Νομίζω ότι ο ξάδερφος μου χρειάζεται ψυχίατρο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    14

    Νομίζω ότι ο ξάδερφος μου χρειάζεται ψυχίατρο

    Μένει μαζί μου 3 χρόνια σχεδόν. Έχουμε 6 μέρες διαφορά, σαν αδερφάκι μου είναι. Υπήρξε περίεργο παιδί, αλλά κάπως αυτή την παραξενιά την έβρισκα γοητευτική. Τον θεωρούσα κάτι σαν τρελό επιστήμονα. Όντως σπούδασε, έκανε μεταπτυχιακό και είναι ερευνητής. Πάντα ήταν όχι ακριβώς μοναχικός, αλλά λίγο στον κόσμο του. Όλα τα απέδιδα στο ότι είναι πανέξυπνος, σε βαθμό που λέω κατά βάθος του φαινόμαστε ηλίθιοι. Εδώ και κάμποσους μήνες έχει βάλει βάρος, αλλά γυμνάζεται φουλ, παίρνει πρωτεΐνες. Από σχεδόν ελλιποβαρής έφτιαξε μυες, βετλίωσε το σώμα του αλλά ας πουμε έχει και 3 κιλά περισσευούμενα στην κοιλιά. Το λέω επειδή ξέρω πως οι αλλαγές στο βάρος μπορεί να είναι σημαντικές. Επέμενε ότι έβλεπε κάποιον έξω από το παράθυρο, λεω στην αρχη μήπως υπήρχε κάποιος. Τελικά χτες μου είπε ότι τον βλέπει και μέσα στο σπίτι, φοβάται να μείνει μόνος του στο σκοτάδι, πιστεύει πως μια σκια θελει να του κανει κακο. Χτες το βραδυ εβαλε τα κλαμματα μου ελεγε δεν ειναι καλα. Του είπα να πάμε σε γιατρό, δεν ήταν πολύ δεκτικός. Περνάμε πολλές ώρες μαζί γιατί φοβάται. Του είπα ότι αν επιμείνει εγώ θα τον πιέσω να πάμε. Πόσο ανησυχητικό είναι όλο αυτό;

  2. #2
    Elenia781
    Guest
    Καλησπέρα, ειναι αμεσα ανησυχητικό. Ετσι ημουν και γω 4 χρονια πριν παθω το επεισοδιο.Εκλαιγα και εβλεπα μια μαυρη πορτα μεσα στο δωματιο να με ελκυει. Τελικα το επαθα το επεισοδιο. Αν εισαι Αθηνα μπορεις να βρεις ευκολα ιδιωτη ψυχιατρο ή και κλινικη που εφημερευει. Καλη δύναμη

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Καλησπέρα, ειναι αμεσα ανησυχητικό. Ετσι ημουν και γω 4 χρονια πριν παθω το επεισοδιο.Εκλαιγα και εβλεπα μια μαυρη πορτα μεσα στο δωματιο να με ελκυει. Τελικα το επαθα το επεισοδιο. Αν εισαι Αθηνα μπορεις να βρεις ευκολα ιδιωτη ψυχιατρο ή και κλινικη που εφημερευει. Καλη δύναμη
    Αν επτρέπεται τι διάγνωση έχεις; Μου λέει ότι συχνά αυτή η σκιά τον "παρακολουθεί" και ότι θέλει το κακό του. Ότι είχε φύγει όταν είχε μετακομίσει αλλά ξανάρθε. Τεσπα, του είπα ότι θέλω να πάμε σε γιατρό μαζί και θα είμαι δίπλα του. Μου είπε δεν θα φύγει (η σκιά), αλλά δέχεται να πάμε για να μην τον θεωρώ τρελό. Λέω να τον πάω σε ιδιώτη και όχι σε νοσοκομείο, σκέφτομαι θα είναι πιο ήπιο σαν πρώτη επαφή.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Flagship View Post
    Αν επτρέπεται τι διάγνωση έχεις; Μου λέει ότι συχνά αυτή η σκιά τον "παρακολουθεί" και ότι θέλει το κακό του. Ότι είχε φύγει όταν είχε μετακομίσει αλλά ξανάρθε. Τεσπα, του είπα ότι θέλω να πάμε σε γιατρό μαζί και θα είμαι δίπλα του. Μου είπε δεν θα φύγει (η σκιά), αλλά δέχεται να πάμε για να μην τον θεωρώ τρελό. Λέω να τον πάω σε ιδιώτη και όχι σε νοσοκομείο, σκέφτομαι θα είναι πιο ήπιο σαν πρώτη επαφή.
    Δεν υπαρχει καποιος γονιος να του μιλησεις?Ισως αισθανθει κι αυτος καλυτερα αν του εξηγησεις οτι με τη σωστη θεραπεια μπορουν αυτα να αντιμετωπιστουν.Να προσεχεις και να απευθυνθεις αμεσα σε ειδικο.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Δεν υπαρχει καποιος γονιος να του μιλησεις?Ισως αισθανθει κι αυτος καλυτερα αν του εξηγησεις οτι με τη σωστη θεραπεια μπορουν αυτα να αντιμετωπιστουν.Να προσεχεις και να απευθυνθεις αμεσα σε ειδικο.
    Ξερουμε την μεθοδο του μπαμπα του. Θα τον δερνει μεχρ να νιωσει καλυτερα. Κοιτα φοβομουν αρκετα μεχρι που μου ειπε οτι αυτο τραβαε καμια 20ρια χρονια. Οπότε θεωρώ δεν θα αλλαξει κατι αποτομα, αλλα ειναι κατι πουδυστυχως ειναι σταθερο. Θα τηλεφωνησω σε εναν γιατρο που μου ειπαν αυριο.

  6. #6
    Elenia781
    Guest
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης Απαγορεύονται οι online διαγνώσεις.
    Ατυπη ψύχωση έχω
    Last edited by Elenia781; 16-11-2021 at 14:06.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    14
    Πήγαμε σε ψυχίατρο. Δεν άλλαξε ακόμα κάτι. Του είπε ότι πρέπει να κάνει μαγνητική και ζήτησε να τον δει και νευρολόγος. Είπε ότι ακόμα διάγνωση δεν μπορεί να κάνει αλλά μαζί με το ότι μικρός είχε εμφανίσει κάποιες κρίσεις (επιληπτικές) τον κάνει να πιστεύει πως υπάρχει σημαντική πιθανότητα να είναι οργανικό το αίτιο. Τώρα για το επιλληπτικές κρίσεις δεν ξέρω, δεν είχε πάει ποτέ σε νευρολόγο για να πάρει φάρμακο. Και δεν ήταν αυτό που χτυπιέσαι σαν χταπόδι. Απλά γινόταν ένα τσαφ και έπεφτε και μετά "όλα καλά παιδιά τι έγινε εδώ". Απλά επειδή για πατέρα έχει αυτόν που έχει, δεν ασχολήθηκε ποτέ. Ανησυχώ πολύ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Flagship View Post
    Πήγαμε σε ψυχίατρο. Δεν άλλαξε ακόμα κάτι. Του είπε ότι πρέπει να κάνει μαγνητική και ζήτησε να τον δει και νευρολόγος. Είπε ότι ακόμα διάγνωση δεν μπορεί να κάνει αλλά μαζί με το ότι μικρός είχε εμφανίσει κάποιες κρίσεις (επιληπτικές) τον κάνει να πιστεύει πως υπάρχει σημαντική πιθανότητα να είναι οργανικό το αίτιο. Τώρα για το επιλληπτικές κρίσεις δεν ξέρω, δεν είχε πάει ποτέ σε νευρολόγο για να πάρει φάρμακο. Και δεν ήταν αυτό που χτυπιέσαι σαν χταπόδι. Απλά γινόταν ένα τσαφ και έπεφτε και μετά "όλα καλά παιδιά τι έγινε εδώ". Απλά επειδή για πατέρα έχει αυτόν που έχει, δεν ασχολήθηκε ποτέ. Ανησυχώ πολύ.
    Μπραβο που πηγατε.Ο ιδιος ειναι πιο δεχτικος τωρα?Στο να κανει ολες τις εξετασεις?Σε τι ηλικια ηταν οταν εκανε τις επιληπτικες?Ετσι ξαφνικα εγινε χωρις να προηγηθει κατι?

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Μπραβο που πηγατε.Ο ιδιος ειναι πιο δεχτικος τωρα?Στο να κανει ολες τις εξετασεις?Σε τι ηλικια ηταν οταν εκανε τις επιληπτικες?Ετσι ξαφνικα εγινε χωρις να προηγηθει κατι?
    O ίδιος χάρηκε ότι δεν είναι ψυχιατρικός. Βεβαια δεν αποκλείστηκε αλλα οκ. Μαγνητική κλείσαμε ραντεβού. Ηλικία δημοτικό ήταν. Και δεν μας άφηναν να παίζουμε playstation. Συνήθως πιο πριν κάρφωνε κάπου το βλέμμα και μετά έπεφτε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Οκ θα μπορουσαν οι επιληπτικες να ειναι και λογω αργοπορημενης αναπτυξης του εγκεφαλου...καλα τωρα το λεω πολυ μπακαλιστικα.συμβαινει ομως σε καποια παιδακια.Μεγαλωνοντας και οσο αναπτυσεται ο εγκεφαλος αυτο περναει.Αλλα αφου θα κανετε εξετασεις ολα αυτα θα φανουν.Αν θελεις μπορω να σου συστησω νευρολογο.Αν χρειαστεις μου λες.Αδικαιολογητη συμπεριφορα γονεα να εχει το παιδι του τετοιο θεμα και ναμη το πηγαινει σε εναν γιατρο να τον βοηθησει.Θα μπορουσε σε επεισοδιο επιληπτικης κρισης να εχει πεσει καπου και ν αεχει χτυπησει σοβαρα.

Similar Threads

  1. Γιατί ο εγκέφαλός σας χρειάζεται διακοπές
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 12-08-2015, 01:17
  2. ποσος καιρος η τι χρειαζεται για.........
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 38
    Last Post: 04-03-2015, 20:51
  3. η φιλη μου χρειαζεται βοηθεια
    By alis in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 28-04-2012, 18:10
  4. ένα μέλος χρειάζεται τη βοήθεια σας ....
    By arktos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 115
    Last Post: 24-05-2010, 14:10
  5. Χρειάζεται και γυμναστική;
    By lbp_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 424
    Last Post: 26-02-2010, 21:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •