Ισότητα των 2 φύλων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728

    Ισότητα των 2 φύλων

    Τελευταία έχει γίνει πολλή συζήτηση, με αφορμή τα πολλά περιστατικά βίας και δολοφονίας (στην συντριτπική πλειοψηφία από άντρες σε γυναίκες). Υπάρχουν πολλά προβλήματα που πρέπει να λυθούν. Δεν θα κάτσω να εξηγήσω τα αυτονόητα περί ισότητας κτλ. Το ίδιο το metoo στην ουσία δείχνει αλληλεγγύη και προσπαθεί να βοηθήσει κακοποιημένα άτομα (όχιμόνο γυναίκες) να μιλήσουν. Στο διάβα του όμως έχει παρασύρει πολλά

    1. Ένας γιατρός κοντά στα 60 δέχθηκε παρολίγον δολοφονική επίθεση από την πρωην γυναίκα του, μπροστά στο παιδί τους. Όλοι ασχολήθηκαν με την γυναίκα, με το metoo και ότι δεν μπορεί, κάτι θα της έκανε. Οπότε έχουμε το victim blaming που αν είναι από άντρα θα το έλεγαν κατευθείαν, εδώ το κάναμε γαργάρα. Λένε επίσης ήταν μάνα ήθελε το παιδί της. Οπότε ο άντρας πάντα θα είναι δεύτερος, άρα πολλοί δεν πιστεύουν στην ισότητα. Βολεύει επίσης ο άντρας να πληρώνει διατροφή.

    2. Άκουσα μια "καμπάνια" να παίρνουν γυναίκες άδειες την ημέρα της περιόδου τους. Δεν είναι κακό, αλλά αντιρροπιστικά θα έπρεπε και οι άντρες να παίρνουν άδειες για να μην δουλεύουν περισσότερες ώρες για τα ίδια χρήματα.

    3. Επειδή είναι αρκετά της μόδας, πολλά προγράμματα στηρίζουν γυναίκες και τις κόρες τους. Το αντρικό φύλο όχι. Οι περισσότεροι άστεγοι είναι άντρες, όπως και φυλακισμένοι και θύματα δολοφοφνικών επιθέσεων.

    Δεν θέλω να ξεκινήσω αντιπαράθεση, ούτε πρόκειται να τσακωθώ με κανέναν. Γράφω αυτό που σκέφτομαι εδώ με ειλικρίνεια και που δεν μπορώ να πω στο φβ, γιατί οι περισσότεροι Έλληνες αν δουν κάτι που δεν τους αρέσει θα κάνουν ριπορτ για να μην πω για το cancer culture.

    Το θέμα δεν είναι να γίνουν όλα σε βάρος των αντρών. Και οι άντρες σηκώνουν μεγάλο βάρος αλλά πολλές γυναίκες δεν τις συμφέρει να το δουν. Με την κλιματική αλλαγή, πιστεύω ο πλανήτης έχει δεκαετίες ζωής, οπότε δεν έχει και πολύ νόημα τίποτα από όλα αυτά, ήθελα όμως να το θίξω. Είμαστε ίσοι δεν είμαστε όμοιοι. Αν σκεφτούμε ένα άτομο ΑΜΕΑ (για να αλλάξω το παράδειγμα), είναι ίσος με όλα τα υπόλοιπα μέσα της κοινωνίας. Αν όμως χάρην της ισότητας του δίναμε τα ίδια μέσα δεν θα είχε αμαξίδιο ή κάποια βοήθεια που θα έπρεπε να έχει (επίδομα, μοριοδότηση). Είναι ίσος, αλλά δεν είναι όμοιος. Για αυτό το κράτος (θεωρητικά) παρέχει ορισμένα προνόμοια. Και εκεί βέβαια έρχεται το θέμα. Γιατί ένας μη ΑΜΕΑ να παίρνει λιγότερα μόρια σε μια χώρα που μαστίζεται από ανεργεία; Και αυτός πρέπει να δουλέψει.

    Κάτι ακόμα, έχει γίνει λίγο τάση να μην ασχολούμαστε με το φύλο. Δεν πολυσυμφωνώ. Υπάρχει φυλετικός διμορφισμός. Το να λέει κάποιος ότι είναι μη δυαδικός (non binary) δεν έχει νόημα για εμένα. Εκτός αν έχει διαταραγμένο καρυότυπο. Κατα τ'αλλα, όσο non binary και να είσαι, αν εισαι γυναικα κινδυνεύεις από καρκίνο του μαστού και αν είσαι άντρας από του προστάτη. Καλό είναι να ενημερωνόμαστε, να έχουμε ανοικτούς ορίζοντες, να μην έχουμε ταμπού. Αλλά η μοναδική απόλυτη δύναμη είναι η βιολογία και η φυσική επιλογή. Μπορούμε να την ξεγελάσουμε ορισμένες φορές (κάποιος που θα πεθαινε απο covid να σωθεί από το εμβόλιο γιατι λογω κάποιας πάθησης να ήταν ευάλωτος) αλλά παραμονεύει πάντα στη γωνία.

    Και το τελευταίο, το μίσος γεννά μίσος, να το θυμούνται όλοι και όλες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν δινω πολυ σημασια στα λεγομενα αγωνιστικων ομαδων προασπισης δικαιωματων που παρασυρουν τα παντα στην πορεια τους. Θα περιεγραφα μια ιστορια που μου συμβαινει, εντελως παρανοϊκη, αλλα ασε μην διαβαζει κανας γνωστος. Γενικα καλο ειναι να υπαρχουν οργανισμοι προασπισης δικαιωματων, αλλα να γνωριζεις την διαφορα απο τον παραλογο φανατισμο. Ειδικα για θεματα που αποφασιζει το δικαστηριο και δεν μπορουν να εχουν την παραμικρη γνωση. Το να κανεις υποθεσεις ειναι ευκολο.
    Σχετικα με τα ΑΜΕΑ υπαρχουν τα λεγομενα κοινωνικα κριτηρια. Για παραδειγμα το ποσους μηνες ανεργιας εχεις, το ποσα παιδια εχεις να θρεψεις και οτι καθοριζει η καθε προκυρηξη. Δεν βασιζονται μονο σε προσοντα. Ειδικα θεσεις που βγαινουν απο τον ΟΑΕΔ για εξι μηνες, που απλα εχουν σκοπο να βοηθησουν να εκτονωθει μια κατασταση. Οπως γινεται και με πολλες κοινωνικες ομαδες σε διαφορα θεματα. Ακομα και η εντοπιοτητα ειναι κοινωνικο κριτηριο, για να βοηθησουμε την τοπικη κοινωνια. Σε αλλες προκυρηξεις και κυριως στον ιδιωτικο τομεα μετρανε μονο τα προσοντα (ιδανικα γιατι και εκει υπαρχουν φυσικα στερεοτυπα).

    Συνηθως οι αντρες εξασκουν βια στις γυναικες, ισως και απλα για το λογο που προυπαρχει απο καταβολης ανθρωπου, τη σωματικη ρωμη. Σαφως ειναι πιο πολυπλοκο, αλλα απο καπου ξεκινησε.

    Σχετικα με το binary, ειναι μερικες λεξεις. Δεν νομιζω οτι ειναι ιδιαιτερα σημαντικο. Εαν καποιος δεν θελει να λεγεται ουτε αντρας, ουτε γυναικα, αλλα καπως αλλιως θα το σεβαστω. Δεν μου στοιχιζει και τιποτα.

    Γενικα το FB επηρεαζει. Ειδα και εγω την ειδηση του πυροβολισμου του γιατρου στο FB. Το τι διαβαζα δεν λεγεται στα σχολια. Εγω σιωπησα. Ειμαι σιγουρος οτι η συντρηπτικη πλειοψηφια αυτο εκανε. Μονο που δεν προκαλειται θορυβος ετσι και βγαινουν λανθασμενες εντυπωσεις.

    Καποιες σκορπιες σκεψεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Γεια σου Noctis...

    Αν κι υπάρχουν λίγα πραγματάκια που δεν τα κατάλαβα, έχεις δίκιο σ' αυτά που λες... Όλοι πρέπει να προστατεύονται από τη βία, όχι μόνο οι γυναίκες... Απλώς σκέφτομαι ότι ίσως δεν υπάρχει τέτοια μέριμνα για τους άντρες επειδή λόγω μεγαλύτερης μυικής δύναμης δεν είναι εύκολο να κακοποιηθούν από γυναίκα σε γενικές γραμμές πάντα... Δεν αμφισβητώ την περίπτωση που αναφέρεις και σαφώς αυτή η γυναίκα πρέπει να τιμωρηθεί...
    Απλώς εκφράζω μια σκέψη μου... Επίσης χωρίς καμία πρόθεση να τσακωθώ
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Elenia781
    Guest
    Οι προκυρηξεις εχουν ενα πολυ μικρο ποσοστο για αμεσους αμεα και εμμεσους. Επισης δινουν ενα ποσοστο για πολυτεκνους και τριτεκνους. Οποτε δεν υπαρχει καμια αδικία. Σε προκυρηξη 50 θεσεων ολες αυτες οι ειδικες κατηγορίες καλυπταν μονο 6 θεσεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Κύκνος
    Γεια σου Αυτο που λες για τους αντρες πχ, υπαρχουν αντρες που δεν είναι μικρόσωμοι. Οπότε έχουν ήδη ένα θέμα ότι δεν είναι αρκετά "καρδαμωμένοι". Και είναι πολλές οι μορφές της κακοποιησης. Εγω θεωρώ κακοποίηση ακόμα και το αυτονόητο που δεν μπορείς να εκράσεις τα συναισθήματά σου και δεν φταίει μόνο η πατριαρχά όπως θα πουν πολλοί. Η πατραρχία είναι κάτι σαν το άγχος στην ιατρική. Όταν δεν μπορούμε να βρούμε αίτιο είναι η εύκολη απάντηση "έχεις άγχος".

    @Elenia781 Θεωρώ πως υπάρχει αδικία. Δεν λέω για τους ΑΜΕΑ ειδικά, για όλες τις ειδικές κατηγορίες και σε όλα τα θέματα. Πχ μεταγραφές σε πανεπιστήμια που αν είχαν ένα παιδί δεν μπορούσε να πάρει μεταγραφή. Τους θεωρούσαν μάλλον πιο "πλούσιους". Είμαστε σε μια χωρα που πάσχει από παντού. Αν δεις οι μουσουλμάνοι μπαίνουν από ειδικές κατηγορίες με πολύ χαμηλά μόρια στην ιατρική. Υπάρχει λόγος πίσω από αυτό, παρόλα αυτά κάποιος κόβεται για 5 μόρια στα 20.000 όταν μπαίνει στην ίδια σχολή κάποιος που δεν μιλάει καλά ελληνικά. Σε προκηρύξεις δεν μετράνε παιδιά κτλ;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @Κύκνος
    Γεια σου Αυτο που λες για τους αντρες πχ, υπαρχουν αντρες που δεν είναι μικρόσωμοι. Οπότε έχουν ήδη ένα θέμα ότι δεν είναι αρκετά "καρδαμωμένοι". Και είναι πολλές οι μορφές της κακοποιησης. Εγω θεωρώ κακοποίηση ακόμα και το αυτονόητο που δεν μπορείς να εκράσεις τα συναισθήματά σου και δεν φταίει μόνο η πατριαρχά όπως θα πουν πολλοί. Η πατραρχία είναι κάτι σαν το άγχος στην ιατρική. Όταν δεν μπορούμε να βρούμε αίτιο είναι η εύκολη απάντηση "έχεις άγχος".
    Κατάλαβα...

    Όσον αφορά την καταπίεση των συναισθημάτων, έχω να πω ότι μακάρι να τα εκφράζατε γιατί εμένα το αντίθετο με στεναχωρεί σε μια σχέση... Θεωρώ ότι πρέπει να εμπιστευόμαστε και ν' ανοιγόμαστε στον σύντροφο μας...
    Νομίζω πως ένας πιθανός λόγος που τα κρύβουν οι άντρες είναι γιατί φοβούνται ότι αν δείξουν πως έχουν αδυναμίες θα τις εκμεταλλευτεί η γυναίκα... Πέφτω καθόλου μέσα;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Νοκτίς, για όλα αυτά που είπες πρέπει να σκεφτείς και το υπόβαθρο. Εξελικτικά, τα αρσενικά ζώα κρίνονται από τη δύναμή τους (όγκος, μπράτσα) και τα θηλυκά από τη γονιμότητά τους (ομορφιά, νεαρή ηλικία). Για αυτό και οι άντρες φοβούνται πάντα να δείξουν "αδύναμοι". Αυτοί που τα ρίχνουν όλα στην πατριαρχία δεν καταλαβαίνουν ότι το βασικό δεν είναι η πατριαρχία, είναι η ΒΙΟΛΟΓΙΑ.

  8. #8
    Elenia781
    Guest
    Κοιτα Νοκτις ξερω περίπτωση 16χρονης που εχασε και τους δυο γονεις της μεσα σε 1,5 χρονο. Αυτη η κοπέλα δεν πρεπει να εχει την ευνοια του κράτους και να σπουδάσει στην πόλη της? Οι μουσουλμάνοι αυτοι που σπουδάζουν είναι αξιέπαινο και θα προσφέρουν στην χώρα τους μελλοντικά.Δεν είναι κίνδυνος. Δεν θέλω να πιστεύω οτι κάποιος κανει 3+ παιδια για να μπει στο δημόσιο. Θα σου φερω ενα παράδειγμα. Η ΤτΕ εκανε προκήρυξη για διάφορες θέσεις. Ειχε και μία θέση για Τυφλη Τηλεφωνήτρια που πρεπει να εχεις τελειώσει Ιεκ ανάλογο. Δεν αξίζει μια θέση μια τυφλή ? μην ειμαστε απάνθρωποι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Ναι αλλά υπήρχαν και αδικίες. Έμπαινε ο άλλος στρατιωτική ιατρική, με μόρια που δεν θα έμπαινε ούτε σε ΤΕΙ, επειδή ο πατέρας του ήταν απόστρατος καραβανάς. Μεγάλη αδικία. Επίσης δημόσιοι υπάλληλοι πήγαιναν σε θέσεις στο εξωτερικό 2 χρόνια, έπαιρναν τα παιδιά τους εκεί σε ηλικία λυκείου και μετά έρχονταν και έμπαιναν με αστείες βάσεις σε υψηλόβαθμες σχολές, σαν ... ομογενείς.

Similar Threads

  1. Ισοτητα ανδρα - γυναικας
    By iwannaaa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 18-04-2018, 13:25
  2. Αλληλοσυμπλήρωση φύλων
    By gingerbeer in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 06-12-2017, 02:19
  3. Το χασμα των φυλων.
    By ippotis in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 20-11-2015, 01:25
  4. σχεσεις δυο φυλων
    By Macgyver in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 30-09-2013, 17:03
  5. Ερευνα σχετιακ με την σεξουαλικοτητα των δυο φυλων
    By λιλιουμ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 18-07-2011, 23:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •