Διακοπή φαρμάκων και παρενέργειες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Nefeli28
    Guest

    Διακοπή φαρμάκων και παρενέργειες

    Πόσο καιρό μετά τη διακοπή των αντιψυχωσικων και αντικαταθλιπτικών φεύγουν τελείως οι παρενέργειες;
    Κρατούν αρκετό καιρό μετά επειδή έχει συνηθίσει ο οργανισμός η με τη διακοπή υποχωρούν;
    Με την έναρξη των φαρμάκων είχα πολλή νύστα και τώρα μετά τη μείωση και τη διακοπή κάποιων από αυτά, η υπνηλία συνεχίζεται..
    μπορεί να είναι ακόμα από τα φάρμακα;;

  2. #2
    Elenia781
    Guest
    Εξαρτάται απο το προφίλ του κάθε φαρμάκου και τον χρόνο δράσης τους . Οπως και η επίδραση του σε υποδοχείς. Εμενα ενα συμπτωμα, το ειχα για πανω απο 2 χρονια.

  3. #3
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Εξαρτάται απο το προφίλ του κάθε φαρμάκου και τον χρόνο δράσης τους . Οπως και η επίδραση του σε υποδοχείς. Εμενα ενα συμπτωμα, το ειχα για πανω απο 2 χρονια.
    Κάτι τέτοιο μου είχε αναφέρει παλιά ο ψυχίατρος και γι αυτό άρχισα τώρα να αναρωτιέμαι….
    Μάλλον εξαρτάται κι από τον κάθε οργανισμό. Τι να πω…
    Τελικά έχουμε μπλέξει με αυτά τα παλιοφαρμακα…

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Eμενα Νεφέλη όσες φορές μου κόψανε οι γιατροί το εφεξορ απότομα πήγαινα επείγοντα. Μακάρι να είχα υπνηλία αλλά δεν μπορούσα ούτε να λειτουργήσω, δεν περιγράφεται το συναίσθημα.
    Βέβαια έχω το έχω χρόνια το εφεξορ που το παίρνω τώρα και μου το κόβανε σε τέσσερις μερες οπότε άστα. Αν είναι μόνο υπνηλία νομίζω είναι ηπιο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Eμενα Νεφέλη όσες φορές μου κόψανε οι γιατροί το εφεξορ απότομα πήγαινα επείγοντα. Μακάρι να είχα υπνηλία αλλά δεν μπορούσα ούτε να λειτουργήσω, δεν περιγράφεται το συναίσθημα.
    Βέβαια έχω το έχω χρόνια το εφεξορ που το παίρνω τώρα και μου το κόβανε σε τέσσερις μερες οπότε άστα. Αν είναι μόνο υπνηλία νομίζω είναι ηπιο
    Το χω πάθει κι εγώ αυτό, δεν πήγα στα επείγοντα αλλά εκτοξεύτηκε το αγχος όταν έκοψα σε μια βδομάδα το λυρικα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Εσυ είσαι οκ θεωρείς πως δεν τα χρειάζεσαι άλλο σαν Νεφέλη η δεν είσαι σίγουρη και φοβάσαι τη συνέχεια; Άσχετα με το τι λέει ο γιατρός εσύ σαν Νεφέλη τι πιστευεις; Τι φάρμακα έπαιρνες σε τι δοσολογίες και τι έκοψες;

  7. #7
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Εσυ είσαι οκ θεωρείς πως δεν τα χρειάζεσαι άλλο σαν Νεφέλη η δεν είσαι σίγουρη και φοβάσαι τη συνέχεια; Άσχετα με το τι λέει ο γιατρός εσύ σαν Νεφέλη τι πιστευεις; Τι φάρμακα έπαιρνες σε τι δοσολογίες και τι έκοψες;
    Ναι θεωρώ πως δεν τα χρειάζομαι άλλο, έχω διάγνωση ιδψ και εδώ και πολύ καιρό είμαι καλύτερα.
    Βέβαια υπάρχει ο κίνδυνος της υποτροπής, μου το είπε κ ο γιατρός…
    Έπαιρνα anafranil των 25 πρωί μεσημέρι βράδυ και μισό rapiproz το πρωί. Δηλ αντικαταθλιπτικό και αντιψυχωσικο.
    Τώρα εδώ και 1 βδομάδα έκοψα το αντιψυχωσικο. Το αναφρανιλ έχει μείνει ακόμα, θα κοπεί πιο μετά…

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Nefeli πόσο καιρό τα παίρνεις; Όσο λιγότερο τόσο καλύτερα κόβονται. Πρόσεξε όμως πολύ μην κάνεις υποτροπή αλλά εγώ την έκανα στις τρεις μέρες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Το χω πάθει κι εγώ αυτό, δεν πήγα στα επείγοντα αλλά εκτοξεύτηκε το αγχος όταν έκοψα σε μια βδομάδα το λυρικα.
    Το εφεξορ είναι πιο δυνατο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Πόσο καιρό μετά τη διακοπή των αντιψυχωσικων και αντικαταθλιπτικών φεύγουν τελείως οι παρενέργειες;
    Κρατούν αρκετό καιρό μετά επειδή έχει συνηθίσει ο οργανισμός η με τη διακοπή υποχωρούν;
    Με την έναρξη των φαρμάκων είχα πολλή νύστα και τώρα μετά τη μείωση και τη διακοπή κάποιων από αυτά, η υπνηλία συνεχίζεται..
    μπορεί να είναι ακόμα από τα φάρμακα;;
    τα αντιψυχωτικα κυριως προκαλουν νυστα.... οσο πιο νωρις προσπαθησεις να σταματησεις τα χαπια, τοσο καλυτερο για σενα...

  11. #11
    Nefeli28
    Guest
    Παίρνω αγωγή 2 χρόνια τώρα.
    Και αποφασίσαμε με τον γιατρό να περάσουμε σε σταδιακή διακοπή.
    Έχω μια βδομάδα χωρίς τα αντιψυχωσικα αλά η νύστα παραμένει τα πρωινά…

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Παίρνω αγωγή 2 χρόνια τώρα.
    Και αποφασίσαμε με τον γιατρό να περάσουμε σε σταδιακή διακοπή.
    Έχω μια βδομάδα χωρίς τα αντιψυχωσικα αλά η νύστα παραμένει τα πρωινά…
    Nefeli είναι ήπια συμπτώματα αυτά οπότε πας καλά, μην ανησυχείς. Το θέμα είναι να μην γυρίσεις πάλι στις παλιές ιδεοληψίες σου τώρα. Εύχομαι τα καλύτερα.

  13. #13
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Nefeli είναι ήπια συμπτώματα αυτά οπότε πας καλά, μην ανησυχείς. Το θέμα είναι να μην γυρίσεις πάλι στις παλιές ιδεοληψίες σου τώρα. Εύχομαι τα καλύτερα.
    Σε ευχαριστώ πολύ!
    Ναι ήπια μάλλον θεωρούνται απλά με δυσκολεύει πολύ η πρωινή νύστα στη δουλειά μου… δεν παλευεται ξυπνάω καλά γύρω στις 10… ενώ αρχίζω 8

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ!
    Ναι ήπια μάλλον θεωρούνται απλά με δυσκολεύει πολύ η πρωινή νύστα στη δουλειά μου… δεν παλευεται ξυπνάω καλά γύρω στις 10… ενώ αρχίζω 8
    Καταλαβαίνω Νεφέλη αλλά τα συμπτώματα απόσυρσης είναι τριςχειροτερα. Κάνε υπομονή αν μπορείς πάρε και λίγο άδεια μέχρι να ξαναμπεί στο πρόγραμμα.

  15. #15
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Καταλαβαίνω Νεφέλη αλλά τα συμπτώματα απόσυρσης είναι τριςχειροτερα. Κάνε υπομονή αν μπορείς πάρε και λίγο άδεια μέχρι να ξαναμπεί στο πρόγραμμα.
    Ναι το ξέρω. Είχα κι εγώ αυτά τα συμπτώματα απόσυρσης που λες.
    Είναι πολύ άσχημη αίσθηση. Καταστολή, καμία όρεξη για το παραμικρό, και απάθεια για όλα.
    Σαν να είχα παραιτηθεί από όλα τα πράγματα στη ζωή μου. Το έλεγα συνέχεια στο γιατρό αλλά δεν το σχολίαζε. Τι να σχολιάσει θα μου πεις…αφού αυτή τη δουλειά κάνουν αυτού του είδους τα φάρμακα…
    Είναι φρικτό. Πάμε να φτιάξουμε κάτι αλλά τελικά μας βγαίνουν αλλα στη μέση.
    Ακούω πως κάποιοι είναι καλά με τα φάρμακα. Εγώ πάντως είχα αυτού του είδους τα συμπτώματα και μπορεί να ήμουν καλύτερα από τις ιδεοληψίες αλλα κοινωνικά δεν μπορούσα να σταθώ. Κι ακόμα παλεύω δηλαδή…

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Διακοπή φαρμάκων
    By Νοσηρή φαντασία in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 19-05-2021, 11:09
  2. παρενεργειες φαρμακων
    By hlias1988 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 25
    Last Post: 02-08-2020, 18:30
  3. Παρενέργειες φαρμακων στην αρχη?
    By Annam3484 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 09-03-2017, 17:53
  4. Διακοπη φαρμακων
    By Silmarien in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 18-01-2009, 18:35
  5. παρενέργειες φαρμάκων
    By Martina in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 152
    Last Post: 18-05-2007, 03:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •