Σχεσεις Προκαταλήψεις και ταξικές διαφορές - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    ..........

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Άρα και οι δάσκαλοι δεν κάνουν παρέα με γραμματείς;;;;
    Δεν νομιζω να εχει τοσο σχεση. Λογικα επειδη κινουνται στο ιδιο χωρο ενας δασκαλος να εχει να πει περισσοτερα με ενα συναδερφο. Αλλα αυτο δεν σημαινει φιλια. Εγω τεσσερα χρονια εκπαιδευτικος, εκανα γνωριμιες, οχι φιλιες να βγω για εναν καφε για παραδειγμα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Και πάλι δεν το πιάνω ιδιαίτερα. Δηλαδή αυτό που ενώνει αυτούς τους ανθρώπους είναι ότι ζουν και αναπνέουν μόνο για την επιστήμη τους και αναλύουν τις τελευταίες εξελίξεις στην κβαντοφυσική ή μιλάνε για το τι μελέτες κάνουν πάνω στην ύστερη μεσομινωική περιόδο ξέρω κι εγώ; Μπορεί να έχουν κοινό τόπο κάποια θέματα διδασκαλίας κτλ, αλλά δεν νομίζω ότι δεν μπορείς να ακολουθήσεις μία συζήτηση που θα τύχει πάνω σε αυτό και το βασικότερο δεν νομίζω αυτοί οι άνθρωποι να ασχολούνται από το πρωί ως το βράδυ μόνο με τα αντικείμενα της δουλειάς. Σίγουρα με κάποιους θα μπορείς να ταιριάξεις περισσότερο, με άλλους λιγότερο ανάλογα με τον χαρακτήρα τους και τα ενδιαφέροντα τους και την φάση όπου βρίσκονται. Αλλά δεν είναι λες και οι άνθρωποι του τάδε επαγγέλματος συχνάζουν μόνο στην κλειστή λέσχη τους και απομονώνουν τους άλλους ή κάτι. Πας σε μία καφετέρια ή ένα εστιατόριο και θα δεις από τον οδοκαθαριστή της γειτονιάς σου μέχρι τον καθηγητή πανεπιστημιού κι από την πωλήτρια ρούχων μέχρι τον μεγαλοεπιχειρηματία της περιοχής, συχνά μάλιστα στην ίδια παρέα. Εγώ αυτή την εντύπωση έχω.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ανθρωποι με κοινα ενδιαφεροντα, νομιζω ταιριαζει περισσοτερο. Για παραδειγμα φρεσκοι γονεις με μωρα, με αλλους στην ιδια κατασταση, να μιλανε ολη την ημερα για τα μωρα τους και οτι αλλο προκυψει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ναι βρε, δε διαφωνώ, αλλά τι σχέση έχει αυτό με τις ανησυχίες της θεματοθέτριας;

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ναι βρε, δε διαφωνώ, αλλά τι σχέση έχει αυτό με τις ανησυχίες της θεματοθέτριας;
    Α στη θεματοθετρια το εγραψα περισσοτερο. Φυσικα διαβασα και τι εγραψες εσυ. Συμφωνω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Απλώς μου χτύπησε περίεργο το "κοινωνικές πόρτες" και το "Ταξικές διαφορές" .

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Δεν εννοούσα επαγγελματική ή οικονομική ανελιξη. Εξάλλου οικονομικά οι περισσότεροι μπορεί να πληρώνονται λιγότερο και από μένα. Εδώ που όλοι δουλεύουμε

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Υπαρχουν ταξικες διαφορες. Για παραδειγμα παρε τους ατσιγγανους. Πηγαινα σε ενα μαγαζι που συχναζαν αρκετοι. Οι περισσοτεροι ουτε ηθελαν να τους βλεπουν και δεν ηξεραν πως να τους διωξουν. Αρκετοι δεν ηταν και τα καλυτερα παιδια οντως. Εμενα με συμπαθουσαν παντως, ακομα λεω καλημερες με καποιους. Εχει κλεισει το μαγαζι. Δεν κανουμε παρεα με την στενη εννοια, δεν ταιριαζουμε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Δεν εννοούσα επαγγελματική ή οικονομική ανελιξη. Εξάλλου οικονομικά οι περισσότεροι μπορεί να πληρώνονται λιγότερο και από μένα. Εδώ που όλοι δουλεύουμε
    Κοινωνικα, εγω το αντιλαμβανομαι ειναι οτι θες να δημιουργησεις στενες σχεσεις και φιλιες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Απο την προσωπικη μου πειρα, φιλιες κανεις ευκολα και στο αψε σβησε, οταν εισαι παιδι, μαθητης και αργοτερα φοιτητης. Μετα ζοριζουν τα πραγματα. Νομιζω οτι λιγο- πολυ ολοι συμφωνουμε. Φυσικα εχει σχεση και με το ποιος εισαι. Εισαι εξωστρεφης -εσωστρεφης για παραδειγμα και χιλια δυο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ουσιαστικα, περα απο συγκεντρωσεις καπως κοσμικες, οπως παμε ολοι οι συναδερφοι σε μια ταβερνα, δεν παρατηρησα και πολλοι τους αλλους να κανουν παρεες μεταξυ τους, στις διαφορες δουλειες που εχω περασει. Ο καθενας τον κυκλο του, απο καπου αλλου. Φυσικα μπορει να κανεις και δυνατη γνωριμια στο χωρο εργασιας, μεχρι και να παντρευτεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σχετικα με τους ατσιγγανους που οντως υπαρχουν ταξικες σχεσεις. Δεν εχει τοσο να κανει με το οτι ειναι ατσιγγανοι, αλλα μεγαλες διαφορες στην συμπεριφορα. Αλλα το χειροτερο ειναι η επικοινωνια. Απο οσους γνωρισα, ενα ηταν πολυ καλος συζητητης. Επισης κανα δυο μπορουσες να εχεις αξιοπρεπη συζητηση. Αλλα σε γενικες γραμμες οι διαφορες ηταν τεραστιες. Δεν μπορουσες να συζητησεις. Τουλαχιστον εγω με αυτους. Αυτοι μια χαρα συζηταγαν μεταξυ τους ή και με αλλους.
    Ηταν κολλημενοι με το θεμα του ρατσισμου. Υπηρχε υπαρκτος ρατσισμος, αλλα υπηρχε και στο κεφαλι τους σαν συνεπακολουθο και βλεπαν πολλα πραγματα στραβα. Επιπροσθετα για μερικους δεν ηταν ρατσισμος αυτος που αντιμετωπιζαν, ηταν η φυσιολογικη αντιδραση αλλων προς ενα παλιοχαρακτηρα.
    Ειναι και 3 και 20, ειμαι ψοφιος αλλα θελω να γραφω στο φορουμ, εστω και απλα πραγματα. Δεν θελω να κοιμηθω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν είναι θέμα τάξης, αλλά διαφορετικού πολιτιστικού υπόβαθρου και τρόπου σκέψης/ζωής.
    Να σου δώσω να καταλάβεις, εκεί που πήγα λύκειο είχε πολλά χρόνια τσιγγάνους, αρκετοί από αυτούς μέναν σε σπίτια, είχαν τις δουλειές τους, τα παιδιά τους πηγαίνανε σχολείο, ήταν λίγο πολύ στο ίδιο στιλ με τον υπόλοιπο πληθυσμό. Υπήρχε και μία μερίδα που έμενε σε παραπήγματα, τα παιδιά τους μιλούσαν τη δική τους διάλεκτο και όσο ήταν μικρά δεν μπορούσες ούτε να συνεννοηθείς μαζί τους, τα παντρεύαν από τα 12 μεταξύ τους, οι μεγάλοι ζούσαν με επιδόματα από το κράτος και με τα ψέματα, κάτι χειροποίητο να πουλήσουν, λίγο να ζητιανέψουν κτλ, πολλά πολλά εκτός της δικής τους κοινότητας δεν είχαν. Με τους μεν πρώτους είχες μια χαρά κοινωνικές σχέσεις, όπως και στον γενικό πληθυσμό ο καθένας είχε τον κύκλο του, τον χαρακτήρα του, τα ενδιαφέροντα του κτλ. Με τους μεν δεύτερους δεν είχες ιδιαίτερες σχέσεις, πιο πολύ γιατί δεν ήταν και οι ίδιοι ανοιχτοί και γιατί δεν είχες κάτι κοινό να συζητήσεις. Συμβιώναν όλοι στην ίδια πόλη μια χαρά τότε, απλά δεν κάνουν όλοι για όλους για παρέα.

    Τώρα κάτι κουτοπόνηροι δημαρχαίοι για να πάρουν κονδύλια κτλ, πριν κάποια χρόνια βάλαν τα χέρια τους και βγάλαν τα μάτια τους. Διότι ενθαρρύναν με τον τρόπο τους πολλούς τσιγγάνους να εγκατασταθούν στην περιοχή, ήρθαν πολλά παραβατικά στοιχεία καθώς και άνθρωποι άλλης κουλτούρας από τους ήδη υπάρχοντες, τους καλομάθαν αρχικά με παροχές και επιδόματα και ανοχή σε άσχημες και παραβατικές συμπεριφορές και όταν κόπηκαν πλέον οι οικονομικές ενισχύσεις, μείναν μετην καυτή πατάτα στα χέρια. Οι περισσότεροι σοβαροί άνθρωποι σηκωθήκαν και φύγαν και έχουν μείνει τα κλεφτρόνια και οι ναρκέμποροι και δυστυχώς παίρνει συχνά η μπάλα και οικογενειάρχες, τίμιους τσιγγάνους που τους βλέπουν με στραβό μάτι και οι άλλοι τσιγγάνοι και οι υπόλοιποι κάτοικοι χωρίς να φταίνε κάπου.

    Ξαναλέω όμως ότι δεν είναι ταξικό το θέμα αυτό, αλλά γενικότερα κοινωνικό. Στην παρέα συμμαθητών είχα και τσιγγάνους από γονείς που δουλεύαν μαναβική, είχα και γιούς μεγαλογιατρών, είχα και κόρες της κομμώτριας κτλ. Είμασταν σε ίδιο μήκος κύματος λίγο πολύ, δεν ήρθαμε κοντά επειδή ανήκαμε στην ίδια κοινωνική τάξη ξέρω κι εγώ.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αυτη ειναι νομιζω η εννοια της ταξικης διαφορας. Δεν στηριζεται σε κατι παραλογο πολλες φορες. Εχει την λογικη της. Δεν ειμαι και σιγουρος, δεν εχω κανει αναλυση στην ορολογια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Οι διαφορές..
    By Αλεξία10 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 15-01-2020, 16:11
  2. διαφορες μεταξυ τους
    By panos19 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 22
    Last Post: 28-09-2019, 00:13
  3. Θελω διαφορες γνωμες!
    By Akis Lam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 28-01-2013, 02:26
  4. Διαφορες διαιτες
    By badgirl in forum Παχυσαρκία
    Replies: 62
    Last Post: 24-02-2010, 13:10
  5. Στερεοτυπα και προκαταληψεις
    By πανος12345 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 27-07-2009, 11:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •