Ερώτηση για Κοινωνική φοβία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    8

    Ερώτηση για Κοινωνική φοβία

    Γεια σε όλους θέλω να κάνω μια ερώτηση γίνεται να αποκτήσω κοινωνική φοβία έτσι στα καλά καθούμενα? Έχω κάποιο είδος ντροπαλότητας χωρις να περάσω κάποιο bullying στην ζωή μου είχα πάντα θάρρος και αυτοπεποίθηση, ήμουν πάντα κοινωνικός, αυθόρμητος και ότι είχα να πω το έλεγα και τώρα πλέον φοβάμαι να κοιτάξω τους άλλους στα μάτια και έχω γίνει λίγο φοβιτσιαρης, πώς εξηγείται αυτό? Μήπως ειναι όλα είναι στο μυαλό μου και έχω κολλήσει? Να σημειώσω ότι έχω περάσει περίεργες φάσεις με άγχος μέχρι και λίγες κρίσεις πανικού αλλά πλέον τα έχω μειώσει αρκετά μπορώ να πω αυτά. Και είμαι 18 ευχαριστώ σε όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει
    Last edited by Markos; 18-11-2021 at 06:19.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    μήπως φταίει η εποχή που είναι λίγο κλειστοφοβική;
    γενικότερα είναι μικρή η ηλικία σου και ίσως να βγει η κοινωνική φοβία αργότερα, δεν ξέρω.
    παίζει ρόλο πόσο αποδοχή είχες απο τους γονείς, και ίσως να είναι άγχος από μόνο του.
    μια κουβέντα με έναν ειδικό θα σε βοηθήσει καλύτερα.
    εγώ πχ κατάλαβα ότι μου συμβαίνει αυτό όταν έμαθα ότι συμβαίνει, ότι έχει όνομα και το λένε κοινωνική φοβία,
    https://www.bridgestorecovery.com/so...ocial-anxiety/
    ίσως αυτό σε βοηθήσει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Μπορεί από τις κρίσεις πανικού και άγχους να σου έμεινε σαν φοβία. Η ψυχοθεραπεία ίσως βοηθήσει αν δεις ότι δυσκολεύεσαι και επιμένει. Καλύτερα τώρα που είσαι μικρότερος να το κοιτάξεις για να χτίσεις τη ζωή σου σε υγιείς βάσεις

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Αν παιρνεισ διαφορα παρε μαγνησιο κ βιταμινη ντε αν μπορεισ να φασ κρεασ παρε κ πρωτεινεσ αντι να κανεισ διατροφη που χρειαζεται

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Μπορεί από τις κρίσεις πανικού και άγχους να σου έμεινε σαν φοβία. Η ψυχοθεραπεία ίσως βοηθήσει αν δεις ότι δυσκολεύεσαι και επιμένει. Καλύτερα τώρα που είσαι μικρότερος να το κοιτάξεις για να χτίσεις τη ζωή σου σε υγιείς βάσεις
    Καλημέρα, Η κρίσεις πανικού με είχαν φοβίσει και επηρεάσει στην αρχή η αλήθεια είναι και τότε είχα άρχισει συνεδρίες με ψυχολόγο και μέσα σε μια εβδομάδα με την βοήθεια του ψυχολόγου και της προσπάθειας μου ένιωσα καλύτερα και τις αντιμετώπιζα και από εκεί και μετά δεν με απασχολουσαν καθόλου... Τώρα πλέον δεν με κοιτάει κάποιος ψυχολόγος σταμάτησα εγώ επειδή υπήρχαν στη μέση και οικονομικά θέματα αλλά νόμιζω και εγώ ότι όλα από εκεί πρέπει να άρχισαν και κολλήσα και εγώ και άντε να δω τώρα πως θα ξεκολλήσω...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αν παιρνεισ διαφορα παρε μαγνησιο κ βιταμινη ντε αν μπορεισ να φασ κρεασ παρε κ πρωτεινεσ αντι να κανεισ διατροφη που χρειαζεται
    Πίνω βιταμίνες αλλά από διατροφή είμαι άστα να πάνε,δεν προσέχω... Σε ευχαριστώ για την συμβουλή

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by user View Post
    μήπως φταίει η εποχή που είναι λίγο κλειστοφοβική;
    γενικότερα είναι μικρή η ηλικία σου και ίσως να βγει η κοινωνική φοβία αργότερα, δεν ξέρω.
    παίζει ρόλο πόσο αποδοχή είχες απο τους γονείς, και ίσως να είναι άγχος από μόνο του.
    μια κουβέντα με έναν ειδικό θα σε βοηθήσει καλύτερα.
    εγώ πχ κατάλαβα ότι μου συμβαίνει αυτό όταν έμαθα ότι συμβαίνει, ότι έχει όνομα και το λένε κοινωνική φοβία,
    https://www.bridgestorecovery.com/so...ocial-anxiety/
    ίσως αυτό σε βοηθήσει.
    Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, με τους γονείς μου είμαι μια χαρά, πριν 3 χρόνια που άρχισαν τα πρώτα συμπτώματα άγχους με είχε ρίξει λίγο βαριόμουν να κάνω το οτιδήποτε είχα αρχίσει να βαριέμαι να βγαινω και έξω όσο να ναι έβγαινα ομως, και έκανα περίεργες περίεργες σκέψεις μέχρι και πώς μπορώ να πάθω κρίση πανικού και που έπαθα είναι το αστείο, μετά από 1 χρόνο τα ξεπέρασα όλα και το έντονο άγχος που είχα ελαττώθηκε, μετά από λίγους μήνες πάλι άρχισαν λίγες κρίσεις πανικού και με βοήθεια ψυχολόγου κατάλαβα από πού πηγάζει και τις ξεπέρασα και τώρα εδώ και μήνες έχω κοινωνική φοβία και έχω αλλάξει εντελώς από η ψυχή της παρέας έχω γίνει ο πιο βαρετός και δεν ευχαριεστιεμαι τίποτα γελάω ψεύτικα δεν μου βγαίνει αυθόρμητα και ότι κάνω γίνεται μηχανικά αν το λέω σωστά χωρίς να βγαίνει αυθόρμητα, αλλά γενικά είναι κάποια βιντεάκια που παρακολουθώ στο YouTube με άτομα που έχουν περάσει από αυτό και δίνουν συμβουλές και με έχουν βοηθήσει και όλο και προσπαθήσω κάθε μέρα... Εσύ τι είδους μορφής κοινωνικής φοβίας έχεις η είχες? Ευχαριστώ και για το άρθρο θα το κοιτάξω

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    8
    Και τώρα έρχεται και ο στρατός και με έχει κατα αγχωσει και αυτό λόγω του προβλήματος που έχω και νιώθω ότι δεν θα τα καταφέρω, παλιά που το φανταζομουν έλεγα θέλω να πάω θα ήταν καλή φάση, και τώρα έχω αυτό...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    εγώ λοιπόν και τί δεν έχω.
    βασικά δεν μπορώ να είμαι κέντρο της προσοχής, σε σημείο να μην κάνω τίποτα και όλη μου η μέρα να πηγαίνει στράφει πολλές φορές.
    φίλους φυσικά ούτε λόγος πια, όσοι είχα ήταν ήσυχοι -ή φιλήσυχοι- όπως εγώ γιατί δεν μπορώ να μέρη με πολύ κόσμο, εκτός αν είναι ανοιχτοσιά.
    δεν μπορώ να μιλάω στο τηλέφωνο, ειδικά με αγνώστους, τύπου φίλους συγγενών που τηλεφωνούν κλπ.
    στα μμμ μένω κοντά στην πόρτα για να μην χρειαστεί να περάσω από άλλους ανθρώπους για να κατέβω.
    και άλλα πολλά.
    αντιμετωπίζεται όμως ή τουλάχιστον το φτάνεις σε ένα σημείο που να μην σε ενοχλεί πια.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    43
    η κοινωνικη φοβια ειναι πολυ συνηθης φοβια σιγουρα το bullying το φερνει στην επιφανεια αλλα δεν ειναι μονο αυτο συνηθως γενιεται καποιος με αυτη την ροπη και εκδηλωνεται καποια στιγμη συνηθως σε νεαρη ηλικια αλλα μπορεις να το πολεμησεις αν εκτιθεσαι σε αυτη την φοβια και δεν δινεις σημασια στις αντιδρασεις των αλλων.συνηθως οι φοβιες καταπολεμουνται καλυτερα οταν εκτιθεσαι ηθελημενα σε αυτες ειδαλλως αν αποφευγεις αυτες τις καταστασεις αυτες συνηθως συντηρειται η φοβια

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    όντως μπορεί να οδηγήσει και στην απομόνωση.
    πρόσφατα διάβασα ότι βοηθάει το να ασχολείσαι με πράγματα που δεν έχουν ως επίκεντρο τον εαυτό σου, να φεύγει η προσοχή από τον εαυτό ως κέντρο δηλαδή της προσοχής σου. πχ κάποιο χόμπι.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    8
    Ίσως κάποιο περιστατικό έστω και ασημαντο που ομως σε επηρέασε να το ενεργοποίησε..Εγώ θυμαμαι ενώ ήμουν σαν μαθήτρια ενεργή και συμμετείχα φουλ στο μάθημα μια μέρα ξαφνικά ενώ διάβαζα ένα κείμενο άρχισε να τρέμει η φωνή μου ν με πιάνει ταχυκαρδία και να μην μπορει να βγει η φωνη από τότε δεν μπορώ να διαβάσω κείμενο μπροστά σε άλλους σκέφτομαι ότι θα μου συμβεί πάλι αυτό και όσο τ σκέφτομαι συμβαίνει..Η ξαφνικά στα 20 μου αρχισα να κοκκινιζω που μικρότερη δεν μου συνέβαινε..αυτό που θα σε συμβούλευα είναι τώρα που είσαι μικρός να τ αντιμετωπίσεις γιατί όσο κάτι τ αφήνεις το συνήθιζεις και μετά δύσκολα το αποβαλλεις ..το ότι το αναγνωρίζεις και σε προβληματίζει είναι θετικό..είναι πολύ νωρίς να βρεις τη ρίζα του και να το ξεπεράσεις και να μην το αφήσεις να γίνει κτήμα σου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Σεξουαλική ζωή έχεις ;

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by user View Post
    εγώ λοιπόν και τί δεν έχω.
    βασικά δεν μπορώ να είμαι κέντρο της προσοχής, σε σημείο να μην κάνω τίποτα και όλη μου η μέρα να πηγαίνει στράφει πολλές φορές.
    φίλους φυσικά ούτε λόγος πια, όσοι είχα ήταν ήσυχοι -ή φιλήσυχοι- όπως εγώ γιατί δεν μπορώ να μέρη με πολύ κόσμο, εκτός αν είναι ανοιχτοσιά.
    δεν μπορώ να μιλάω στο τηλέφωνο, ειδικά με αγνώστους, τύπου φίλους συγγενών που τηλεφωνούν κλπ.
    στα μμμ μένω κοντά στην πόρτα για να μην χρειαστεί να περάσω από άλλους ανθρώπους για να κατέβω.
    και άλλα πολλά.
    αντιμετωπίζεται όμως ή τουλάχιστον το φτάνεις σε ένα σημείο που να μην σε ενοχλεί πια.
    Έτσι όπως στα λες νομίζω πως παρομοιάζουν και με τα δικά μου, αλλά έτσι στα καλά καθούμενα το απέκτησα, εσύ είχες κάποιο ιστορικό πριν σου εμφανιστεί αυτή η φοβία?
    Last edited by Markos; 24-11-2021 at 10:51.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Σεξουαλική ζωή έχεις ;
    Δεν έχω φτάσει εκεί ακόμα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κοινωνική φοβία.
    By Joker in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 279
    Last Post: 17-08-2017, 18:04
  2. κοινωνικη φοβια??
    By me lene popi in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 3
    Last Post: 06-11-2016, 22:50
  3. Κοινωνικη φοβια?
    By Isol in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 10
    Last Post: 10-11-2013, 01:18
  4. ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΦΟΒΙΑ
    By click in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 2
    Last Post: 05-12-2011, 20:40
  5. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 11:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •