Δύσκολη εφηβεία ή κάτι μου διαφεύγει;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    2

    Δύσκολη εφηβεία ή κάτι μου διαφεύγει;

    Γράφω εδώ γιατί νιώθω πως είμαι περισσότερο πατέρας, παρά αδερφός

    Έχω δύο αδέρφια (αδερφό και αδερφή), 15 και 17 χρονών που ζουν με τη μητέρα μας και τον πατέρα τους. Αυτά είναι παιδιά δικά τους, ο δικός μου πατέρας έχει κάνει νέα οικογένεια. Ο άνθρωπος κατ’εμέ είναι απερίγραπτος αλλά η μάνα μου θεώρησε πως έπρεπε να κάνει μαζί του δύο παιδιά. Οι σχέσεις του μαζί μου κάκιστες. Και έπεφτε λίγο ξύλο και καμία επικοινωνία δεν υπήρχε. Τελικά εγώ έζησα με τον πατέρα μου και την γυναίκα του που αγάπησα σαν δεύτερη μητέρα μου. Να πω εδώ ότι είμαι προκατειλημένος εναντίον του πρώτου ανθρώπου (του νέου της άντρα). Ότι και να συμβεί, δεν ξέρω, με κάποιον τρόπο πάντα αυτός φταίει. Τα αδέρφια μου (παιδιά τους) τα αγαπάω πολύ και αυτά εμένα. Η κόρη είναι μια χαρά και έχουμε στενές επαφές, μιλάμε συχνά της κάνω και ιδιαίτερα. Ο άλλος αδερφός μου τα χαλάει λίγο. Μου ακυρώνει συχνά τα μαθήματα κάτι το οποίο δεν έκανε. Δεν μιλάει όσο μίλαγε, έχει κλειστεί στον εαυτό του. Έχετε δει ποτέ κάποιον και να σκεφτείτε ότι κάτι κακό υπάρχει μέσα του; Στην ψυχή του εννοώ. Η αδερφή μας δεν έχει αναφέρει κάτι, κλείνεται στο δωμάτιο του συνέχεια. Δεν πολυ μιλάνε. Η μάνα χαιρετίσματα. Ο άλλος δεν ξέρω, ζει πεθάνει αν τον νοιάζει. Να πω και ότι επειδή θεωρώ παθολογικό το περιβάλλον, προσπαθούσα και να έχουμε καλή σχέση και να έρχονται σπίτι μου (ή στου πατέρα μου). Με τα μαθήματά τους έχω ασχοληθεί πάρα πολύ γιατί κάποιος έπρεπε να το κάνει. Δεν ξέρω. Κάτι μέσα μου λέει ότι κάτι άσχημο εξελίσσεται. Πιο πολύ αυτό με στρεσάρει. Ότι κάτι κακό σαλεύει και να προλάβω αυτό που δεν ξέρω τι είναι από το να συμβεί. Ένστικτο που λέμε υπάρχει ή είναι μια εικασία, μια προκαταληψη; Γιατί αν υπάρχει το δικό μου αναβοσβήνει σαν συναγερμός.

  2. #2
    Elenia781
    Guest
    Αστους να πορεύονται οπως νομιζουν αυτοι. Εχουν κατασταλλάξει προ πολλού τα δυο μέρη πως θελουν την οικογένεια τους. Εσυ περισσεύεις. Δεν εισαι προφανώς στο ρόλο του πατέρα....πιο πολύ σαν μεγαλυτερος ξάδελφος

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Αστους να πορεύονται οπως νομιζουν αυτοι. Εχουν κατασταλλάξει προ πολλού τα δυο μέρη πως θελουν την οικογένεια τους. Εσυ περισσεύεις. Δεν εισαι προφανώς στο ρόλο του πατέρα....πιο πολύ σαν μεγαλυτερος ξάδελφος
    Δεν μπορώ απλά να τους αφήσω έτσι. Ούτε έχουν κατασταλλάξει (τα παιδιά εννοώ). Μεγαλύτερος ξάδερος.. είναι το λιγότερο άδικο. Εγώ έτρεχα για όλα. Ακόμα και χρήματα για να πάνε εκδρομές με το σχολείο εγώ έδινα. Για μενα είναι δύο παιδιά που μεγαλώνουν μόνα τους και ήμουν ο μόνος που νοιαζόταν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by JackSkeleton View Post
    Δεν μπορώ απλά να τους αφήσω έτσι. Ούτε έχουν κατασταλλάξει (τα παιδιά εννοώ). Μεγαλύτερος ξάδερος.. είναι το λιγότερο άδικο. Εγώ έτρεχα για όλα. Ακόμα και χρήματα για να πάνε εκδρομές με το σχολείο εγώ έδινα. Για μενα είναι δύο παιδιά που μεγαλώνουν μόνα τους και ήμουν ο μόνος που νοιαζόταν.
    εσυ, τι ηλικια εχεις;
    το μονο που σου ε χει βαλει αυτην την ιδεα ειναι οτι ο μικρος ειναι εσωστρεφης κι απομονωνεται, η ειναι κι α λλα πραγματα και ποια;;;
    θα γνωριζεις βεβαια οτι πολλοι εφηβοι εχουν δικους τους προβληματισμους και μπορει να μην επικοινωνουν καλα με ολους, μονο και μονο επειδη καποιος θελει να τους πλησιασει.
    οσο καλες προθεσεις και να εχεις, μπορει πολυ απλα να μην νοιωθει να ταιριαζετε και τοσο για περισσοτερα.
    τι αλλο σε ανησυχει σε αυτον; πες λεπτομερειες.

Similar Threads

  1. Αγχος,εφηβεία κλπ
    By Helpfull in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 02-07-2019, 01:51
  2. εφηβεια
    By swaggy97 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 20-08-2013, 11:59
  3. Εφηβεία-Κατάθλιψη
    By Αντώνης1997 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 21-07-2012, 10:12
  4. ΕΦΗΒΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ...
    By matina24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 25-06-2011, 21:35
  5. εφηβεια
    By stefanos in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 26-04-2007, 14:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •