Πρόβλημα με ανάπτυξη σχεσων - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 38 of 38
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    20
    Ποτέ δεν πήρα απάντηση γιατί τα λέει αυτά και από πού έβγαλε τέτοιο συμπέρασμα. Όταν τη ρωτούσα μου έλεγε ότι ξέρω πολύ καλά τι εννοεί αλλά πραγματικά δεν έκανα κάτι άσχημο η που να έβγαλα εγωισμό. Με έκρινε χωρίς επιχειρήματα. Με έσκιζε με το γάντι.
    Και σχημάτισε αν και μάλλον ήδη είχε σχηματίσει μια διαφορετική άποψη για μένα .Επίσης με την άλλη δεν έπαιξα ποτέ ερωτικα, πάει καιρός που μιλάγαμε (εντελώς φιλικά από μένα) και δεν μιλάγα με άλλη αυτό το διάστημα, παρά μόνο τη τελευταία εβδομάδα (άσχετα που δεν μου έβγαινε και δεν συνέχισα).
    Στεναχωρήθηκα για αυτό ξέσπασα έτσι. Απο χθες κιόλας ήμουν πολύ καλύτερα. Και ξέρω τι είναι τα δύσκολα πράγματα και καταστάσεις στη ζωή. Αλλά δεν αντέχω τη κοροϊδία. Να γυρίσει και να μου πει ότι ναι δεν γουσταρα δεν μου αρέσεις και όχι να μου μιλάει για συμπεριφορές, να βγαίνει μαζί μου και να το παίζει ότι ενδιαφέρεται ενώ δεν ήταν έτσι.Γιατι ισχυρίστηκε κ αυτο, στα νεύρα της παντως ότι ποτέ δεν ενδιαφέρθηκε ερωτικά για μένα. Έχασα αρκετό καιρό για το απόλυτο τίποτα.
    Για τις ουσίες δεν παίζει. Τόσο αυτές όσο και το αλκοόλ απουσιαζουν γενικά τα τελευταία χρόνια. Επίσης λάδι δεν προσπαθώ να βγω, ξέρω τα λάθη μου που έχω κάνει αλλού και τα αναγνωρίζω. Σε αυτή τη περίπτωση όμως κάηκε το μυαλό μου με αυτά που έγιναν και άκουσα.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Professore View Post
    Καλησπέρα στα παιδιά του φόρουμ,

    Αποφάσισα να γράψω εδώ για ένα σοβαρό θέμα που με ταλαιπωρεί χρόνια. Αρχικά να πω ότι είμαι 28χρ. Το θέμα που με ταλαιπωρεί έχει ως εξής. Μεγαλώνοντας σε επαρχία είχα πολύ καλά παιδικά και εφηβικά χρόνια και γενικά και καλές σχέσεις με το αντίθετο φύλο. Γενικά είμαι εμφανισιμος απ' ότι μου λενε. Η αρχή του προβλήματος έρχεται όταν μετακόμισα σε μεγαλύτερη πόλη για σπουδές. Εκεί γνώρισα μια κοπέλα με την οποία κόλλησα και ένιωσα πολύ δυνατά συναισθήματα. Για πολλούς λόγους αυτό εκδηλώθηκε αργότερα ωστόσο παρά τη σχετική ανταπόκριση που υπήρξε τα έκανα όλα λάθος και γενικά μάλλον τη φοβησα ώρες ώρες άθελά μου. Όχι ότι ήταν ώριμη αλλά σίγουρα πιο συγκρατημένη από μένα που τότε έπινα παράλληλα πολύ λόγω οικογενειακών προβλημάτων, και της άφησα την εντύπωση ότι δεν είχα εν τέλει συναισθήματα κιόλας. Με τα πολλά το ληξαμε χωρίς να γίνουν πολλά άλλα γίναμε τόσο χάλια στα λόγια που μου άφησε πικρία.Ακομα και σήμερα τη θεωρώ πραγματικό έρωτα. Παρόλα αυτα αυτό για ένα περίεργο λόγο με έκανε τέρμα ανθεκτικό, και υπήρξαν 3-4 χρόνια που είχα το "μαγικό" ραβδάκι με τις γυναίκες. Είχα οποία ήθελα όσο εγωιστικό και να είναι αλλά όταν ερχόταν ο παράγοντας σχέση κολλαγε το μυαλό μου και εξαφανιζομουν. Πριν μια 3ετια και αφού είχα κατέβει Αθήνα για μεταπτυχιακό και δουλειά γνώρισα μια κοπέλα μικρότερη μου. Παρά το γεγονός ότι όλα πήγαιναν σχετικά καλά στα ρβ, δεν προχώρησε το πράγμα. Δεν θα με πείραζε, αλλά η συγκεκριμένη προχώρησε σε προσβλητικά σχόλια για το πρόσωπο μου κάνοντας μου επίθεση χωρίς λόγο φανερα και σε τρίτους είπε ότι παράλληλα μιλούσε με άλλον έναν ταυτόχρονα. Εκεί δέχομαι μεγάλο πλήγμα και αλλάζει πολύ η σκέψη μου.Αρζιζω να γίνω αγρίμι, να πίνω ακόμα πιο πολύ ακόμα και ουσίες και αναζητούσα παντού το σεξ. Με κοπέλες που δεν μου άρεσαν ακόμα και σε ιερόδουλες. Επιζητούσα σαρκικη επιβεβαίωση αλλά παράλληλα μισούσα εμένα κάθε φορά. Πέρασαν δύο χρόνια βρήκα δουλειά στο αντικείμενο μου επιτέλους και παρά το γεγονός ότι ένιωθα σχετικά κενός συναισθηματικά ένιωθα παράλληλα μια αισιοδοξία ότι κάποια στιγμή θα φτάσει και η ώρα να μπω σε μια σχέση.
    Πριν ενάμισι μήνα όμως γίνεται το εξής. Κάνω κάτι με μια κοπέλα απ' τη δουλειά μου (όχι σεξ) με την οποία είχαμε τακτικά επαφές (πλέον έχουμε αλλάξει πόστα) και βγήκαμε και δύο φορές. Η ίδια μου είπε ότι της άρεσε που εξελίχθηκε έτσι. Και τις δύο φορές ήταν ιδιαίτερα ζεστή η συνάντηση μας. Εγώ πάντα συγκρατημένος. Εδώ και λίγες μέρες όμως με αποφεύγει. Προφανώς δεν θελει. Εγω παραμένω κύριος και δεν την πιέζω αλλά επειδή έρχεται ακόμα μια αποτυχία έχουν ξυπνήσει παράλληλα οι δαίμονες του παρελθόντος μέσα μου. Νιώθω ξανά εκείνο το συναίσθημα της αποτυχίας, της πίκρας και του πόνου. Δεν ξέρω αν μπορώ να διαχειριστώ άλλη αποτυχία για κάτι που μου ξύπνησε κάτι όμορφο και κάνω άσχημες σκέψεις για τον εαυτό μου πάντα. Και ρωτάω γιατί να μην μπορώ να χτίσω μια σχέση; Μήπως χρειάζομαι ψυχολόγο για να αλλάξει κάτι; Μήπως είμαι υπερβολικός και απλά φοβάμαι να δεθω; Ευχαριστώ που διαβάσατε το σεντόνι μου.
    Καλημερα !

    Βαση του αρχικου σου μηνύματος και πολυ λιγα απο τα υπολοιπα δικα σου που διαβασα ειναι φως φαναρι οτι το παρελθον σου σε κυνηγα σε καθε σου σχεση ..
    Μίλησες για ασχημες και εκδικητικες συμπεριφορες προς τις γυναικες, οταν μια σχεση σου δεν ειχε ενα καλο τελος ..

    Μηπως αυτες οι συμπεριφορες σου ηταν και σε γυναικες που εκεινες θέλησαν να κανουν κατι μαζι σου αλλα απο την πλευρα σου δεν προχωρησε ?

    Που θελω να καταλήξω ?
    Μια γυναικα οταν ξεκιναει μια γνωριμια ,ολα ειναι καλα και ξαφνικα αλλαζει ή παγωνει μια κατσταση ειναι ειτε γιατι κατι βλεπει να της βγαζεις που δεν ειναι σιγουρη και την προβληματιζει ή πολυ απλα κατι ασχημο εχει μαθει για εσενα ..

    Μηπως λεω πρεπει να αφήσεις λιγακι το θεμα σχεσεων και να δεις τον ευατο σου ωστε η επομενη σχεση που θα μπεις να ειναι πιο ξεκαθαρη ?
    Εισαι των ακρων θα ελεγΑ ..Πολυ καλος με τις καλες φασεις σου με τις γυναικες αλλα πολυ κακός και εκδικητικός προς σε αλλες γυναικες οταν στραβωνει μια γνωριμια σου ..

    Μήπως κατα την διάρκεια του σεξ βγάζεις πάλι μια αγριότητα ή εκδηκιτικοτητα προς αυτες ?Σαν να τις τιμωρεις ?

    Αυτο το εχεις σκεφτει γιατι το κανεις ?
    Ποιος ο λογος να εχεις αυτες τις συμπεριφορες ?
    Τις ειχες και πριν την χρηση ουσιων ή του ποτου ή ειναι αποτελεσμα αυτων ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    20
    Συμφωνώ ότι μάλλον είμαι των άκρων. Όταν μια κοπέλα μου το παγώνει, ίσως θέλω να αφήνω κακη εντύπωση πίσω μου δεν ξέρω, για να μη μπορεί να με δει μελλοντικά ποτέ φιλικα. Με κοπέλες στη φάση που εγώ είμαι στην άλλη πλευρά και δεν με ενδιαφέρουν μάλλον διατηρώ ένα ψυχρό προφίλ απαθειας σε φάση δεν με νοιάζει. Δεν τις βρίζω απλά τους το λέω ευθέως ότι δεν τις γουστάρω. Το κακό με μένα εντοπίζεται όταν θέλω μια κοπέλα και ενώ ξεκινάει καλα, επειδή έχω ισχυρή διαίσθηση, όταν καταλαβαίνω ότι ΙΣΩΣ ξενέρωσε με κάτι αρχίζω και φέρομαι λίγο σπασμωδικά και το χάνω. Αποτέλεσμα είναι αυτό να μην εξελιχθεί καλά και να έχω άσχημες συμπεριφορές επιτηδευμένα θα έλεγα.
    Στο σεξ ναι μου βγαίνει κάποιες φορές να είμαι πιο κυριαρχικός ρόλος και μου αρέσει. Και όταν κάνω σεξ με μια κοπέλα στη πλειονότητα μετά νιώθω έτοιμος να πάω στην επόμενη. Μάλλον κομπλαρω πολύ με τις κοπέλες που πραγματικά θέλω. Εκεί έχω θέμα μεγάλο γιατί φοβάμαι μη πληγωθώ κα αυτό έχω εντύπωση ότι προκύπτει απ' τα τραύματα που έχω μέσα μου απ' τη πρώτη φορά που ερωτεύτηκα. Δεν ξέρω. Ούτε με ουσίες και αλκοόλ το συνδέω εγώ. Ίσα ίσα αυτά έχουν κοπεί ξαναλέω. Και ίσως πριν από αυτά να ήταν λίγο καλύτερα τα πράγματα και να άφηνα καλές εντυπώσεις αλλά όχι σε εντυπωσιακό βαθμό.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Συμφωνώ ότι μάλλον είμαι των άκρων.
    Αυτο δεν θελεις να το ψαξεις γιατι συμβαινει και να το δουλεψεις ουσιαστικα ωστε να δεις και μια ουσιαστικη αλλαγή στην ζωη σου ?
    Κανε μια αναδρομη οταν εισαι μονος σου και σκεψουν πως ησουν και πως αντιδρουσες απο μικρος σε αλλες περιπτωσεις αλλα που να ειχαν το ιδιο αποτελεσμα ,απόρριψη.

    Όταν μια κοπέλα μου το παγώνει, ίσως θέλω να αφήνω κακη εντύπωση πίσω μου δεν ξέρω, για να μη μπορεί να με δει μελλοντικά ποτέ φιλικα.
    Εκδικητικα ενεργεις εδω ,ως αντιποινα βγαζεις μια τετοια συμπεριφορα ..

    Με κοπέλες στη φάση που εγώ είμαι στην άλλη πλευρά και δεν με ενδιαφέρουν μάλλον διατηρώ ένα ψυχρό προφίλ απαθειας σε φάση δεν με νοιάζει. Δεν τις βρίζω απλά τους το λέω ευθέως ότι δεν τις γουστάρω.
    Και εδω σου βγαινει νομιζω το εκδικητικο αλλα με ενα καπως ποιο ήπιο τροπο θα ελεγα ,της αδιαφοριας ...το να λες καποια δεν την γουστάρω εχει πολλούς τροπους .Αν εσυ ακομα και εδω δεν εχεις ενα διαφορετικο τροπο που να δηλωνει ξεκαθαρα οτι δεν θες να βγαλεις κατι ασχημο σε σχεση με αλλες περιπτωσεις , δειχνεις απολυτα πως συμπεριφερεσαι σε ανθρωπους που ειτε δεν τους υπολογιζεις εσυ (απαξιωτικος λογος ας πουμε )ειτε ασχημα επειδη σε απεριψαν πρωτοι αυτοι ..



    Στο σεξ ναι μου βγαίνει κάποιες φορές να είμαι πιο κυριαρχικός ρόλος και μου αρέσει.
    Απολυτα "φυσιολογικο " της δεδομενης καταστασης που σου ειπα και πριν ....

    Και όταν κάνω σεξ με μια κοπέλα στη πλειονότητα μετά νιώθω έτοιμος να πάω στην επόμενη.
    Ικανοποιηση οτι δεν απορρίφθηκες αλλα πηρες το ζητουμενο σου .
    Μηπως τελικα το ζητουμενο σου και απο αυτες που σε απέρριψαν δεν ηταν μια νορμαλ και κανονικη σχεση αλλα να παρεις μονο το σεξ και μετα να εχεις την πολυτέλεια να τις παρατησεις εσυ ?Δεν σου βγαζει μια εκδικηση και αυτο τωρα που το διαβαζεις ?
    Αποστασιοποιησου λιγακι απο την δικη σου κατασταση και διαβασε το ολο αυτο σαν να εισαι ενα τριτος ,θα σε βοηθησει πολυ να αναγνωρισεις χαρακτηριστικα που οταν τα κανουμε εμεις δυσκολα τα αντιλαμβανομαστε ..

    Μάλλον κομπλαρω πολύ με τις κοπέλες που πραγματικά θέλω. Εκεί έχω θέμα μεγάλο γιατί φοβάμαι μη πληγωθώ κα αυτό έχω εντύπωση ότι προκύπτει απ' τα τραύματα που έχω μέσα μου απ' τη πρώτη φορά που ερωτεύτηκα. Δεν ξέρω. Ούτε με ουσίες και αλκοόλ το συνδέω εγώ. Ίσα ίσα αυτά έχουν κοπεί ξαναλέω. Και ίσως πριν από αυτά να ήταν λίγο καλύτερα τα πράγματα και να άφηνα καλές εντυπώσεις αλλά όχι σε εντυπωσιακό βαθμό.]
    Δεν νομιζω να σε κομπλαρει η καθε αυτου κοπελα γιατι αυτο δειχνει αλλου ειδους συναισθηματα και οχι αυτα που βγαζεις εσυ ..
    Ναι μπορει να παιζει ρολο η ερωτικη απογοητευση που εφαγες και στο πρόσωπο αυτης να θες να εκδικηθεις οσες περισσοτερες γυναικες μπορεις, αλλα ειναι και αλλα θεματα νομιζω πολυ πιο βαθια οποτε θα σου προτεινα να ξεκινησεις πρωτα με ενα καλο ψυχαναλυτη και μετα να προχωρησεις και στην ψυχοθεραπεια ..
    Καμια φορα στεκομαστε στα τωρινα γεγονοτα και εθελοτυφλουμε στα παλια τα παιδικα μας που ισως υποβοσκουν και βρισκουν ευκαιρια και ερχονται στην επιφανεια με αφορμη ενα αλλο ασχετο γεγονος και μας αποπροσανατολιζουν τελειως απο το ουσιαστικο προβλημα μας ..

    Εσυ ξερεις πολυ καλα την ζωη σου ,τις πλευρες σου που εχεις και ισως δεν θες να μας τις παρουσιασεις εδω ,οποτε κατσε και σκεψου ποσο βαθια μπορει να ειναι ολα αυτα και με ποιον πρεπει να ξεκινήσεις ουσιαστική δουλεια γιατι μην το βλεπεις οτι ειναι κατι απλο ολο αυτο που βιωνεις ..
    Τα ερωτικα συνασθηματα τα οποια αντιλαμβανομαστε οτι μας βγαζουν ασχημες και εκδικητικες συμπεριφορες πολλες φορες υποτιμώντας τας μπορει να μας οδηγησουν σε πραξεις με πολυ τραγικα αποτελεσματα και για εμας αλλα και για τους συντροφους μας ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    20
    Χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα σε όλους!
    Δυστυχώς γραφω αυτά που γράφω απ' το νοσοκομείο. Αρρώστησα με κοβιντ και το οξυγόνο μου έπεσε αρκετά ενώ δεν έχω κάνει τρίτη δόση ακόμη. Οπότε νοσηλεύομαι εντελώς αναπάντεχα!
    Το μόνο που έχω να γράψω είναι ότι αν όλα πάνε καλά και βγω ζωντανός απ' όλο αυτό (έχω και καρδιακές αρρυθμίες) και λαμβάνοντας υπόψιν ότι μου είπατε θα προσπαθήσω να φτιάξω τον εαυτό μου προς το καλύτερο. Είχατε δίκιο που μου είπατε ότι τα σοβαρότερα προβλήματα είναι αλλά. Εδώ και 3 μέρες είμαι εσώκλειστος και βλέπω κόσμο δίπλα μου να πεθαίνει και έχω στεναχωρηθεί φουλ.
    Το χειρότερο είναι όμως ότι η τύπισσα που έβγαινα όταν έμαθε στην εταιρεία ότι αρρώστησα είπε "καλά να πάθω". Αυτό με πεισμωσε πολύ και εχω όρεξη όχι μόνο να ζήσω αλλά να μη ξανασκασω για τέτοια θέματα. Η υγεία μας πάνω απ' όλα παιδια και η αλήθεια είναι ότι ταλαιπώρησα πολύ τον εαυτό μου. Καλά να περνάτε.

  6. #36
    Elenia781
    Guest
    Εδω θεια μου ειπε να "ψοφησουν οι ανεμβολίαστοι" οπότε μη δίνεις σημασία στην κακία του κόσμου. Καλή αναρρωση σου ευχομαι σίγουρα είναι μια απρόβλεπτη δοκιμασία ο κοβιντ.

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    20
    Να είσαι καλά. Είναι όντως απρόβλεπτη δοκιμασία. Μου έχει τσακίσει τα κόκκαλα μου και ο πυρετός δεν πέφτει.Και οξυγόνο 90 δεν είναι καλό. Και αυτό για τη κακία ναι το ξέρω και εγώ που το λένε, αλλά απο ένα άτομο που έχεις περάσει πολύ χρόνο μαζί δεν το περιμενεις. Πικραθηκα. Δηλαδή αν πεθάνω θα είναι ευχαριστημένη; Τόσο κακο της έκανα; Δεν πειράζει μακάρι να ναι καλά.

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    20
    Καλησπερα και καλή χρονιά,

    Ίσως η φύση του θέματος να αλλάζει αλλά μέσα σε αυτό το δεκαπενθήμερο συνέβησαν κάποια πολυ άσχημα πράγματα. Παλεύω ακόμα με τον κοβιντ και τα προβλήματα που αφήνει, όχι ευτυχώς στο νοσοκομείο αλλά μου έτυχαν ακόμα λίγα άσχημα γεγονότα. Το πρώτο το λάιτ σχετικά αφορά τη κοπέλα που έβγαινα. Βρήκε άλλον έμαθα και σήμερα απ' τα στορυ στο ινσταγκραμ είδα ότι είναι μέσα απ' τη δουλειά και ανήκει και στα στελέχη. Μάλλον μιλούσαν καιρό ενώ μιλούσε και μαζί μου. Πικρα μεγαλη. Ας το αντιπαρελθω αυτο. Το τραγικό είναι ότι στις 2 του μήνα πέθανε πολύ καλός μου φίλος που ούτε στη κηδεία του μπορούσα να πάω(κλαίω 3 μέρες κάθε βραδυ) και σήμερα είχα και μια σημαντική οικονομική ζημιά. Όλα μου πάνε στραβά. Πρώτη φορά νιώθω τόσο ευάλωτος στη ζωή μου. Τέτοια στεναχώρια δεν έχω βιώσει ποτέ. Όλος αυτός ο συνδιασμός γεγονότων με έχει σκοτώσει. Σκεφτομαι να αρχίσω ξανά τις ουσιες και να παραιτηθώ απ'.τη δουλειά. Δεν έχω που να τα πω. Να πάω σε ψυχολόγο όπως μου προτείνατε;;Ντρέπομαι δεν θέλω να με πουν ούτε τρελό ούτε ψυχακια....

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 17-03-2019, 02:35
  2. Ημερολογιο αποχης αρρωστημενων συνηθειων και αναπτυξη νεων καλων συνηθειων.
    By mikresmerides in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 7
    Last Post: 07-02-2018, 16:14
  3. Σεξ και ο ρόλος του στην αναπτυξη ψυχωσης, διαταραχης
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 29-01-2014, 01:08
  4. Replies: 13
    Last Post: 06-02-2007, 21:12
  5. Η ανάπτυξη του ανθρώπου
    By anasia in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 29-11-2005, 22:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •