ΕΠΑΝΑΣΥΝΔΕΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    84

    ΕΠΑΝΑΣΥΝΔΕΣΗ

    Με τον πρώην μου χωρίσαμε πριν πέντε μήνες μετά από σχέση ενός χρόνου .Δεν έγινε τίποτα σοβαρό ,απλώς μια μέρα πάνω στα νεύρα μας μιλήσαμε άσχημα ο ένας στον άλλον ,εγώ το πήρα άσχημα και εγωιστικά και απομακρύνθηκα .Αυτός μαζί μου τότε ήταν πολύ γλυκός ,δοτικός και κάποιες φορές μου εξέφραζε ως πρόβλημα ότι θα ήθελε να του δείχνω περισσότερα πράγματα και εγώ .Έρχομαι στο σήμερα λοιπόν ,έχοντας δώσει χρόνο στον εαυτό μου να σκεφτεί ,αποφασίζω να του μιλήσω ,να του πω ότι δεν τον έχω ξεπεράσει και ότι εκείνη η μέρα ήταν μια στιγμή επιπολαιότητας για μένα . Του είπα ότι απλώς ήθελα να του εξομολογηθώ όσα νιώθω ανεξαρτητα από την δίκη του απάντηση .Συζητήσαμε ,τα δέχτηκε όλα με μεγάλη χαρά και είπαμε να το προσπαθήσουμε ξανά .Τον βλέπω όμως ότι δεν είναι όπως παλιά ,δεν μιλάμε καθημερινά (ακόμα και με μηνύματα )βρισκόμαστε «εκτακτα» για λίγο κανένα μισάωρο μέσα στη μέρα αφού τακτοποιήσουμε πρώτα τους φίλους μας ...Του είπα ότι νιώθω μια περίεργη απόσταση ,τον ρώτησα αν φταίει κάτι ,του είπα κιόλας ότι μπορεί να είναι ιδέα μου επειδή νιώθω πολλά πράγματα για αυτόν και τα ψειρίζω όλα ...Η απάντηση του ήταν ότι πλέον έχει περισσότερη αυτοπεποίθηση ,έχει γίνει πιο σκληρός ,μου είπε ότι τότε ίσως σε κυνηγούσα εγώ αλλά τώρα μάλλον οι ρολόι αντιστράφηκαν .Συχνά μου πετάει πράγματα του τύπου ...ειδες τώρα πως ένιωθα εγώ τότε που έκανες αυτό ; Μετά μου λέει ότι για να δουλέψει όλο αυτό πρέπει να ξανά γνωριστούμε ουσιαστικά από την αρχή σιγά σιγά ξεχνώντας το πως ήμασταν .Δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει χάσει κάθε ενδιαφέρον του για μένα ,αν απλά θέλει να μου κάνει αντίποινα ή αν όντως ειμαι υπερβολική και κάνω παράπονα επειδή ειμαι ερωτευμένη μαζί του και δεν βλέπω την αντίστοιχη ανταπόκριση .Απλώς ειμαι αρκετά προβληματισμένη με την όλη κατάσταση .Τον πίεσα ; Δεν έκανα καλά που του τα είπα όλα αυτά ; Και αν δεν θέλει γιατί ξαναδοκιμαζει ..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Melina75 View Post
    Με τον πρώην μου χωρίσαμε πριν πέντε μήνες μετά από σχέση ενός χρόνου .Δεν έγινε τίποτα σοβαρό ,απλώς μια μέρα πάνω στα νεύρα μας μιλήσαμε άσχημα ο ένας στον άλλον ,εγώ το πήρα άσχημα και εγωιστικά και απομακρύνθηκα .Αυτός μαζί μου τότε ήταν πολύ γλυκός ,δοτικός και κάποιες φορές μου εξέφραζε ως πρόβλημα ότι θα ήθελε να του δείχνω περισσότερα πράγματα και εγώ .Έρχομαι στο σήμερα λοιπόν ,έχοντας δώσει χρόνο στον εαυτό μου να σκεφτεί ,αποφασίζω να του μιλήσω ,να του πω ότι δεν τον έχω ξεπεράσει και ότι εκείνη η μέρα ήταν μια στιγμή επιπολαιότητας για μένα . Του είπα ότι απλώς ήθελα να του εξομολογηθώ όσα νιώθω ανεξαρτητα από την δίκη του απάντηση .Συζητήσαμε ,τα δέχτηκε όλα με μεγάλη χαρά και είπαμε να το προσπαθήσουμε ξανά .Τον βλέπω όμως ότι δεν είναι όπως παλιά ,δεν μιλάμε καθημερινά (ακόμα και με μηνύματα )βρισκόμαστε «εκτακτα» για λίγο κανένα μισάωρο μέσα στη μέρα αφού τακτοποιήσουμε πρώτα τους φίλους μας ...Του είπα ότι νιώθω μια περίεργη απόσταση ,τον ρώτησα αν φταίει κάτι ,του είπα κιόλας ότι μπορεί να είναι ιδέα μου επειδή νιώθω πολλά πράγματα για αυτόν και τα ψειρίζω όλα ...Η απάντηση του ήταν ότι πλέον έχει περισσότερη αυτοπεποίθηση ,έχει γίνει πιο σκληρός ,μου είπε ότι τότε ίσως σε κυνηγούσα εγώ αλλά τώρα μάλλον οι ρολόι αντιστράφηκαν .Συχνά μου πετάει πράγματα του τύπου ...ειδες τώρα πως ένιωθα εγώ τότε που έκανες αυτό ; Μετά μου λέει ότι για να δουλέψει όλο αυτό πρέπει να ξανά γνωριστούμε ουσιαστικά από την αρχή σιγά σιγά ξεχνώντας το πως ήμασταν .Δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει χάσει κάθε ενδιαφέρον του για μένα ,αν απλά θέλει να μου κάνει αντίποινα ή αν όντως ειμαι υπερβολική και κάνω παράπονα επειδή ειμαι ερωτευμένη μαζί του και δεν βλέπω την αντίστοιχη ανταπόκριση .Απλώς ειμαι αρκετά προβληματισμένη με την όλη κατάσταση .Τον πίεσα ; Δεν έκανα καλά που του τα είπα όλα αυτά ; Και αν δεν θέλει γιατί ξαναδοκιμαζει ..
    χμ χμ χμ..
    λιγο δυσοιωνα αυτα που σου ειπε...
    ποσο καιρο εχει που τα "ξαναβρηκατε";
    για να μιλαει για αυτοπεποιθηση και αλλαγη πλευσης, Η μετα τον χωρισμο εκανε αλλες γνωριμιες που του πηγαν καλα, σκεφτηκε οτι υπαρχει ζωη και μετα απο σενα και δεν προκειται να χαθει γιατι τον θελουν οι γυναικες κι ανεβηκε κατακορυφα η αυτοπεποιθηση του, Η περασε το λουκι του με τον χωρισμο, τα ειδε ολα, κι αποφασισε οτι δεν θα αφησει ξανα καποια να τον πονεσει, να τον τραβαει απ την μυτη κλπ κιε νοιωσε να παταει στα ποδια του, Η αυτο που λεμε fake it till u make it. δλδ, σου παρουσιαζεται σαν ανετος και εμ αυτοπεποιθηση, με σχεδιο και προγραμμα για να μην τον ξαναπαρει απο κατω...

    στην περιπτωση 2, μπορει να επεστρεψε μονο για εκδικηση. να σε κραταεισ ε αποσταση, να σε τρεχει εκεινος και τελικα η να ειστε με τετοιες προυποθεσεις, ειτε να σε παρατησει κιολας...
    στις υπολοιπες περιπτωσεις, μπορει οντως να εχει ειλικρινεις προθεσεις και πραγματικα θελει να προσπαθησετε, αλλα δεν ειναι διατεθιμενος πλεον να τρεχει και να κανει υποχωρησεις για να ειστε μαζι.

    μονο ο χρονος θα δειξει. αν τον θελεις, αξιζει να προσπαθησεις. θα φανει...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    84
    Μάλιστα ναι κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ ...είναι παρά πολύ πρόσφατο ,βδομάδας .Έκανα καλά που του εξωτερίκευσα όλα όσα σκέφτηκα ; Ή απλώς έπρεπε να συγκρατηθώ ,να δώσω χρόνο και να το κάνω πιο σταδιακά ;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Melina75 View Post
    Μάλιστα ναι κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ ...είναι παρά πολύ πρόσφατο ,βδομάδας .Έκανα καλά που του εξωτερίκευσα όλα όσα σκέφτηκα ; Ή απλώς έπρεπε να συγκρατηθώ ,να δώσω χρόνο και να το κάνω πιο σταδιακά ;
    εγω νομιζω οτι εκανες καλα.
    αν μεν ηρθε μονο για να σε εκδικηθει, τονε χεις ηδη ικανοποιησει, ας φυγει να τελειωνεις.
    αν ομως ηρθε με ειλικρινη διαθεση να τα ξαναβρειτε, θα ηρεμησει λιγο η ψυχουλα του που ενοιωθε οτι δεν τον θελεις και θα ειναι θετικο για την σχεση σας.
    αν ειναι τοσο κομπλεξικος που ηθελε να τονε χεις στην φαπα, επισης ας φυγει να τελειωνετε.
    οχρονος ειναι λιγος παντως.
    δωσε λιγο χρονο ακομα, να δεις πως θα παει και τι ισχυει απ οσα λεει...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    84
    Επίσης ειμαι διατεθειμένη να προσπαθήσω ..απλώς δεν ξέρω τι στάση να κρατήσω ; Να συνεχίσω να δείχνω καλή διάθεση και να ειμαι τόσο δοτική; Να κάνω και εγώ κανονικά τη ζωαρα μου και να το αφήσω τελείως πάνω του ; Να συνεχίσω να του δείχνω τα συναισθήματα μου ; Απλώς παραξενεύτηκα παρά πολύ γιατί παλιότερα του είχα κάνει μια συζήτηση σχετικά με εμπιστοσύνη και ανασφάλεια (μου είχε δώσει κάποια τέτοια δείγματα και ήθελα να τον καθησυχάσω να του πω ότι δεν υπάρχει λόγος να έχει αμφιβολίες για τίποτα ).Και τώρα από το πουθενά ΑΥΤΟΣ μου λέει ..τι δεν με εμπιστεύεσαι ; Έχεις ανασφάλειες ; Δεν ξέρω σαν να κάνουμε έναν περίεργο κύκλο που με στεναχώρησε πολύ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Melina75 View Post
    Επίσης ειμαι διατεθειμένη να προσπαθήσω ..απλώς δεν ξέρω τι στάση να κρατήσω ; Να συνεχίσω να δείχνω καλή διάθεση και να ειμαι τόσο δοτική; Να κάνω και εγώ κανονικά τη ζωαρα μου και να το αφήσω τελείως πάνω του ; Να συνεχίσω να του δείχνω τα συναισθήματα μου ; Απλώς παραξενεύτηκα παρά πολύ γιατί παλιότερα του είχα κάνει μια συζήτηση σχετικά με εμπιστοσύνη και ανασφάλεια (μου είχε δώσει κάποια τέτοια δείγματα και ήθελα να τον καθησυχάσω να του πω ότι δεν υπάρχει λόγος να έχει αμφιβολίες για τίποτα ).Και τώρα από το πουθενά ΑΥΤΟΣ μου λέει ..τι δεν με εμπιστεύεσαι ; Έχεις ανασφάλειες ; Δεν ξέρω σαν να κάνουμε έναν περίεργο κύκλο που με στεναχώρησε πολύ
    επειδη ειναι παντα ενα πληγμα ο χωρισμος, μερικοι μαλιστα λενε οτι το γυαλι δεν ξανακολλαει, εγω πιστευω οτι ξανακολλαει αλλα θελει προσοχη.
    η γνωμη μου ειναι, ουτε το ενα , ουτε το αλλο.
    να το πας βημα- βημα και προσεκτικα.
    να εισαι ειλικρινης, αλλα να δινεις και να παιρνεις. μην δινεις χυμα, ακομα και χωρις ανταποκριση.
    αν ανταποκρινεται, δινε. αν το παιζει βαρυ πεπονι, αποστασιοποιησου κι εσυ...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    οταν μαλωσατε, ποια ηταντ α ασχημα που ειπατε ο ενας στον αλλο;
    εσυ του ειπες οτι ειναι πολυ ανασφαλης κι εκεινος σου ειπε οτι εισαια διαφορη;

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    84
    Μαλωσαμε για μια χαζομάρα επειδή δεν μπορούσαμε να βρεθούμε ,θύμωσε που δεν βάζω προτεραιότητες ,μετά νευρίασα και εγώ γιατί στην προκειμένη είχε άδικο και στο τέλος μου έλεγε και εγώ είχα να κάνω και αλλά πράγματα δεν ειναι ότι περιμένω μόνο από εσένα ,δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο το μεταξύ μας . Ε, μετά και εγώ νευρίασα που απλώς δεν παραδέχτηκε ότι ήθελε παραπάνω προσοχή και αντί αυτού πήγε να κάνει εμένα να νιώσω άσχημα . Γενικά το έχει αυτό σαν άνθρωπος ,όταν τα βρίσκει σκούρα χρησιμοποιεί την προβολή .Σε κάνει να νιώσεις όπως ενδεχομένως νιώθει αυτός .

  9. #9
    kopela93
    Guest
    Άλλαξε έχει περισσότερη αυτοπεποίθηση και πρέπει να τον γνωρίσεις ξανά από την αρχή. Οι άνθρωποι αλλάζουν κι αυτός έκανε μια καλή αρχή. Προσαρμοσου στα νέα δεδομένα και να είσαι ευγνώμων που θέλει να το προσπαθήσετε ξανά. Άδραξε την ευκαιρία και κάνε κι εσύ τις απαραίτητες αλλαγές στον εαυτό σου για να περνάς καλύτερα και εσύ και αυτός αλλά και μαζί

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Μου φαίνεται πάρα πολύ περίεργο όλο αυτό, το να είναι ένα ζευγάρι έναν ολόκληρο χρόνο μαζί, και μια μέρα να γκρεμιστεί η σχέση τους τόσο εύκολα επειδή ανταλλάξανε 2 κακές κουβέντες.
    Τι χτίζατε ένα χρόνο που τόσο εύκολα γκρεμίζεται.
    Εκείνος έχει την τάση να μειώνει τα συναισθήματά του για να μην φανεί ο ευάλωτος και ο αδύναμος.
    Από τη δική σου αντίδραση θεωρώ πως και εσύ είσαι αρκετά ευαίσθητη στην απόρριψη. Εάν έβλεπες τα πράγματα σφαιρικά θα καταλάβαινες πως ίσως αυτό που σου είπε εκείνη την ημέρα ήταν ξεκάθαρα λόγω ανασφάλειας και όχι επειδή δεν του είσαι σημαντική, εφόσον λες πως ήταν πολύ δοτικός, γλυκός και σου έλεγε ότι θέλει περισσότερο συναίσθημα από εσένα.
    Οπότε ο λόγος που απομακρύνθηκες ήταν επειδή δεν είχε ώριμη αντίδραση απέναντι στα συναισθήματά του.
    Αυτό έπρεπε να του εξηγήσεις τότε. Οτι μειώνει εσένα και τη σχέση σας μπροστά σε μια ενδεχόμενη απόρριψη και αυτό δεν σου αρέσει.
    Το να απομακρυνθείς έτσι απλά δεν οδηγεί πουθενά, εάν αυτό που θες με αυτό τον ανθρωπο είναι η σχέση.
    Στο τώρα φαντάζομαι πως είναι πολύ πληγωμένος. Εκείνος γούσταρε φουλ και μια ωραία μέρα απομακρύνθηκες για πέντε μήνες. Εσύ πώς θα αντιδρούσες στη θέση του; Προφανώς και δεν μπορεί να σου πει τώρα πόσο σε θελει.
    Πρέπει να μπεις λίγο και στα δικά του παπούτσια για να καταλάβεις τι συμβαίνει. Χρειάζεται χρόνος, χαλαρά, και να συζητάτε πια, γιατί έχω την εντύπωση πως και οι δύο φοβάστε να φανείτε ευαλωτοι και συναισθηματικοί γι αυτό δεν λειτούργησε η σχέση μεταξξύ σας. Προφανώς να τον κυνηγάς σαν να μην υπάρχει αύριο δεν έχει νόημα. Κάνε τη ζωή σου και σιγά σιγά θα έρθετε πάλι κοντά, αν έρθετε.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    84
    Δεν διαφωνώ σε τίποτα από όλα όσα λες .Εντάξει θα δώσω χρόνο και θα προσπαθω και εγώ να αποβάλω τις οποίες ανώριμες αντιδράσεις .

Similar Threads

  1. Επανασύνδεση, τρόπος.
    By taekwondis in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 28-09-2019, 11:04
  2. Επανασύνδεση
    By Elpida111 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 26
    Last Post: 04-09-2019, 00:31
  3. Χωρισμός-Επανασυνδεση
    By taekwondis in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 81
    Last Post: 22-02-2019, 06:12
  4. επανασυνδεση
    By romantic paul in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 06-12-2012, 12:06
  5. sex = επανασυνδεση
    By mayla93 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 02-12-2011, 02:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •