα για ΙΨΔ
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 07-09-2010, 12:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •