παιδι χωρισμενων γονιων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    2

    παιδι χωρισμενων γονιων

    Καλησπέρα. Είμαι 21 χρονών και στην ηλικία των 9 ετών οι γονείς μου χώρισαν.Η αδερφη μου ηταν στα 15 ..απο τοτε και επειτα ημασταν 3 μονες στο σπιτι χωρις βοηθεια απο συγγενεις οσο αφορα το χρηματικο η οτιδηποτε αλλο ....η μανα μου αναγκαστικα δουλευε για να μας μεγαλωσει *(επαρχια μεγαλωσαμε) με αποτελεσμα να μην εχω συζητησει με κανεναν ποτε κατι ουσιωδες μεχρι πριν 2.5 χρονια που γνωρισα το αγορι μου ....η μητερα μου γυρνουσε συνεχως με νευρα απο τη δουλεια και αυτη τη λιγη ωρα που ηταν σπιτι απλα ετρωγε και προτιμουσε να ειναι δωματιο να ξεκουραζεται και να μην ακουει κανενα η αδερφη μου δεν ασχοληθηκε ποτε ουτε ακομα και τωρα στο να συζητησουμε σα μεγαλυτερη ηταν τελειως διαφορετικος χαρακτηρας ειχε τις παρεες της δεν τα εβαζε μεσα της..εγω μονιμως ημουν σε ενα δωματιο κλεισμενη με διαβασμα για το σχολειο και απλα ηθελα να βγαινω για ενα καφε με την παρεα μου κι αυτο μια φορα στο τοσο...οχι παντα ακομα και οταν εφυγε η παρεα λογω πανελληνιων το ιδιο ...για το ερωτικο δεν ειχα ποτε ενδιαφερον ολους τους εβλεπα φιλικα αν και εκεινοι(1-2 ατομα) ηθελαν κατι παραπανω μεχρι που γνωρισα το αγορι μου και ολα αλλαξαν μεσα μου απο το πρωτο κοιταγμα ...δε μου χει ξανασυμβει ουτε κατι παραμικρο ουτε μια σκεψη για να κανω σχεση δεν ειχα ορεξη για τπτ μονο μουσικη και διαβασμα με πολλα ξεσπασματα στο δωματιο .....απο τοτε η ζωη μου αλλαξε προς το καλυτερο (οταν τον γνωρισα)παρ'ολ'αυτα εχω ακομα και κυριως ειχα πολλη ντροπη οσο αφορα το ερωτικο και ελεγα ψεμματα στο αγορι μου οτι ειχα καποιον που δεν ξεκινησε σωστα ταχα μου ωστε να μην κανουμε κατι επειδη ντρεπομουν ακομα και οταν το καταλαβε στην πραξη συνεχισα να λεω οτι ειχα κατι ενω εκεινος εκανε οτι μπορουσε να με κανει να νιωσω ανετα...με διαστηματα που ελεγα μια ψεματα μια την αληθεια με αποτελεσμα να χαλασω την εικονα μου και να νομιζου οτι εχω ψυχολογικα λογω του οτι δεν το εχω συζητησει οπως και πολλα αλλα με τους δικους μου ..(πλεον εχει λυθει κατα πολυ η ντροπη εκει)οι φιλοι μου μονιμως συζητουσαν για το ερωτικο με δικες τους εμπειριες και ηταν κατι που δε μου αρεσε οπως το ακουγα πιστευα οτι θα βρω καποιον που να το βγαζει σωστα...τελος παντων με τη μανα μου πολλους τσακωμους να μου λεει οτι σε μια συζητηση μαζι με το αγορι μου(παρων) λεει οτι με εκαναν επειδη πιστευε ο πατερας μου θα αλλαξει χαρακτηρα ..σιγουρα φταινε και οι δυο αλλα πιστευω οτι εχω πολλα κενα οσο αφορα το πως ειναι η κοινωνια και ελλειψη συμβουλων και με το αγορι μου εχου κανει πολλες συζητησεις που θα επρεπε να ειχαν γινει απο τους δικους μου αλλα πιστευω οτι θα τον χασω γτ ακουγονται πολλα χωρισμενων γονιων προβληματικα παιδια κ.α μια μανα με ψυχωση για τις δουλειες του σπιτιου μια τρελα στο σπιτι με φωνες ολα αυτα τα χρονια και απο μικρη με αγχος και ιδρωμενα χερια και πολλες φορες κρισεις αγχους και σκεψεις για το αν ειμαι ικανη γενικα για οικογενεια για σχεση για δουλεια ...με περιεργους χαρακτηρισμους και απειλες απο τη μανα μου οτι θα φυγω απο το σπιτι και μου εχει δημιουργησει ανασφαλειες πολλες και μπροστα στο αγορι μου δεν πααρδεχεται οτι δε μου χει μιλησει την καταλαβαινω περασε πολλα αλλα...δε θελω να την πληρωσει η σχεση μου ποσα να κανει και το αγορι μου δεν ειναι γονιος μου κανω οτι μπορω για να ειμαστε ευτυχισμενοι και το βλεπουμε σοβαρα τουλαχιστον εγω αλλα εχει καποιες αμφιβολιες για το μελλον οσο και οι δικοι του επισης λογικο το καλοκαιρι εφυγα απο το σπιτι κι ηρθα αθηνα για να ειμαστε με το αγορι μου και να βρουμε δουλεια ειναι δυσκολα πλεον αλλα η οικογενεια του ειναι πολλη καλη

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    2
    κανενας δεν εχει να πει κατι?? εστω στο πως να συζητησω με τη μανα μου ηρεμα η τι αλλο πιστευτε εσεις

Similar Threads

  1. Παιδί χωρισμένων γονιών στην εφηβία.
    By kutchunie in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 130
    Last Post: 25-12-2019, 09:38
  2. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 01:39
  3. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ Νο 3 (ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ..... Ή ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ;)
    By boubourina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 262
    Last Post: 20-10-2009, 15:10
  4. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ Νο 2
    By boubourina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 197
    Last Post: 11-06-2009, 19:16
  5. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ
    By boubourina in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 192
    Last Post: 09-02-2009, 14:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •