Ασεβεις ανθρωποι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    73

    Ασεβεις ανθρωποι

    Με νευριάζει πάρα πολύ όταν υπάρχουν άνθρωποι που δεν σκέφτονται τους άλλους. Ειδικά τις ώρες κοινής ησυχίας. Εγώ πάντα σκέφτομαι τους άλλους, και προσπαθώ να σέβομαι. Λες και η γειτονιά τους ανήκει. Καλά έλεγα να φυγω να πάω σε ένα χωριό με τα προβατάκια μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Εγώ έφυγα και πήγα σε χωριό, βρήκα την ησυχία μου και έχω προβατάκια, κατσικάκια, σκυλάκι και γατούλες. Κάθε πρωΐ με ξυπνάει ο κόκορας και ακούω τα πουλάκια.

    Πλην όμως όταν χτίζουν ένα σπίτι κοντά μου, ακούω τα μηχανήματα να σκάβουν όλη μέρα και το μεσημέρι. Οι πολιτισμένοι άνθρωποι δεν υπάρχουν στην επαρχία, ή στην πόλη, αυτοί γεννιούνται πολιτισμένοι
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δήμητρα, γράψε σε παρακαλώ κάτι θετικό, τι δεν σε ενοχλεί αλλά σου δίνει χαρά, τι καλό υπάρχει στη ζωή σου, τι σε ευχαριστεί.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Το χωριό δεν προσφέρει κάτι , ούτε σημαίνει κάτι . Για την ησυχία μετράει η ηχομόνωση του κτιρίου και πόσο κοντά είσαι σε γείτονες. ΓαΪδούρια γείτονες στην ελλάδα, είναι βέβαια ότι θα έχεις κάποιους. Σε εμένα, συμβαίνει το αντίθετο . Στο σπίτι στην Αθήνα, δεν ακούω θόρυβο. Μπορώ να κοιμηθώ οποιαδήποτε ώρα, χωρίς να ενοχλούμαι ! Αν θέλω να κοιμηθώ 11.30 με 13.30, κανένα πρόβλημα . Στο χωριό , ο ένας το πρωί στις 05.00 θα προσπαθεί να βάλει μπροστά ρακτέρ ή αγροτικό , που η εξάτμιση είναι τρύπια από το 1970 και η μπαταρία είναι του 1995,οπότε θα μιζάρει 17.000 φορές μέχρι να τεθεί σε λειτουργία , τα 5 ΙΧ που θα περάσουν μεταξύ 05.00 και 11.00 θα είναι όλα χωρίς εξάτμιση και θα περνάνε γκαζωμένα , όλοι θα σταματήσουν να μιλήσουν σε γνωστό και για να του τραβήξουν την προσοχή, επειδή έχουν όλοι απώλεια ακοής άνω του 95% , είτε θα κορνάρουν για 5 λεπτά, είτε θα σφυρίζουν , είτε θα φωνάζουν σε ένταση χούλιγκαν σε τελικό κυπέλλου . Κάποιο αγροτικό θα περάσει φορτωμένο με παλιοσίδερα ή σέρνοντας κανένα τρέηλερ ιδιοκατασκευή από παλιοσίδερα, στο δρόμο που έχει λακούβες χαντάκια κτλ. Δεν συζητάμε αν μεθύσουν τίποτε γέροι σε μπαλκόνι ή αυλή καφενείου. Τότε βλέπεις το χάραμα , ξύπνιος. Επισκευές σε σπίτια ; Αποκλειστικά μεταξύ 5.00 με 07.00 και 14.30 με 16.30 . Μετά από λίγες μέρες, νοσταλγείς την ήσυχη ζωή της Αθήνας !!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    οι ώρες κοινής ησυχίας είναι ώρες κοινής ησυχίας.
    όταν υπάρχουν σε μια κοινωνία/κοινότητα κανόνες, καλό είναι να ακολουθούνται.
    πχ εγω δεν θα μπορούσα ποτέ να μείνω σε πολυκατοικία, να έρχεται μεταφορική στο άσχετο μεσημεριάτικα.
    απο την άλλη, άλλοι ανθρώποι βλέπουν το θετικό, μια αλλαγή είναι μια καινούργια αρχή και υποδέχονται την παραβίαση του κανόνα σαν συνενοημένη. ας πούμε, άρα μη παραβίαση πλέον.
    εγώ δεν εκνευρίζομαι ευκολα απο την άλλη, αλλά αν συμβαίνει και κάθε μέρα, θα το πληρώσει αυτός που είναι πιο κοντά, όπως πάντα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Το χωριό δεν προσφέρει κάτι , ούτε σημαίνει κάτι . Για την ησυχία μετράει η ηχομόνωση του κτιρίου και πόσο κοντά είσαι σε γείτονες. ΓαΪδούρια γείτονες στην ελλάδα, είναι βέβαια ότι θα έχεις κάποιους. Σε εμένα, συμβαίνει το αντίθετο . Στο σπίτι στην Αθήνα, δεν ακούω θόρυβο. Μπορώ να κοιμηθώ οποιαδήποτε ώρα, χωρίς να ενοχλούμαι ! Αν θέλω να κοιμηθώ 11.30 με 13.30, κανένα πρόβλημα . Στο χωριό , ο ένας το πρωί στις 05.00 θα προσπαθεί να βάλει μπροστά ρακτέρ ή αγροτικό , που η εξάτμιση είναι τρύπια από το 1970 και η μπαταρία είναι του 1995,οπότε θα μιζάρει 17.000 φορές μέχρι να τεθεί σε λειτουργία , τα 5 ΙΧ που θα περάσουν μεταξύ 05.00 και 11.00 θα είναι όλα χωρίς εξάτμιση και θα περνάνε γκαζωμένα , όλοι θα σταματήσουν να μιλήσουν σε γνωστό και για να του τραβήξουν την προσοχή, επειδή έχουν όλοι απώλεια ακοής άνω του 95% , είτε θα κορνάρουν για 5 λεπτά, είτε θα σφυρίζουν , είτε θα φωνάζουν σε ένταση χούλιγκαν σε τελικό κυπέλλου . Κάποιο αγροτικό θα περάσει φορτωμένο με παλιοσίδερα ή σέρνοντας κανένα τρέηλερ ιδιοκατασκευή από παλιοσίδερα, στο δρόμο που έχει λακούβες χαντάκια κτλ. Δεν συζητάμε αν μεθύσουν τίποτε γέροι σε μπαλκόνι ή αυλή καφενείου. Τότε βλέπεις το χάραμα , ξύπνιος. Επισκευές σε σπίτια ; Αποκλειστικά μεταξύ 5.00 με 07.00 και 14.30 με 16.30 . Μετά από λίγες μέρες, νοσταλγείς την ήσυχη ζωή της Αθήνας !!!!
    φιλε εισαι ο μονος που συμφωνω απολυτα για οσα εγραψες για το χωριο.....
    θα επρεπε να προσθεσεις και τον μαναβη που περναει και φωναζει μιση ωρα οτι εφτασε στην γειτονια σας....
    ο βαγγελης ο γλυκας που εχει καρπουζια ζαχαρη και μελι
    και ο τακης ο ψαρας ο φρεσκος........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    φιλε εισαι ο μονος που συμφωνω απολυτα για οσα εγραψες για το χωριο.....
    θα επρεπε να προσθεσεις και τον μαναβη που περναει και φωναζει μιση ωρα οτι εφτασε στην γειτονια σας....
    ο βαγγελης ο γλυκας που εχει καρπουζια ζαχαρη και μελι
    και ο τακης ο ψαρας ο φρεσκος........
    Και φυσικά όχι δεν σκέφτεσαι καν να τους πεις να ... σκάσουν , αλλά πρέπει να δείχνεις και ... συμπάθεια ! Αλλιώς θα είσαι ο περίεργος εσύ ! Ελληνικά χωριά και κουραφέξαλα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    η αδιαφορία δηλαδή είναι κακό πράγμα;
    εγώ ξέρω το "αν δεν έχεις κάτι καλό να πεις, μην πεις τίποτα".

Similar Threads

  1. Άνθρωποι μονάχοι
    By makedreams in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 17-01-2015, 23:26
  2. Τοξικοί άνθρωποι ?
    By Delmem080319a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 65
    Last Post: 15-10-2014, 17:34
  3. ανθρωποι
    By Kortha in forum Κακοποίηση
    Replies: 1
    Last Post: 14-07-2012, 16:30
  4. ΖΩΑ-ΑΝΘΡΩΠΟΙ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 14-06-2012, 17:02
  5. Οι άνθρωποι της Ματζουρίας
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 23-05-2011, 19:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •