Φοβάμαι πολύ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    8

    Φοβάμαι πολύ

    Καλημέρα σε όλους. Είμαι 38 χρ. με 2 παιδιά. Το τελευταίο τρίμηνο υποφέρω από πόνο στην αριστερή πλευρά στην κορυφή του κεφαλιού. Φεύγει για κάποιες μέρες και επανέρχεται. Τον αντέχω τον πόνο χωρίς παυσίπονα. Φυσικά και το γκουγκλαρα και έλεγε για όγκο στο κεφάλι. Έχω χάσει τον ύπνο μου, σκέφτομαι αν πεθάνω τι θα απογίνουν τα παιδάκια μου. Από χτες μαζί με το κεφάλι πονάνε και τα μάτια μου όταν τα κινω. Πριν 2 μήνες έκανα γενική αίματος, ρευματολογικες, ακτινογραφία θώρακα και υπέρηχο άνω και κάτω κοιλιάς. Πριν 2 χρόνια αξονική εγκεφάλου και πέρσι μαγνητική εγκεφάλου. Όλα τέλεια. Φυσικά θα κλείσω ραντεβού σε νευρολόγο.Οταν είμαι μόνη μου κάθομαι και κλαίω και σκέφτομαι διαφορά. Απλά ήθελα να τα πω να ξαλάφρωσα λίγο. Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Mary8 View Post
    Καλημέρα σε όλους. Είμαι 38 χρ. με 2 παιδιά. Το τελευταίο τρίμηνο υποφέρω από πόνο στην αριστερή πλευρά στην κορυφή του κεφαλιού. Φεύγει για κάποιες μέρες και επανέρχεται. Τον αντέχω τον πόνο χωρίς παυσίπονα. Φυσικά και το γκουγκλαρα και έλεγε για όγκο στο κεφάλι. Έχω χάσει τον ύπνο μου, σκέφτομαι αν πεθάνω τι θα απογίνουν τα παιδάκια μου. Από χτες μαζί με το κεφάλι πονάνε και τα μάτια μου όταν τα κινω. Πριν 2 μήνες έκανα γενική αίματος, ρευματολογικες, ακτινογραφία θώρακα και υπέρηχο άνω και κάτω κοιλιάς. Πριν 2 χρόνια αξονική εγκεφάλου και πέρσι μαγνητική εγκεφάλου. Όλα τέλεια. Φυσικά θα κλείσω ραντεβού σε νευρολόγο.Οταν είμαι μόνη μου κάθομαι και κλαίω και σκέφτομαι διαφορά. Απλά ήθελα να τα πω να ξαλάφρωσα λίγο. Ευχαριστώ πολύ
    καλημερα. δεν υπαρχει ογκος εγκεφαλου που δεν φαινεται σε μαγνητικη-αξονικη. αν τις εχεις κανει αυτες τις εξετασεις και δεν υπαρχει ογκος, ειναι απλα εμμονη αυτο που φοβασαι. αν ειναι παλιες οι εξετασεις εγκεφαλου, ξανακάνε...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    8
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Αυτό τον πόνο τον έχω περιστασιακά 3 μήνες. Η τελευταία μου μαγνητική ήταν πριν ένα χρόνο. Οπότε μάλλον θα χρειαστεί να ξανακάνω. Φοβάμαι οι σκέψεις μου μην βγουν πραγματικές.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Να σε βοηθήσω στη απορία σχετικά με το τι θα γίνουν τα παιδάκια σου αν πεθάνεις....

    Θα μεγαλώσουν και πάλι αλλά χωρίς εσένα.

    Ελπίζω να βοήθησα λιγο.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    8
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Αλλά ως μάνα το βλέπω διαφορετικα. Είναι μικρά ακόμα και με έχουν ανάγκη. Με φοβιζει αυτο που έχω και κάνω τα πιο άσχημα σενάρια στο μυαλό μου.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    55
    Εντονο Αγχος ειναι φανταζομαι. Ειχα περασει παρομοια πριν καμια δεκαετια, οπου με τον παραμικρο πονο ετρεχα για εξετασεις. Μεχρι οδοντιατρο ειχα επισκεφτει. Γνωμη μου: Καλο θα ηταν να παρεις την γνωμη καποιου ψυχιατρου. καλη δυναμη.
    Last edited by retroG; 21-11-2021 at 22:44.
    ...

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    33
    Παρόμοια συμπτώματα ειχα και εγώ. Πόνο στη δεξιά μεριά του κεφαλιου και πισω απ το δεξί μάτι για κάνα 3 μηνο περίπου και κατά διαστήματα. Παυσίπονα επερνα πολύ σπάνια γιατί ο πόνος ήταν υποφερτός. Είχα κάνει κι εγώ μαγνητική εγκεφαλου πριν 2,5 χρονια χωρίς να δείξει κάτι γιατί είχα παρόμοια συμπτώματα. Τώρα έλεγα ότι θα το αφήσω να περάσει έτσι και ότι είναι απ το άγχος αλλά ένα βράδυ μ έπιασε μια ζαλάδα εκεί που καθόμουν και ένιωθα ότι θα λυποθυμισω. Οπότε την επόμενη μέρα ραντεβού στο νευρολόγο. Με εξέτασε και είπε ότι δεν έχω κάτι αλλά μου έγραψε μαγνητική για να μου φύγει η αμφιβολία. Προχτές την έκανα και χτες πήρα τ αποτελέσματα. Όλα καλά. Μη βάζεις πάντα το κακό με το μυαλό σου...(λεει αυτός που κάνει τα ίδια...). Ξεκίνα αν μπορείς ψυχοθεραπειες. Ξεκίνησα κι εγώ και ελπίζω να βοηθήσουν μια και ήταν ο μόνος γιατρός που δεν είχα πάει ποτέ...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    8
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε. Προσπαθώ να ηρεμώ μόνη μου και να λέω ότι δεν είναι τίποτα αλλά μετά έρχεται πάντα το "και αν" και πείθομαι ότι είναι σοβαρό. Έχω κάνει άπειρες εξετάσεις όλα αυτά τα χρόνια και συνέχεια βγαίνει κάτι καινούργιο. Ντρέπομαι για τον εαυτό μου που μονίμως νιώθω άρρωστη και ότι θα πεθανωαλλά ο πόνος υπάρχει και στο μάτι και στο κεφάλι και λέω ότι αποκλείεται να είναι ψυχοσωματικο για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Οι γονείς μου και ο άντρας μου πλέον δεν με παίρνουν στα σοβαρά γι αυτό δεν τους έχω πει τίποτα για τον πόνο. Το περνάω όλο μόνη μου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Mary8 View Post
    Καλημέρα σε όλους. Είμαι 38 χρ. με 2 παιδιά. Το τελευταίο τρίμηνο υποφέρω από πόνο στην αριστερή πλευρά στην κορυφή του κεφαλιού. Φεύγει για κάποιες μέρες και επανέρχεται. Τον αντέχω τον πόνο χωρίς παυσίπονα. Φυσικά και το γκουγκλαρα και έλεγε για όγκο στο κεφάλι. Έχω χάσει τον ύπνο μου, σκέφτομαι αν πεθάνω τι θα απογίνουν τα παιδάκια μου. Από χτες μαζί με το κεφάλι πονάνε και τα μάτια μου όταν τα κινω. Πριν 2 μήνες έκανα γενική αίματος, ρευματολογικες, ακτινογραφία θώρακα και υπέρηχο άνω και κάτω κοιλιάς. Πριν 2 χρόνια αξονική εγκεφάλου και πέρσι μαγνητική εγκεφάλου. Όλα τέλεια. Φυσικά θα κλείσω ραντεβού σε νευρολόγο.Οταν είμαι μόνη μου κάθομαι και κλαίω και σκέφτομαι διαφορά. Απλά ήθελα να τα πω να ξαλάφρωσα λίγο. Ευχαριστώ πολύ
    Αν έχεις κάνει εξετάσεις μπορεί να είναι απλά ψυχοσωματικό
    Παλιά είχα και εγώ θέμα και έκανα εξετάσεις και ήταν όλα καλά
    Δες και την b12 αν είναι πεσμένη ευθύνεται για νευρολογικής φύσεως θέματα έτσι Μου είχε πει νευρολόγος
    Θα σου πρότεινα να συμβουλευτείς και έναν ψυχίατρο για να ηρεμήσεις θα σε βοηθήσει πολύ

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    8
    Έχω κάνει τα πάντα από εξετάσεις πρόσφατα.Μαγνητικη εγκεφάλου πριν 1 χρόνο. Ανησυχώ γιατί ο ελαφρύς πονοκέφαλος υπάρχει περίπου 3 μήνες και από χτες ο πόνος στο μάτι όταν το κινω. Άρα είναι καινούργια συμπτώματα αυτά και έχω απελπιστεί. Πάλι εξετάσεις, πάλι γιατρούς και άγχος για τα αποτελέσματα. Πάντως σε ευχαριστώ πολύ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    To οτι εχεις κανει τοσες εξετασεις δειχνει οτι πασχεις απο αρρωστοφοβια στανταρ.Κι εγω.Επισης ειμαι μαμα και καταλαβαινω απολυτα το φοβο σου και την αγωνια σου ως προς το τι θα γινουν τα παιδια.Δυστυχως αυτη η φοβια/ανασφαλεια η οποια δημιουργειται σε καθε γυναικα οταν γινεται μαμα κανει πιο εντονη την αρρωστοφοβια.Θεωρω οτι ολο αυτο ειναι αγχος ή κανενα αυχενικο.Αλλα επειδη ξερω οτι δε θα ησυχασεις αν δεν δεις καθαρη μαγνητικη πηγαινε κανε μια για ν ατελειωνεις...ετσι καθεσαι και βασανιζεσαι χωρις λογο.Περσι εφτασα στο σημειο να εχω τρεμουλο σε ολο μου το σωμα καθημερινα,σασταθια και ζαλαδες....ημουνα σιγουρη οτι καποιο σοβαρο νευρολογικο εχω.Η νευρολογος παροτι δεν εβλεπε κατι ανησυχητικο μου εγραψε μαγνητικη γιατι καταλαβαινε οτι ετσι μονο θα ηρεμησω.Ειχα τα συμπτωματα αυτα για 2 μηνες καθημερινα.Την ημερα που πηρα τα αποτελεσματα απο τη μαγνητικη και ειδα οτι δεν εχω τπτ κοπηκαν ολα μαχαιρι...και τα τρεμουλα και οι ζαλαδες και ολα.Δυστυχως το ατιμο το μυαλο παιζει περιεργα παιχνιδια.ξεμπερδευε με τη μαγνητικη να ηρεμησεις και μετα βρες εναν ψυχολογο να σε βοηθησει .Στα λεω για να τ ακουω κι εγω να ξερεις.Συμπασχω και σε νιωθω απολυτα.Αλλα δεν εχεις τπτ απολυτως ...ειμαι σιγουρη.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    8
    Νιώθω ανακούφιση που είσαι μανούλα και με καταλαβαίνεις. Έχεις απόλυτο δίκιο. Από Δευτέρα θα κλείσω ραντεβού και αν όλα είναι καλά θα ζητήσω βοήθεια από ψυχολόγο. Απλά όλο λέω αυτή την φορά θα το ξεπεράσω μόνη μου χωρίς να τρέχω σε γιατρούς και όλο περιμένω να περάσει και όλο γίνεται χειρότερα. Μου έχει γίνει εμμονή ότι θα πάθω κάτι και τα παιδιά μου θα μεγαλώσουν χωρίς μαμά. Κάνω τρομαχτικά σενάρια με το μυαλό μου.... Ειδικά όταν πονάω είμαι σίγουρη ότι έχω κάτι κακό.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Mary8 View Post
    Έχω κάνει τα πάντα από εξετάσεις πρόσφατα.Μαγνητικη εγκεφάλου πριν 1 χρόνο. Ανησυχώ γιατί ο ελαφρύς πονοκέφαλος υπάρχει περίπου 3 μήνες και από χτες ο πόνος στο μάτι όταν το κινω. Άρα είναι καινούργια συμπτώματα αυτά και έχω απελπιστεί. Πάλι εξετάσεις, πάλι γιατρούς και άγχος για τα αποτελέσματα. Πάντως σε ευχαριστώ πολύ.
    εαν θεωρεις οτι εχει περασει καιρος και εχεις και νεα συμπτωματα, να ξανακανεις.
    αλλα αν δεν δειξουν τπτ, να πας και σε νευρολογο και σε ψυχολογο.
    αυτο που ενδεικνυται οταν εχεις ενοχλησεις και οι εξετασεις βγαινουν καθαρες, ειναι η ψυχοθεραπεια...

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    43
    αφου εκανες αυτες τις εξετασεις δεν εχεις τιποτα.μπορει να πινεις καφε και οταν τον σταματας να εχεις αυτους του πονοκεφαλου απο την ελλειψη καφε ή να ειναι μια ημικρανια.αν ειχες ογκο θα μπερδευες τα λογια σου γιατι ο ογκος πειραζει και την ομιλια μπορεις να ειχες ασταθεια στην βαδιση δεν υφισταται αυτο που φοβασαι και η αξονικη και μαγνητικη που εκανες τα δειχνει ολα ειδικα η αξονικη απο ανευρυσματα μεχρι ογκους αφου ειναι καθαρα μην φοβασαι συνεχισε να απολαμβανεις την ζωη σου με τα παιδια σου και να μην αγχωνεσαι πολυ γιατι το αγχος φερνει τετοιες βασανιστικες σκεψεις

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    8
    Ξέρετε τι με αγχώνει περισσότερο ότι αφού έκανα τις αιματολογικες,ακτινογραφι� � και υπέρηχο και όλα βγήκαν καθαρά η ψυχολογία μου είχε ανέβει και ήμουν καλά δεν σκεφτόμουν κάτι να με στρεσαρει. Ώσπου ξαφνικά ένα απόγευμα που έβλεπα τηλεόραση με έπιασε αυτός ο πόνος στην αριστερή μεριά του κεφαλιού που έρχεται και φεύγει μέχρι τώρα. Γι αυτό νομίζω ότι είναι κάτι παθολογικο. Πάντα λέω αυτή είναι η τελευταία φορά που θα πάω σε γιατρο και δεν θα ξανασχοληθω και όλο κάτι καινούργιο βγαίνει. Έχω κουραστεί...
    Last edited by Mary8; 22-11-2021 at 16:05.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβάμαι πολύ!!!!!!!!!
    By Antreas256 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 07-03-2021, 00:35
  2. φοβαμαι πολυ...
    By Sublime in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 22
    Last Post: 27-05-2011, 22:16
  3. Φοβάμαι πολύ..
    By Antouan89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 42
    Last Post: 17-04-2011, 13:13
  4. φοβαμαι πολυ......
    By mr.blond in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 53
    Last Post: 15-01-2011, 08:12
  5. Φοβάμαι πολύ.....
    By Sehrazat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-10-2010, 15:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •