Πρόβλημα με ανάπτυξη σχεσων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    20

    Πρόβλημα με ανάπτυξη σχεσων

    Καλησπέρα στα παιδιά του φόρουμ,

    Αποφάσισα να γράψω εδώ για ένα σοβαρό θέμα που με ταλαιπωρεί χρόνια. Αρχικά να πω ότι είμαι 28χρ. Το θέμα που με ταλαιπωρεί έχει ως εξής. Μεγαλώνοντας σε επαρχία είχα πολύ καλά παιδικά και εφηβικά χρόνια και γενικά και καλές σχέσεις με το αντίθετο φύλο. Γενικά είμαι εμφανισιμος απ' ότι μου λενε. Η αρχή του προβλήματος έρχεται όταν μετακόμισα σε μεγαλύτερη πόλη για σπουδές. Εκεί γνώρισα μια κοπέλα με την οποία κόλλησα και ένιωσα πολύ δυνατά συναισθήματα. Για πολλούς λόγους αυτό εκδηλώθηκε αργότερα ωστόσο παρά τη σχετική ανταπόκριση που υπήρξε τα έκανα όλα λάθος και γενικά μάλλον τη φοβησα ώρες ώρες άθελά μου. Όχι ότι ήταν ώριμη αλλά σίγουρα πιο συγκρατημένη από μένα που τότε έπινα παράλληλα πολύ λόγω οικογενειακών προβλημάτων, και της άφησα την εντύπωση ότι δεν είχα εν τέλει συναισθήματα κιόλας. Με τα πολλά το ληξαμε χωρίς να γίνουν πολλά άλλα γίναμε τόσο χάλια στα λόγια που μου άφησε πικρία.Ακομα και σήμερα τη θεωρώ πραγματικό έρωτα. Παρόλα αυτα αυτό για ένα περίεργο λόγο με έκανε τέρμα ανθεκτικό, και υπήρξαν 3-4 χρόνια που είχα το "μαγικό" ραβδάκι με τις γυναίκες. Είχα οποία ήθελα όσο εγωιστικό και να είναι αλλά όταν ερχόταν ο παράγοντας σχέση κολλαγε το μυαλό μου και εξαφανιζομουν. Πριν μια 3ετια και αφού είχα κατέβει Αθήνα για μεταπτυχιακό και δουλειά γνώρισα μια κοπέλα μικρότερη μου. Παρά το γεγονός ότι όλα πήγαιναν σχετικά καλά στα ρβ, δεν προχώρησε το πράγμα. Δεν θα με πείραζε, αλλά η συγκεκριμένη προχώρησε σε προσβλητικά σχόλια για το πρόσωπο μου κάνοντας μου επίθεση χωρίς λόγο φανερα και σε τρίτους είπε ότι παράλληλα μιλούσε με άλλον έναν ταυτόχρονα. Εκεί δέχομαι μεγάλο πλήγμα και αλλάζει πολύ η σκέψη μου.Αρζιζω να γίνω αγρίμι, να πίνω ακόμα πιο πολύ ακόμα και ουσίες και αναζητούσα παντού το σεξ. Με κοπέλες που δεν μου άρεσαν ακόμα και σε ιερόδουλες. Επιζητούσα σαρκικη επιβεβαίωση αλλά παράλληλα μισούσα εμένα κάθε φορά. Πέρασαν δύο χρόνια βρήκα δουλειά στο αντικείμενο μου επιτέλους και παρά το γεγονός ότι ένιωθα σχετικά κενός συναισθηματικά ένιωθα παράλληλα μια αισιοδοξία ότι κάποια στιγμή θα φτάσει και η ώρα να μπω σε μια σχέση.
    Πριν ενάμισι μήνα όμως γίνεται το εξής. Κάνω κάτι με μια κοπέλα απ' τη δουλειά μου (όχι σεξ) με την οποία είχαμε τακτικά επαφές (πλέον έχουμε αλλάξει πόστα) και βγήκαμε και δύο φορές. Η ίδια μου είπε ότι της άρεσε που εξελίχθηκε έτσι. Και τις δύο φορές ήταν ιδιαίτερα ζεστή η συνάντηση μας. Εγώ πάντα συγκρατημένος. Εδώ και λίγες μέρες όμως με αποφεύγει. Προφανώς δεν θελει. Εγω παραμένω κύριος και δεν την πιέζω αλλά επειδή έρχεται ακόμα μια αποτυχία έχουν ξυπνήσει παράλληλα οι δαίμονες του παρελθόντος μέσα μου. Νιώθω ξανά εκείνο το συναίσθημα της αποτυχίας, της πίκρας και του πόνου. Δεν ξέρω αν μπορώ να διαχειριστώ άλλη αποτυχία για κάτι που μου ξύπνησε κάτι όμορφο και κάνω άσχημες σκέψεις για τον εαυτό μου πάντα. Και ρωτάω γιατί να μην μπορώ να χτίσω μια σχέση; Μήπως χρειάζομαι ψυχολόγο για να αλλάξει κάτι; Μήπως είμαι υπερβολικός και απλά φοβάμαι να δεθω; Ευχαριστώ που διαβάσατε το σεντόνι μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Νομίζω ψυχολόγος σου είναι πλέον απαραίτητος
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Αντιφατικά πράγματα μας λες όμως φίλε μου. Είσαι 28 τώρα. Πριν μια 3ετία, δηλαδή στα 25 σου , ήρθες αθήνα και γνώρισες την μία από αυτές που διηγείσαι. Πιο πριν για 3-4 χρόνια, είχες το μαγικό ραβδί με τις γυναίκες, δηλαδή από τα 21 μέχρι τα 25. Και μέσα σε όλα αυτά μας λες ότι θυμάσαι την πρώην στην αρχή των σπουδών , δηλαδή πριν τα 21 ; Και ότι σε χαλάει το ότι μία που βγήκε μαζί σου 2-3 φορές δεν ξαναβγαίνει ;;
    Μήπως ήταν αυτές οι μοναδικές σου ήττες με γυναίκες ;; Αν είναι μόνο αυτές οι 2-3, έχεις κάτι που έχουν οι άνδρες, που έχουν ασχοληθεί με παραπάνω από μία γυναίκα στη ζωή τους. Σε χαλάνε οι αποτυχίες, οι χυλόπιτες. Κακώς. Αν παίζεις με πολλές, είναι στο πρόγραμμα και αυτές . Τις ξεχνάς και τις προσπερνάς. Δεν θυμάσαι τις χυλόπιτες. Γλεντάς με αυτές που δεν σε χυλοπίτιασαν . Το σεξ με πόρνες γιατί σε χάλασε ; Με αυτές που δεν σου άρεσαν γιατί σε χάλασε ; Πήγαινες με τίποτε δυστυχισμένες που δεν πάει κανείς μαζί τους , από ανάγκη ;
    Αν αποδεχτείς την απλή αλήθεια, ότι στο φλερτ , όπως και στο ψάρεμα ή στο κυνήγι , κανείς δεν έχει μόνο επιτυχίες , απεναντίας του κυνηγού και του ψαρά το πιάτο , 9 φορές είναι αδειανό και μόνο μια γεμάτο , πιστεύω δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Δεν κλαις για τις αποτυχίες, κοιτάς αν μπορείς να μάθεις κάτι από αυτές, ώστε άλλη φορά , σε ίδιες συνθήκες, να παίξεις με άλλο τρόπο , για να κερδίσεις. Βγήκες δύο φορές με την άλλη και δεν ζήτησες σεξ . Μετά σε έφτυσε. Δεν μαντεύεις τι έγινε ; Κάποιος άλλος ... ζήτησε . Με αυτόν που έκανε σεξ , επειδή το ζήτησε, έχει δέσιμο τώρα και δεν θέλει να βγει με άλλους . Με εσένα , δεν είχε τίποτε. Έμαθες κάτι .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Professore View Post
    Καλησπέρα στα παιδιά του φόρουμ,

    Αποφάσισα να γράψω εδώ για ένα σοβαρό θέμα που με ταλαιπωρεί χρόνια. Αρχικά να πω ότι είμαι 28χρ. Το θέμα που με ταλαιπωρεί έχει ως εξής. Μεγαλώνοντας σε επαρχία είχα πολύ καλά παιδικά και εφηβικά χρόνια και γενικά και καλές σχέσεις με το αντίθετο φύλο. Γενικά είμαι εμφανισιμος απ' ότι μου λενε. Η αρχή του προβλήματος έρχεται όταν μετακόμισα σε μεγαλύτερη πόλη για σπουδές. Εκεί γνώρισα μια κοπέλα με την οποία κόλλησα και ένιωσα πολύ δυνατά συναισθήματα. Για πολλούς λόγους αυτό εκδηλώθηκε αργότερα ωστόσο παρά τη σχετική ανταπόκριση που υπήρξε τα έκανα όλα λάθος και γενικά μάλλον τη φοβησα ώρες ώρες άθελά μου. Όχι ότι ήταν ώριμη αλλά σίγουρα πιο συγκρατημένη από μένα που τότε έπινα παράλληλα πολύ λόγω οικογενειακών προβλημάτων, και της άφησα την εντύπωση ότι δεν είχα εν τέλει συναισθήματα κιόλας. Με τα πολλά το ληξαμε χωρίς να γίνουν πολλά άλλα γίναμε τόσο χάλια στα λόγια που μου άφησε πικρία.Ακομα και σήμερα τη θεωρώ πραγματικό έρωτα. Παρόλα αυτα αυτό για ένα περίεργο λόγο με έκανε τέρμα ανθεκτικό, και υπήρξαν 3-4 χρόνια που είχα το "μαγικό" ραβδάκι με τις γυναίκες. Είχα οποία ήθελα όσο εγωιστικό και να είναι αλλά όταν ερχόταν ο παράγοντας σχέση κολλαγε το μυαλό μου και εξαφανιζομουν. Πριν μια 3ετια και αφού είχα κατέβει Αθήνα για μεταπτυχιακό και δουλειά γνώρισα μια κοπέλα μικρότερη μου. Παρά το γεγονός ότι όλα πήγαιναν σχετικά καλά στα ρβ, δεν προχώρησε το πράγμα. Δεν θα με πείραζε, αλλά η συγκεκριμένη προχώρησε σε προσβλητικά σχόλια για το πρόσωπο μου κάνοντας μου επίθεση χωρίς λόγο φανερα και σε τρίτους είπε ότι παράλληλα μιλούσε με άλλον έναν ταυτόχρονα. Εκεί δέχομαι μεγάλο πλήγμα και αλλάζει πολύ η σκέψη μου.Αρζιζω να γίνω αγρίμι, να πίνω ακόμα πιο πολύ ακόμα και ουσίες και αναζητούσα παντού το σεξ. Με κοπέλες που δεν μου άρεσαν ακόμα και σε ιερόδουλες. Επιζητούσα σαρκικη επιβεβαίωση αλλά παράλληλα μισούσα εμένα κάθε φορά. Πέρασαν δύο χρόνια βρήκα δουλειά στο αντικείμενο μου επιτέλους και παρά το γεγονός ότι ένιωθα σχετικά κενός συναισθηματικά ένιωθα παράλληλα μια αισιοδοξία ότι κάποια στιγμή θα φτάσει και η ώρα να μπω σε μια σχέση.
    Πριν ενάμισι μήνα όμως γίνεται το εξής. Κάνω κάτι με μια κοπέλα απ' τη δουλειά μου (όχι σεξ) με την οποία είχαμε τακτικά επαφές (πλέον έχουμε αλλάξει πόστα) και βγήκαμε και δύο φορές. Η ίδια μου είπε ότι της άρεσε που εξελίχθηκε έτσι. Και τις δύο φορές ήταν ιδιαίτερα ζεστή η συνάντηση μας. Εγώ πάντα συγκρατημένος. Εδώ και λίγες μέρες όμως με αποφεύγει. Προφανώς δεν θελει. Εγω παραμένω κύριος και δεν την πιέζω αλλά επειδή έρχεται ακόμα μια αποτυχία έχουν ξυπνήσει παράλληλα οι δαίμονες του παρελθόντος μέσα μου. Νιώθω ξανά εκείνο το συναίσθημα της αποτυχίας, της πίκρας και του πόνου. Δεν ξέρω αν μπορώ να διαχειριστώ άλλη αποτυχία για κάτι που μου ξύπνησε κάτι όμορφο και κάνω άσχημες σκέψεις για τον εαυτό μου πάντα. Και ρωτάω γιατί να μην μπορώ να χτίσω μια σχέση; Μήπως χρειάζομαι ψυχολόγο για να αλλάξει κάτι; Μήπως είμαι υπερβολικός και απλά φοβάμαι να δεθω; Ευχαριστώ που διαβάσατε το σεντόνι μου.
    καλημερα.
    θα συμφωνησω οτι χρειαζεσαι επειγοντως ψυχολογο.
    μας παρουσιαζεις μια εικονα ακατανοητη.
    μιλας μεν για αδυναμια να συναψεις σχεσεις, αλλα οταν περιγραφεις, υπαρχουν ειδυλλιακες γνωριμιες που σ τα καλα καθουμενα ειτε αρχιζουν να σε βριζουν, ειτε σου γυριζουν την πλατη. παραλειπεις ομως να μας πεις τι μεσολαβησε.
    ειτε μας το κρυβεις, ειτε δεν το ξερεις ουτε κι εσυ, που ειναι πολυ ανησυχητικο αν συμβαινει το δευτερο.
    δλδ, εκει που ειχατε τοσο ωραιες γνωριμιες με τοσο ωραιες επαφες, ξαφνικα σε εβριζαν και σε κακολογουσαν;;;
    δεν συμβαινουν ε τσι τα πραγματα. σορι... καποιος λογος υπαρχει. αν τον ξερεις πες τον και σε μας, αφου τα συζητας. αν δεν τον ξερεις, υπαρχει μεγαλυτερο προβλημα.

    εχω την εντονη αισθηση οτι πισω απο ολα αυτα κρυβονται εθισμοι.
    σε τι φαση εισαι αυτην την στιγμη απο αλκοολ και ουσιες;
    μηπως καπου εκει ειναι το θεμα σου;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα.
    αλλα οταν περιγραφεις, υπαρχουν ειδυλλιακες γνωριμιες που σ τα καλα καθουμενα ειτε αρχιζουν να σε βριζουν, ειτε σου γυριζουν την πλατη. παραλειπεις ομως να μας πεις τι μεσολαβησε.
    ειτε μας το κρυβεις, ειτε δεν το ξερεις ουτε κι εσυ, που ειναι πολυ ανησυχητικο αν συμβαινει το δευτερο.
    δλδ, εκει που ειχατε τοσο ωραιες γνωριμιες με τοσο ωραιες επαφες, ξαφνικα σε εβριζαν και σε κακολογουσαν;;;
    Δεν παίρνω όρκο ότι μπορεί να μην υπάρχει λόγος για να κακολογήσουν ή να βρίσουν έναν άνδρα. Το είχα δει να συμβαίνει . Μου είχαν γνωρίσει ξαδέρφη της τωρινής γυναίκας (τότε) κολλητού μου. Προξενιό ουσιαστικά κι ας μην τα λέμε έτσι για ωραιοποίηση . Αυτή ένδειξε ενθουσιασμένη και μου ζήτησε αυτή να βγούμε οι δυό μας. Το είχε ζητήσει 50 φορές μέσα στο ίδιο βράδυ που είχαμε βγει 4 σε μπαράκι. Την πήρα τηλέφωνο μία φορά και της ζήτησα να βγούμε. ΜΙΑ ΦΟΡΑ. Μου είπε ότι εκείνο το ΣΚ δεν μπορούσε. ΤΗ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΠΑΡΩ Ή ΟΧΙ. Και μου είπε ότι φυσικά ήθελε να βγούμε, όπως είχε δηλώσει πολλές φορές. ΞΑΝΑΠΗΡΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ και μου είπε ... ότι ήθελε να βγούμε μετά από λίγο καιρό , για να ... χάσει πρώτα μερικά κιλά !!!!! ΦΥΣΙΚΑ ΔΙΕΓΡΑΨΑ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΗΡΑ ΠΟΤΕ.

    Μετά από 2-3 εβδομάδες που ξανασυνάντησα τον κολλητό μου (τότε) με την αγαπημένη του, την ξαδέλφη της λεγάμενης, ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΕΙΠΕ , ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΠΡΗΞΑ ΣΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑΤΑ, ΕΓΙΝΑ ΠΟΛΥ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΣ , ΦΟΡΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΙΕΣΤΙΚΟΣ και ότι ... τους απογοήτευσα , δεν περίμεναν τέτοια συμπεριφορά από μένα!
    ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΑΠΛΑ , ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑΞΑΝΑΣΥΝΑΝΤΗΣΩ , ΟΥΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΟΥΣ, ΠΟΤΕ. Μετά από 10 χρόνια , που είχε ξεκινήσει το fb, ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΑΙΤΗΜΑΤΑ ΦΙΛΙΑΣ και ο πρώην κολλητός που είχε παντρευτεί την καλή του ... και η καλή του ... και η ξαδέρφη της !!!!!!! Η ξαδέρφη έγινε block με τη μία, στο ζεύγος , πριν τους κάνω block , τους είπα ότι ισχύουν όσα είχαμε πει πριν 10 χρόνια ... για όλους τους ... για πάντα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις με τις εκάστοτε σχέσεις σου προφανώς σχετίζεται με τις εξαρτήσεις σου.Πήγαινε σε ειδικό και λύσε τα θέματα σου ένα ένα.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    20
    Διάβασα προσεκτικά τι μου είπατε. Ας ξεκινήσω με τις απορίες σας.Εστιασα κυρίως σε τρεις περιπτώσεις που μάλλον με ενδιέφεραν-ουν πιο πολύ. Είχα δοκιμάσει να κάνω σχέσεις αλλά ανεπιτυχώς και πάντα εγώ έφευγα λόγω μη εκδήλωσης συναισθήματος.Δεν ήθελα να τις κοροϊδεύω.Στα αλλά που λέτε ναι έκανα λάθη και τα ξέρω όλα αυτά που έκανα ειδικά στην πρώτη περίπτωση. Στη δεύτερη περίπτωση ίσως είναι αυτό που λέει ένας από πάνω ότι δεν επιδίωξα σεξ αλλά το άτομο που μου τη γνωρισε μου είχε πει να είναι αρκετά "κύριος" αν καταλαβαίνετε τι λέω.Γι αυτό και ήμουν ο εαυτός μου αλλά το πήγα πιο σιγά.
    Στην πρόσφατη περίπτωση το πράγμα είναι περίπλοκο γιατί ναι έχουμε βγει και πηγε καλά αλλά στο δεύτερο ραντεβου αρνήθηκε να προχωρήσουμε λέγοντας "όχι ακόμα" όταν την άφησα σπίτι της με το αυτοκίνητο.Η ίδια μάλιστα έχει τη συμπεριφορά που αναφέρει ο Al_bundy λέγοντας πως όλα είναι καλά και μάλιστα είπε ξεκάθαρα ότι την ενδιαφέρω(δεν το δείχνει όμως) χωρίς καν να τη ρωτήσω. η πρόσφατη περίπτωση για μένα είναι η πιο περίεργη! Όσο για τις ουσίες δεν έχω πιει κάτι 2 χρόνια κοντά ενώ με το αλκοόλ επίσης το έχω περιορισει πολύ. Εκεί που καταλήγω είναι ότι μάλλον δυσκολεύομαι πολύ σε όποια μου αρέσει πραγματικά και όχι μόνο σαρκικά. Έχοντας το φόβο μη γίνει λάθος τα κάνω εν τέλει όλα λάθος. έχω φάει χυλοπίτες αλλά δεν με πείραξαν στο παιχνίδι ήταν Επίσης να επισημάνω ότι ούτε φορτικός είμαι ούτε πιέζω καταστασεις.Και γενικά με λες ήπιων τόνων. Και η ψυχολογία μου όπως σας είπα εδώ και ένα χρόνο είναι πολύ καλή. Αλλά πραγματικά απορώ με αυτό που συμβαίνει και δεν ξέρω τι πραγματικά χρειάζεται για να χτίσεις μια σχέση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Εγώ από τα λεγόμενά σου, καταλαβαίνω ότι είσαι πολύ ευαίσθητος στην απόρριψη - αποτυχία.
    Κάθε φορά που υπήρχε μια σημαντική απόρριψη στη ζωή σου ακολουθουσε μια αναστάτωση / ένας πανικός στη ζωή σου (πολλές γυναίκες, συναισθηματικό πέτρωμα, ιερόδουλες, ουσίες).
    Θεωρώ πως χρειάζεσαι ψυχολόγο για να δεις τι ρόλο παίζει μια ενδεχόμενη απόρριψη στον ψυχισμό σου.
    Γιατί καλώς η κακώς η απόρριψη στα ερωτικά παίζει πολύ, είναι και αυτή μέσα στο παιχνίδι.
    Ολοι οι άνθρωποι δεν θελουμε την άπορριψη αλλά θεωρώ πως όσο πιο σίγουρος είσαι για τον εαυτό σου και καλά τόσο λιγότερο μια σημαντική απόρριψη έχει τη δύναμη να σε απορρυθμίσει.
    Αυτή τη στιγμή είσαι πιθανώς τραυματισμένος, και μια ενδεχόμενη απόρριψη σου ξυπνάει ένα επώδυνο παρελθοντικό βίωμα.
    Εκεί πρέπει να δουλέψεις. Στις μνήμες και το τραύμα
    Οσο για τη συνάδελφο, κάθε ανθρώπινη σχέση δεν περνάει αποκλειστικά από το χέρι σου αλλά είναι ένας χορός που χορεύεται από δύο.
    Μπορείς να την γνωρίσεις, να συζητήσετε για εσάς και να έρθετε κοντά όσο εκείνη θέλει και το επιτρέπει. Δεν χρειάζεται να βγάλεις κάποιο μαγικό ραβδί. Κάνεις ένα βήμα και περιμένεις ανταπόκριση. Χαλαρά.
    Εάν δεν κάτσει δεν ήταν αυτή για εσένα. Ετσί απλά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Δεν παίρνω όρκο ότι μπορεί να μην υπάρχει λόγος για να κακολογήσουν ή να βρίσουν έναν άνδρα. Το είχα δει να συμβαίνει . Μου είχαν γνωρίσει ξαδέρφη της τωρινής γυναίκας (τότε) κολλητού μου. Προξενιό ουσιαστικά κι ας μην τα λέμε έτσι για ωραιοποίηση . Αυτή ένδειξε ενθουσιασμένη και μου ζήτησε αυτή να βγούμε οι δυό μας. Το είχε ζητήσει 50 φορές μέσα στο ίδιο βράδυ που είχαμε βγει 4 σε μπαράκι. Την πήρα τηλέφωνο μία φορά και της ζήτησα να βγούμε. ΜΙΑ ΦΟΡΑ. Μου είπε ότι εκείνο το ΣΚ δεν μπορούσε. ΤΗ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΠΑΡΩ Ή ΟΧΙ. Και μου είπε ότι φυσικά ήθελε να βγούμε, όπως είχε δηλώσει πολλές φορές. ΞΑΝΑΠΗΡΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ και μου είπε ... ότι ήθελε να βγούμε μετά από λίγο καιρό , για να ... χάσει πρώτα μερικά κιλά !!!!! ΦΥΣΙΚΑ ΔΙΕΓΡΑΨΑ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΗΡΑ ΠΟΤΕ.

    Μετά από 2-3 εβδομάδες που ξανασυνάντησα τον κολλητό μου (τότε) με την αγαπημένη του, την ξαδέλφη της λεγάμενης, ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΕΙΠΕ , ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΠΡΗΞΑ ΣΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑΤΑ, ΕΓΙΝΑ ΠΟΛΥ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΣ , ΦΟΡΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΙΕΣΤΙΚΟΣ και ότι ... τους απογοήτευσα , δεν περίμεναν τέτοια συμπεριφορά από μένα!
    ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΑΠΛΑ , ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑΞΑΝΑΣΥΝΑΝΤΗΣΩ , ΟΥΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΟΥΣ, ΠΟΤΕ. Μετά από 10 χρόνια , που είχε ξεκινήσει το fb, ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΑΙΤΗΜΑΤΑ ΦΙΛΙΑΣ και ο πρώην κολλητός που είχε παντρευτεί την καλή του ... και η καλή του ... και η ξαδέρφη της !!!!!!! Η ξαδέρφη έγινε block με τη μία, στο ζεύγος , πριν τους κάνω block , τους είπα ότι ισχύουν όσα είχαμε πει πριν 10 χρόνια ... για όλους τους ... για πάντα.
    να σου πω...
    εγω, δεν πιστευω στα ανεξηγητα μυστηρια στις συμπεριφορες, εκτος αν μιλαμε για διαταραχες, οπου πραγματικα δεν μπορεις να ξερεις τι διαδρομες κανει ο νους καποιου και με τι απωτερο σκοπο η αιτια φερεται οπως φερεται.
    με βαση αυτο, οποτε εχω ψαξει τον λογο καποιας συμπεριφορας, παντα την βρηκα...
    και σαν εκ φυσεως περιεργος ανθρωπος, παντα ψαχνω μεχρι να ικανοποιηθω... και βρισκω.. κι απο την αλλη δεν αντεχω την αδικια. αν αδικηθω θα ψαξω το δικιο μου και εμτα θα φυγω. στον φιλο σου ας πουμε θα εξηγουσα οτι δυο τηλ πηρα μετα απο πολλες δικες της προτασεις, για ποιον λογο να μου λεει οτι εγινα ενοχλητικος;

    εσυ βλεπω χαλαστηκες πληρως κι οταν σε ξαναπλησιασαν ειχες ηδη χτισει τοιχο. δικαιωμα σου. εγω θα φερομουν αλλωις. θα μπλοκαρα την λεγαμενη , αλλα θα δεχομουν τον πρωην φιλο και θα του ζητουσα εξηγησεις για τα τοτε λογια του.

    στο θεμα σου, φυσικα και δεν μπορω να ξερω τι ειχε γινει, μπορω να υποθεσω ομως κατι που μπορει να μην ειναι καθολου αληθεια. αν δεν ειναι ομως αυτο αληθεια, καποια αλλη εξηγηση υπαρχει. απλα δεν την ξερεις.
    θεωρωντας σαν δεδομενα οτι τα πραγματα εγιναν ακριβως οπως τα λες κι οχι καπως αλλιως, και οτι η κοπελα δεν ηταν βλαμμενη η διαταραγμενη αλλα νορμαλ, μπορω να υποθεσω ας πουμε, οτι στην πορεια της εξοδου που κανατε, ειπες κατι που χαλασε την γνωμη της για σενα.
    δεν μπορω να εξρω τι ηταν αυτο.
    αν κρινω απο την ατακα να χασει μερικα κιλα και εμτα να βγειτε, θα μπορουσε το κατι να ειναι οτι κοροιδεψες καποια παχουλη, η εκφραστηκες ασχημα για τους υπερβατους, η ειπες ακομα καισ την ιδια οτι θα μπορουσε να χασει μερικα κιλα.
    υποθεση σ το ξεκαρωτο κανω, στο ξαναλεω. παντως κατι τετοιο περναει απ το μυαλο μου, οτι μεταξυ των προτασεων της και της χιλοπιτας, χαλαστηκε μαζι σου, αλλα δεν μπορω να ξερω γιατι... το μονο για το οποιο ειμαι σιγουρη, ειναι οτι η απαντηση υπαρχει. απλα δεν την ξερουμε...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    να σου πω...
    εγω, δεν πιστευω στα ανεξηγητα μυστηρια στις συμπεριφορες, εκτος αν μιλαμε για διαταραχες, οπου πραγματικα δεν μπορεις να ξερεις τι διαδρομες κανει ο νους καποιου και με τι απωτερο σκοπο η αιτια φερεται οπως φερεται.
    με βαση αυτο, οποτε εχω ψαξει τον λογο καποιας συμπεριφορας, παντα την βρηκα...
    και σαν εκ φυσεως περιεργος ανθρωπος, παντα ψαχνω μεχρι να ικανοποιηθω... και βρισκω.. κι απο την αλλη δεν αντεχω την αδικια. αν αδικηθω θα ψαξω το δικιο μου και εμτα θα φυγω. στον φιλο σου ας πουμε θα εξηγουσα οτι δυο τηλ πηρα μετα απο πολλες δικες της προτασεις, για ποιον λογο να μου λεει οτι εγινα ενοχλητικος;

    εσυ βλεπω χαλαστηκες πληρως κι οταν σε ξαναπλησιασαν ειχες ηδη χτισει τοιχο. δικαιωμα σου. εγω θα φερομουν αλλωις. θα μπλοκαρα την λεγαμενη , αλλα θα δεχομουν τον πρωην φιλο και θα του ζητουσα εξηγησεις για τα τοτε λογια του.

    στην πορεια της εξοδου που κανατε, ειπες κατι που χαλασε την γνωμη της για σενα.

    να ειναι οτι κοροιδεψες καποια παχουλη,.
    Να ψάχνω να βρω τους λόγους για τους οποίους φέρεται ο καθένας όπως φέρεται ; ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ. Υπάρχουν πολύ πιο ωραία πράγματα στη ζωή.
    Πας σε ένα βουνό , αράζεις και βλέπεις τα φύλλα του φθινοπώρου να πέφτουν ... ή τη βροχή ... ή το χιόνι ...
    ή το καλοκαίρι τα κύματα να σκάνε στην παραλία ... Σιγά μην κάτσω να κάνω έρευνα γιατί κάνει η κάθεμιά τη μαλακία που κάνει ...
    και γιατί να το κάνω ;; Ειδικά όταν δεν με ήθελε στη ζωή της ;; Από που κι ως που στην τελική ;;;; Κανένα δικαίωμα, κανένα ρόλο στη ζωή της.

    Το συμφοιτητή με την "αγαπημένη του" ; Το ότι είχαν γνωστές που ήθελαν γνωριμίες με ... προξενιά , έδειξε ότι ήταν λάθος που τους είχα φίλους.
    Το ότι η συγκεκριμένη ήταν κολλητή τους, δείχνει πόσο μεγάλο ήταν το λάθος μου !
    Το διόρθωσα με το να τους διαγράψω. Υπάρχουν αρκετοί σωστοί άνθρωποι και ευχάριστοι να συναναστραφεί κανείς . Και η ζωή μας είναι μικρή.
    Δεν περισσεύει χρόνος να τον δαπανάμε με ασήμαντους μικρούς και σκουλήκια. Οπότε το διόρθωσα !!

    Στην πορεία της εξόδου που κάναμε ... να έκανα κάτι λάθος ;; ή να μίλησα άσχημα για άτομα με παραπάνω κιλά ;;;
    Δεν βγήκαμε ποτέ οι δυό μας. Ποτέ. Μία έξοδο είχαμε κάνει , με το ζευγάρι , τον τότε , πρώην , κολλητό μου και την "καλή" του .
    Ήμασταν 4. Εκεί έφεραν τη συγκεκριμένη και μου τη γνώρισαν . Ανώδυνη , ασφαλή κουβέντα κάναμε σε μπαρ, πίνοντας. Ούτε μίλησα για υπέρβαρα άτομα, ούτε για καμία άλλη ...ευαίσθητη κατηγορία. Σε αυτή την έξοδο ΑΥΤΗ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΟΙ ΔΥΟ ΜΑΣ. Δεκάδες φορές . Πρότεινε και μέρη ! Κάτι από αυτά που είχε προτείνει της πρότεινα όταν την πήρα τηλέφωνο . Την πρώτη φορά. Εφόσον δεν βγήκαμε, δεν θα έπαιρνα δεύτερη , αλλά μου το ζήτησε. Για να δείξει ότι έλεγε αλήθεια την πρώτη φορά , ότι δεν μπορούσε. Και τη ... δεύτερη με έθαψε.
    Επιπλέον ... δεν είχε πολλά κιλά ! Δεν ήταν μοντελέ , αλλά δεν την έλεγες υπέρβαρη με τίποτε !

    Όπως και να έχει , έκανα λάθος που δέχτηκα προξενιό από καρακατσουλιά. Έκανα λάθος που έβγαινα με καρακατσουλιά. Έκανα λάθος που ζήτησα ραντεβού από γνωριμία που μου έκαναν καρακατσουλιά. Και έκανα τραγικό λάθος που πήρα και δεύτερο τηλέφωνο το καρακατσουλιό .
    Κοντολογής ... ανακατεύτηκα με τα πίτουρα ... Ποτέ δεν φταίνε τα πίτουρα.

    Προφεσόρε ... ΣΕ ΧΑΛΑΝΕ ΟΙ ΧΥΛΟΠΙΤΕΣ και μάλιστα πολύ. Όσοι έχουν ψηθεί στο καμάκι και τις γνωριμίες, δεν μιλάνε καν για χυλόπιτες. Δεν τις θυμούνται . Δεν τις θεωρούν χυλόπιτες. Και δεν μένουν πολύ μόνοι . Τις χυλόπιτες, τις βλέπουν σαν χαμένη ευκαιρία για τις γυναίκες, αφού αυτές μένουν μόνες! Μάλλον πρέπει να έχεις και άλλες αποτυχίες μελλοντικά, για να συνηθίσεις και να το ξεπεράσεις και να μην καταλαβαίνεις τίποτε.

    Το κακό τώρα με τον κόβιντ, είναι ότι έχουν γίνει και όλοι πιο μετρημένοι στο να ... εκτονώνται στον αγοραίο ....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Να ψάχνω να βρω τους λόγους για τους οποίους φέρεται ο καθένας όπως φέρεται ; ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ. Υπάρχουν πολύ πιο ωραία πράγματα στη ζωή......

    Το συμφοιτητή με την "αγαπημένη του" ; Το ότι είχαν γνωστές που ήθελαν γνωριμίες με ... προξενιά , έδειξε ότι ήταν λάθος που τους είχα φίλους.
    Το ότι η συγκεκριμένη ήταν κολλητή τους, δείχνει πόσο μεγάλο ήταν το λάθος μου !.....
    ....

    Όπως και να έχει , έκανα λάθος που δέχτηκα προξενιό από καρακατσουλιά. Έκανα λάθος που έβγαινα με καρακατσουλιά. Έκανα λάθος που ζήτησα ραντεβού από γνωριμία που μου έκαναν καρακατσουλιά. Και έκανα τραγικό λάθος που πήρα και δεύτερο τηλέφωνο το καρακατσουλιό .
    Κοντολογής ... ανακατεύτηκα με τα πίτουρα ... Ποτέ δεν φταίνε τα πίτουρα.
    ... ....
    στο ειπα εξ αρχης. δικαιωμα σου να μην σε ενδιαφερει να μαθεις τον λογο μιας τοσο παραλογης και αδικης συμπεριφορας απο τον ΚΟΛΛΗΤΟ ΣΟΥ.
    εγω θα μαθαινα και μετα θα εφευγα.

    το θεμα δεν ειναι η Χ αγνωστη κοπελα που φερθηκε τοσο περιεργα και προσβλητικα.
    το θεμα ειναι οτι φερθηκε ετσι ο ΚΟΛΛΗΤΟΣ ΣΟΥ.
    αυτος που αποκαλεις καρακατσουλιο ηταν ο κολλητος σου, που μαντεψε, εσυ τον διαλεξες... κατι υπαρχει εκει...

    δεν βρισκω προβληματικο να γνωριζεις καποια μεσω κοινων φιλων. που θα γνωρισεις κοσμο; στους δρομους; εγω εχω κανει υπεροχες γνωριμιες με γνωστους φιλων, χωρις να το ονομαζει κανεις "προξενιο".
    οι φιλοι ειναι μια ελαχιστη εγγυηση οτι δεν θα βρεις κανεναν βλαμμενο που ψαχνει καπου να φορτωθει ("ελαχιστη", ειπα).

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    20
    Λοιπόν μετά από ένα μήνα περίπου ας γράψω λίγο ξανά εδώ. Καταρχήν ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Το εκτιμώ.
    Δεύτερον με τη πρόσφατη περίπτωση που σας έλεγα μέλι μέλι και τηγάνιτα τίποτα. Ξαναβγηκαμε πριν 4 μερες μετά από πρόταση της κιόλας, και εκεί μου έγινε ξεκάθαρη ότι θέλει να είμαστε μαζι και ότι μαζί μου νιώθει πολύ όμορφα, κάτι το οποίο προσδοκούσε κι από μένα και της το είπα εμμέσως. Και πάλι όμως αρνήθηκε το πιο προσωπικό τετ α τετ. Κι ενώ όλα πήγαιναν καλά ξαφνικά αρχισαν τα ίδια. Πλέον αργεί να απαντάει στα μηνύματα προσπαθώντας να με ψαρέψει αν εκνευρίζομαι που το κάνει (!!!) και κάνω κι εγώ την ίδια τακτική.
    Οκ τη θέλω αλλά ξενερώνω παράλληλα με τον τρόπο της.Αρχισα να μιλάω και με άλλη κοπέλα εδώ και δύο μέρες χαλαρα. Και επειδή πολύ το φιλοσοφισα ίσως να ναι και καλύτερα έτσι. Καλύτερα τα άτομα τα οποία μας έχουν στο κρύο ζέστη να είναι έξω απ' τη ζωή μας. Αν δεν είσαι προτεραιότητα δεν αξίζει να χαλιεσαι. Πρέπει να έχουμε αυτοεκτιμηση τουλάχιστον και να ξέρουμε τι αξίζουμε. Αυτή θα χασει. Δεν ξέρω αν αξίζει να ασχοληθω κιπ ή αν πρέπει να κάνω κάτι αλλο στη περίπτωση της. Νόμιζα το άξιζε αλλά απογοητεύτηκα εγώ εν τέλει με όλη τη φάση. Τεσπά.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    20
    Update λίγων ημερών.
    Για την κοπέλα που γίνοταν κάτι τελευταία από το χώρο εργασίας μου και μου έλεγε όλα καλά αλλά δεν το εδειχνε, εμαθα κάποια πραγματα. Ένας συνάδελφός μου βρέθηκε στην ίδια παρέα με τη κοπέλα αυτή και μου είπε ότι παρά το γεγονός ότι η ίδια αναφερόταν σε μένα με καλά λόγια, μια άλλη συναδελφος απ' τη παρέα αυτή η οποία όμως τυχαίνει να δουλεύει στο ίδιο γραφείο με τη δικιά μου όλη μέρα, άρχισε να με κακολογει χωρίς λόγο και να εκφράζεται άσχημα για μένα λέγοντας και πράγματα που δεν ισχυουν. Τα έμαθα γιατί ο συνάδελφός μου είναι το βύσμα ας πούμε στην εταιρεία, κάτι που δεν το ήξεραν οι κοπέλες , και είναι πολύ φίλος μου άσχετα που δεν το δείχναμε στην εταιρεία. Οπότε λογικό να μου πει ότι κάποιο άτομο στάζει χολή για μενα. Επιπλέον, μετά έκανα την άσχημη σύνδεση ότι η κοπέλα που με κακολογουσε μου έστελνε συνέχεια περισυ χωρίς όμως ανταπόκριση απο μένα, ενώ η δικιά μου πέταγε συνέχεια ότι η συγκεκριμένη τα λέει σταρατα για ολους.
    Μετά απ' αυτά είμαι έτοιμος να σκασω. Τη κοπέλα την θέλω αλλά κατάλαβα ότι την έχει επηρεάσει άσχημα η άλλη για μένα.Τι κάνω; Δεν θέλω εννοείται να της πω τι παιζει γιατί δεν είναι του στυλ μου αλλά τι κάνω; Να σημειώσω επίσης δύο πράγματα. Η κοπέλα που θέλω είναι σχετικά χειραγώγησιμη(την είχα πριν καιρό στο γραφείο μου και ξέρω) και δεύτερον με τη συνάδελφο που με κακολογει τη ξέρει 1μισι μήνα...όσο όμως είναι κ η στιγμή που άλλαξε η συμπεριφορά της.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Professore View Post
    Update λίγων ημερών.
    Για την κοπέλα που γίνοταν κάτι τελευταία από το χώρο εργασίας μου και μου έλεγε όλα καλά αλλά δεν το εδειχνε, εμαθα κάποια πραγματα. Ένας συνάδελφός μου βρέθηκε στην ίδια παρέα με τη κοπέλα αυτή και μου είπε ότι παρά το γεγονός ότι η ίδια αναφερόταν σε μένα με καλά λόγια, μια άλλη συναδελφος απ' τη παρέα αυτή η οποία όμως τυχαίνει να δουλεύει στο ίδιο γραφείο με τη δικιά μου όλη μέρα, άρχισε να με κακολογει χωρίς λόγο και να εκφράζεται άσχημα για μένα λέγοντας και πράγματα που δεν ισχυουν. Τα έμαθα γιατί ο συνάδελφός μου είναι το βύσμα ας πούμε στην εταιρεία, κάτι που δεν το ήξεραν οι κοπέλες , και είναι πολύ φίλος μου άσχετα που δεν το δείχναμε στην εταιρεία. Οπότε λογικό να μου πει ότι κάποιο άτομο στάζει χολή για μενα. Επιπλέον, μετά έκανα την άσχημη σύνδεση ότι η κοπέλα που με κακολογουσε μου έστελνε συνέχεια περισυ χωρίς όμως ανταπόκριση απο μένα, ενώ η δικιά μου πέταγε συνέχεια ότι η συγκεκριμένη τα λέει σταρατα για ολους.
    Μετά απ' αυτά είμαι έτοιμος να σκασω. Τη κοπέλα την θέλω αλλά κατάλαβα ότι την έχει επηρεάσει άσχημα η άλλη για μένα.Τι κάνω; Δεν θέλω εννοείται να της πω τι παιζει γιατί δεν είναι του στυλ μου αλλά τι κάνω; Να σημειώσω επίσης δύο πράγματα. Η κοπέλα που θέλω είναι σχετικά χειραγώγησιμη(την είχα πριν καιρό στο γραφείο μου και ξέρω) και δεύτερον με τη συνάδελφο που με κακολογει τη ξέρει 1μισι μήνα...όσο όμως είναι κ η στιγμή που άλλαξε η συμπεριφορά της.
    ποια ειναι τα ασχημα που λεει για σενα, ενω δεν ισχυουν; μπορεις να περιγραψεις για ποιο πραγμα σε κατηγορει;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    20
    Τα άσχημα τα οποία είπε για μένα μπροστά στην άλλη και στον φίλο μου είναι ότι προσπαθώ να το παίζω καλός με όλους, ότι "παίζω" με πολλές κοπέλες(κάτι που δεν έχω δώσει δικαίωμα ποτέ) και ότι γενικά είμαι ασταθής στις απόψεις μου. Κυρίως ομως είπε ότι της την επεφτα κάτι που δεν ισχύει γιατι δεν μου αρέσει! Έστελνε μηνύματα μιλούσαμε πάλια αλλά καθαρά σε φιλικό επιπεδο. Εδώ να σημειώσω ότι η ίδια είναι η μοναδική που γνωρίζει ότι εγώ και η κοπέλα που ανέφερα μιλάμε και έχει παίξει φάση ενώ μετά από αυτό όσες φορές την αναζήτησα για λόγο εργασίας δεν μου μιλουσε. Όταν μου το είπε ο συνάδελφος έκανα συνειρμό και παρατήρησα ότι κάποιες φορές με κριτικάρει η δικιά μου χωρίς λόγο για κάποιες απόψεις ενώ με ξέρει πολύ καιρό και είχε πει ότι θαυμάζει ότι είναι σταθερος, και το συνέδεσα και με τη τύπισσα την άλλη επειδή δεν μου μιλάει τελευταία. Την συμπαθούσα να είμαι ειλικρινής απλά δεν μου έβγαζε κάτι ερωτικό. Είμαι όμως σίγουρος ότι την επηρεάζει πάρα πολύ τη δικιά μου και δεν της αρέσει που μιλάει και βγαίνει μαζί μου. Επίσης η δικιά μου είναι 23 και η άλλη 31 αν αυτό λέει κάτι.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 17-03-2019, 02:35
  2. Ημερολογιο αποχης αρρωστημενων συνηθειων και αναπτυξη νεων καλων συνηθειων.
    By mikresmerides in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 7
    Last Post: 07-02-2018, 16:14
  3. Σεξ και ο ρόλος του στην αναπτυξη ψυχωσης, διαταραχης
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 29-01-2014, 01:08
  4. Replies: 13
    Last Post: 06-02-2007, 21:12
  5. Η ανάπτυξη του ανθρώπου
    By anasia in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 29-11-2005, 22:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •