Θέλω να μιλήσω κάπου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    4

    Θέλω να μιλήσω κάπου

    Έχω διαβάσει πιο παλιά σε αυτό το forum αν θέλει κάποιος ας μου γράψει μια κουβέντα. Έχω σχέση με γυναίκα περίπου ένα χρόνο. Δεν είμαι άπειρα χαρούμενος, αλλά δεν είμαι και δυστυχισμένος. Νιώθω κάπως κενός θα έλεγα. Είμαι καλά με φίλους, στη δουλειά, είμαι κεφάτος θα έλεγα. Στα ερωτικά μου όχι. Προσπαθώ να βρω τι φταίει. Μου αρέσει το σεξ με γυναίκες, αυτοϊκανοποιούμαι κιολας. Θέλω να ξεκαθαρίσω δηλαδή ότι στο ξεκάθαρα σεξουαλικό κομμάτι είμαι μια χαρά. Στο ερωτικο / συναισθηματικό πάσχω. Έχω γνωρίσει γυναίκες, έχω περάσει ωραία, έχουμε κάνει ωραίες σχέσεις. Αλλά μέσα μου λειτουργεί η λογική όχι το συναίσθημα. Δεν μπορώ να πω ότι έχω ερωτευτεί. Δεν έφταιγε η εμφάνιση, ούτε ο χαρακτήρας. Δεν ξέρω. Να πω εδώ ότι μικρός είχα περάσει αρκετά δύσκολα, έχω κακοποιηθεί από γονιό αλλά δεν θέλω να πω κάτι παραπάνω για αυτό. Αυτό που πέρναγα ψιλο ήταν γνωστό (δεν ήταν στην Ελλάδα). Είχα βρει όμως κάποιους φίλους που τα κοινά προβλήματα μας ένωσαν, με βοήθησαν να το αντέξω όλο αυτό. Με το ένα παιδί ήμασταν πιο κοντά. Ακόμα και όταν τσακωνόμασταν ήταν αφορμή για να αλληλεπιδράσουμε ο ένας για τον άλλον. Μαζί τους ένιωθα ότι είχα οικογένεια και μαζίτου ότι έχω κάποιον που μαγαπάει. Και οι άλλοι με αγαπούσαν, αλλά αυτός ήταν πιο κοντινός και από τους κοντινούς. Σκέφτομαι μήπως όλα αυτά με έχουν παγιδέψει συναισθηματικά. Προσπαθώ να βάλω τις σκέψεις μου σε μια σειρά για να καταλάβει όποιος διαβάζει αυτές τις γραμμές, ελπίζω μη σας μπέρδεψα.

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Δηλαδή ενδεχομένως να είσαι αμφιφυλόφιλος. Ψαξτο λίγο κι αυτό το σενάριο

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    7
    Η σεξουαλικότητα, ο έρωτας, οι σχέσεις είναι πολύ περίπλοκα ζητήματα και για να λειτουργούν αυτά με τρόπο που να μας εκφράζει παίζουν χίλια δυο άλλα πράγματα, από ποιους νιώθουμε έλξη, σε ποιες συνθήκες νιώθουμε έλξη, πώς αντιμετωπίζει η κοινωνία που μας περιβάλλει την σεξουαλικότητα και την έκφραση φύλου, πόσο εύκολα αισθανόμαστε εμπιστοσύνη και εγγύτητα, ποια κακοποιητικά μοτίβα έχουμε αφομοιώσει, πόση αυτοεκτίμηση έχουμε. Ο έρωτας είναι μεγάλο κομμάτι της ζωής μας και αξίζουμε να ξέρουμε τι μας γίνεται και να το απολαμβάνουμε και να μην καταπιεζόμαστε μέσα σε αυτό, θα σου έλεγα να ψάξεις τόσο μέσα σου, τα τραύματά σου που αναφέρεις, το πού νιώθεις τι, όσο και το τι γίνεται έξω σου, δηλαδή το φάσμα της σεξουαλικότητας και του φύλου, εμένα αυτή η γνώση με βοήθησε να καλλιεργηθώ ως προς αυτά τα ζητήματα και μου προσέφερε περισσότερο νοητικό χώρο και ελευθερία στο μυαλό μου να το εξερευνήσω

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Δηλαδή ενδεχομένως να είσαι αμφιφυλόφιλος. Ψαξτο λίγο κι αυτό το σενάριο
    Το έχω ψάξει θεωρητικά, δεν εχω παει με αντρα. Δεν εχω νιωσει ελξη ποτε. Εχω βγει και ραντεβου. Δεν εχω προβλημα μεαυτα, αμερικη μεγαλωσα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by kapoia_trigurw View Post
    Η σεξουαλικότητα, ο έρωτας, οι σχέσεις είναι πολύ περίπλοκα ζητήματα και για να λειτουργούν αυτά με τρόπο που να μας εκφράζει παίζουν χίλια δυο άλλα πράγματα, από ποιους νιώθουμε έλξη, σε ποιες συνθήκες νιώθουμε έλξη, πώς αντιμετωπίζει η κοινωνία που μας περιβάλλει την σεξουαλικότητα και την έκφραση φύλου, πόσο εύκολα αισθανόμαστε εμπιστοσύνη και εγγύτητα, ποια κακοποιητικά μοτίβα έχουμε αφομοιώσει, πόση αυτοεκτίμηση έχουμε. Ο έρωτας είναι μεγάλο κομμάτι της ζωής μας και αξίζουμε να ξέρουμε τι μας γίνεται και να το απολαμβάνουμε και να μην καταπιεζόμαστε μέσα σε αυτό, θα σου έλεγα να ψάξεις τόσο μέσα σου, τα τραύματά σου που αναφέρεις, το πού νιώθεις τι, όσο και το τι γίνεται έξω σου, δηλαδή το φάσμα της σεξουαλικότητας και του φύλου, εμένα αυτή η γνώση με βοήθησε να καλλιεργηθώ ως προς αυτά τα ζητήματα και μου προσέφερε περισσότερο νοητικό χώρο και ελευθερία στο μυαλό μου να το εξερευνήσω
    Τα τραυματα τα ξερω. Οι φιλοι μου με βοηθησαν να τα διαχειριστώ και εγώ τα δικά τους. Δεν ξέρω αν έχω ελευθερωθεί από αυτά αλλά τα χω αναγνωρίσει. Λυπαμαι πολυ που χαθηκα με τα παιδιά και ειδικά με εκεινον. Νομίζω έγινε γιατί θέλαμε να ξεχάσουμε. Εκείνος ε΄να ο μοναδικός άνθρωπος που οταν ημουν μαζί ένιωθα χαρουμενος. Δεν ξερω αν κατι τετοιο σημαινει ερωτας/μπαι.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    4
    Κάτι άλλο που δεν σας είπα είναι ότι είχα απώλεια μνήμης αρκετά σοβαρή και πολλά πράγματα ακόμα δεν τα θυμάμαι. Είναι κάτι που με βασανίζει.

Similar Threads

  1. Απλά θέλω να μιλήσω για την ζωή μου κάπου
    By Girl94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 30-01-2021, 00:07
  2. Θέλω κάπου να μιλησω
    By Hope 2 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 93
    Last Post: 19-01-2021, 11:21
  3. καπου να μιλήσω ....
    By pantzos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 22-03-2013, 11:51
  4. Replies: 44
    Last Post: 08-10-2012, 22:32
  5. Θελω καπου να μιλησω
    By reggaeM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 08-07-2010, 03:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •