Υπάρχει κανείς εκεί έξω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    21

    Υπάρχει κανείς εκεί έξω;

    Καλησπέρα σε όλους..είναι καιρός που διαβάζω τις ιστορίες σας εδώ μέσα και σκέφτηκα να μοιραστώ κι εγώ τη δική μου.εχω διαγνωστεί με οριακή διαταραχή εδώ και πέντε περίπου χρόνια.εχω λάβει φαρμακευτική αγωγή καθώς και ψυχολογική υποστήριξη.παρατηρω όμως πως αντί να βελτιώνομαι,βυθίζομαι όλο και περισσότερο.δεν έχω διάθεση για ζωή.ολα μου φαίνονται τόσο μάταια και το κυριότερο έχω κολλήσει στην αδράνεια.δεν εργάζομαι δεν έχω φίλους δεν έχω χόμπι δεν λέω να ξεκολλήσω απ' το κρεβάτι μου.και το βασικότερο ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ τι να κάνω με τη ζωή μου.φοβαμαι που θα καταλήξει όλο αυτό...συν του ότι "αυτομαστιγωνομαι"για τα λάθη μου(που είναι και μπόλικα)και έχω βυθιστεί σε έναν φαύλο κύκλο αυτοκατηγοριας-αυτοτιμωριας-αυτοκαταστροφης.η ενοχική μου προσωπικότητα επιπλέον δεν με βοηθάει να "πάρω τα πάνω μου"καθώς στήνω τον εαυτό μου στον τοίχο και τον χτυπάω ανελέητα.νιωθω τόσο μόνη.υπαρχει κάνεις εκεί έξω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Υπάρχουν εκατομμύρια εδώ έξω που νιώθουν όπως εσύ!!

    Τα φάρμακα βοηθούν αυτήν την εποχή της τεχνολογίας.

    Έχεις τους γιατρούς και τους θεραπευτές σου, διανοίξου ηλεκτρονικά και βρες παρέα μέσω υπολογιστή, αρχικά.

    Να εδώ είμαστε όλοι φίλοι σου!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    21
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!με έκανες να χαμογελάσω!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Walk alone View Post
    όμως πως αντί να βελτιώνομαι,βυθίζομαι όλο και περισσότερο.δεν έχω διάθεση για ζωή.ολα μου φαίνονται τόσο μάταια και το κυριότερο έχω κολλήσει στην αδράνεια.δεν εργάζομαι δεν έχω φίλους δεν έχω χόμπι δεν λέω να ξεκολλήσω απ' το κρεβάτι μου.και το βασικότερο ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ τι να κάνω με τη ζωή μου.
    Στην ίδια βάρκα είμαστε...Μόνο που εγώ έχω διαγνωστεί με κατάθλιψη και διαταραχή πανικού.
    Έχεις όνειρα?...Κάποια προοπτική που να σε ιντριγκάρει?
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  5. #5
    Έχω ακούσει πάντως ότι όσον αφορά τη ψυχανάλυση (πχ ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεία κλπ) στην αρχή γενικά νιώθεις πολύ χειρότερα και ύστερα καλυτερεύει. Καταλαβαίνω πώς νιώθεις, προσωπικά τικάρω πάρα πολλά χαρακτηριστικά από οριακή και βιώνω ακραία συναισθήματα και γενικά αυτό που έχω να πω είναι ότι είναι μάχη ορισμένες φορές. Μη περιμένεις να γίνεις καλά από τη μία στιγμή στην άλλη ή ακόμα κ από τον ένα χρόνο στον άλλον. Μιλάμε για διαταραχή προσωπικότητας. Πάντως όσο προσπαθείς είσαι σε καλύτερη κατάσταση σε σύγκριση με το να μην. Προσπάθησε να παρατηρείς τις σκέψεις και τα συναισθήματα πριν αντιδράσεις (είναι το δυσκολότερο πράγμα, το γνωρίζω). Και να ξέρεις ότι στα αλήθεια δε μπορεί να σε "σώσει" κανένας. Εσύ θα το κάνεις αυτό με λίγα-λίγα βηματάκια. Μπορείς να αρχίσεις με τα πιο απλά πράγματα, εφόσον έχεις παρατηρήσει ότι έχεις "βαλτώσει" κάπως αυτό το καιρό, να πεις ότι σήμερα θα κάνεις ένα μικρό πραγματάκι καλό για σένα. Δε πειράζει που 'σαι σε αυτή τη φάση, δε σημαίνει ότι θα σαι στον βάλτο για όλη σου τι ζωή ή ότι ήσουν ή ότι είσαι άχρηστη ή οτιδήποτε απλά και μόνο επειδή τώρα είσαι σ αυτή τη φάση. Και που δε δουλεύεις τι έγινε; Δεν έχεις να προφτάσεις κανέναν. Άλλα άτομα δεν έχουν να κάνουν το ψυχολογικό healing που έχεις να κάνεις εσύ. Για τα υπόλοιπα, νομίζω το ξέρεις και εσύ ότι δε βοηθάει να χτυπάς τον εαυτό σου. Είναι κάτι που έχεις αντιγράψει από άλλα άτομα που σε τιμωρούσαν και σε χτυπούσαν και τώρα το κάνεις και εσύ και θα βοηθούσε να αναγνωρίσεις ότι δε σε βοηθά πλέον. Αυτά. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    21
    Γεια σου Yoco choco..ελπίζω να είσαι καλά και σε ευχαριστώ που απάντησες!Δυστυχώς δεν έχω όνειρα...βρίσκομαι στο απόλυτο χάος.εχω φτάσει 33 ετών και ακόμα δεν γνωρίζω ποια είμαι και τι θέλω να κάνω στη ζωή μου!εσύ πως το αντιμετωπίζεις;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    21
    Καλησπέρα psy spirit!σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!η διάγνωση ναι μεν έγινε προ 5ετιας αλλά άτυπα υποφέρω από πολύ μικρή ηλικία(περίπου απ' τα 8 μου χρόνια)και αυτό με κάνει να απογοητεύομαι ακόμα περισσότερο μη βλέποντας φως στο τουνελ.εχω φτάσει σε ένα πολύ καλό σημείο παρατηρώντας τις σκέψεις μου και τα συναισθήματα μου και έχω ελέγξει σε μεγάλο βαθμό την παρορμητικότητα μου.θα μπορούσα να πω πως έχω πάει στο άλλο άκρο,αυτό της απομόνωσης ώστε να μην κάνω ξανά τις γνωστές μου "γκάφες".η διαπίστωση το ότι κανείς δεν μπορεί να με σώσει η οποία με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη έρχεται να περιπλέξει τα πράγματα αφού έχω μάθει μια ζωή να "γαντζώνομαι"από τους άλλους μη μπορώντας να στραφω προς τον ίδιο μου τον εαυτό.και κάπου εκεί έρχεται και το αυτομαστιγωμα εφόσον συνειδητοποιώ πόσο έχω βλάψει τον εαυτό μου τόσα χρόνια γιατί πολύ απλά δεν γνώριζα τα όσα γνωρίζω σήμερα!επιπλέον οι τύψεις οι ενοχές και η μετάνοια έρχονται να συμπληρώσουν τον ήδη τεράστιο Γολγοθά που περναω κάθε μέρα..με συγχωρείς για το σεντόνι.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Στην ίδια βάρκα είμαστε...Μόνο που εγώ έχω διαγνωστεί με κατάθλιψη και διατη αραχή πανικού.
    Έχεις όνειρα?...Κάποια προοπτική που να σε ιντριγκάρει?
    Αυτή η βάρκα η τρύπια και χιλιομπαλωμενη πόσες τρικυμίες άραγε να αντέχει ακόμα......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Walk alone View Post
    Καλησπέρα σε όλους..είναι καιρός που διαβάζω τις ιστορίες σας εδώ μέσα και σκέφτηκα να μοιραστώ κι εγώ τη δική μου.εχω διαγνωστεί με οριακή διαταραχή εδώ και πέντε περίπου χρόνια.εχω λάβει φαρμακευτική αγωγή καθώς και ψυχολογική υποστήριξη.παρατηρω όμως πως αντί να βελτιώνομαι,βυθίζομαι όλο και περισσότερο.δεν έχω διάθεση για ζωή.ολα μου φαίνονται τόσο μάταια και το κυριότερο έχω κολλήσει στην αδράνεια.δεν εργάζομαι δεν έχω φίλους δεν έχω χόμπι δεν λέω να ξεκολλήσω απ' το κρεβάτι μου.και το βασικότερο ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ τι να κάνω με τη ζωή μου.φοβαμαι που θα καταλήξει όλο αυτό...συν του ότι "αυτομαστιγωνομαι"για τα λάθη μου(που είναι και μπόλικα)και έχω βυθιστεί σε έναν φαύλο κύκλο αυτοκατηγοριας-αυτοτιμωριας-αυτοκαταστροφης.η ενοχική μου προσωπικότητα επιπλέον δεν με βοηθάει να "πάρω τα πάνω μου"καθώς στήνω τον εαυτό μου στον τοίχο και τον χτυπάω ανελέητα.νιωθω τόσο μόνη.υπαρχει κάνεις εκεί έξω;

    Eχεις λάβει λες και φαρμακα και ψυχοθεραπεία. Συνεχίζεις κάτι από τα δύο αυτά ή τα διέκοψες; Αλήθεια η μέρα σου σήμερα πως ήταν; Τι ώρα ξύπνησες και τι έκανες από την ώρα που ξύπνησες προσπάθησε να τα θυμηθείς όλα και γράψε.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Eχεις λάβει λες και φαρμακα και ψυχοθεραπεία. Συνεχίζεις κάτι από τα δύο αυτά ή τα διέκοψες; Αλήθεια η μέρα σου σήμερα πως ήταν; Τι ώρα ξύπνησες και τι έκανες από την ώρα που ξύπνησες προσπάθησε να τα θυμηθείς όλα και γράψε.
    Συνεχίζω με την ψυχοθεραπεία καθώς ο ψυχίατρος μου έκρινε ότι θεραπεύτηκα έπειτα από 6 μήνες με ladose.Θελω να γελάσω και να κλάψω μαζί.
    Η μέρα μου ήταν υπεροχα μαύρη με μόνη παρέα τον σκύλο μου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Walk alone View Post
    Συνεχίζω με την ψυχοθεραπεία καθώς ο ψυχίατρος μου έκρινε ότι θεραπεύτηκα έπειτα από 6 μήνες με ladose.Θελω να γελάσω και να κλάψω μαζί.
    Η μέρα μου ήταν υπεροχα μαύρη με μόνη παρέα τον σκύλο μου.
    Oπότε αν έχω καταλάβει καλά κάνεις εδώ και 5 χρόνια ψυχοθεραπεία από τότε που σου έβγαλαν διάγνωση πως είσαι οριακή, αλλα δεν βλέπεις βελτίωση ή έχω καταλάβει λάθος;

    Οκ το καταλαβαίνω ότι τα βλέπεις όλα μαύρα, αλλά υπάρχει και κόσμος που δεν έχει καν σκύλο, υπάρχει κόσμος που σήμερα δεν έφαγε τίποτα γιατί τις τελευταίες 3 ημέρες το ψυγείο του είναι άδειο. Δεν λέω πως η δική σου ημέρα ήταν ιδανική, αλλά υπάρχουν πραγματικά μαύρες καταστάσεις και υπάρχουν άνδρες και γυναίκες που είναι πραγματικά προβληματισμένοι και εγκλωβισμένοι που δεν είναι καν 30-35 αλλά 50+ και πραγματικά είναι πολύ δύσκολο να αναστρέψουν την κατάσταση που ζούνε!

    Υ.Γ Τον σκύλο τον βγάζεις βόλτα τουλάχιστον εσύ έτσι δεν είναι ή όχι;

    Υ.Γ1 Δεν υπάρχει τίποτα που να σου αρέσει σε αυτή τη ζωή ή είναι απλώς η περίοδος που νιώθεις πως δεν έχεις διάθεση για τίποτα; Ήσουν πάντα έτσι;

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Oπότε αν έχω καταλάβει καλά κάνεις εδώ και 5 χρόνια ψυχοθεραπεία από τότε που σου έβγαλαν διάγνωση πως είσαι οριακή, αλλα δεν βλέπεις βελτίωση ή έχω καταλάβει λάθος;

    Οκ το καταλαβαίνω ότι τα βλέπεις όλα μαύρα, αλλά υπάρχει και κόσμος που δεν έχει καν σκύλο, υπάρχει κόσμος που σήμερα δεν έφαγε τίποτα γιατί τις τελευταίες 3 ημέρες το ψυγείο του είναι άδειο. Δεν λέω πως η δική σου ημέρα ήταν ιδανική, αλλά υπάρχουν πραγματικά μαύρες καταστάσεις και υπάρχουν άνδρες και γυναίκες που είναι πραγματικά προβληματισμένοι και εγκλωβισμένοι που δεν είναι καν 30-35 αλλά 50+ και πραγματικά είναι πολύ δύσκολο να αναστρέψουν την κατάσταση που ζούνε!

    Υ.Γ Τον σκύλο τον βγάζεις βόλτα τουλάχιστον εσύ έτσι δεν είναι ή όχι;

    Υ.Γ1 Δεν υπάρχει τίποτα που να σου αρέσει σε αυτή τη ζωή ή είναι απλώς η περίοδος που νιώθεις πως δεν έχεις διάθεση για τίποτα; Ήσουν πάντα έτσι;
    Πονεμένη ιστορία.εντατικη ψυχοθεραπεία κάνω εδώ κι ένα χρόνο γιατί όλα τα προηγούμενα κάποιες φορές απλώς δεν ήθελα κάποιες δεν μου ταίριαζε ο θεραπευτης κάποιες άλλες υπερεκτιμουσα τις δυνάμεις μου και βολευομουν με την φαρμακευτική αγωγή την οποία λαμβάνω απ τα 18 μου ανελλιπώς (seroxat) μέχρι την εναλλαγή με το ladose.
    Καταλαβαίνω απόλυτα τι μου λες και δεν θα διαφωνήσω.Σαφως και υπάρχουν άνθρωποι εκεί έξω οι οποίοι δεν μπορούν να ικανοποιήσουν τις βασικές τους ανάγκες.και ίσως τύποι σαν εμάς μοιάζουν κακομαθημένοι και εγωιστές.νομιζω όμως ότι συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα...νιώθω ευγνώμων για το φαγητό που έχω καθημερινά στο τραπέζι μου ΚΑΙ δεν μπορώ να αγνοήσω το γεγονός πως η ψυχική μου υγεία είναι σχεδόν ανύπαρκτη.
    Πάντα ήμουν έτσι...μια μόνιμη δυστυχια με κάποιες ελάχιστες στιγμές πλασματικής χαράς.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Είναι πονεμένη ιστορία, την οποία νιώθω πως δεν θέλεις να την πολυσυζητήσεις.... Ξέρεις σου τα βγάζω ένα- ένα για παράδειγμα μόλις διάβασα πως στα 18 σου, σε ξεκίνησαν με σεροξατ, είπες πως είσαι 33, ειπες πως στα 28 σε διέγνωσαν οριακή, αλλά στα 18 γιατί πήγες ψυχίατρο; Μέχρι τότε ήσουν οκ; Τι σου βρήκε όταν πήγες και σου το έγραψε; Κοίτα θα μπορούσα να σου κάνω ένα καρο ερωτήσεις για μέρες μέχρι να σου τα βγάλω όλα από μέσα σου, να το κάνω ή δεν θέλεις να μιλήσεις για τον εαυτό σου; Αν δεν σου βγαίνει μην απαντήσεις ουτε σε αυτά που σε ρώτησα γιατί ειναι κατανοητό, σε νιώθω.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Είναι πονεμένη ιστορία, την οποία νιώθω πως δεν θέλεις να την πολυσυζητήσεις.... Ξέρεις σου τα βγάζω ένα- ένα για παράδειγμα μόλις διάβασα πως στα 18 σου, σε ξεκίνησαν με σεροξατ, είπες πως είσαι 33, ειπες πως στα 28 σε διέγνωσαν οριακή, αλλά στα 18 γιατί πήγες ψυχίατρο; Μέχρι τότε ήσουν οκ; Τι σου βρήκε όταν πήγες και σου το έγραψε; Κοίτα θα μπορούσα να σου κάνω ένα καρο ερωτήσεις για μέρες μέχρι να σου τα βγάλω όλα από μέσα σου, να το κάνω ή δεν θέλεις να μιλήσεις για τον εαυτό σου; Αν δεν σου βγαίνει μην απαντήσεις ουτε σε αυτά που σε ρώτησα γιατί ειναι κατανοητό, σε νιώθω.
    Θα σου απαντήσω γιατί εκτιμω πολύ το ενδιαφέρον σου αν και δεν σου κρύβω μου είναι δύσκολο να ανοίγομαι τόσο πολύ.το γεγονός πως αποφάσισα να γράψω σε αυτό το φόρουμ είναι ένα τεραστιο βήμα για μένα και σίγουρα το έκανα κάτω απ' την ομπρέλα της ανωνυμίας.μεχρι τα 18 μου λοιπόν όχι δεν ήμουν οκ.θυμαμαι τον εαυτό μου ως μικρό παιδάκι να παθαίνει κρίσεις πανικού(φυσικά τότε δεν μπορούσα να έχω επίγνωση της κατάστασης μου).πάντα ήμουν ένα μελαγχολικό παιδί με βαθιες αναζητήσεις και έναν γονέα πολύ αυστηρό και επικριτικό που δεν έχανε την ευκαιρία να με φορτώνει ενοχές.απο την προεφηβεία κι έπειτα άρχισα να χάνω τον έλεγχο αφού έκανα ότι περνούσε απ' το χέρι μου για να πάω κόντρα σε αυτόν τον γονέα και να του αποδείξω ότι ΔΕΣ ΜΕ ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑΩ!σαφώς ο τρόπος με τον οποίο αντιδρούσα δεν ήταν ορθός.ομως πως μπορει να εκφραστεί ένα παιδάκι που ποτέ δεν ακούστηκε ποτέ δεν έτυχε αποδοχής;κάπου εκεί λοιπόν στα 18 μετά από κάποια ψυχωτικά επεισόδια αποφάσισαν να με "σύρουν"στους γιατρούς.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Walk alone View Post
    Θα σου απαντήσω γιατί εκτιμω πολύ το ενδιαφέρον σου αν και δεν σου κρύβω μου είναι δύσκολο να ανοίγομαι τόσο πολύ.το γεγονός πως αποφάσισα να γράψω σε αυτό το φόρουμ είναι ένα τεραστιο βήμα για μένα και σίγουρα το έκανα κάτω απ' την ομπρέλα της ανωνυμίας.μεχρι τα 18 μου λοιπόν όχι δεν ήμουν οκ.θυμαμαι τον εαυτό μου ως μικρό παιδάκι να παθαίνει κρίσεις πανικού(φυσικά τότε δεν μπορούσα να έχω επίγνωση της κατάστασης μου).πάντα ήμουν ένα μελαγχολικό παιδί με βαθιες αναζητήσεις και έναν γονέα πολύ αυστηρό και επικριτικό που δεν έχανε την ευκαιρία να με φορτώνει ενοχές.απο την προεφηβεία κι έπειτα άρχισα να χάνω τον έλεγχο αφού έκανα ότι περνούσε απ' το χέρι μου για να πάω κόντρα σε αυτόν τον γονέα και να του αποδείξω ότι ΔΕΣ ΜΕ ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑΩ!σαφώς ο τρόπος με τον οποίο αντιδρούσα δεν ήταν ορθός.ομως πως μπορει να εκφραστεί ένα παιδάκι που ποτέ δεν ακούστηκε ποτέ δεν έτυχε αποδοχής;κάπου εκεί λοιπόν στα 18 μετά από κάποια ψυχωτικά επεισόδια αποφάσισαν να με "σύρουν"στους γιατρούς.
    H ανωνυμία είναι μεγάλο δώρο, ξέρεις μπορείς να πεις πράγματα που δεν θα μπορούσες να αναφέρεις ούτε στο ψυχοθεραπευτή σου. Ξέρεις είναι καλό να τα βγάλεις από μέσα σου, γιατί θα νιώσεις και εσύ καλύτερα και πίστεψε με υπάρχουν λύσεις, είσαι μικρή ακόμα. Στην ουσία λοιπόν ο γονέας ήθελε ντε και καλά να σε κάνει αυτό που δεν έγινε εκείνος-η ή θεωρούσε τον εαυτό του τόσο τέλειο που σε ήθελε πιστό αντίγραφο του, αδιαφορώντας για εσένα; Αυτή τη στιγμή που μιλάμε υποθέτω πως συνεχίζεις να συνυπάρχεις με αυτόν τον γονέα στο ίδιο σπίτι έτσι δεν είναι; Στο σήμερα τι λέει; Εχει την ίδια συμπεριφορά; Αναγνωρίζει τα λάθη που έκανε εκείνος; Γιατί ναι μεν ο τρόπος σου ήταν; ανορθόδοξος, αλλά ήταν; ή ήταν μια φυσική αντίδραση ενός παιδιού που προσπαθούσαν να το βάλουν σε ένα καλούπι; Αλήθεια σπούδασες κάτι; Αν ναι αυτό το αποφάσισες εσύ ή το αποφάσισαν άλλοι για εσένα; Υποθέτω λοιπόν πως ανέκαθεν ήσουν μια προσωπικότητα που την είχαν σε διαρκή περιορισμό; Μετά το σχολείο τι έκανες; Στο σχολείο είχες φίλους γενικά, εντάξει μπορεί πχ να μην σε άφηναν να βγαίνεις έξω ή δεν ξέρω τι αλλά στο σχολείο είχες παρέες δεν είχες;

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Είναι κανείς εκεί έξω?
    By sofaki1980 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 119
    Last Post: 25-01-2021, 08:23
  2. Replies: 37
    Last Post: 17-05-2012, 20:50
  3. Δαμάζοντας αυτό που υπάρχει εκει ψηλά...
    By equilibrium in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 7
    Last Post: 30-07-2011, 17:59
  4. Υπάρχει κανείς;
    By John11 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 16-11-2010, 05:06
  5. υπάρχει κανείς εδώ?
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 71
    Last Post: 08-05-2008, 13:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •