Νιώθω ότι εγώ φταίω που δεν με ερωτεύονται.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133

    Νιώθω ότι εγώ φταίω που δεν με ερωτεύονται.

    Από μικρή ηλικία έχω πολύ κακή σχέση με τα ερωτικά μου. Υπάρχει ένα επαναλαμβανόμενο μοτίβο. Μου αρέσει κάποιος, ενθουσιάζεται και με συμπαθεί, θέλει σεξ, δεν το κάνω και μένει στο πλατωνικό. Αντίθετα κάποιοι άνθρωποι με ερωτεύτηκαν πολύ και πολύ σύντομα αλλά εγώ δεν τους ήθελα καθόλου ερωτικά.

    Δεν ξέρω τι φταίει, οι ίδιοι άντρες μου λένε ότι είμαι πανέμορφη και βλέπω ότι υπάρχει έντονη σεξουαλική έλξη. Δεν μπορώ να καταλάβω τί τους ξενερώνει σε μένα. Πραγματικά κάνω ότι καλύτερο μπορώ για να τους αρέσω. Με συμπαθούν και φλερτάρουν αλλά ως εκεί. Αυτός είναι κανόνας να τον θέλω εγώ πολύ κι αυτός ίσως να κολακεύεται.
    Νιώθω ανεπαρκής, δεν είμαι αρκετά έξυπνη, αρκετά δυναμική γενικά κάτι πρέπει να φταίει για να μην με θέλει κανένας από όσους θέλω. Έχω κουραστει πραγματικά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μου αρέσει κάποιος, ενθουσιάζεται και με συμπαθεί, θέλει σεξ, δεν το κάνω και μένει στο πλατωνικό.
    Γιατί δεν το κάνεις;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Laila View Post
    Από μικρή ηλικία έχω πολύ κακή σχέση με τα ερωτικά μου. Υπάρχει ένα επαναλαμβανόμενο μοτίβο. Μου αρέσει κάποιος, ενθουσιάζεται και με συμπαθεί, θέλει σεξ, δεν το κάνω και μένει στο πλατωνικό. Αντίθετα κάποιοι άνθρωποι με ερωτεύτηκαν πολύ και πολύ σύντομα αλλά εγώ δεν τους ήθελα καθόλου ερωτικά.

    Δεν ξέρω τι φταίει, οι ίδιοι άντρες μου λένε ότι είμαι πανέμορφη και βλέπω ότι υπάρχει έντονη σεξουαλική έλξη. Δεν μπορώ να καταλάβω τί τους ξενερώνει σε μένα. Πραγματικά κάνω ότι καλύτερο μπορώ για να τους αρέσω. Με συμπαθούν και φλερτάρουν αλλά ως εκεί. Αυτός είναι κανόνας να τον θέλω εγώ πολύ κι αυτός ίσως να κολακεύεται.
    Νιώθω ανεπαρκής, δεν είμαι αρκετά έξυπνη, αρκετά δυναμική γενικά κάτι πρέπει να φταίει για να μην με θέλει κανένας από όσους θέλω. Έχω κουραστει πραγματικά.
    ερωτευομαστε αυτους που μας αρεσουν οπως ειναι.
    οχι αυτους που προσπαθουν για να μας αρεσουν..
    ισως φαινεται αυτη η "προσπαθεια" σαν κατι αμηχανο που δεν κολλαει και ξενερωνουν.
    τι ηλικια εχεις;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Εγω κατάλαβα οτι δεν τα πας καλά με το σεξ οπότε δε φταίνε οι άλλοι αλλά εσύ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    εριξα μια ματια σε θεματα σου και ειδα οτι σε ελκυουν ατομα που δεν ειναι καν διαθεσιμα. οι τελευταιες αναφορες σου ηταν ολες για γκει που ερωτευθηκες.
    ε, αν επιλεγεις ατομα που δεν ερωτευονται καν γυναικες, πως περιμενεις να ερωτευθουν εσενα;
    μηπως αυτο επιδιωκεις και τους διαλεγεις;;;

    επισης, δεν θυμαμαι αν το συζητησαμε ποτε, αλλα εχεις ολοκληρωμενες σχεσεις με τους ανδρες;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Για να μπεις σε μία σχέση, δεν αρκεί η εμφάνιση και η σεξουαλική έλξη.
    Ο ενθουσιασμός και η σελξουαλική έλξη είναι απαραίτητα αλλά όχι αρκετά συστατικά για να αναπτυχθεί μία πιο ουσιαστική σχέση.
    Είναι σημαντικό το να είστε και οι δύο σε φάση να γνωρίσετε έναν άνθρωπο καλύτερα, και κατά τη γνώμη μου είναι σημαντικό και να υπάρχουν και κάποια κοινά σημεία σημεία αναφοράς.
    Το να ενθουσιάζεται ένας άνθρωπος μαζί σου και μετά να μην πάει παραπέρα δεν συνεπάγεται ότι εσύ κάνεις απαραίτητα κάτι λάθος.
    Οτι δεν είσαι αρκετή. Αλίμονο!
    Όλοι ενθουσιαζόμαστε με το καινούριο, με μία νέα ενδιαφέρουσα γνωριμία αλλά αυτό δεν οδηγεί οπωσδήποτε σε σχέση.
    Η αναπτυξη μιας πιο ουσιαστικής σχέσης θέλει και άλλα συστατικά, ο άλλος να έχει διάθεση, χρόνο και ενέργεια να γνωρίσει έναν άνθρωπο, να υπάρχουν συζητήσεις, να μοιραστείτε κάτι κλπ κλπ.
    Από την σεξουαλική έλξη στη σχέση υπάρχει μία απόσταση.
    Οπότε εδώ έχει σημασία και η επιλογη σου. Που παίζεις μπάλα; Ποιους έλκεις και ποιους διαλέγεις;
    Αυτός που είναι συναισθηματικά διαθέσιμος και θέλει να σε γνωρίσει δεν θα ξενερώσει επειδη δεν προχωρήσατε σε 1 βδομάδα προφανώς.
    Οι τυποι που περιγράφεις που ξενερώνουν επειδή δεν προχωρήσατε άμεσα φαίνεται πως δεν θέλουν να γνωρίσουν αλλά σεξουαλική επαφή.
    Και αυτό δεν σώζεται από εσένα, ότι και να κάνεις, ο τύπος που θέλει μόνο αυτό, αυτό θα συνεχίσει να θέλει από εσένα.
    Οποτε μην το παίρνεις προσωπικά και εξέτασε λίγο καλύτερα τις επιλογές σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by Laila View Post
    θέλει σεξ, δεν το κάνω και μένει στο πλατωνικό.
    Αν δεν θες σεξ , μην ασχολείσαι με το άλλο φύλο . Κάτσε μόνη σου. Ενοχλείς διαφορετικά και κουράζεις.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    7
    απαράδεκτο σχόλιο. δεν είναι όλα τα άτομα σε θέση να κάνουν σεξ. κάποια μπορεί να μην το επιθυμούν ποτέ, κάποια μπορεί να μην μπορούν να προχωρήσουν σε αυτό στη φάση που βρίσκονται για τους δικούς τους λόγους, κάποια άτομα μπορεί να προχωράνε σε αυτό μόλις αισθανθούν να υπάρχει μια παραπάνω εγγύτητα κτλπ. μπορείς να έχεις ανάγκη για φλερτ, για συντροφικότητα, για σχέση, για έρωτα και να μην έχεις για σεξ.
    είσαι σε ένα φόρουμ ψυχολογίας που κάποιο γράφει για να ακουστεί και να γίνει κατανοητό.
    αν δεν θες να καταλαβαίνεις, να ενσυναισθάνεσαι και να συμπεριλαμβάνεις , μην ασχολείσαι με άλλους ανθρώπους. κάτσε μόνος σου. ενοχλείς διαφορετικά και κουράζεις.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Η νόρμα είναι , όταν δύο ενήλικοι συνάπτουν σχέση , να θεωρείται αυτονόητο , ότι θα κάνουν σεξ. Αν ξεκαθαρίζει κάποιος, ότι δεν τον ενδιαφέρει το θέμα (ή δεν είναι σε θέση ή δεν μπορεί) και ο άλλος το δέχεται , τότε κανένα πρόβλημα. Είναι άδικο όμως και ενοχλητικό , να θες σχέσεις , χωρίς σεξ , χωρίς να το έχεις ξεκαθαρίσει αυτό από την αρχή, γιατί είναι κάτι ασυνήθιστο και σπάνιο. Και δεν είναι και φυσιολογικό στην τελική.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Laila View Post
    Από μικρή ηλικία έχω πολύ κακή σχέση με τα ερωτικά μου. Υπάρχει ένα επαναλαμβανόμενο μοτίβο. Μου αρέσει κάποιος, ενθουσιάζεται και με συμπαθεί, θέλει σεξ, δεν το κάνω και μένει στο πλατωνικό. Αντίθετα κάποιοι άνθρωποι με ερωτεύτηκαν πολύ και πολύ σύντομα αλλά εγώ δεν τους ήθελα καθόλου ερωτικά.

    Δεν ξέρω τι φταίει, οι ίδιοι άντρες μου λένε ότι είμαι πανέμορφη και βλέπω ότι υπάρχει έντονη σεξουαλική έλξη. Δεν μπορώ να καταλάβω τί τους ξενερώνει σε μένα. Πραγματικά κάνω ότι καλύτερο μπορώ για να τους αρέσω. Με συμπαθούν και φλερτάρουν αλλά ως εκεί. Αυτός είναι κανόνας να τον θέλω εγώ πολύ κι αυτός ίσως να κολακεύεται.
    Νιώθω ανεπαρκής, δεν είμαι αρκετά έξυπνη, αρκετά δυναμική γενικά κάτι πρέπει να φταίει για να μην με θέλει κανένας από όσους θέλω. Έχω κουραστει πραγματικά.
    Τι εννοεις κανεις οτι μπορεις να τους αρεσεις?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Η νόρμα είναι , όταν δύο ενήλικοι συνάπτουν σχέση , να θεωρείται αυτονόητο , ότι θα κάνουν σεξ. Αν ξεκαθαρίζει κάποιος, ότι δεν τον ενδιαφέρει το θέμα (ή δεν είναι σε θέση ή δεν μπορεί) και ο άλλος το δέχεται , τότε κανένα πρόβλημα. Είναι άδικο όμως και ενοχλητικό , να θες σχέσεις , χωρίς σεξ , χωρίς να το έχεις ξεκαθαρίσει αυτό από την αρχή, γιατί είναι κάτι ασυνήθιστο και σπάνιο. Και δεν είναι και φυσιολογικό στην τελική.

    σωστά τα λες, εδώ ελεύθερες σχέσεις κάνουν

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εγώ δεν έχω καταλάβει αυτό που ρώτησα και πριν. Σου αρέσει κάποιος, του αρέσεις, δεν κάνεις σεξ και μένει στο πλατωνικό. Ε, γιατί αν αλληλοαρεζόσαστε (ωραία λέξη έφιαξα) δεν το προχωράτε;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Πρεπει πρωτα να μαθεισ το αλλο φυλο για να λειτουργεισ απο μονη σου

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Παιδιά να σας πω ότι δεν είμαι σίγουρη για τα αισθήματα του προς εμένα (μιλάω πάντα για τον bi "φίλο" μου)
    Καταλαβαίνω ότι του αρέσω και νιώθω ότι προσπαθεί να αμυνθεί γιατί με τη σεξουαλικότητά του τα πράγματα είναι πολύ περίπλοκα και ρευστά.

    Να σας πω ότι με προσέχει και με περιποιείται πολύ όπως κι εγώ αυτόν. Είμαστε πολύ καλοί φίλοι αλλά υπάρχει και κάτι ακόμα. Έχουμε πει ότι αγαπάμε ο ένας τον άλλον αλλά δεν έχουμε παραδεχτεί ότι είναι ερωτικό.

    Πρόσφατα αποφάσισα να δω έναν παλιό συνάδελφο ο οποίος ενδιαφέρεται καιρό και όταν το άκουσε άρχισε να δείχνει πολυ μεγάλη ζήλια και να με προσφωνεί για πλάκα με υβριστικά επίθετα. Με κατηγόρησε ότι το παίζω συναισθηματική κ θα πάω να βγάλω τα μάτια μου με την πρώτη ευκαιρία. Σχεδόν δεν μπορούσα να απαντήσω από την ένταση που είχε αυτός. Μόλις με έβλεπε με φιλούσε στα μαλλιά και μου έλεγε "πήγαινε εσύ ομορφιά μου, είσαι μια κούκλα πώς να μην πας απόψε να...." Αλλά καταλάβαινα ότι το έλεγε με παράπονο.

    Την άλλη μέρα πήγα σπίτι του για να πράξουμε κ απέφευγε να με ρωτήσει για τον άλλο. Μετά από πολύ ώρα και του είπα ότι δεν έγινε τίποτα γιατί εγώ δεν ήθελα με τον άλλον. Συμφωνήσαμε να δούμε ταινία αλλά μου ζήτησε να μην έχει σκηνές σεξ γιατί θα βρεθούμε σίγουρα μπλεγμένοι.

    Μετά για κάποιον λόγο, ενώ συνήθως μαζί κάνουμε άπειρες πλακες, σοβαρέψαμε γιατί βλέπαμε μια πολύ σοβαρή ταινία και του εξομολογήθηκα κάποια πράγματα για την οικογένεια μου που με στεναχωρουσαν από παιδί.

    Εκεί τον είδα να με κοιτάζει με τρυφερότητα και αγάπη και ένα πολύ παράξενο βλέμμα που με έκανε να λιώνω...άρχισε να γίνεται πολύ συναισθηματικός και να μου εξομογειται κι αυτός δικά του πράγματα που μόνο εγώ του βγάζω ότι μπορώ να τα γνωρίζω και αξίζει τον κόπο να γνωρίσω τον πραγματικό εαυτό του και παραλίγο να κλάψουμε μαζί.
    Μου είπε ότι αρχίζει να ερωτεύεται γυναίκες και νιώθει πολύ περίεργα. (Δεν το προσωποποιησε)
    Παραδεχτηκαμε ότι ήταν πολύ παράξενη νύχτα και μου είπε γελώντας ότι του χάλασα την ψυχολογία.

    Την επόμενη μέρα του έστειλα μήνυμα και δεν απάντησε καθόλου. Δεν μπήκε καν να το διαβάσει. Εν τέλει τον πήρα τηλ την επόμενη μέρα και μου είπε ότι ήταν περίεργα ψυχολογικά κ το μόνο που έκανε ήταν να κοιμάται. Κάναμε ξανά πλάκα και το κλείσαμε γελωντας αλλά έχω την εντύπωση ότι έκανα λάθος που του ανοίχτηκαν και ίσως τον στεναχώρησα και τον ψυχοπλακωσα και δεν πέρασε καλά.

    Πιστεύετε ότι είναι απωθητικό να δείχνεις στον άνθρωπο που επιθυμείς την θλίψη και την σοβαρότητα σου? Πρέπει συνέχεια να είμαστε κεφατοι και ντουρασελ?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Το έγραψα και παραπάνω. Από τη στιγμή που δεν υπάρχουν πλέον ευνούχοι και καστράτοι , για να ψυχαγωγούν γυναίκες , χωρίς να θέλουν σεξ, όσες έχετε πάρει όρκο αγνότητας , μην έχετε συναναστροφές με άνδρες. Τους κάνετε κακό και τους οδηγείτε στην παράνοια .

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ερωτεύονται οι ψυχολόγοι ?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 76
    Last Post: 07-12-2021, 10:52
  2. Συνέχεια φταίω...
    By Γάτος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 26-08-2013, 15:39
  3. ΦΤΑΙΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ......ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΙΜΗΜΑ????????
    By theo68 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 29-04-2011, 19:33
  4. ΦΤΑΙΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ......ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΙΜΗΜΑ????????
    By theo68 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 29-04-2011, 17:33
  5. Φταίω
    By Kourmentalas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-10-2010, 11:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •