Νιώθω ότι εγώ φταίω που δεν με ερωτεύονται. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 37 of 37
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Γιατί γλυκιά μου το πιστεύεις αυτό; Θεωρείς πως οι άνδρες είναι τόσο πως να το πω τομάρια; Δηλαδή γιατί αποκλείεις την περίπτωση να σε γουστάρει κάποιος για όλα όσα έχεις και οκ να έρχεται και το σεξ σαν παρελκομενο, δηλαδή να μην σε παρατήσει επειδή το κάνατε; Εχεις πρόβλημα; Υστερείς κάπου; Είσαι ξινή; Είσαι βαρετή; Βγάζεις παγωμάρα; Θεωρείς πως αν κάποιος πχ βγει για φαγητό ή για ποτό μαζί σου, θα βαριέται, θα κακοπεράσει, θα γίνει λούης με την πρώτη ευκαιρία; Ακόμα Γερμανία είσαι; Μηπως νιώθεις έτσι γιατί ίσως είναι έτσι το ταμπεραμέντο των Γερμανών; Οι Γερμανοί τι τύποι είναι; Σήμερα είναι εδώ, αύριο είναι αλλού;
    Περνάμε πολύ ωραία εξ αρχής και φαίνεται ότι υπάρχει χημεία στις περισσότερες περιπτώσεις όπως και εδώ σε αυτήν. Σε μερικές οκ δεν ταίριαζα. Αλλά δυστυχώς μετά μου βγαίνουν κόμπλεξ, ντρέπομαι και για κάποιο λόγο δεν μπορώ να αντικρίσω τους δικούς μου σαν να έχω κάνει κάτι κακό. Όχι δεν είμαι πλέον στη Γερμανία. Απλά γενικά έχω αυτό το σαράκι να μην με θέλουν μόνο για σεξ κ μετά με το παραμικρό που δεν με παίρνει ο άλλος τηλ νιώθω ότι εγώ φταίω κ ότι το κάνε κ τέρμα.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Δική σου άποψη δεν έχεις ; Εσύ δεν το απολάμβανες όταν το έκανες ; Γιατί θυμάσαι τις αηδίες που σου είπε η οικογένεια ;; Δεν πέρναγες καλά ;
    Ένοιωθες ότι κάνεις χάρη στον άλλον ;;;
    Δεν ξέρω πραγματικά. Όχι δεν το απολάμβανα γιατι συνεχώς ένιωθα ότι κάνω κάτι το κακό. Το έκανα σχεδόν με το ζόρι κ έκανα πως περνάω καλά. Ξέρω ότι χάνω πολλά αλλά δεν μπορούσα να το ελέγξω.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Laila View Post
    Περνάμε πολύ ωραία εξ αρχής και φαίνεται ότι υπάρχει χημεία στις περισσότερες περιπτώσεις όπως και εδώ σε αυτήν. Σε μερικές οκ δεν ταίριαζα. Αλλά δυστυχώς μετά μου βγαίνουν κόμπλεξ, ντρέπομαι και για κάποιο λόγο δεν μπορώ να αντικρίσω τους δικούς μου σαν να έχω κάνει κάτι κακό. Όχι δεν είμαι πλέον στη Γερμανία. Απλά γενικά έχω αυτό το σαράκι να μην με θέλουν μόνο για σεξ κ μετά με το παραμικρό που δεν με παίρνει ο άλλος τηλ νιώθω ότι εγώ φταίω κ ότι το κάνε κ τέρμα.
    Με τους δικούς σου ζεις; Είσαι στο ίδιο σπίτι μαζί τους; Και όχι δεν φταις εσύ, αυτός ήταν ζώο, αλλά κάποιον θα βρεις, μια χαρά κοπέλα δείχνεις τουλάχιστον εδώ!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by Laila View Post
    Δεν ξέρω πραγματικά. Όχι δεν το απολάμβανα γιατι συνεχώς ένιωθα ότι κάνω κάτι το κακό. Το έκανα σχεδόν με το ζόρι κ έκανα πως περνάω καλά. Ξέρω ότι χάνω πολλά αλλά δεν μπορούσα να το ελέγξω.

    Δηλαδή την ώρα που το έκανες ... δεν εξέταζες το πως ένοιωθες εκείνη τη στιγμή και αν σου άρεσε ... αλλά θυμόσουν τους ηλίθιους γονείς που σου είπαν ότι είναι κακό ;; Έλεος.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Laila View Post
    Μετά το σεξ νιώθω ότι ο άλλος "πήρε αυτό που ήθελε" και θα με παρατήσει. Δεν ξέρω...έτσι μου το πέρασαν από την οικογένεια. Νιώθω ότι θα με χρησιμοποιήσουν και μετά μου βγαίνουν πολλά ψυχολογικά μέχρι και κλάμα. Νιώθω ***** όσο κι αν αγαπάω τον άλλον. Το παιδί αυτό που καταλαβαίνω τώρα ότι του αρέσω μου εξομολογήθηκε ότι έχει κάνει σεξ με δύο άντρες και μετά νιώθει σαν να τον βίασαν. Όταν μου το εξομολογήθηκε έκλαιγε. Έχει σχέση πλατωνική με κοπέλα και κάνει μόνο τα προκαταρκτικά. Τί να πω ..
    πιστευω οτι σε ελκει αυτο το παιδι, αφενος γιατι εξαρχης, σαν γκει, θεωρουσες οτι δεν θα ειναι ορμητικος σεξουαλικα σε μια γυναικα, δεν ηξερες καν αν θα ανταποκρινεται, κι αυτο σε καησυχαζε, και αφετερου το διασταυρωσες κιολας, εφοσον σου ειπε οτι δεν εχει ολοκληρωμενες σχεσεις με γυναικες, επομενως δεν ειναι καν μπαι. ειναι γκει που προσπαθει να διατηρει σχεσεις με γυναικες, πιθανοτατα απο συμπλεγματα να ποδεχτει αυτο που ειναι.
    με λιγα λογια, επιλεγεις σαν υποθετικους συντροφους, ανθρωπους που δεν μπορεις να εχεις σανσ εξουαλικους συντροφους, επειδη φοβασαι το σεξ..

    τις φορες που εκανες σεξ, οχι απαραιτητα ολες, αλλα αυτες που τον ηθελες τον αλλο πολυ, επαιρνες ικανοποιηση απο το ιδιο το σεξ, η το εκανες για να ικανοποιησεις τον αλλον μονο;
    ετυχε ποτε να κανεις σεξ με καποιον και να μην φυγει αμεσως μετα το σεξ, αλλα να εχετε σχεση για καιρο μετα;

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Αγαπητή θεματόθετρια,

    αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι μέσα σου έχει δημιουργηθεί μια πολύ ισχυρή πεποίθηση - προσδοκία πως ο άνδρας που θα κάνεις σεξ, μετά θα απομακρυνθεί. Όμως, οι ισχυρές μας πεποιθήσεις θετικές ή αρνητικές πολλές φορές λειτουργούν και σαν αυτοεκπληρούμενες προφητείες. Δηλαδή εσύ επειδή στο παρελθόν έχεις βιώσει απόρριψη ή εγκατάλειψη από κάποιον / κάποιους μετά το σεξ, με το που κάνεις σεξ χωρίς ακόμη να έχει συμβεί κάτι βιώνεις απόρριψη και εγκατάλειψη. Συμπεριφέρεσαι με έναν τρόπο σαν εκείνη τη στιγμή να απορρίπτεσαι χωρίς απαραίτητα να σε έχουν απορρίψει. Εκεί βγαίνει όλη η ευαλωτότητά σου. Και εκεί, μετά το σεξ με έναν άνδρα χρειάζεσαι λίγο να δουλέψεις με το τραύμα σου, να εκλογικεύσεις, να ηρεμήσεις πριν συμπεριφερθείς σαν να έχεις απορριφθεί.
    Γιατί μάντης προφανώς δεν είσαι, και όταν λες ότι ξέρεις τι θα συμβεί άμα κάνεις σεξ με έναν άνδρα προφανώς και έχεις πέσει σε ένα γνωσιακό λάθος γιατί κανείς μας δεν δύναται να προβλέψει το μέλλον. Μπορείς όμως να συμπεριφερθείς με έναν τρόπο ώστε να οδηγηθεί η κατάσταση στο αποτέλεσμα που πιστεύεις ότι θα συμβεί.
    Αυτοκπληρούμενη προφητεία μπορεί να δημιουργούν και οι επιλογές σου. Άμα κάνεις σεξ με άνδρες που δεν έχεις καμία συναισθηματική σύνδεση και είναι και κάπως "πεταχτούληδες", ε είναι πιο πιθανό αυτοί οι άνδρες να θέλουν να μείνουν ελεύθεροι.
    Επίσης η στιγμή του σεξ έρχεται όταν και οι δύο άνθρωποι στη σχέση είναι έτοιμη για αυτό. Εσύ λες πως κάνεις ότι περνάς καλά και το κάνεις με το ζόρι. Εκεί όμως δεν είσαι ο εαυτός σου και όταν δεν είσαι ο εαυτός σου είναι και δύσκολο έως απίθανο να συνδεθείς.
    Ο άλλος καταλαβαίνει ότι δεν είσαι ο εαυτός σου και δεν μπορεί να συνδεθεί ενώ φαινομενικά μπορείτε να περνάτε τέλεια.
    Οπότε για να συνοψίσω, έχει δημιουργηθεί μέσα σου μια ισχυρή πεποίθηση ότι μετά το σεξ θα εγκαταλειφθείς και θα απορριφθείς.
    Αυτή η ισχυρή πεποίθηση λειτουργεί σαν αυτοεκπληρούμενη προφητεία και πολλές φορές άθελά σου χωρίς να ξέρεις τι θα συμβεί συμπεριφέρεσαι σαν να απορρίφθηκες. Αυτή η προσδοκία είναι πολύ δυσφορική όμως ταυτοχρονα δημιουργεί και μία λανθασμένη αίσθηση ασφάλειας γιατί μπορείς να προβλέψεις το μέλλον κάτι που μπορεί και να σε ανακουφίζει εάν έχει συμπτώματα ΙΔΨ,
    Πέρα από την πεποίθησή σου είναι και οι επιλογές των αντρών και η στιγμή που κάνεις σεξ που μπορεί να επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
    Κοίτα λίγο τις επιλογές σου και προσπάθησε να συμπεριφέρεσαι με την καρδιά σου. Κάνε σεξ όταν το νιώθεις και το θέλεις, όχι με το ζόρι. Μην προσποιείσαι ότι περνάς καλά όταν δεν περνάς. Όταν δεν είμαστε ο εαυτός μας αλλά κάτι άλλο δεν μπορούμε να σχηματίσουμε για βαθύτερες σχέσεις παρά μόνο επιφανειακές.

    Όσο για τον bi φίλο σου, δεν το συζητώ. Μιλάμε για έναν άνθρωπο που δεν ξέρει καν εάν τον ελκύουν οι γυναίκες. Νιώθεις ασφάλεια σε αυτό γιατί καθυστερεί το σεξ, άρα και το βίωμα της εγκατάλειψης που βιώνεις μετά το σεξ λόγω του τραύματος που έχεις μέσα σου.

  7. #37
    Υπάρχουν άνθρωποι, ας εστιάσουμε στις γυναίκες εν προκειμένω, που έχουν τεράστιο θέμα να εμπιστευτούν, να αφήσουν κάποιον να μπει στον <ιδιωτικό> τους χώρο και να δεθούν μαζί του.

    Η έλλειψη αυτή εμπιστοσύνης παίρνει διάφορες μορφές. Μερικες που έχω δει εγώ:

    Παίζουν όσο μπορούν καθυστερήσεις στο να ξεκινήσει μία σχέση, πολύ τηλέφωνο , μηνύματα, social και μόλις ο άλλος γίνει πιεστικός για παρακάτω εξαφανίζονται.

    Διαλέγουν να <ερωτευτούν> κάποιον που δεν είναι διαθέσιμος και το συντηρούν για καιρό στο μυαλό τους. Παντρεμένο, gay, τελείως διαφορετικού κοινωνικού κύκλου, εμφάνισης, κάποιου που μένει μακριά κλπ. Μένουν στο ιδεατό γιατί <βολεύονται> ξέροντας κατά βάθος ότι ποτέ δεν θα γίνει τίποτα στην πραγματικότητα.

    Όταν (και αν) αποφασίζουν να προχωρήσουν , το κάνουν με πολύ ιδιαίτερο τρόπο. ΠΧ μετά το σεξ θέλουν να φύγουν και να μην κοιμηθούν στο σπίτι του άλλου ή ο άλλος σπίτι τους, κάποιες φορές επιλέγουν τα ONS, άλλες φορές όταν η σχέση σοβαρεύει λίγο και τεθεί το ζήτημα του ερχόμαστε πιο κοντά/βρισκόμαστε πιο πολύ, απλά φρικάρουν και εξαφανίζονται.

    Το ίδιο μπορεί να συμβαίνει και στις δραστηριότητες τους ή τις φιλικές τους σχέσεις. Ατομικά αθλήματα, μοναχικές δραστηριότητες, δουλειές που δεν έχεις πολλά πολλά με κόσμο....

    Χωρίς να θέλω να βάλω ταμπέλες, αυτή η αδυναμία να εμπιστευτούν ανθρώπους και η δυσχέρεια στις στενές σχέσεις, είναι τρόπος να προστατεύουν τον εαυτό τους γιατί κάποια στιγμή στην ζωή τους , είπανε δεν θα αφήσω κανέναν να με (ξανα)πληγώσει, ίσως πολύ παλιά.

    Οι άλλοι όμως δεν το βλέπουν έτσι και όταν αυτοί εξαφανίζονται ή φρικάρουν ή παραλύουν, πληγώνονται , απορούν, θυμώνουν ή απλά σταματάνε να ασχολούνται.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. ερωτεύονται οι ψυχολόγοι ?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 76
    Last Post: 07-12-2021, 10:52
  2. Συνέχεια φταίω...
    By Γάτος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 26-08-2013, 15:39
  3. ΦΤΑΙΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ......ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΙΜΗΜΑ????????
    By theo68 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 29-04-2011, 19:33
  4. ΦΤΑΙΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ......ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΙΜΗΜΑ????????
    By theo68 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 29-04-2011, 17:33
  5. Φταίω
    By Kourmentalas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-10-2010, 11:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •