ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΣΚΠ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΑΝΟΣΑ ΚΑΙ ΑΝΑΠΗΡΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    29

    ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΣΚΠ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΑΝΟΣΑ ΚΑΙ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

    Παιδια καλησπερα.....ειμαι 20 ετων γενικα πολυ αγχωδεις ειχα διαγνωσθει με ιδψ και ειμαι πολυ αρρωστοφοβικος....τον τελευταιο καιρο ομως εχω τρελαθει....ενω ειχα ξεπερασει τις φοβιες μ ξανα πυροδοτηθηκαν οταν ηταν να παω να κανω το εμβολιο με ολα αυτα που ακουγα κλπ...στα μεσα του δεκεμβριου ομως με επιασε ενα βραδυ καθως διαβαζα ενα μουδιασμα στην παλαμη...εννοειται το μυαλο πηγε στο χειροτερο και αρχισα να googl αρω.πηγα σε εναν ορθοπεδικο και μ ειπε οτι δεν ειναι κατι μ εκανε κ την εξεταση με τα σφυρακια και ειπε οτι μαλλον στο γυμναστηριο καποια περιεργη κινηση εγινε και σε συνδυασμο με το αγχος ειναι πιο εντονο.δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου ομως καθως ειπα απο μεσα μ δεν ασχοληθηκε οσο επρεπε κλπ...ε να μην τα πολυλογω τις τελευταιες μερες η κατασταση εχει χειροτερεψει...μουδιασματα στο αριστερο γονατο μουδιασματα και αδυναμια στα χερια αλλα και πονοι στα δχτυλα στις μικρο κινησεις οπως γραψιμο...την λεγομενη ομιχλη εγκεφαλου που παει και ερχεται...ειχε κανεις η εχει παρομοια συμπτωματα...?γινεται ΟΛΑ αυτα να ειναι απο αγχος και εμμονη?εχω πειστει πλεον οτι εχω κατι κακο...η σκπ η ρ.α. η γενικα καποιο σπανιο αυτο ανοσο π θα με αφησει παραλθτο...αλλες φορες σκεφτομαι οτι φταιει το εμβολιο παρολο π πανε 3 μηνες απο την 2η δοση...τι λετε ρε παιδια?να τρεξω και σε αλλους γιατρους νευρολογους ρευματολογους κλπ η δεν αξιζειμτον χρονο και τα λεφτα?λεω δεν γινεται ρε να ειναι ολα αυτα απο αγχος και τρελενομαι...για πειτε ρε παιδια παρομοιες εμπειριες...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by panagiotiss View Post
    Παιδια καλησπερα.....
    Για να σου φύγει κάθε άγχος, πήγαινε σε νευρολόγο και να επιμείνεις να σου γράψει μαγνητική εγκεφάλου. Εκεί φαίνεται η σκπ, αν και δεν πιστεύω ότι έχεις.

    Επίσης, να σου πω ότι κι εγώ έχω αρκετά από αυτά που λες εδώ και 2,5 χρόνια και έχοντας πάει σε πολλούς γιατρούς, έχοντας κάνει όλες τις εξετάσεις (χιλιάδες ευρω). Πήγα και σε ρευματολόγο, τα πάντα. Δεν βρέθηκε τίποτα. Καταλήξαμε ότι είναι ιδιοπαθές, δηλαδή χωρίς αιτιολογία. Πολλές φορές τα νευρολογικά δεν έχουν κάποια εξήγηση, απλά συμβαίνουν. Κι όπως μου είπε η αγαπημένη μου νευρολόγος, "βάλε όλε τις εξετάσεις μπροστά σου και δες τες ξανά και ξανά όταν σκέφτεσαι ότι κάτι έχεις."

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    29
    αξιζει ρε φιλε να μπω στο τρυπακι?μεσα μου ξερω οτι ειναι ψυχοσωματικα...τοτε πριν 2 χρονια ηταν η καρδια επειτα ο καρκινος παγκρεας επειτα η σκπ επειτα καρκινος θυροειδους και τωρα παλι η σκπ...αυριο θα ειναι κατι αλλο...δεν φταιει φιλε κατι αλλο το μπουρδελο το μυαλο μας φταιει..νομιζω συνηθως εαν ειναι πραγμαυι κατι οργανικο θα σε πιασει εκει που δεν θα το περιμενεις και θα εισαι μες την καλη χαρα...οχι ρε φιλε δεν θα μπω στο τρυπακι παλι...θα προσθαθησω να το παλεψω....στην χειροτερη να ειναι πιεσμενο κανα νευρο απο γυμναστικη τρεξιμο κλπ και απο το πολυ αγχος στεναχωρια κλπ να παρουσιαζεται πιο εντονο...δεν εχει πατο το πηγαδι...μετα θα με πιασει κατι αλλο...θα τρεχω συνεχεια για αξονικες μαγνητικες και δεν ξερω και εγω τι αλλο?ειναι ατιμο το μυαλο μπορει να γινει ο μεγαλυτερος εχθρος...και επισης η μεγα μαλακια που κανει το 99% των αρρωστοφοβικων οπως εγω(και για αυτο κυριως γινονται αρρωστοφοβικοι)ειναι ναι ψαχνουν συμπτωματα και αρρωστιες στο google...

Similar Threads

  1. Άτομα με αναπηρία
    By Kokle99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 18-03-2020, 23:59
  2. Αυτοανοσα,φοβιες, κρίσεις πανικού
    By SugarKat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 06-03-2019, 20:22
  3. κοινωνικη αναπηρια
    By adriana in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 11-01-2014, 01:12
  4. ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ
    By panos7wwe in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 5
    Last Post: 09-08-2013, 01:56
  5. Αναπηρια και εργασια.
    By keep_walking in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 5
    Last Post: 13-09-2008, 00:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •