Ειμαι gay και ανησυχώ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    27

    Ειμαι gay και ανησυχώ

    Ειναι ανωμαλία ή αμαρτια να ειναι καποιος gay? Σκεφτομαι οτι δεν ενοχλούμε κανενα, δεν βλάπτουμε την κοινωνια, δεν δημιουργούμε προβλημα σε εμας ή στους αλλους. Απλα αισθανόμαστε αγαπη οπως οι straight προς καποιον αλλον με ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ και ειμαστε πλήρως λειτουργικά ατομα. Εφοσον δεχθούμε ολα αυτα γιατι ή εκκλησια επιμένει να λεει οτι ειμαστε θανάσιμο αμάρτημα; Δεν το πιστευω αυτο αλλα λέω μην τυχόν και υπαρχει η μικρη πιθανότητα να ισχυει και αρχίζω και ΦΟΒΑΜΑΙ. Αρκετά πια να στραφείτε στους βιαστές κτλ. και να αφήσετε ήσυχους τους ΛΟΑΤΚΙ.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Mardom20 View Post
    Ειναι ανωμαλία ή αμαρτια να ειναι καποιος gay? Σκεφτομαι οτι δεν ενοχλούμε κανενα, δεν βλάπτουμε την κοινωνια, δεν δημιουργούμε προβλημα σε εμας ή στους αλλους. Απλα αισθανόμαστε αγαπη οπως οι straight προς καποιον αλλον με ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ και ειμαστε πλήρως λειτουργικά ατομα. Εφοσον δεχθούμε ολα αυτα γιατι ή εκκλησια επιμένει να λεει οτι ειμαστε θανάσιμο αμάρτημα; Δεν το πιστευω αυτο αλλα λέω μην τυχόν και υπαρχει η μικρη πιθανότητα να ισχυει και αρχίζω και ΦΟΒΑΜΑΙ. Αρκετά πια να στραφείτε στους βιαστές κτλ. και να αφήσετε ήσυχους τους ΛΟΑΤΚΙ.
    Ώπα μισό λεπτό, γιατί απολογείσαι και σε ποιον για κάτι που αφορά ξεκάθαρα και μόνο εσένα;
    Κανένας και ποτέ δεν έχει το δικαίωμα να επικρίνει κάποιο για το τι θέλει να κάνει στο «κρεβάτι του» .
    Επιπλέον οκ, δεν θέλω να σε πανικοβάλω αλλά η εκκλησία δεν ασπάζεται και τις προγαμιαίες σχέσεις αλλά στους γάμους του σήμερα, οι μισές νύφες κυοφορούν, και οι άλλες μισές νύφες έχουν στο καπάκι τη βάφτιση ενώ ο παπάς βροντοφωνάζει « Ησαΐα χόρευε η παρθένος…».

    Εν ολίγης ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    27
    Δεν απολογούμαι. Εκφράζω την ανησυχία μου και τον φόβο μου ως προς τις απόψεις της εκκλησίας. Με έχω αποδεχθεί 100% αλλά ανησυχώ όταν βλέπω εκκλησιαστικά άρθρα ή βιντεακια. Λέω μωρε λες στην τελική να έχουν δίκιο; Αν είναι έτσι θα με τιμωρήσει ο Θεός αν κάνω γκει σχεση; Κτλ.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Mardom20 View Post
    Δεν απολογούμαι. Εκφράζω την ανησυχία μου και τον φόβο μου ως προς τις απόψεις τις εκκλησίας. Με έχω αποδεχθεί 100% αλλά ανησυχώ όταν βλέπω εκκλησιαστικά άρθρα ή βιντεακια. Λέω μωρε λες στην τελική να έχουν δίκιο; Αν είναι έτσι θα με τιμωρήσει ο Θεός αν κάνω γκει σχεση; Κτλ.
    Απο ότι καταλαβαίνω πιστεύεις αρκετά. Άρα από αυτή σου τη πίστη υποθέτω καταλαβαίνεις εύκολα πως η χριστιανοσύνη έχει έντονη την αγάπη και την συγχώρεση. Τι θεός είναι αυτός που θα σε τιμωρήσει όπως λες;;
    Μήπως βλέπεις λάθος βιντεάκια; Καλοπροαίρετα το λέω!
    Μην αναλώνεσαι σε χαζά. Φρόντισε να δείχνεις σεβασμό(σε σένα και τους γύρω)και καλοσύνη και θα κοιμάσαι ήρεμα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by Mardom20 View Post
    Ειναι ανωμαλία ή αμαρτια να ειναι καποιος gay? Σκεφτομαι οτι δεν ενοχλούμε κανενα, δεν βλάπτουμε την κοινωνια, δεν δημιουργούμε προβλημα σε εμας ή στους αλλους. Απλα αισθανόμαστε αγαπη οπως οι straight προς καποιον αλλον με ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ και ειμαστε πλήρως λειτουργικά ατομα. Εφοσον δεχθούμε ολα αυτα γιατι ή εκκλησια επιμένει να λεει οτι ειμαστε θανάσιμο αμάρτημα; Δεν το πιστευω αυτο αλλα λέω μην τυχόν και υπαρχει η μικρη πιθανότητα να ισχυει και αρχίζω και ΦΟΒΑΜΑΙ. Αρκετά πια να στραφείτε στους βιαστές κτλ. και να αφήσετε ήσυχους τους ΛΟΑΤΚΙ.
    τι να πει κανεις....? δεν ενοχλειται κανεναν? εξαρταται εμενα με ενοχλει να βλεπω στην μεση του δρομου δυο γκει να φιλιουνται... εσυ μπορει να λες, οτι δεν με ενοχλησες αλλα δεν ειναι ετσι... η εκκλησια και ταυτοχρονα η ορθοδοξη χριστιαννικη πιστη ειναι πολυ ελευθερη.. αν θα επρεπε να αποδειξεις την πιστη σου με καποιον αλλον τροπο? οπως το να βαζεις βελονες στο στομα σου? ναι υπαρχουν ρητα και υποοδειξεις τον τροπου ζωης που πρεπει να ακολουθησεις και σαφως μεσα σε αυτα συμπεριλεμβανετε και οι σεξουαλικες προτιμησεις... δεν μπορει να σε κανει χαρη επειδη ενοχλει αυτο εσενα να το αλλαξω και να το ασπαστει... πρεπει να βρεις εσυ καποιον πενυματικο για να σε καθοδηγηση σε αυτο το θεμα και για αυτην την αποδοχη σου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    τι να πει κανεις....? δεν ενοχλειται κανεναν? εξαρταται εμενα με ενοχλει να βλεπω στην μεση του δρομου δυο γκει να φιλιουνται... εσυ μπορει να λες, οτι δεν με ενοχλησες αλλα δεν ειναι ετσι... η εκκλησια και ταυτοχρονα η ορθοδοξη χριστιαννικη πιστη ειναι πολυ ελευθερη.. αν θα επρεπε να αποδειξεις την πιστη σου με καποιον αλλον τροπο? οπως το να βαζεις βελονες στο στομα σου? ναι υπαρχουν ρητα και υποοδειξεις τον τροπου ζωης που πρεπει να ακολουθησεις και σαφως μεσα σε αυτα συμπεριλεμβανετε και οι σεξουαλικες προτιμησεις... δεν μπορει να σε κανει χαρη επειδη ενοχλει αυτο εσενα να το αλλαξω και να το ασπαστει... πρεπει να βρεις εσυ καποιον πενυματικο για να σε καθοδηγηση σε αυτο το θεμα και για αυτην την αποδοχη σου
    αμα σε ενοχλει να βλεπεις δυο γκει να φιλιουνται στη μεση του δρομου τοτε να μη βγαινεις στο δρομο. Εχεις αναρωτηθει ποσοι, για δικους τους λογους, μπορει να τους ενοχλει αισθητικα η παρουσια σου στο δρομο;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Μάλλον έβαλες λάθος τίτλο ! ΕΙΜΑΙ ΘΡΗΣΚΟΣ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ , έπρεπε να γράψεις.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    27
    Δεν είμαι καθόλου θρήσκος όπως είπε και προηγούμενος χρήστης. Πιστεύω στον Θεό/Ανώτερη δύναμη αλλά μέχρι εκεί, μισώ τον Μεσαίωνα. Αυτό που με ανησυχεί είναι τα λεγόμενα των θρήσκων που διάβασα τυχαία μια μέρα σε εκκλησιαστικά άρθρα και φόρουμ και αυτούς τους μητροπολίτες που μιλάνε στα πρωινάδικα. Εύχομαι να μην ισχύουν και πιστεύω αν ζούσε ο Χριστός θα μας αποδεχόταν. Δεν βλάπτουμε κανέναν.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by Mardom20 View Post
    Δεν είμαι καθόλου θρήσκος όπως είπε και προηγούμενος χρήστης. Πιστεύω στον Θεό/Ανώτερη δύναμη αλλά μέχρι εκεί, μισώ τον Μεσαίωνα. Αυτό που με ανησυχεί είναι τα λεγόμενα των θρήσκων που διάβασα τυχαία μια μέρα σε εκκλησιαστικά άρθρα και φόρουμ και αυτούς τους μητροπολίτες που μιλάνε στα πρωινάδικα. Εύχομαι να μην ισχύουν και πιστεύω αν ζούσε ο Χριστός θα μας αποδεχόταν. Δεν βλάπτουμε κανέναν.
    βρε κανε τη ζωη σου. Μην αφηνεις τα χρονια να περασουν. Κανε σεξ, χορτασε ερωτα σαν να μην υπαρχει αυριο και ασε τις θρησκειες. Αλλωστε αν πιστεψουμε οτι μας επλασε ο θεος τοτε αυτος ευθυνεται και για την ομοφυλοφιλια. Τα παντα εν σοφια εποιησε δε λενε οι παπαδες; Ε τοτε και η ομοφυλοφιλια μια σοφια του θεου ειναι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134
    Quote Originally Posted by Mardom20 View Post
    Ειναι ανωμαλία ή αμαρτια να ειναι καποιος gay? Σκεφτομαι οτι δεν ενοχλούμε κανενα, δεν βλάπτουμε την κοινωνια, δεν δημιουργούμε προβλημα σε εμας ή στους αλλους. Απλα αισθανόμαστε αγαπη οπως οι straight προς καποιον αλλον με ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ και ειμαστε πλήρως λειτουργικά ατομα. Εφοσον δεχθούμε ολα αυτα γιατι ή εκκλησια επιμένει να λεει οτι ειμαστε θανάσιμο αμάρτημα; Δεν το πιστευω αυτο αλλα λέω μην τυχόν και υπαρχει η μικρη πιθανότητα να ισχυει και αρχίζω και ΦΟΒΑΜΑΙ. Αρκετά πια να στραφείτε στους βιαστές κτλ. και να αφήσετε ήσυχους τους ΛΟΑΤΚΙ.
    Λοιπόν θα σου στείλω το όνομα του καναλιού μιας κοπέλας που κάνει χριστιανικα βίντεο και δεν λέει μαλακίες : nenamyway

    Το βίντεο της για την ομοφυλοφιλία:
    https://youtu.be/wwLf7pJlPto

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    τώρα άμα σου πω ότι αυτά της εκκλησίας είναι απλά απόψεις και όχι κανόνες ηθικής, είμαι βλάσφημη;
    αν ο θεός είναι αγάπη, εσύ τί καταλαβαίνεις;
    θεωρώ πως πρέπει να βλέπεις καθαρά την δική σου αλήθεια κι όχι αυτή που βλέπουν οι άλλοι σε σένα.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    27
    User Συμφωνω μαζι σου. Απλα λέω αν υπάρχει η μικρή πιθανότητα να ισχύουν οι αηδίες κατ εμε που λένε οι θρήσκοι. Για μενα αμαρτια ειναι η ομοφοβία Οχι η ομοφυλοφιλια. Την YouTuber που μου προτείνει ο από πάνω την έχω δει. Δεν ταυτίστηκα με όσα λεει.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Εγω προσωπικα ειμαι πολυ θρησκος ανθρωπος.Αλλα οχι δε με ενοχλεις.Ευχομαι να φροντιζεις την ψυχη σου,να εισαι καλος ανθρωπος.Ευχομαι στη ζωη σου να γνωρισεις το Χριστο,να τον αγαπησεις και μεσα απο αυτον να αγαπας κι εσενα.Και ευχομαι να μην εχεις μεσα σου κακια για κανεναν,ουτε καν γι αυτους που σε απορριπτουν.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,745
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    .Ευχομαι στη ζωη σου να γνωρισεις το Χριστο,.
    πρωτα ας θημηθουμε οτι ο Χριστος ειναι αγορακι

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    πρωτα ας θημηθουμε οτι ο Χριστος ειναι αγορακι
    Αλλου βαρουν τα οργανα αλλου χορευει η νυφη.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •