Καταγραφή ύπνου - Διάρκεια ύπνου REM
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350

    Καταγραφή ύπνου - Διάρκεια ύπνου REM

    Γειά σας
    Θέλω να αναφερθώ στην διάρκεια ύπνου, και συγκεκριμένα στην διάρκεια του βαθύ ύπνου και του ύπνου REM. Έχω διαβάσει ότι ο ύπνος REM αποτελεί το 20-25% της συνολικής διάρκειας του ύπνου σε έναν άνθρωπο.
    Διαθέτω smartwatch ρολόι που καταγράφει τον ύπνο βάσει καρδιακών παλμών και τα αποτελέσματα σε εμένα είναι 10-15% σε ότι αφορά το στάδιο REM και άλλο τόσο περίπου στο στάδιο βαθύ ύπνου.
    Ειναι χαμηλές πολύ οι τιμές ?
    Θα ήθελα απαντήσεις κυρίως από άτομα που χρησιμοποιούν ανάλογη συσκευή και κοιμούνται 6-9 ώρες συνήθως για να συγκρίνουμε τα ποσοστά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πολυ εξειδικευμενο ερωτημα και πολυς μικρης επισκεψιμοτητας το φορουμ. Αντε να εισαι τυχερος και να παρεις καποια απαντηση. Δεν θα βγαλεις καποιο χρησιμο συμπερασμα. Μαλλον πρεπει να ψαξεις κανενα αρθο ή αρθρα εαν σε απασχολει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Έχεις προβλήματα στον ύπνο; Ξυπνάς και αισθάνεσαι ότι δεν έχεις κοιμηθεί καλά; Εγώ έτσι αισθάνομαι και θα κάνω έλεγχο αυτή τη βδομάδα μήπως είναι οργανικό (άπνοια) Μάλλον δεν με καλύπτει πια το ρεμερον στη δόση που το παίρνω αλλά ποτέ δεν ξέρεις....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113
    Παλιο topic μεν, επίκαιρο πάντα δε. Έχω και εγώ smartwatch που καταγράφει άλλα δεν είναι αξιόπιστες μετρήσεις δυστυχώς. Η μόνη αξιόπιστη μέτρηση όσον αφορά τον ύπνο μπορεί να γίνει σε κέντρο ύπνου με μελέτη ύπνου που καταγράφονται τα εγκεφαλικά σου κύματα την ώρα που κοιμάσαι και βλέπουν ακριβώς πως περνάς μεταξύ ελαφρύ-βαθύ-Rem ύπνου βάσει των εγκεφαλικών κυμάτων.
    "Endure Hardship Without Complaint. Life is Tough. Complaining won't change that."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Τελικά έκανα τον έλεγχο, μου είπαν ότι δεν έχω άπνοια, από κατάθλιψη αγχωδη είναι η αϋπνία μου.

Similar Threads

  1. Replies: 16
    Last Post: 26-03-2015, 02:45
  2. Έλλειψη ύπνου...
    By Κύκνος in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 37
    Last Post: 24-04-2012, 06:33
  3. Προβλημα υπνου
    By gianniskritikos7 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 12-10-2010, 14:55
  4. Πρόβλημα ύπνου,
    By Antouan89 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 9
    Last Post: 07-07-2009, 16:22
  5. Προβλήματα Ύπνου
    By kostismic in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 7
    Last Post: 19-09-2006, 00:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •