Αντιψυχωσικα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 37
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Και γιατί μας τα δίνουν ρε παιδιά σε πιο «απλές» περιπτώσεις;;;
    Eδω δίνουν τα ζαναξ βρε Νεφέλη , αντιψυχωσικα δεν θα δώσουν; Εδώ δώσανε σε μένα λίθιο άκου λίθιο σε κατάθλιψη για αυτό αλλάζω και γω ψυχιάτρους έχω πάθει πλακα

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Και γιατί μας τα δίνουν ρε παιδιά σε πιο «απλές» περιπτώσεις;;;
    Γιατί όλα πλέον είναι για όλα... Έχεις άγχος πάρε και ένα αντιψυχωτικο μήπως και κάνει δουλίτσα.... Υποθετικά δουκευει το σύστημα.. Αν εσύ πας και κλαφτεις ότι δεν το αντέχεις και ότι σε κάνει φυτό τοτε θα σου πει σταματά το.. Αν εσύ δεν διαμαρτυρηθεις σου λέει το αντέχει..

  3. #18
    Elenia781
    Guest
    Αντιψυχωτικα δινουν και σε αυτιστικά παιδια το αbilify κυρίως. Υπαρχουν οι βαρβάτες ψυχώσεις και οι ατυπες ψυχώσεις. Η πιο ασχημη εμπειρια μου ηταν το solian στα 200mg поυ θεωρειται χαμηλή δόση ,πολλα συμπτωματα ήμουν σε φάση κόκκαλο,θολωσα

  4. #19
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    Γιατί όλα πλέον είναι για όλα... Έχεις άγχος πάρε και ένα αντιψυχωτικο μήπως και κάνει δουλίτσα.... Υποθετικά δουκευει το σύστημα.. Αν εσύ πας και κλαφτεις ότι δεν το αντέχεις και ότι σε κάνει φυτό τοτε θα σου πει σταματά το.. Αν εσύ δεν διαμαρτυρηθεις σου λέει το αντέχει..
    Εγώ πάντως διαμαρτυρόμουν που ήμουν φυτό και δεν μου το έκοβε. Σου λέει άμα της το κόψω θα επανέλθουν οι ιδεοληψίες. Όποτε καλύτερα φυτό.
    Ακούω και διαβάζω πολύ κόσμο να νιώθει καλύτερα παίρνοντας αντικαταθλιπτικά κυρίως και αντιψυχωσικα και αναρωτιέμαι γιατί εγώ ποτε δεν ένιωσα καλά η ευφορία η κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Απλά μειώθηκαν οι σκέψεις που είχα. Δεν είναι και λίγο αυτό, αλλά στον αντίποδα το τίμημα τελικά είναι μεγάλο.
    Όχι σκέψεις αλλά μια ζωή σε καταστολή, απάθεια, αδράνεια και έλλειψη ενδιαφέροντος για το οτιδήποτε.

  5. #20
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    Γιατί όλα πλέον είναι για όλα... Έχεις άγχος πάρε και ένα αντιψυχωτικο μήπως και κάνει δουλίτσα.... Υποθετικά δουκευει το σύστημα.. Αν εσύ πας και κλαφτεις ότι δεν το αντέχεις και ότι σε κάνει φυτό τοτε θα σου πει σταματά το.. Αν εσύ δεν διαμαρτυρηθεις σου λέει το αντέχει..
    Ότι πάνε στο ψαχτό είναι σίγουρο. Πάρε σου λέει και ένα αντιψυχωσικο να δούμε πως θα λειτουργήσει ο οργανισμός.
    Εγώ μέχρι να καταλήξω σε συγκεκριμένη αγωγή περασα από παρα πολλά στάδια και πολλές δοκιμές φαρμάκων. Άλλαζα κάθε μηνα σχεδόν. Πειραματόζωο ένιωθα…

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ποια είναι η εμπειρία σας από τη συγκεκριμένη κατηγορία φαρμάκων;
    Διαβάζω ότι είναι βαριά χάπια. Θεωρούνται πιο βαριά από τα αντικαταθλιπτικά;
    Ποιες παρενέργειες έχετε κατά τη χρήση τους;
    Η δική μου εμπειρία από διαφορα αντιψυχωσικα πάντα σε συνδυασμό με αντικαταθλιπτικά είναι μεγάλη καταστολή, απάθεια, αδράνεια και όλα τα συναφή…
    Καταρχήν τι δόση παίρνεις και στο ένα και στο άλλο.. Μετά, αντικαταθλιπτικό=αδρεναλί� �η , πετάω, χαζογελάω, / Αντιψυχωσικό = Γείωση στην πραγματικότητα, ισορροπία, καλός ύπνος, άπειρο φαγητό. Ναι η απάθεια είναι σύμπτωμα πιο πολύ του αντιψυχωσικού σε βάθος χρόνου , ουσιαστικά είναι σαν ασπίδα προστασίας από τη λύπη. Έχουν αναφερθεί και απόπειρες αυτοκτονίας κατά καιρούς αλλά μην σε τρομάζει έχει να κάνει με τον άνθρωπο φυσικά δεν αυτοκτονούν όλοι έτσι απλά. Γενικώς είναι ένα κοκτέηλ παραδοσιακό πλέον το αντικαταθλιπικό το πρωί και το βράδυ αντιψυχωσικό κάποιοι έχουν βοηθηθεί σίγουρα σαν κι εμένα πχ που έπαιρνα εσιταλοπράμη και σεροκουέλ. Αλλά μικρές δόσεις και στα 2 ( 5mg, 50mg αντίστοιχα) . Το βασικό είναι να μην διακόψεις μαχαίρι τις αγωγές, εκεί θα ξεκινήσουν δυσάρεστα πράγματα. Τώρα αν κάποιο από τα 2 που παίρνεις δε σε βοηθάει πας σε άλλο έχει ένα κάρο επιλογές στην κάθε κατηγορία, ρώτα τον γιατρό.

  7. #22
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Baboulas View Post
    Καταρχήν τι δόση παίρνεις και στο ένα και στο άλλο.. Μετά, αντικαταθλιπτικό=αδρεναλί� �η , πετάω, χαζογελάω, / Αντιψυχωσικό = Γείωση στην πραγματικότητα, ισορροπία, καλός ύπνος, άπειρο φαγητό. Ναι η απάθεια είναι σύμπτωμα πιο πολύ του αντιψυχωσικού σε βάθος χρόνου , ουσιαστικά είναι σαν ασπίδα προστασίας από τη λύπη. Έχουν αναφερθεί και απόπειρες αυτοκτονίας κατά καιρούς αλλά μην σε τρομάζει έχει να κάνει με τον άνθρωπο φυσικά δεν αυτοκτονούν όλοι έτσι απλά. Γενικώς είναι ένα κοκτέηλ παραδοσιακό πλέον το αντικαταθλιπικό το πρωί και το βράδυ αντιψυχωσικό κάποιοι έχουν βοηθηθεί σίγουρα σαν κι εμένα πχ που έπαιρνα εσιταλοπράμη και σεροκουέλ. Αλλά μικρές δόσεις και στα 2 ( 5mg, 50mg αντίστοιχα) . Το βασικό είναι να μην διακόψεις μαχαίρι τις αγωγές, εκεί θα ξεκινήσουν δυσάρεστα πράγματα. Τώρα αν κάποιο από τα 2 που παίρνεις δε σε βοηθάει πας σε άλλο έχει ένα κάρο επιλογές στην κάθε κατηγορία, ρώτα τον γιατρό.
    Έχω αλλάξει πολλές φορές φάρμακα όπως ειπα. Δεν έμεινα σε μια αγωγή. Πολλές φορές κάτι που δεν μου έκανε το άλλαζε ο γιατρός.
    Έπαιρνα μισό αντιψυχωσικο το πρωί κι ήμουν σαν ζόμπι από νύστα και όλα τα υπόλοιπα που ειπα. Δεν είχα ούτε όρεξη για ζωή ούτε ενέργεια ούτε ένιωθα καλά.
    Το αντίθετο. Ποτε δρν ένιωσα καλά με τα χάπια. Το μόνο που έγινε ήταν να κοπούν οι ιδεοληψίες. Κατά τα αλλα, ζορίστηκα παρα πολύ στην καθημερινότητα μου. Γιατί από κει που ήμουν μέσα στην ενέργεια και την κοινωνική ζωή, έπεσα σαν σε λήθαργο και δεν μπορούσα να κάνω τίποτα.
    Ακούω κόσμο που τα παίρνει και νιώθει καλά και αναρωτιέμαι…

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by dolphin6585 View Post
    γεια σου νεφελη μιλωντας αποκλειστικα απο την εμπειρια μου τα αντιψυχωσικα ειναι αρκετα βαρια φαρμακα
    αρχικα καθολου ενεργεια ηθελα μονο να κοιμαμαι απαθεια στο συναισθημα διακοπη της σκεψης σαλια κ.α.
    αλλα πλεον μπορω να πω πως παρα το οτι παιρνω αρκετα και σε μεγαλες δοσεις συνηθως δεν εχω ψυχωσικα συμπτωματα οποτε θεωρω πως αν και σκατοφαρμακα βοηθανε πολυ στη λειτουργικοτητα
    Γράφεις: ''καθολου ενεργεια ηθελα μονο να κοιμαμαι απαθεια στο συναισθημα διακοπη της σκεψης σαλια κ.α. '' Και λίγο μετά....: ''βοηθανε πολυ στη λειτουργικοτητα....'''' Η άποψή σου δεν μπορεί να παρθεί στα σοβαρά όπως καταλαβαίνεις

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Και γιατί μας τα δίνουν ρε παιδιά σε πιο «απλές» περιπτώσεις;;;
    Γιατί καλύπτουν ένα μεγάλο φάσμα διαταραχών. Για την σχιζοφρένεια παίρνουν πχ και 60mg zyprexa την ημέρα ενώ για ΓΑΔ (ΓΕΝΙΚΉ ΑΓΧΏΔΗς ΔΙΑΤΑΡΑΧΉ) 2,5 mg την ημέρα 2 φορές , ενδεικτικά στο περίπου στα λέω..Χάσμα έτσι..??

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Έχω αλλάξει πολλές φορές φάρμακα όπως ειπα. Δεν έμεινα σε μια αγωγή. Πολλές φορές κάτι που δεν μου έκανε το άλλαζε ο γιατρός.
    Έπαιρνα μισό αντιψυχωσικο το πρωί κι ήμουν σαν ζόμπι από νύστα και όλα τα υπόλοιπα που ειπα. Δεν είχα ούτε όρεξη για ζωή ούτε ενέργεια ούτε ένιωθα καλά.
    Το αντίθετο. Ποτε δρν ένιωσα καλά με τα χάπια. Το μόνο που έγινε ήταν να κοπούν οι ιδεοληψίες. Κατά τα αλλα, ζορίστηκα παρα πολύ στην καθημερινότητα μου. Γιατί από κει που ήμουν μέσα στην ενέργεια και την κοινωνική ζωή, έπεσα σαν σε λήθαργο και δεν μπορούσα να κάνω τίποτα.
    Ακούω κόσμο που τα παίρνει και νιώθει καλά και αναρωτιέμαι…
    Γιατί τα χρειάστηκες τα χάπια αφού ήσουν μες στην ενέργεια και την κοινωνική ζωή..?? Κάτι δεν μάς λες..

  11. #26
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Baboulas View Post
    Γιατί τα χρειάστηκες τα χάπια αφού ήσουν μες στην ενέργεια και την κοινωνική ζωή..?? Κάτι δεν μάς λες..
    Έχω διαγνωστεί με ιδψ. Γι αυτό μου έδωσε τα χάπια ο ψυχίατρος. Η ιδψ δεν αποκλείει την ενέργεια και την κοινωνική ζωή.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Εγω πασχω απο σχιζοφρενεια.
    Ο καρκινος των ψυχολογικων αν μπορουμε να το πουμε.
    Η λιστα των συμπτωματων κ των επιπτωσεων της παθησης δημιουργει βιβλιο επικης λογοτεχνιας

    Η καταστολη στην αρχη ηταν τεραστια. Με τη δοση συντηρησης κ την παροδο του χρονου βελτιωνεσαι αν εχεις καποιες προυποθεσεις πχ 1ο επεισοδιο, διαρκεια ενεργους ψυχωσης, ηλικια, iq, σοβαροτητα, συνεπεια, υποστηρικτικο περιβαλλον.

    Επεμεινα για 8 χρονια για να ειμαι σε θεση λειτουργικη καλη για τα δεδομενα της παθησης.
    Αν σταματας την αγωγη επιστρεφεις πισω με κινδυνο να μη σε πιανουν παλι κ χειροτερη υποτροπη.
    Θελει υπομονη κ να δωσει καποιος χρονο σε ενα σχημα που μειωνει στο ελαχιστο τα συμπτωματα. Κ επιμονη να προσπαθεις να εισαι παραγωγικος. Κ οταν λεω παραγωγικος στην αρχη για καποιον μπορει να ειναι απλα να σηκωθει να στρωσει το κρεβατι ή να κανει μπανιο.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  13. #28
    Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by Baboulas View Post
    Γράφεις: ''καθολου ενεργεια ηθελα μονο να κοιμαμαι απαθεια στο συναισθημα διακοπη της σκεψης σαλια κ.α. '' Και λίγο μετά....: ''βοηθανε πολυ στη λειτουργικοτητα....'''' Η άποψή σου δεν μπορεί να παρθεί στα σοβαρά όπως καταλαβαίνεις
    Αυτο που εννοουσα ειναι πως με τον καιρο εφυγαν οι παρενεργειες. Ασχετα που δεν το καταλαβες.

  14. #29
    Nefeli28
    Guest
    Εμένα ρε παιδιά δεν μου έφυγαν οι παρενέργειες ούτε μετά από 2 χρόνια. Η καταστολή και η απάθεια ήταν συνεχόμενα όλο το διάστημα ….

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Εγω πασχω απο σχιζοφρενεια.
    Ο καρκινος των ψυχολογικων αν μπορουμε να το πουμε.
    Η λιστα των συμπτωματων κ των επιπτωσεων της παθησης δημιουργει βιβλιο επικης λογοτεχνιας

    Η καταστολη στην αρχη ηταν τεραστια. Με τη δοση συντηρησης κ την παροδο του χρονου βελτιωνεσαι αν εχεις καποιες προυποθεσεις πχ 1ο επεισοδιο, διαρκεια ενεργους ψυχωσης, ηλικια, iq, σοβαροτητα, συνεπεια, υποστηρικτικο περιβαλλον.

    Επεμεινα για 8 χρονια για να ειμαι σε θεση λειτουργικη καλη για τα δεδομενα της παθησης.
    Αν σταματας την αγωγη επιστρεφεις πισω με κινδυνο να μη σε πιανουν παλι κ χειροτερη υποτροπη.
    Θελει υπομονη κ να δωσει καποιος χρονο σε ενα σχημα που μειωνει στο ελαχιστο τα συμπτωματα. Κ επιμονη να προσπαθεις να εισαι παραγωγικος. Κ οταν λεω παραγωγικος στην αρχη για καποιον μπορει να ειναι απλα να σηκωθει να στρωσει το κρεβατι ή να κανει μπανιο.
    Eίσαι σκληρό καρύδι , κι εγώ ταλαιπωρήθηκα πολλά χρόνια με ψυχώσεις , άγχος και δεν ξέρω τι άλλο και όντως χρειάστηκε 8 ετία και σε μένα μέχρι να πατήσω ξανά γερά στο έδαφος. Κανείς δνε μπορεί να καταλάβει τι περνάμε , ειδικά οι κανονικοί άνθρωποι.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. αντιψυχωσικα....
    By hlias1988 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 08-07-2020, 21:40
  2. ΙΔΨ και αντιψυχωσικα
    By Nefeli28 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 33
    Last Post: 23-07-2019, 12:06
  3. αντιψυχωσικα
    By joanna22 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 04-06-2019, 22:07
  4. Αντιψυχωσικα
    By xristoforos28 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 6
    Last Post: 13-03-2018, 01:38
  5. νεα αντιψυχωσικα
    By Soulfly in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 07-07-2014, 21:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •