Ινομυαλγια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Ινομυαλγια

    Παιδια καλησπερα σας. Υποφερω πολυ καιρο απο σκελετικους πονους στην ωμοπλατη κυριως τοσο εντονους που ούτε να κοιμηθώ μπορω. Το είχα απο δεξια πηρα φάρμακα τίποτα δεν βοηθησαν εκανα φυσικοθεραπεια και βελονισμο και περασε. Τωρα το εχω απο αριστερα. Τωρα δεν μπορω να παω για φυσικό θεραπείες ετσι οπως είναι τα νεα μετρα επιπλεον δνε με καλυπτει πια η ασφαλεια. Για ένα διάστημα με είχε πιασει και η μεση μετα απο πολυ κοπο περασε, τώρα ποναω σε διάφορα σημεια στο σωμα και σκέφτηκα μήπως ειναι ινομυαλγια, εχω διαβάσει οτι εχει ψυχολογικα αιτια και η θεραπεια ειναι κυριως αλλαγη τρόπου ζωης μειωση στρες κτλ. Εχει διαγνωστεί καποιος με αυτην την πάθηση λόγω στρες να έχει χρονιο πονο και πως το αντιμετωπίσε. Ευχαριστώ για το χρονο σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Είναι δύσκολο να διαγνωστεί κάποιος. Εμένα ο ψυχίατρος μου είχε την άποψη αυτή αλλά όταν έκανα εξετάσεις δικαιολογηθηκαν οι μυοσκελετικοι μου πόνοι. Βέβαια ότι ο χρόνιος πόνος αποσυντονιζει το νευρικό σύστημα με την έννοια ότι ο παραμικρός πόνος γίνεται ιδιαίτερα αισθητός ισχύει, μου το έχουν πει εκτός από τον ψυχίατρο και φυσιατρος. Έχω σταματήσει το λυρικα που μου είχε συστήσει ο ψυχίατρος, έκανα κι εγώ φυσικοθεραπεία, βελονισμό, υδροθεραπεία όσο αντέχω οικονομικά και πλέον με ξεκούραση και ασκησιολογιο από φυσιατρο δεν πονάω τόσο. Παίρνω αντικαταθλιπτικό για τον ύπνο κυρίως. το λέω γιατί υπάρχουν κάποια που δίνονται για τους πόνους (cymbalta, effexor) ή για το στρες (cipralex) ώστε να βοηθηθεί ο ασθενής σ'αυτό το κομμάτι ( στη δεύτερη περίπτωση έμμεσα)

Similar Threads

  1. Ινομυαλγια κι αλλα προβλήματα..
    By Nana2000 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 25-11-2021, 15:50
  2. Ινομυαλγία, άγχος
    By giannis78 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 03-06-2020, 21:23
  3. ινομυαλγια
    By liaki!! in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 29-06-2014, 15:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •