Διακοπή φαρμάκων και παρενέργειες - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ναι το ξέρω. Είχα κι εγώ αυτά τα συμπτώματα απόσυρσης που λες.
    Είναι πολύ άσχημη αίσθηση. Καταστολή, καμία όρεξη για το παραμικρό, και απάθεια για όλα.
    Σαν να είχα παραιτηθεί από όλα τα πράγματα στη ζωή μου. Το έλεγα συνέχεια στο γιατρό αλλά δεν το σχολίαζε. Τι να σχολιάσει θα μου πεις…αφού αυτή τη δουλειά κάνουν αυτού του είδους τα φάρμακα…
    Είναι φρικτό. Πάμε να φτιάξουμε κάτι αλλά τελικά μας βγαίνουν αλλα στη μέση.
    Ακούω πως κάποιοι είναι καλά με τα φάρμακα. Εγώ πάντως είχα αυτού του είδους τα συμπτώματα και μπορεί να ήμουν καλύτερα από τις ιδεοληψίες αλλα κοινωνικά δεν μπορούσα να σταθώ. Κι ακόμα παλεύω δηλαδή…
    Δυστυχώς έτσι είναι ,εγώ ξέρω πως θα τα παίρνω μια ζωή , καλά δεν είμαι, σέρνομαι. Μακάρι λέω να είχα απάθεια γιατί βιώνω πολύ ψυχικό πονο , δύναμη δεν έχω διόλου.

  2. #17
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Δυστυχώς έτσι είναι ,εγώ ξέρω πως θα τα παίρνω μια ζωή , καλά δεν είμαι, σέρνομαι. Μακάρι λέω να είχα απάθεια γιατί βιώνω πολύ ψυχικό πονο , δύναμη δεν έχω διόλου.
    Θύμισε μου τι διάγνωση έχεις…

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Θύμισε μου τι διάγνωση έχεις…
    Βαρειά κατάθλιψη είχα χάσει πολλά κιλά, έχω και φοβίες μεγάλες πχ.δεν μπορώ να κάνω το εμβόλιο. Δεν έχω και δύναμη , λες και είμαι καρκινοπαθης νιώθω και είμαι νέα κοπέλα.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Πόσο καιρό μετά τη διακοπή των αντιψυχωσικων και αντικαταθλιπτικών φεύγουν τελείως οι παρενέργειες;
    Κρατούν αρκετό καιρό μετά επειδή έχει συνηθίσει ο οργανισμός η με τη διακοπή υποχωρούν;
    Με την έναρξη των φαρμάκων είχα πολλή νύστα και τώρα μετά τη μείωση και τη διακοπή κάποιων από αυτά, η υπνηλία συνεχίζεται..
    μπορεί να είναι ακόμα από τα φάρμακα;;
    Η διακοπή φαρμάκων δεν είναι τόσο απλή όσο ακούγεται. Προσοχή...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Baboulas View Post
    Η διακοπή φαρμάκων δεν είναι τόσο απλή όσο ακούγεται. Προσοχή...
    Δύο φορές στα επείγοντα μετά από διακοπή του εφεξορ το κατάλαβα καλά. Το θέμα είναι να στο κόβουν απότομα γιατροί, επιστήμονες και να μην δέχονται ότι θα είχα άσχημα συμπτώματα. Μου δίνανε λαντοζ να αντικατασταθεί η άλλο αλλά εγώ την έπαθα πολύ άσχημα.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Το εφεξορ είναι πιο δυνατο
    Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα σύγκρισης γιατί το λυρικα δεν είναι αντικαταθλιπτικό αλλά αντιεπιληπτικο. Ευτυχώς έπαιρνα μικρή δόση.

  7. #22
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Baboulas View Post
    Η διακοπή φαρμάκων δεν είναι τόσο απλή όσο ακούγεται. Προσοχή...
    Σίγουρα δεν είναι απλή. Ποτε δεν πιστεψα κάτι τέτοιο. Εμένα μου τα μειώνει πολύ σταδιακά. Και κάθε φορά σε μείωση μένουμε αρκετό καιρό μέχρι να περάσουμε στην επόμενη φάση.
    Δεν έχω κόψει ποτε απότομα κάποιο χάπι.
    Τώρα πως θα πάει γενικά δεν μπορώ να το ξέρω… θα δειξει

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Σίγουρα δεν είναι απλή. Ποτε δεν πιστεψα κάτι τέτοιο. Εμένα μου τα μειώνει πολύ σταδιακά. Και κάθε φορά σε μείωση μένουμε αρκετό καιρό μέχρι να περάσουμε στην επόμενη φάση.
    Δεν έχω κόψει ποτε απότομα κάποιο χάπι.
    Τώρα πως θα πάει γενικά δεν μπορώ να το ξέρω… θα δειξει
    Aυτο είναι καλό , στα κόβει σιγά, φαίνεται καλός γιατρός Νεφέλη
    Σκέψου να στα κόψει απότομα εκεί να δεις πατατρακ.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    nefeli28 αυτο αργησαν παρα πολλοι να το γραψουν και οι φαρμακοβιομηχανιες αλλα και οι γιατροι να το δεχτουνε! η διακοπη των ψυχοτροπων δεν σημαινει οτι τα χρειαζεσαι ακομα... σημαινει οτι ολα αυτα τοσο καιρο εχουν προκαλεσει μια αλλη διασταση στον εγκεφαλο σου (που ειναι αγνωστη και δεν μπορει να μελετηθει) και οτι ο οργανισμος εχει προσθεσει αυτα τα χαπια μεσα στην βιολογικη του λειτουργια.. οποτε με το σταματημα χρειαζεσαι καιρο μεχρι να επανελεθει εκει που ηταν

  10. #25
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    nefeli28 αυτο αργησαν παρα πολλοι να το γραψουν και οι φαρμακοβιομηχανιες αλλα και οι γιατροι να το δεχτουνε! η διακοπη των ψυχοτροπων δεν σημαινει οτι τα χρειαζεσαι ακομα... σημαινει οτι ολα αυτα τοσο καιρο εχουν προκαλεσει μια αλλη διασταση στον εγκεφαλο σου (που ειναι αγνωστη και δεν μπορει να μελετηθει) και οτι ο οργανισμος εχει προσθεσει αυτα τα χαπια μεσα στην βιολογικη του λειτουργια.. οποτε με το σταματημα χρειαζεσαι καιρο μεχρι να επανελεθει εκει που ηταν
    Ναι κάπως έτσι είναι…
    Γι αυτό κι εγώ ρώτησα και έχω την απορία ποσο καιρό άραγε μπορεί να επιμένουν στον οργανισμό κάποιες παρενέργειες των φαρμάκων αυτων..
    Από όσο καταλαβαίνω μάλλον ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά και προφανώς κανεις δεν ξέρει τι ακριβώς συμβαίνει μέσα στον εγκέφαλο μας με τα χάπια η χωρίς αυτά…
    Πάντως δεν φεύγουν όλα με τη διακοπή τους. Παίρνει καιρό όπως είπες να επανέλθει ο εγκέφαλος και ο οργανισμός …

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Ο οργανισμός κάνει αποτοξίνωση όταν σταματήσεις ένα φάρμακο, μην επικεντρώνεσαι όμως σε αυτό, το ξέρω πως είναι ένα μεγάλο μέρος της ζώης σου, αλλά προσπάθησε να αποφύγεις να επικεντρώνεσαι σε αυτό, ασχολήσου με τον άντρα σου, τα παιδιά σου, το σχολείο, τις δουλειές του σπιτιού. Έχεις υπνηλία οκ πιες ένα καφέ, βγες έξω και περπάτησε μια ώρα, νυστάζεις δεν νυστάζεις, θα σε ξυπνήσει, πρέπει να αντιδράσεις λίγο και εσύ για να το περάσεις ανώδυνα όσο γίνεται.

  12. #27
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Ο οργανισμός κάνει αποτοξίνωση όταν σταματήσεις ένα φάρμακο, μην επικεντρώνεσαι όμως σε αυτό, το ξέρω πως είναι ένα μεγάλο μέρος της ζώης σου, αλλά προσπάθησε να αποφύγεις να επικεντρώνεσαι σε αυτό, ασχολήσου με τον άντρα σου, τα παιδιά σου, το σχολείο, τις δουλειές του σπιτιού. Έχεις υπνηλία οκ πιες ένα καφέ, βγες έξω και περπάτησε μια ώρα, νυστάζεις δεν νυστάζεις, θα σε ξυπνήσει, πρέπει να αντιδράσεις λίγο και εσύ για να το περάσεις ανώδυνα όσο γίνεται.
    Καλημέρα!
    Ναι έχεις δίκιο, μάλλον επικεντρώνομαι πολύ σε αυτό. Οντως είναι μεγάλο μέρος της ζωής μου.
    Προσπαθώ να κάνω πράγματα για να μην νυστάζω. Όσο για τον καφέ δεν ξέρω αν έχω πάθει ανοσία πια με τόσους που πίνω αλλά κι αυτοί δεν κάνουν τίποτα ρε γαμωτο. Κάποιες φορές πίνω καφέ και πάω για ύπνο!
    Δεν νυστάζω βέβαια όλη μέρα, όπως ειπα μόνο το πρωί μέχρι τις 10 περίπου. Μετά είμαι οκ. Απλά με δυσκολεύει στη δουλειά η πρωινή αυτή κατάσταση.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Καλημέρα!
    Ναι έχεις δίκιο, μάλλον επικεντρώνομαι πολύ σε αυτό. Οντως είναι μεγάλο μέρος της ζωής μου.
    Προσπαθώ να κάνω πράγματα για να μην νυστάζω. Όσο για τον καφέ δεν ξέρω αν έχω πάθει ανοσία πια με τόσους που πίνω αλλά κι αυτοί δεν κάνουν τίποτα ρε γαμωτο. Κάποιες φορές πίνω καφέ και πάω για ύπνο!
    Δεν νυστάζω βέβαια όλη μέρα, όπως ειπα μόνο το πρωί μέχρι τις 10 περίπου. Μετά είμαι οκ. Απλά με δυσκολεύει στη δουλειά η πρωινή αυτή κατάσταση.
    Nefeli επικοινώνησε και με τον γιατρό σου, φαίνεται συνεργάσιμος, αν δεις δε άλλη παρενέργεια απόσυρσης αμέσως να τον πάρεις. Αν είναι συνεργάσιμος κάτι θα βγει.

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    17
    Κανονικά έπρεπε να μερημνήσει το κράτος και να έχει ένα δημόσιο νοσοκομείο στην Αθήνα που να εξυπηρετεί όλη την χώρα που να είναι μόνο για απεξάρτηση ψυχοτρόπων νόμιμων φαρμάκων.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Διακοπή φαρμάκων
    By Νοσηρή φαντασία in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 19-05-2021, 11:09
  2. παρενεργειες φαρμακων
    By hlias1988 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 25
    Last Post: 02-08-2020, 18:30
  3. Παρενέργειες φαρμακων στην αρχη?
    By Annam3484 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 09-03-2017, 17:53
  4. Διακοπη φαρμακων
    By Silmarien in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 18-01-2009, 18:35
  5. παρενέργειες φαρμάκων
    By Martina in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 152
    Last Post: 18-05-2007, 03:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •