Ερώτηση για Κοινωνική φοβία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 17 of 17
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by ellik View Post
    Ίσως κάποιο περιστατικό έστω και ασημαντο που ομως σε επηρέασε να το ενεργοποίησε..Εγώ θυμαμαι ενώ ήμουν σαν μαθήτρια ενεργή και συμμετείχα φουλ στο μάθημα μια μέρα ξαφνικά ενώ διάβαζα ένα κείμενο άρχισε να τρέμει η φωνή μου ν με πιάνει ταχυκαρδία και να μην μπορει να βγει η φωνη από τότε δεν μπορώ να διαβάσω κείμενο μπροστά σε άλλους σκέφτομαι ότι θα μου συμβεί πάλι αυτό και όσο τ σκέφτομαι συμβαίνει..Η ξαφνικά στα 20 μου αρχισα να κοκκινιζω που μικρότερη δεν μου συνέβαινε..αυτό που θα σε συμβούλευα είναι τώρα που είσαι μικρός να τ αντιμετωπίσεις γιατί όσο κάτι τ αφήνεις το συνήθιζεις και μετά δύσκολα το αποβαλλεις ..το ότι το αναγνωρίζεις και σε προβληματίζει είναι θετικό..είναι πολύ νωρίς να βρεις τη ρίζα του και να το ξεπεράσεις και να μην το αφήσεις να γίνει κτήμα σου.
    Κάποιο τραύμα στην ζωή μου δεν νομίζω να είχα, ίσως το επίκεντρο όλης αυτής της υπόθεσης να ήταν οι κρίσεις πανικού που με τρόμαξαν αρκετά μπορώ να πω και φοβόμουν να βγω από το σπίτι, αλλά αυτό όσο να ναι το έχω ξεπεράσει κάποιες φορές το σκέφτομαι και αυτό βέβαια αλλά το σημαντικό είναι πλέον ότι και να το σκέφτομαι δεν με τρομάζει και ακόμα και να την πάθω δεν θα με φοβίσει. Σε ευχαριστώ για το θάρρος που μου δίνεις πάντα ήλπιζα στην ελπίδα διότι όπως ξεπέρασα και τις κρίσεις πανικού κάποια στιγμή θα ξεπεράσω και όλο αυτό

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    Quote Originally Posted by Markos View Post
    Έτσι όπως στα λες νομίζω πως παρομοιάζουν και με τα δικά μου, αλλά έτσι στα καλά καθούμενα το απέκτησα, εσύ είχες κάποιο ιστορικό πριν σου εμφανιστεί αυτή η φοβία?
    εχμ ας πούμε όχι, βία.
    γενικότερα, ανήκω στην κατηγορία -άνηκα- των παιδιών που κανείς δεν θα έκανε παρέα ή θα κορόιδευαν, σίγουρα, από το εξωτερικό περιβάλλον ήταν ήπια και συγκριτικά με τα άλλα παιδιά το ίδιο πάνω κάτω, νομίζω.
    εσωτερικά όμως έχω θέματα με άγχος από παιδί-έφηβη δηλαδή. και η εσωστρέφεια ήταν παρεξηγημένο πράγμα.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Κοινωνική φοβία.
    By Joker in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 279
    Last Post: 17-08-2017, 18:04
  2. κοινωνικη φοβια??
    By me lene popi in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 3
    Last Post: 06-11-2016, 22:50
  3. Κοινωνικη φοβια?
    By Isol in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 10
    Last Post: 10-11-2013, 01:18
  4. ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΦΟΒΙΑ
    By click in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 2
    Last Post: 05-12-2011, 20:40
  5. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 11:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •