Μια ταινία που με άγγιξε
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728

    Μια ταινία που με άγγιξε

    Είδα το αυτό (It, Steven king) του 2019. Υπήρχε και παλαιότερη ταινία (mini series βασικά του 1990). Ένας κλόουν μεταφυσικό παράσιτο που σκότωνε κυρίως παιδιά. Αγαπούσα το παλιό αλλά και το βιβλίο. Με τον Ρίτσι (έναν χαρακτήρα) είχα μια μεγάλη αγάπη. Πάντα θα ήθελα να είναι ο κολλητός μου σαν παιδί. Ένιωθα ότι ο Ρίτσι ψιλοαγαπούσε τον Εντ αλλά ήταν μια αμυδρή υποψία τίποτα παραπάνω. Στο 2019 αποκαλύπτεται στο τέλος ότι αγαπούσε ο Ρίτσι τον Εντ από παιδιά. Ο Steven King είπε δεν είχε σκεφτεί κάτι τέτοιο αλλά τελικά του άρεσε σαν ιδέα. Πιστεύω ότι όταν γράφουμε μια ιστορία πολλές φορές (ή βασικά έτσι πρέπει) αποκτά δική της ζωή και αν το δεις πιο μεταφορικά, γίνονται πράγματα πέραν του ελέγχου του συγγραφέα. Οπότε νιώθω ότι αυτοί είχαν ερωτευτεί και ο Κινγκ δεν το κατάλαβε, δεν είναι πια δικοί του χαρακτήρες, αλλά κύριοι τουεαυτού τους. Οπότε ένιωσα μια δικαίωση, ότι κάποιος είδε την αγάπη τους. Δεν χρειάστηκαν φιλιά, ή αποκαλύψεις, αλλά το καταλάβαινες. Αγαπώ πιο πολύ τον Ρίτσι μετά από αυτό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    όταν γίνεται με την επιμέλεια του συγγραφέα κι εμένα μου αρέσει πολύ όταν οι ιστορίες διαφοροποιούνται από τα βιβλία. διαφορετικά θυμώνω πολύ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by user View Post
    όταν γίνεται με την επιμέλεια του συγγραφέα κι εμένα μου αρέσει πολύ όταν οι ιστορίες διαφοροποιούνται από τα βιβλία. διαφορετικά θυμώνω πολύ.
    Συμφωνώ μαζί σου. Ο ίδιος είπε ότι του άρεσε αυτή η διαφοροποίηση. Παρόλα αυτά δεν θεωρώ ότι υπήρξε. Κάποιος που πραγματικά "μπήκε" στο βιβλίο, ήξερε ότι ο Ρίτσι αγαπούσε τον Εντ όπως και ο Εντ τον Ρίτσι. Δεν υπήρχε κάτι χειροπιαστό. Έβλεπες ότι δεν είχαν ακριβώς σεξουαλική/ερωτική ζωή (βασικά είχαν αλλά σαν να ήταν πρόφαση έμοιαζε) και ο τρόπος που τσακωνόνταν μικρά έδειχνε μια χημεία ξεχωριστή. το μόνο που μου τη σπάει είναι λίγο οι επιλογές των ηθοποιών. Ο μικρός Ρίτσι στο παλιό ήταν ο Ρίτσι του βιβλίου. Ο άλλος έπαιζε πολύ ωραία, δεν φταίει αυτός, αλλά για μενα ο Ρίτσι του βιβλίου ήταν o Seth Green, κανένας άλλος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    τώρα να σου πω δεν έχω διαβάσει άλλο βιβλίο του Στίβεν Κινγκ πέρα από το πτώμα, λόγω δικών μου αδυναμιών, είναι πολυγραφέστατος και του αναγνωρίζω πολλά γενικώς, οπότε δεν ξέρω αν στο βιβλίο όντως μπορούσες να μεταφράσεις μια τέτοια σχέση, σε πιστεύω όμως, μπορεί να ήταν και μπροστά για την εποχή του, και ο ίδιος ο Κινγκ να μην το είχε καταλάβει, πράγμα εξαιρετικό.
    ο Σεθ Γκρην έπαιζε στο παλιό εννοείς;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by user View Post
    τώρα να σου πω δεν έχω διαβάσει άλλο βιβλίο του Στίβεν Κινγκ πέρα από το πτώμα, λόγω δικών μου αδυναμιών, είναι πολυγραφέστατος και του αναγνωρίζω πολλά γενικώς, οπότε δεν ξέρω αν στο βιβλίο όντως μπορούσες να μεταφράσεις μια τέτοια σχέση, σε πιστεύω όμως, μπορεί να ήταν και μπροστά για την εποχή του, και ο ίδιος ο Κινγκ να μην το είχε καταλάβει, πράγμα εξαιρετικό.
    ο Σεθ Γκρην έπαιζε στο παλιό εννοείς;
    Και εγώ το αυτό έχω διαβάσει μόνο. Ήταν δεν ξέρω.. σαν ένας φίλος αυτό το βιβλίο. Την ταινία την έχες δει; Ο Seth Green ναι και θεωρώ ταίριαζε γάντι για Ρίτσι. Εγώ πάντα πίστευα στην αγάπη αυτών των δύο. Και βασικά αν ήσουν μέσα στο βιβλίο και ένιωθες τους χαρακτήρες ήξερες ότι τα παιδιά (σαν παιδιά) αγαπιόντουσαν. Επίσης με χαλασε στην ταινία του 2019 ότι ο Ρίτσι θρηνούσε την αγάπη του και ήταν ο μόνος που έκλαψε. Όμως ο Εντι ήταν φίλος όλων. Και κάτι ακόμα, ο Ρίτσι δεν ήταν γκρεμλινγκ όπως τον παρουσιάσαν οι ταινίες 2017/2019, ένας ιδιαίτερος τζιντζερ ήταν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    τα έχω δει και τα παλιά και τα καινούργια ΙΤ.
    τον παρουσίαζαν τύπου λόνερ, weirdo που λένε; ενδιαφέρουσα η ματιά γενικώς, ίσως τα ξαναδω αν μου δωθει η ευκαιρία

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by user View Post
    τα έχω δει και τα παλιά και τα καινούργια ΙΤ.
    τον παρουσίαζαν τύπου λόνερ, weirdo που λένε; ενδιαφέρουσα η ματιά γενικώς, ίσως τα ξαναδω αν μου δωθει η ευκαιρία
    Δεν ήταν weirdo. Loner υπηρξε. Απλά αυτό που για μενα ισοπέδωσε ήταν η επιλογή των ηθοποιών. Το signature του Ρίτσι ήταν ότι είναι τζιντζερ. Αλλά και να μην ήταν, ας βάζαν κάποιον ερωτεύσιιμο, ελεος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    κι εγώ παλιά θυμάμαι όταν ειχε βγει το άρωμα σε ταινία είχα φάει τρελό σοκ, γενικότερα, το κάστιγκ πολλές φορές είναι για μάπες.

Similar Threads

  1. Σειρά ή Ταινία
    By Erin in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 5
    Last Post: 02-07-2021, 00:09
  2. ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ!
    By its_me in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 1
    Last Post: 01-12-2019, 00:55
  3. ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ!
    By its_me in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 30-11-2019, 22:07
  4. ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΑΓΓΙΞΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ..
    By Gypsy Cello in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 06-06-2011, 20:45
  5. Ζωή σαν ταινία...
    By anwnimi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 28
    Last Post: 23-05-2009, 19:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •