Entact για γενικευμένη αγχωδη διαταραχή εμπειρίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    5

    Entact για γενικευμένη αγχωδη διαταραχή εμπειρίες

    Γειά σας παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω αν τα έχει πάρει κάποιος κ αν ναι τι παρενέργειες είχε , έπαιρνα πριν 3 χρόνια ζολοφτ κ υποτροπιασα άσχημα φέτος κ μου γράψαν entact, έχω τρομοκράτηθει κ δεν τα παίρνω ενώ υποφέρω από αγοραφοβία, νεύρωση στομάχου και τρομερές ακανόνιστες κινήσεις σε χέρια κ πόδια μαζί με ταχυπαλμιες, φοβάμαι τόσο ότι δεν θα αντέξω να γίνω χειρότερα με κάποιο χαπι αλλά δεν αντέχω κ να ζω έτσι, παίρνω 2.5 mg Xanax την μέρα κ πάλι ειμαι μέσα στην ένταση

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Το έχω πάρει. Βοηθάει πολύ στην γενικευμένη αγχωδη διαταραχή. Στην αρχή προκαλεί μείωση λίμπιντο και καθυστέρηση στον οργασμό αλλά μετά το τρίμηνο περνάει.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    5
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, με τα zoloft δεν είχα θέμα με τον οργασμό, είμαι γυναίκα , φοβάμαι γιατί διάβασα για εμετούς κ πνιξιματα

  4. #4
    Marsie τι συμπτώματα έχεις στην νέυρωση στομάχου?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    5
    Δεν μπορώ να χώνεψω τιποτα απολύτως, ακόμα κ το νερό το νιωθω σαν βόμβα στο στομάχι, κάποιες μέρες μου ανεβαίνουν όλα πάνω κ τρεχω αλλά εμετό δεν κάνω αλλιώς δεν μπορώ να ανακουφίστω από την δυσπεψία κ αρχίζει το μαρτύριο γιατί ανεβάζω παλμούς κ πνίγομαι, συγνώμη που τα γράφω έτσι αλλά θέλω να σου δώσω ακριβης αίσθημα

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    3
    Καλημέρα. Πριν 4 χρόνια ήμουν στην ίδια κατάσταση με εσένα. Η διάγνωση ήταν αγχώδης διαταραχή και διαταραχή πανικού. Ο ψυχίατρος μου έδωσε entact 10mg και xanax. Φοβόμουν πολύ να τα πάρω μιας και μέχρι τα 27 μου είχα πάρει μόνο ντεπόν και αντιφλεγμονώδη. Όμως δεν άντεχα άλλο να ζω έτσι (άυπνη, με τρόμο, απώλεια όρεξης για φαγητό και άλλα πολλά) και τα πήρα. Οι παρενέργειες στην δική μου περίπτωση ήταν πολύ ήπιες και διήρκησαν 7 ημέρες περίπου. Είχα μόνο λίγη θολούρα και κάποια ξεσπάσματα σε κλάματα. Τίποτε άλλο. Σε 1 μήνα είδα μεγάλη διαφορά. Έλεγα στον γιατρό μου "ευχαριστώ" και ένιωθα ευγνωμοσύνη που υπήρχε ένα χάπι που με έσωσε από τον εφιάλτη που ζούσα. Η θεραπεία μου διήρκησε ένα χρόνο και σε συμφωνία με τον γιατρό τα έκοψα σταδιακά χωρίς κανένα πρόβλημα. Πριν 3 μήνες και έπειτα από 2 δύσκολα χρόνια με την καραντίνα τον ιό και όλα αυτά πιέστηκα πολύ και είχα πάλι κρίσεις πανικού. Σε συνεννόηση με τον γιατρό μου τα άρχισα ξανά. Οι παρενέργειες ήταν πάλι οι ίδιες. Σχεδόν τίποτα δηλαδή. Τα ξεκίνησα τέλη Αυγούστου. Τώρα είμαι πάλι αρκετά καλά - παρόλο που η κατάσταση της πανδημίας παραμένει και χειροτερεύει. Η δική μου εμπειρία είναι πολύ θετική και αν μπορούσα να σου προτείνω κάτι θα ήταν να ξεκινήσεις με το 1/4 του χαπιού για 2 ημέρες, να πάρεις τα 2/4 για 3 ημέρες, τα 3/4 για 2 ημέρες και ολόκληρο το χάπι την 8η ημέρα. Αυτή ήταν η οδηγία του δικού μου γιατρού επειδή φοβόμουν πολύ και σε μένα δούλεψε. Σου εύχομαι από καρδιάς να γίνεις γρήγορα καλά. Σε καταλαβαίνω.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    5
    Πραγματικά σε ευχαριστώ πολύ, κ γω να τα ζολοφτ είχα λίγες παρενέργειες απλά αυτό το χάπι δεν το ξέρω κ όπως είπες κ γω μόνο ντεπον κ αυτο αν υποφέρω, τα ζαναξ αναγκάστηκα κ τα πήρα γιατί αλλιώς δεν μπορούσα να δουλέψω , εμένα μου είπε 5 για 5 μέρες κ μετά 10 κ βλέπουμε πως θα πάω με 3 mg Xanax την μέρα, ελπίζω να βρω τον εαυτό μου κ γω πάλι γιατί κοντεύω ν σαλτάρω, εντομεταξυ έτσι έκανα κ γω με το ζολοφτ επειδή φοβόμουν

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    4
    Συγνώμη, αλλά δεν είμαι για ιατρικές συμβουλές ή για να συζητήσω συγκεκριμένα φάρμακα και παρενέργειες. Ο καλύτερος τρόπος να αντιμετωπίσετε αυτές τις ανησυχίες είναι να συμβουλευτείτε έναν ειδικό στην ψυχική υγεία, όπως έναν ψυχίατρο ή έναν ψυχολόγο.

    Οι επαγγελματίες αυτοί μπορούν να αξιολογήσουν την κατάστασή σας, να σας παρέχουν συμβουλές σχετικά με την αγοραφοβία, τη νευρωστομία και τις παρενέργειες των φαρμάκων, pokemon showdown και να προτείνουν κατάλληλες θεραπευτικές επιλογές. Μη διστάσετε να συζητήσετε τις ανησυχίες σας με έναν ειδικό που μπορεί να σας βοηθήσει να βελτιώσετε την ψυχική σας υγεία και την ποιότητα ζωής.

Similar Threads

  1. Γενικευμένη Αγχώδη Διαταραχή
    By Marich in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 67
    Last Post: 19-11-2020, 21:11
  2. Γενικευμένη αγχώδη διαταραχή
    By Dimitrios85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 08-11-2018, 01:39
  3. Ήπια γενικευμένη αγχώδη διαταραχή
    By Nikolas1993 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 15-12-2016, 10:32
  4. ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΑΓΧΩΔΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By a+b in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 16-09-2013, 23:12
  5. Γενικευμένη Αγχώδη Διαταράχη....είναι πολύ ύπουλη η ρουφιάνα!!!!!
    By Joan1983 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 22-05-2011, 13:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •