Εργασιακό άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    8

    Εργασιακό άγχος

    Καλησπέρα
    Αντιμετωπίζω καθημερινό άγχος που προέρχεται από τη δουλειά σε σημείο να ξυπνάω τα βράδυα πανικόβλητη μη μπορώντας να ανασανω σκεφτομενη τα πραγματα που έχω να κάνω αύριο και λάθη και απροσεξιες που έχω κάνει και θα τα βρω μπροστά μου . σκέφτομαι τη δουλειά συνέχεια . Νιώθω γενικά ότι είμαι ανεπαρκής στη δουλεια μου και απο θέμα γνώσεων και εμπειρίας. Όλο αυτό χειροτερεύει εξαιτίας του κοινωνικού μου άγχος που με δυσκολεύει στην επικοινωνία μου με τους πελάτες και τους συναδέλφους. Φοβάμαι ότι θα χάσω τη δουλειά λόγω της αναβλητικότητας μου να αντιμετωπίσω τις δυσκολιες που προκύπτουν φοβούμενη την αποτυχία και κυριως την εκθεση. Οι άλλοι μπορει να νομιζουν ότι είμαι αδιάφορη ενώ εγώ πρέπει να υπεραναλυσω μέσα μου ακόμη και την πιο μικρη κινηση για να την κάνω. Είναι τόσο ψυχοφθόρο να κουβαλάω αυτή τη σκέψη μέρα νύχτα.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    34
    Καλημέρα, να ξέρεις πως σε νιώθω απόλυτα. Έχω το ίδιο ακριβώς και κάποιες μέρες το άγχος από είναι αρκετά μεγάλο. Να ξυπνάω με άγχος και να σκέφτομαι ξανά ξανά ότι έχω κάνει λάθη τι θα γίνει κτλ κτλ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Καλημέρα εγώ επίσης είχα προβλήματα στην δουλειά σε τρεις δουλειές μάλιστα δεν μπορούσα να ανταπεξέλθω λόγο άγχους με αποτέλεσμα να με ειρωνεύονται και άλλες φορές να μου φωνάζουν!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by ellik View Post
    Καλησπέρα
    Αντιμετωπίζω καθημερινό άγχος που προέρχεται από τη δουλειά σε σημείο να ξυπνάω τα βράδυα πανικόβλητη μη μπορώντας να ανασανω σκεφτομενη τα πραγματα που έχω να κάνω αύριο και λάθη και απροσεξιες που έχω κάνει και θα τα βρω μπροστά μου . σκέφτομαι τη δουλειά συνέχεια . Νιώθω γενικά ότι είμαι ανεπαρκής στη δουλεια μου και απο θέμα γνώσεων και εμπειρίας. Όλο αυτό χειροτερεύει εξαιτίας του κοινωνικού μου άγχος που με δυσκολεύει στην επικοινωνία μου με τους πελάτες και τους συναδέλφους. Φοβάμαι ότι θα χάσω τη δουλειά λόγω της αναβλητικότητας μου να αντιμετωπίσω τις δυσκολιες που προκύπτουν φοβούμενη την αποτυχία και κυριως την εκθεση. Οι άλλοι μπορει να νομιζουν ότι είμαι αδιάφορη ενώ εγώ πρέπει να υπεραναλυσω μέσα μου ακόμη και την πιο μικρη κινηση για να την κάνω. Είναι τόσο ψυχοφθόρο να κουβαλάω αυτή τη σκέψη μέρα νύχτα.
    Πρέπει οπωσδήποτε να το αντιμετωπίσεις. Σου συστήνω ψυχοθεραπεία και ολιστική προσέγγιση του θέματος, δηλαδή άσκηση, κάνα συμπλήρωμα, χόμπι κλπ.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    8
    Η υπεραναλυση που συμβαίνει στο μυαλό μου με διαλύει.αυτο συμβαίνει σε όλους τους τομείς της ζωής μου αλλά τώρα έχει γιγαντωθεί με τη δουλειά. Νιώθω άσχημα που δεν είμαι τόσο καλή στη δουλειά σε σχέση με τους υπολοιπους και ντρέπομαι που οι άλλοι βλέπουν την ανεπάρκεια μου. Όλοι έχουν υψηλες απαιτήσεις από μένα και κυριως εγω απο τον εαυτο μου στις οποίες δεν μπορώ να ανταποκριθω. Έχω δει πως είναι να αφήνεσαι και δεν θα θελα ν γυρίσω εκεί. Η ψυχοθεραπεία είναι κάτι που θέλω να ξεκινήσω αν κ στο παρελθόν δεν με είχε βοηθήσει αλλά είναι η μόνη μου ελπίδα να αλλάξει ο τρόπος σκέψης μου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by ellik View Post
    Η υπεραναλυση που συμβαίνει στο μυαλό μου με διαλύει.αυτο συμβαίνει σε όλους τους τομείς της ζωής μου αλλά τώρα έχει γιγαντωθεί με τη δουλειά. Νιώθω άσχημα που δεν είμαι τόσο καλή στη δουλειά σε σχέση με τους υπολοιπους και ντρέπομαι που οι άλλοι βλέπουν την ανεπάρκεια μου. Όλοι έχουν υψηλες απαιτήσεις από μένα και κυριως εγω απο τον εαυτο μου στις οποίες δεν μπορώ να ανταποκριθω. Έχω δει πως είναι να αφήνεσαι και δεν θα θελα ν γυρίσω εκεί. Η ψυχοθεραπεία είναι κάτι που θέλω να ξεκινήσω αν κ στο παρελθόν δεν με είχε βοηθήσει αλλά είναι η μόνη μου ελπίδα να αλλάξει ο τρόπος σκέψης μου.
    Πόσο σε καταλαβαίνω!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Η λύση για τό εργασιακό άγχος είναι νά μήν έχεις εργασία.
    Κάποιοι ακολουθούν αυτό σαν λύση.
    Φυσικά καί διαφωνώ σε αυτό γιατί μένεις σε μία αιώνια αδράνεια μέχρι νά πεθάνεις.

    Η άλλη λύση είναι νά δείς γιατί έχεις άγχος; Είναι απαραίτητο τόσο άγχος σέ μία δουλειά που κάνουμε,
    που την κάνουμε για νά βγάζουμε χρήμα καί νά ζούμε;
    Καί εγώ που σού μιλάω έχω άγχος.... Στην εργασία... Γιατί ώρες νομιζω πως είμαι ανίκανη Στον συγκεκριμένο τομέα.Έχει νά κάνει και Με τήν αυτοπεποίθηση θεωρώ. Οπότε είναι λάθος νά σκέφτομαι ότι είμαι άχρηστη καί ότι τίποτα δεν κάνω σωστά. Θά πρέπει νά σκέφτομαι ότι κάνω ο, τί καλύτερο μπορώ εγώ σαν ladybird με τά εργαλεία, τίς γνώσεις καί τό (όσο)μυαλό που διαθέτω (έστω καί λίγο βρε αδερφέ).

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Πάντως καί εγώ τίς ίδιες σκέψεις Με εσένα κάνω. Τό ίδιο προφίλ έχω.
    Quote Originally Posted by ellik View Post
    Καλησπέρα
    Αντιμετωπίζω καθημερινό άγχος που προέρχεται από τη δουλειά σε σημείο να ξυπνάω τα βράδυα πανικόβλητη μη μπορώντας να ανασανω σκεφτομενη τα πραγματα που έχω να κάνω αύριο και λάθη και απροσεξιες που έχω κάνει και θα τα βρω μπροστά μου . σκέφτομαι τη δουλειά συνέχεια . Νιώθω γενικά ότι είμαι ανεπαρκής στη δουλεια μου και απο θέμα γνώσεων και εμπειρίας. Όλο αυτό χειροτερεύει εξαιτίας του κοινωνικού μου άγχος που με δυσκολεύει στην επικοινωνία μου με τους πελάτες και τους συναδέλφους. Φοβάμαι ότι θα χάσω τη δουλειά λόγω της αναβλητικότητας μου να αντιμετωπίσω τις δυσκολιες που προκύπτουν φοβούμενη την αποτυχία και κυριως την εκθεση. Οι άλλοι μπορει να νομιζουν ότι είμαι αδιάφορη ενώ εγώ πρέπει να υπεραναλυσω μέσα μου ακόμη και την πιο μικρη κινηση για να την κάνω. Είναι τόσο ψυχοφθόρο να κουβαλάω αυτή τη σκέψη μέρα νύχτα.
    Κάπου διάβασα ότι με τό αυξημένο άγχος καί την κορτιζόλη πέφτουν τά επίπεδα τού μαγνησίου. Ξεκίνησα να παίρνω μαγνήσιο για το άγχος... δεν μου λύνει τά προβλήματα μου αλλά έχω την εντύπωση ότι ψιλοβοηθα... ή λειτουργεί ωςplacebo δεν ξέρω. Μαζί Με τίς αλλαγές στη σκέψη που έχεις νά κάνεις κάνε καί πράγματα που σέ ευχαριστούν καί σε χαλαρώνουν.
    Αν, τέλος, βλέπεις αυτή την εργασία εξαντλητική από τό άγχος που σού βγάζει, αλλάζεις δουλειά... όμως ίσως καί η επόμενη νά σού δημιουργεί τά ίδια συναισθήματα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by ellik View Post
    Καλησπέρα
    Αντιμετωπίζω καθημερινό άγχος που προέρχεται από τη δουλειά σε σημείο να ξυπνάω τα βράδυα πανικόβλητη μη μπορώντας να ανασανω σκεφτομενη τα πραγματα που έχω να κάνω αύριο και λάθη και απροσεξιες που έχω κάνει και θα τα βρω μπροστά μου . σκέφτομαι τη δουλειά συνέχεια . Νιώθω γενικά ότι είμαι ανεπαρκής στη δουλεια μου και απο θέμα γνώσεων και εμπειρίας. Όλο αυτό χειροτερεύει εξαιτίας του κοινωνικού μου άγχος που με δυσκολεύει στην επικοινωνία μου με τους πελάτες και τους συναδέλφους. Φοβάμαι ότι θα χάσω τη δουλειά λόγω της αναβλητικότητας μου να αντιμετωπίσω τις δυσκολιες που προκύπτουν φοβούμενη την αποτυχία και κυριως την εκθεση. Οι άλλοι μπορει να νομιζουν ότι είμαι αδιάφορη ενώ εγώ πρέπει να υπεραναλυσω μέσα μου ακόμη και την πιο μικρη κινηση για να την κάνω. Είναι τόσο ψυχοφθόρο να κουβαλάω αυτή τη σκέψη μέρα νύχτα.
    Προσπάθησε να κάνεις θετικές σκέψεις
    Σκέψου ότι όλοι κάνουν λάθη στην δουλειά
    Και μην είσαι τόσο απαιτητικη από τον εαυτό σου
    Βάλε ένα πρόγραμμα για να τελειώνεις τις δουλειές που έχεις να κάνεις
    Επίσης θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει πολύ να ξεπεράσεις τις κρίσεις άγχους
    Και στην τελική αν δε αγχωνει τόσο πολύ η συγκεκριμένη δουλειά ψάξε να βρεις κάτι άλλο πρώτα και μετά άλλαξε την
    Δεν είναι καλό να ταλαιπωρεις τον εαυτό σου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Το έχω ζήσει όλο αυτό το λούκι που περιγράφεις...Πώς το αντιμετώπισα??

    Κάθομαι και γράφω αναλυτικά τί έχω να κάνω σε λίστα, 1ο, 2ο, 3ο, κλπ
    όταν κάνω το 1ο, το σβήνω, το 2ο το ίδιο και πάει λέγοντας...
    ένα ένα τη φορά. όχι όλα μαζί. είναι πάρα πολύ σημαντικό να μην σκέφτεσαι τις δουλειές σαν βουνό αλλά μία μία τη φορά=προσπάθησε όσο πιο σκληρά μπορείς να το εμπεδώσεις.
    όΤαν δεν γνωρίζεις κάτι, το λες, ρωτάς, πώς θα θέλατε να το κάνω? πώς συνηθίζετε να το κάνετε? αν σου πουν μα καλά τί ρωτάς κι εσύ, ένας τρόπος υπάρχει, φρόντισε να έχεις έτοιμη μια απάντηση του τύπου,, θα το έκανα έτσι αλλά σκέφτηκα μήπως δεν σας καλύπτει....
    και πες τους επίσης, αν δεν σας αρέσει ετσι αυτή η δουλειά, παρακαλώ πείτε μου πως θα θελατε.
    Γενικά μην περνάς στην αντεπίθεση του τύπου εγώ με την εμπειρία που έχω έτσι το κάνω, δεν με καθοδηγείτε, δεν με κατευθύνετε, αλλά να ΦΑΙΝΕΣΑΙ ανοιχτός, πρόθυμος και φιλότιμος και με ορεξη να μαθεις και μερακι να κανεις ό,τι καλύτερο μπορείς.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    8
    Έχω σκεφτεί την παραίτηση θα ήταν μια λύτρωση παροδικά αλλά μετά θα με έτρωγαν οι τύψεις ότι τα παράτησα και θα αυτομαστιγωνομουν ακόμη περισσότερο.. όλο αυτό πηγάζει από το ότι ποτέ δεν κατανοησα αυτό που σπούδασα και δεν με τράβηξε σαν αντικειμενο πότε γι αυτό πιστεύω ότι κ σε άλλη δουλειά πάλι θα αντιμετώπιζα το ίδιο

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    1
    Νόμιζα ότι είμαι η μοναδική. Νιώθω κάποιες φορές ότι θέλω να εξαφανιστώ! Οποιαδήποτε αλλαγή στη ζωή μου γενικότερα με αγχώνει. Μετά απο ένα χρόνο κ ανεργίας μου δίνεται η ευκαιρία να δουλέψω σε βενζινάδικο άλλα είδη με έχει πιάσει άγχος με το αν θα τα καταφέρω με αγχώνει το κομμάτι του καφέ που δεν έχω ασχοληθεί ξανά όπως ακόμη κ το να βάλω βενζίνη σκέφτομαι είναι ότι μπορεί να κάνω λάθος. Μακάρι να μπορούσα να δω τα πράγματα πιο απλά....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Fx1987 View Post
    Νόμιζα ότι είμαι η μοναδική. Νιώθω κάποιες φορές ότι θέλω να εξαφανιστώ! Οποιαδήποτε αλλαγή στη ζωή μου γενικότερα με αγχώνει. Μετά απο ένα χρόνο κ ανεργίας μου δίνεται η ευκαιρία να δουλέψω σε βενζινάδικο άλλα είδη με έχει πιάσει άγχος με το αν θα τα καταφέρω με αγχώνει το κομμάτι του καφέ που δεν έχω ασχοληθεί ξανά όπως ακόμη κ το να βάλω βενζίνη σκέφτομαι είναι ότι μπορεί να κάνω λάθος. Μακάρι να μπορούσα να δω τα πράγματα πιο απλά....
    Πίστεψέ με δεν είσαι η μοναδική, τα ίδια ακριβώς θα σκεφτόμουν και εγώ αλλά και πολύ άλλη!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    9
    Δεν είσαι η μόνη. Κ εγω υποφέρω από αγχος εργασιακό. Επισκέφτηκα ψυχίατρο κ με βοήθησε πολυ.

Similar Threads

  1. Προσέγγιση σε κοπέλά στον εργασιακό χώρο
    By tingerbell in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 35
    Last Post: 20-04-2021, 13:56
  2. Αγχος,κριση πανικου,αγχος προσμονης
    By manolis23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-02-2019, 01:39
  3. Πρώην στον ίδιο εργασιακό χώρο.
    By aforce in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 51
    Last Post: 06-10-2015, 21:53
  4. Προβλήματα στον εργασιακό χώρο που με οδηγούν στην καταθλιψη μάλον
    By anemona in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 01-09-2014, 14:18
  5. Οικονομική κρίση και εργασιακό άγχος
    By billathens in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 16-02-2013, 18:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •