Η τεμπελιά είναι δείγμα κατάθλιψης;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Location
    Χαλκιδική
    Posts
    49

    Η τεμπελιά είναι δείγμα κατάθλιψης;

    Πριν 4 μήνες έφυγε από την ζωή η γιαγιά μου με την οποία έμενα και μαζί, με φρόντιζε όταν ήμουν μικρός και την φροντισα όταν παραμεγαλωσε μέχρι και το τέλος της. Είχαμε ιδιαίτερη σχέση. Αφότου έφυγε νιώθω τον εαυτό μου εντελώς διαφορετικό. Τον πρώτο καιρό πάθαινα κάθε βράδυ υπνική παράλυση, βέβαια μετά αυτό έφυγε. Με επηρέασε και στην προσωπική μου ζωή αλλά και αυτό τώρα έχει επανέλθει. Όμως όσων αφορά την εργασία μου, όλα έχουν μείνει πίσω. Δουλεύω σαν κηπουρός σε ένα ξενοδοχείο στο οποίο φέτος πήγαινα με βαριά καρδιά. Επίσης, έχω και ελαιοχωραφα δικά μου που τα καλλιεργώ και φέτος η χρονιά βγήκε πολύ αργά και κουραστικά. Για παράδειγμα, πήγαινα στο χωράφι και έβγαζα την μισή δουλειά από αυτή που έβγαζα πέρσι. Μόνο με τις δουλειές του σπιτιού μαρεσει να ασχολούμαι, εκεί όσο και να κουραστω σωματικά αντέχω άλλο τόσο. Κάθε φορά πηγαίνω από νωρίς στη δουλειά και μόλις ξεκινάω χάνω το νόημα και βαραινω χωρίς λόγο και αφού γυρίσω σπίτι κατηγορώ τον εαυτό μου για την δουλειά που θα μπορούσα να κάνω αλλά δεν έκανα. Αυτό είναι κάτι που με απασχολεί όλο αυτό τον καιρό. Η τεμπελιά που με έχει πιάσει είναι δείγμα κατάθλιψης; Μπορεί μια απώλεια να σε καταντήσει έτσι; Το να είμαι αντιπαραγωγικος είναι κάτι που με σκοτώνει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    δεν υπαρχει καποιο μετρο συγκρισης που να λεει οτι τρεις ωρες τεμπελια ειναι καταθλιψη... αναλογως τον καθε ανθρωπο, το φυλο του, την ηλικια του, την εποχη που διανυουμε και το πως εχει μαθει να δουλευει χειροναχτικα ειναι διαφορετικα στον καθενα..... αλλον του αρεσει να βγαινει για τρεξιμο το πρωι με το που ξυπνησει, αλλον του αρεσει να βγαινει βραδυ... αλλον του αρεσει να κοιμαται μερα, και να καθεται αργα καθε βραδυ...αλλος αν μαζειψει 10 κλουβες ελιες ειναι καλα, για αλλον ειναι λιγα... δεν υπαρχει καποιος ορισμος....

    συνηθως, καμια φορα μπορει να βλεπουμε καποιον να τεμπελιαζει και να τον θεωρουμε τεμπελη αλλα στην πραγματικοτητα εκεινος να κρυβει καταθλιψη μεσα του και να μην το ξερουμε.... εσυ που ξερεις τον οργανισμο σου, βλεπεις γενικα καποια μελαγχολικοτητα με τον θανατο της γιαγιας σου? νιωθεις οτι σε εχει ριξει ΄πολυ?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Παίρνεις ακόμη cipralex; Μπορεί να μην είναι καν τεμπελιά π.χ. μπορεί να μην σου αρέσει πια το ίδιο σαν δουλειά, χίλια δυο μπορεί να είναι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Δημήτρης23 View Post
    Πριν 4 μήνες έφυγε από την ζωή η γιαγιά μου με την οποία έμενα και μαζί, με φρόντιζε όταν ήμουν μικρός και την φροντισα όταν παραμεγαλωσε μέχρι και το τέλος της. Είχαμε ιδιαίτερη σχέση. Αφότου έφυγε νιώθω τον εαυτό μου εντελώς διαφορετικό. Τον πρώτο καιρό πάθαινα κάθε βράδυ υπνική παράλυση, βέβαια μετά αυτό έφυγε. Με επηρέασε και στην προσωπική μου ζωή αλλά και αυτό τώρα έχει επανέλθει. Όμως όσων αφορά την εργασία μου, όλα έχουν μείνει πίσω. Δουλεύω σαν κηπουρός σε ένα ξενοδοχείο στο οποίο φέτος πήγαινα με βαριά καρδιά. Επίσης, έχω και ελαιοχωραφα δικά μου που τα καλλιεργώ και φέτος η χρονιά βγήκε πολύ αργά και κουραστικά. Για παράδειγμα, πήγαινα στο χωράφι και έβγαζα την μισή δουλειά από αυτή που έβγαζα πέρσι. Μόνο με τις δουλειές του σπιτιού μαρεσει να ασχολούμαι, εκεί όσο και να κουραστω σωματικά αντέχω άλλο τόσο. Κάθε φορά πηγαίνω από νωρίς στη δουλειά και μόλις ξεκινάω χάνω το νόημα και βαραινω χωρίς λόγο και αφού γυρίσω σπίτι κατηγορώ τον εαυτό μου για την δουλειά που θα μπορούσα να κάνω αλλά δεν έκανα. Αυτό είναι κάτι που με απασχολεί όλο αυτό τον καιρό. Η τεμπελιά που με έχει πιάσει είναι δείγμα κατάθλιψης; Μπορεί μια απώλεια να σε καταντήσει έτσι; Το να είμαι αντιπαραγωγικος είναι κάτι που με σκοτώνει.
    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως μπορει μια απωλεια τοσο σοβαρη να σε ριξει, ετσι.
    και η δικη σου ειναι πολυ προσφατη.
    δεν ξερουμε ποιο ειναι το ικανο διαστημα για να ισορροπησεις μετα απο μια απωλεια, δεν ειναι ιδια για ολους.
    το σιγουρο ειναι οτι μια απωλεια μπορει και κουρασμενο να σε κανει και ανορεχτο και πολλα, ειτε εχεις κλινικη καταθλιψη, ειτε οχι.
    αφου ζοριζεσαι τοσο πολυ, μπορεις να επισκεφθεις καποιον ψυχοθεραπευτη, μηπως βοηθηθεις..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Εντάξει με αυτό που σου συμβαίνει λογικό δεν είναι, εγώ πιστεύω ότι είμαι τεμπέλης στην ζωή μου αλλά η ψυχολόγος είχε αντίθετη άποψη, πήγαινε και συ σε ψυχολόγο πιστεύω θα σε βοηθήσει!

Similar Threads

  1. Εμμονή με ονόματα, ανάγκη για αφή-δείγμα αυτισμού?
    By RainAndWind in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 61
    Last Post: 02-03-2021, 23:28
  2. Είναι αποτέλεσμα κατάθλιψης;
    By chaotic-love in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 20-07-2019, 02:59
  3. Κατάθλιψη ή τεμπέλια? Όλα ένας φαύλος κύκλος
    By Johnloser in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 05-12-2014, 10:19
  4. Ψυχωση και αδρανεια-τεμπελια....
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 18-09-2011, 04:29
  5. ειναι η υπερσουξεαλικοτητα δειγμα καποιας διαταραχης?
    By mariadimitra in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 28
    Last Post: 05-11-2010, 19:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •