Αποπροσωποποίηση , ευθύνεται η αγωγή;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106

    Αποπροσωποποίηση , ευθύνεται η αγωγή;

    Εχθές βράδυ, ένιωσα κάτι για πρώτη φορά . Ενώ είμαι σε φαρμακευτική αγωγή εδώ και 19 μέρες.
    Ξαφνικά είχα την αίσθηση ότι δεν βρίσκομαι μέσα στο σώμα μου , ότι δεν υπήρχε βαρύτητα , δεν μπορούσα να εστιάσω στις συνομιλιες γύρω μου. Όμως είχα συνείδηση και αντίληψη . Η αίσθηση άλλαζε . Κάτι που διήρκησε λίγη ώρα , όμως με τρόμαξε τόσο , που νομίζω συνεχώς ότι παθαίνω το ίδιο. Υπάρχει πιθανότητα να ευθύνεται η αγωγή ;;
    Έχει τύχει σε κάποιον αυτό;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Το έχω βιώσει 2 φορές. Ευθύνεται το άγχος θα έλεγα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Το έχω βιώσει 2 φορές. Ευθύνεται το άγχος θα έλεγα
    Μου το επιβεβαίωσε και ο ψυχίατρος , αλλά με έχει τρομάξει πολύ .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by EutuxiaSt View Post
    Μου το επιβεβαίωσε και ο ψυχίατρος , αλλά με έχει τρομάξει πολύ .
    Καλησπερα, διαβασε και το φυλλο οδηγιων σου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Καλησπέρα.
    Το διάβασα... Αλλά παραπάνω με τρόμαξε στη φάση που είμαι. Είμαι στις 18 ημέρες, να βιώνω ακόμα παρενέργεια είναι δυνατόν ;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by EutuxiaSt View Post
    Καλησπέρα.
    Το διάβασα... Αλλά παραπάνω με τρόμαξε στη φάση που είμαι. Είμαι στις 18 ημέρες, να βιώνω ακόμα παρενέργεια είναι δυνατόν ;
    απο τη δικη μου εμπειρια θα σου πω, οταν πρωτοαρχισα το δικο μου φαρμακο, ημουν ετσι στην τσιτα με τις παρενεργειες για κανα μηνα..3 περιπου βδομαδες. επαιρνα φυσικα ηρεμιστικα αναλογα την δυναμικη των παρενεργειων

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Quote Originally Posted by Konstantin Papadimos View Post
    απο τη δικη μου εμπειρια θα σου πω, οταν πρωτοαρχισα το δικο μου φαρμακο, ημουν ετσι στην τσιτα με τις παρενεργειες για κανα μηνα..3 περιπου βδομαδες. επαιρνα φυσικα ηρεμιστικα αναλογα την δυναμικη των παρενεργειων
    ευχαριστώ πολύ που παραθέτεις την εμπειρία σου.
    είναι ένα φάρμακο που είχα πάρει ξανά στο παρελθόν και ήλπιζα να μην είχα θέματα. Βέβαια δεν μπορώ να ξεχωρίσω, αν κάτι είναι από την αγωγή ή από τη δική μου κατάσταση .
    Και ο ψυχίατρος με συμβούλεψε να αυξήσω το ηρεμιστικό μου . Αλλά , οι φοβίες μου δεν με αφήνουν να ηρεμήσω και να κάνω αυτά που πρέπει.
    είχε αποτέλεσμα η αγωγή σου ;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Ξεκίνησα πριν 40 μέρες seroxat και έχω απάθεια αποπροσωποιηση και άλλα όπως χαμηλή λίμπιντο νευρικότητα άγχος εσωτερικό τρέμουλο δυσκολία συγκέντρωσης αφηρημάδα, τα οποία δεν τα ειχα.
    Από Δευτέρα θα πάω στον γιατρό να το αλλάξω δεν γίνεται άλλο αυτή η κατάσταση έχω γίνει σαν ένα άβουλο πράγμα.
    Να σημειώσω πως πέρυσι που το πήρα για 6 μήνες με έστρωσε αλλά δεν είχα τις παρενέργειες σε τόσο μεγάλο βαθμό και βελτίωση είδα πρώτα στον ύπνο που τώρα δεν είδα.
    Πριν ξεκινήσω το φάρμακο κοιμόμουν, εδώ και 40 μέρες ο ύπνος είναι χάλια

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Ξεκίνησα πριν 40 μέρες seroxat και έχω απάθεια αποπροσωποιηση και άλλα όπως χαμηλή λίμπιντο νευρικότητα άγχος εσωτερικό τρέμουλο δυσκολία συγκέντρωσης αφηρημάδα, τα οποία δεν τα ειχα.
    Από Δευτέρα θα πάω στον γιατρό να το αλλάξω δεν γίνεται άλλο αυτή η κατάσταση έχω γίνει σαν ένα άβολο πράγμα.
    Να σημειώσω πως πέρυσι που το πήρα για 6 μήνες με έστρωσε αλλά δεν είχα τις παρενέργειες σε τόσο μεγάλο βαθμό και βελτίωση είδα πρώτα στον ύπνο που τώρα δεν είδα.
    Πριν ξεκινήσω το φάρμακο κοιμόμουν, εδώ και 40 μέρες ο ύπνος είναι χάλια
    Τα ανέφερες στο γιατρό σου ;
    Αναρωτιέμαι, ένα φάρμακο που σου έκανε πάλι , πως γίνεται να μη σου κάνει τώρα ...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Είπε θα με δει μετά των φώτων.
    Θα πάω την Δευτέρα
    Όταν με είδε πριν 40 μέρες μου είπε ότι έχω κάποια συναισθηματική διαταραχή που οφείλεται στην γαδ και ότι είμαι καλύτερα από πέρυσι και ήθελε να μου δώσει απλα έναν σταθεροποιητη ή κάτι άλλο νομίζω ανέφερε το brintelix και επέλεξα να πάρω το γνώριμο σε εμένα seroxat που είπε θα δούμε πως θα πας μετά των φώτων

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    106
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Είπε θα με δει μετά των φώτων.
    Θα πάω την Δευτέρα
    Όταν με είδε πριν 40 μέρες μου είπε ότι έχω κάποια συναισθηματική διαταραχή που οφείλεται στην γαδ και ότι είμαι καλύτερα από πέρυσι και ήθελε να μου δώσει απλα έναν σταθεροποιητη ή κάτι άλλο νομίζω ανέφερε το brintelix και επέλεξα να πάρω το γνώριμο σε εμένα seroxat που είπε θα δούμε πως θα πας μετά των φώτων
    Αυτή η γαδ , μας τρελαίνει όλους.
    Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά !!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Σε ευχαριστώ πολύ εύχομαι το ίδιο και για εσένα!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by EutuxiaSt View Post
    Εχθές βράδυ, ένιωσα κάτι για πρώτη φορά . Ενώ είμαι σε φαρμακευτική αγωγή εδώ και 19 μέρες.
    Ξαφνικά είχα την αίσθηση ότι δεν βρίσκομαι μέσα στο σώμα μου , ότι δεν υπήρχε βαρύτητα , δεν μπορούσα να εστιάσω στις συνομιλιες γύρω μου. Όμως είχα συνείδηση και αντίληψη . Η αίσθηση άλλαζε . Κάτι που διήρκησε λίγη ώρα , όμως με τρόμαξε τόσο , που νομίζω συνεχώς ότι παθαίνω το ίδιο. Υπάρχει πιθανότητα να ευθύνεται η αγωγή ;;
    Έχει τύχει σε κάποιον αυτό;
    με τα αντιψυχωτικα ναι συμβαινει πολυ συχνα, με τα αντικαταθλιπτικα εξαρταται

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    122
    Υπάρχει περίπτωση να έχουμε τόσο πολύ άγχος που τα προκαλούμε εμείς όλα αυτα κ το χάπι δεν δρα;εγώ πρώτη φορά έχω τόσες παρενέργειες με αντικαταθλιπτικό ,βέβαια έχω απίστευτη ανυπομονησία να νιώσω επιτέλους καλά αλλά η κατάσταση που βιώνω δυο μήνες τώρα νιώθω ότι στ θέμα άγχους έχει χειροτερεύσει.

Similar Threads

  1. ποιος ευθυνεται για την διπολικη μου?
    By pavlina in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 03-02-2016, 01:28
  2. ΙΔΨ-αποπροσωποποίηση
    By Brrr in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 55
    Last Post: 30-04-2015, 18:39
  3. Eχω κατι ή απλα ευθυνεται το αγχος?
    By Μαρακιι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 30-06-2012, 23:19
  4. αποπροσωποποιηση
    By kyknos25 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 29
    Last Post: 27-06-2011, 23:59
  5. ΑΠΟΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ
    By ΙΡΜΑ in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 16
    Last Post: 28-02-2010, 13:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •