Έχετε κάνει το εμβόλιο; - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 11 FirstFirst ... 678910 ... LastLast
Results 106 to 120 of 151
  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Και για την όμικρον που ήρθε από την Αφρική εγώ φταίω πάλι; Και για το ότι σε μερικούς το εμβόλιο δεν κάνει αντισώματα εγώ φταίω πάλι; Η που η ανοσία περνά στο τετραμηνο; Η που νοσούν βαριά και εμβολιασμενοι;
    Εφόσον έχεις κατάθλιψη, που στην τυπική της μορφή δεν βλέπω λόγο να σου δημιουργεί θέμα με το εμβόλιο, συζήτησε το με τον γιατρό σου για το πως να το διαχειριστείς. Ο εμβολιασμός είναι πράξη κοινωνικής ευθύνης. Η ομάδα των ανεμβολίαστων αυξάνει τις νοσηλείες στις ΜΕΘ, στα νοσοκομεία, εξουθενώνει τους εξουθενωμένους γιατρούς, στοιχίζει τα κερατιάτικα στο σύστημα υγείας, βλάπτει την εκπαίδευση των νέων γιατρών. Εσύ έχεις κάποια ψυχοσωματικά αφού έγινες άσπρη όπως λες, αλλά προσπάθησε να επιβληθείς στον εαυτό σου και μίλα με τον ψυχίατρο. Με το να εμβολιαστείς πέραν ότι μπορεί να σώσεις τη ζωή σου, μπορεί να σώσεις και τη ζωή κάποιου άλλου/άλλων. Έχουν ξεκληρστεί οικογένενιες. Δεν υπάρχει χρόνος για σκέψεις και "ατομικές έρευνες". Είμαστε σε ένα είδος πολέμου. Θέλει δράση.

  2. #107
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Είναι σοβαρή λοίμωξη και δεν ξέρεις πότε πως θα σε πάρει αλλά αν φοβάσαι κιολας το εμβόλιο, με το ζόρι δεν γίνεται. Τα μονοκλωνικά που είναι; Γιατί πήραν τόσα λίγα;
    Μήν έχεις αυταπάτες ότι τα μονοκλωνικά θα τους σώσουν όλους. Και δεν καταλαβαίνω γιατί φοβάσαι τα μονοκλωνικά και όχι το εμβόλιο. Γιατί τα θεωρείς ασφαλέστερα όταν η γνώση και η εφαρμογή των εμβολίων είναι συντριπτικά μεγαλύτερη; Γιατί να χρεώνεται το σύστημα υγείας 1000 ευρώ για μονοκλωνικά και όχι 10; Σκέψου αυτά τα πράγματα. Τα μονοκλωνικά ούτε τι είναι φαντάζομαι δεν ξέρεις αλλά έμαθε ακόμα και η προγιαγιά μου φέτος βιολογία.

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Εφόσον έχεις κατάθλιψη, που στην τυπική της μορφή δεν βλέπω λόγο να σου δημιουργεί θέμα με το εμβόλιο, συζήτησε το με τον γιατρό σου για το πως να το διαχειριστείς. Ο εμβολιασμός είναι πράξη κοινωνικής ευθύνης. Η ομάδα των ανεμβολίαστων αυξάνει τις νοσηλείες στις ΜΕΘ, στα νοσοκομεία, εξουθενώνει τους εξουθενωμένους γιατρούς, στοιχίζει τα κερατιάτικα στο σύστημα υγείας, βλάπτει την εκπαίδευση των νέων γιατρών. Εσύ έχεις κάποια ψυχοσωματικά αφού έγινες άσπρη όπως λες, αλλά προσπάθησε να επιβληθείς στον εαυτό σου και μίλα με τον ψυχίατρο. Με το να εμβολιαστείς πέραν ότι μπορεί να σώσεις τη ζωή σου, μπορεί να σώσεις και τη ζωή κάποιου άλλου/άλλων. Έχουν ξεκληρστεί οικογένενιες. Δεν υπάρχει χρόνος για σκέψεις και "ατομικές έρευνες". Είμαστε σε ένα είδος πολέμου. Θέλει δράση.
    Εχετε δίκιο σε ότι λέτε και για όλα αυτά κάθομαι μέσα. Έχουμε πόλεμο , ένα είδος πολέμου και το ξέρω , τώρα πόσο θα κάτσω και μέσα είναι άλλο θέμα.

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    σε ποια πολη εισαι;
    εμπιστευσου τα εμβολιαστικα κεντρα.
    εχουν πληρη οργανωση για ατομα που δεν δεχονται καλα ενεσεις και εμβολιασμους.
    αν αποφασισεις να πας, σου μιλαει πρωτα γιατρος.
    εκει, θα πεις οτι εχεις λιποθυμικες τασεις στις ενεσεις, ακομα και στην σκεψη.
    θα σε βαλουν σε εξεταστηριο και θα σε παρακολουθησουν οσο χρειαστει. δεν θα στο κανουν στα ορθια και θα σε διωξουν.
    δεν χρειαζεται να προχωρησεις μεχρι τελους, αν στραβωσεις, αλλα κανε την επισκεψη, κανε την συζητηση με τον γιατρο, και αναλογα τι θα σου πει , αποφασισε εκει.
    Δεν έχω διόλου θέμα με τις βελόνες με το μετά έχω μην πάθω καρδιά και πάω στον ύπνο μου. Βάζω σκέψεις δυστυχώς.

  5. #110
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    22
    Χαχχαχα εμείς φταίμε κ για αυτή !Σε παρακαλω !

  6. #111
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    22
    Ρε φίλε Νοκτις όλα τα ξέρεις πια και είσαι κ τόσο ενεργό μέλος στο psychology forum ; Παιδιά τώρα είδα τα σχόλια σας και πάλι καλά είμαστε αρκετοί που έχουμε ακόμα γνώση και κρίση ! Φυσικά και δεν θέλω να συμμετέχω στη συζήτηση μαζί σου .. όπως προείπες τα τούβλα δεν αλλάζουν γνώμη ! Κάτι παραπάνω θα ξέρεις ! Καλή συνέχεια ! Και καλές υπόλοιπες δόσεις !

  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Sokolat29 View Post
    Ρε φίλε Νοκτις όλα τα ξέρεις πια και είσαι κ τόσο ενεργό μέλος στο psychology forum ; Παιδιά τώρα είδα τα σχόλια σας και πάλι καλά είμαστε αρκετοί που έχουμε ακόμα γνώση και κρίση ! Φυσικά και δεν θέλω να συμμετέχω στη συζήτηση μαζί σου .. όπως προείπες τα τούβλα δεν αλλάζουν γνώμη ! Κάτι παραπάνω θα ξέρεις ! Καλή συνέχεια ! Και καλές υπόλοιπες δόσεις !
    Θεωρείς ότι η συμμετοχή στο φορουμ επηρεάζει δυσμενώς τις γνώσεις μου; Εγώ θα αλλάξω γνώμη εφόσον υπάρχει κάποιο πειστικό επιχείρημα. Οι νεκροί και τα τούβλα δεν αλλάζουν.

  8. #113
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Εσύ που ξέρεις τα πολλά κι ο νους σου κατεβάζει, χίλια κοντάρια σίδερο πόσες βελόνες βγάζει?
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  9. #114
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Αυτά τά δύο χρόνια με τήν καραντινα, αρκετοί έχουν γνώμη καί βαθιά γνώση για επιστημονικά θέματα που άλλοι κάνουν δεκαπέντε χρόνια να τά μάθουν!!!!

  10. #115
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    22
    Οκ δεξου λοιπόν και την αντίθετη άποψη και μην έχεις παρωπίδες..
    Επηρεάζεις τόσο πολύ κόσμο εδώ μέσα που παλεύει με τον εαυτό του αν θέλει να εμβολιαστεί και αν όχι. Δεν ξέρεις και δεν ξέρουμε παρά πολλά ! Ούτε οι επιστήμονες δεν ξέρουν ! Ο επιστήμων πίσω από το pfizer όταν ρωτήθηκε αν έχει κάνει το εμβόλιο και όλοι περίμεναν το προφανές , είπε ότι δεν το έκανε γιατί δε θεωρεί ότι υπάρχει λόγος να το κάνει... Άσε λοιπόν τον κάθε άνθρωπο να αποφασιζει παρέα με τον δικό του γιατρο και σύμφωνα με τις δικές του προσωπικές εξετάσεις εάν κάνει η δεν κάνει το εμβόλιο ! Ας μην επεμβαίνουμε στη ζωή του καθενός ! Καθε οργανισμός είναι διαφορετικός ... Μην πέφτεις και εσύ στη λούμπα που οι δημοσιογράφοι και οι γιατροί της τηλεόρασης χάραξαν ! Εκτός πια αν έχεις κάποιο ώφελος και παίρνεις ποσοστα απ' την κυβέρνηση ! let people decide for their lives !

  11. #116
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Sokolat29 View Post
    Οκ δεξου λοιπόν και την αντίθετη άποψη και μην έχεις παρωπίδες..
    Επηρεάζεις τόσο πολύ κόσμο εδώ μέσα που παλεύει με τον εαυτό του αν θέλει να εμβολιαστεί και αν όχι. Δεν ξέρεις και δεν ξέρουμε παρά πολλά ! Ούτε οι επιστήμονες δεν ξέρουν ! Ο επιστήμων πίσω από το pfizer όταν ρωτήθηκε αν έχει κάνει το εμβόλιο και όλοι περίμεναν το προφανές , είπε ότι δεν το έκανε γιατί δε θεωρεί ότι υπάρχει λόγος να το κάνει... Άσε λοιπόν τον κάθε άνθρωπο να αποφασιζει παρέα με τον δικό του γιατρο και σύμφωνα με τις δικές του προσωπικές εξετάσεις εάν κάνει η δεν κάνει το εμβόλιο ! Ας μην επεμβαίνουμε στη ζωή του καθενός ! Καθε οργανισμός είναι διαφορετικός ... Μην πέφτεις και εσύ στη λούμπα που οι δημοσιογράφοι και οι γιατροί της τηλεόρασης χάραξαν ! Εκτός πια αν έχεις κάποιο ώφελος και παίρνεις ποσοστα απ' την κυβέρνηση ! let people decide for their lives !
    Πες μου κάποιο σοβαρό επιχείρημα και θα το δεχτώ. Αν επηρεάζω προς κάποια κατεύθυνση είναι αυτή του ΠΟΥ, του ΕΟΔΥ και της δυτικής ιατρικής γενικότερα. Αυτό για τον επιστήμονα που λες δεν το ξερω, εχεις καποια πηγη να το δω; Σε θέματα δημόσιας υγείας δεν είναι τόσο απλό. Για αυτό και ο εμβολιασμός γίνεται υποχρεωτικός. Έχουμε τόσες μελέτες για θνητότητα covid και εμβολίων με του covid να ναι τάξεις μεγέθους μεγαλύτερος και κάποιοι επιμένουν να φοβούνται τα εμβόλια. Κάποιοι προτιμούν τα μονοκλωνικά για τα οποία ξέρουμε ακόμα λγότερα. Σε θέματα δημόσιας υγείας, οι αποφάσεις παίρνονται κεντρικά. Γιατί εσύ μπορεί να αποφάσισες οτι θες να πας απο κοβιντ, η γιαγια που κολλησε ομως δεν το ηθελε. Πρεπει να σκεφτομαστε τον διπλανο και οχι μονο την παρτη μας

  12. #117
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    «Ένας βιαστής μια φόρα έπιασε δύο κοπέλες και τίς κλείδωσε στο υπόγειο.
    Τούς είπε αν θέλετε την ζωή σας πίσω θα πρέπει να μου κάτσετε από μία φορά και θα είστε ελεύθερες τότε να πάτε πίσω στην ζωή σας.
    Στήν αρχή είπαν όχι και οι δύο
    Βέβαια αργότερα έριξε την άμυνα της η μία και είπε ας πάει στα κομμάτια και τον κάλεσε να κατέβει.
    Τότε ο βιαστής κατέβηκε και έγινε αυτό πού έγινε.

    Όταν τελείωσε η πράξη
    της είπε πολύ καλά τα πήγες αλλά συγνώμη πρέπει να το κάνουμε άλλη μία φορά για να φύγεις.
    Τότε αυτή είπε "Ε αφού το έκανα μία ας το κάνω άλλη μια να πάρω πίσω την ζωή μου"
    Το κάνανε ακόμα μια φορά και βγήκε έξω αυτός και ξανά κλείδωσε την πόρτα.

    Τότε αυτή που είχε βιαστεί άρχισε να τον ρωτάει πίσω απ την κλειστή πόρτα για πιο λόγο δεν την αφήνει να φύγει όπως υποσχέθηκε.
    Της είπε πως "Η φίλη σου φταίει και ότι αν μου είχε κάτσει και αυτή" τώρα θα ήσουν ελεύθερη να πας πίσω στην ζωή σου.
    Επειδή λοιπόν η φίλη σου είναι αρνήτρια του βιασμού θα σε βιάσω ακόμα μια φορά εσένα αύριο και θα είσαι τότε ελεύθερη."
    Τότε η βιασμένη κοπέλα στάθηκε για λίγο και άρχισε να κράζει την κοπέλα που είπε όχι.

    Την κατηγορούσε γιατί έχασε την ελευθερία της και την ρώταγε αν είναι εξυπνάδα αυτό που κάνει και πως εξαιτίας της υψηλής ηθικής της θα παραμείνουν εγκλωβισμένες στο υπόγειο.
    Τότε η αβίαστη κοπέλα είπε πώς είτε του κάτσουμε και οι δύο είτε όχι αυτός θα μας κρατάει εδώ να μας βιάζει συνεχόμενα ,
    οπότε πρέπει την επόμενη φορά που θα έρθει να του στήσουμε ενέδρα να τον χτυπήσουμε και να φύγουμε.

    Τότε η βιασμένη άρχισε να της λέει πως πρέπει να κάτσει και αυτή σε αυτόν ,
    διότι το είχε ήδη κάνει και δεν θεωρούσε δίκαιο να φύγει απ εκεί μέσα η άλλη χωρίς να βιαστεί και αυτή.
    Και έτσι απλά ποτέ δεν απελευθερώθηκαν αυτές οι δύο κοπέλες.

    Όπου κοπέλες βάλε την λέξη πολίτες.
    Όπου βιαστής βάλε την λέξη κράτος.
    Όπου υπόγειό βάλε την λέξη πανδημία.
    Όπου ενέδρα βάλε την λέξη επανάσταση.

    Ποτέ δεν κάνεις συμφωνία με τον βιαστή σου ,
    γιατί είναι μονόδρομος το να βιαστείς ακόμα περισσότερο.
    Ούτε μπορείς να κατηγορείς τον άλλον που δεν βιάστηκε ...
    Ο εχθρός σου πρέπει να ξέρεις ότι είναι αυτός που σε βίασε , και όχι αυτός που δεν κάθησε να βιαστεί όπως εσύ .
    Αν κατάλαβες κατάλαβες , αν όχι καλή σου τύχη.

    (Κείμενο από Facebook)
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  13. #118
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Για τον Sokolat29 θα απαντήσω εγώ αφού εκείνος δεν απαντάει. Η πηγή που λέει ότι αυτοί που βρηκαν το εμβολιο της pfizer δεν εμβολιάστηκαν δεν είναι έγκυρη

    https://www.ellinikahoaxes.gr/2021/1...isinformation/

    Ελπίζω στο μέλλον να ψάχνεις καλύτερα τις πηγές σου. Η απλα να ακούς τον ΠΟΥ και τους γιατρούς αφού δεν είσαι ο ίδιος ερευνητής.

    Για τον @KARMA

    Εσύ τι ακριβώς καταλαβαίνεις όταν σε ένα θέμα δημόσιας υγείας βάζεις μια φανταστική ιστορία όπου και καλά έχει διδακτικό σκοπό; Σε όλους όσους χασαν συγγενείς από COVID, σε όσους ήρθαν σε επαφή και τελικά δεν κόλλησαν ή εμβολιάστηκαν αλλά και σε όσους νόσησαν αλλά σώθηκαν επειδή είχαν εμβολιαστεί τι θα πεις; Ότι προτρέπεις με ασυνάρτητες ιστορίες να μην εμβολιαστούν; Ούτε επίκληση στο συναίσθημα κάνουμε ούτε παραβολές δίνουμε. Μιλάμε με στοιχεία. Αν θες να ζήσεις σε δικό σου κόσμοζήσε, αλλά το να παίρνεις κόσμο στο λαιμό σου δεν είναι δικαίωμα σου. Όλη την περσινή χρονιά δούλευα με δείγματα covid άπειρες ώρες. Όλοι οι ειδικευόμενοι που ξέρω έχουν ψοφίσει έχουν να θυμούνται τι τράβηξαν και ουρλιάζουν να εμβολιαστούν όλοι μπας και σταματήσει όλο αυτό. Και έχουμε εσένα και τους ομοίους σου που μας θεωρείς όλους εμάς ηλίθιους και που εσύ ξέρεις γιατί έτσι. Ότι να ναι.

  14. #119
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Για τον Sokolat29 θα απαντήσω εγώ αφού εκείνος δεν απαντάει. Η πηγή που λέει ότι αυτοί που βρηκαν το εμβολιο της pfizer δεν εμβολιάστηκαν δεν είναι έγκυρη

    https://www.ellinikahoaxes.gr/2021/1...isinformation/

    Ελπίζω στο μέλλον να ψάχνεις καλύτερα τις πηγές σου. Η απλα να ακούς τον ΠΟΥ και τους γιατρούς αφού δεν είσαι ο ίδιος ερευνητής.

    Για τον @KARMA

    Εσύ τι ακριβώς καταλαβαίνεις όταν σε ένα θέμα δημόσιας υγείας βάζεις μια φανταστική ιστορία όπου και καλά έχει διδακτικό σκοπό; Σε όλους όσους χασαν συγγενείς από COVID, σε όσους ήρθαν σε επαφή και τελικά δεν κόλλησαν ή εμβολιάστηκαν αλλά και σε όσους νόσησαν αλλά σώθηκαν επειδή είχαν εμβολιαστεί τι θα πεις; Ότι προτρέπεις με ασυνάρτητες ιστορίες να μην εμβολιαστούν; Ούτε επίκληση στο συναίσθημα κάνουμε ούτε παραβολές δίνουμε. Μιλάμε με στοιχεία. Αν θες να ζήσεις σε δικό σου κόσμοζήσε, αλλά το να παίρνεις κόσμο στο λαιμό σου δεν είναι δικαίωμα σου. Όλη την περσινή χρονιά δούλευα με δείγματα covid άπειρες ώρες. Όλοι οι ειδικευόμενοι που ξέρω έχουν ψοφίσει έχουν να θυμούνται τι τράβηξαν και ουρλιάζουν να εμβολιαστούν όλοι μπας και σταματήσει όλο αυτό. Και έχουμε εσένα και τους ομοίους σου που μας θεωρείς όλους εμάς ηλίθιους και που εσύ ξέρεις γιατί έτσι. Ότι να ναι.
    Εγώ φίλε δεν είμαι ούτε κατά ούτε υπέρ δεν λέω στον κόσμο τι να κάνει.. Και επειδή νόσησα και παρατριχα δεν κόλλησαν ο γονείς μου που ειναι 60 σκέφτομαι να το κάνω. Έχεις κάποια λίστα αποτελεσματικότητας των εμβολίων μήπως? Σκέφτομαι να κάνω το jonson.
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  15. #120
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by KARMA View Post
    Εγώ φίλε δεν είμαι ούτε κατά ούτε υπέρ δεν λέω στον κόσμο τι να κάνει.. Και επειδή νόσησα και παρατριχα δεν κόλλησαν ο γονείς μου που ειναι 60 σκέφτομαι να το κάνω. Έχεις κάποια λίστα αποτελεσματικότητας των εμβολίων μήπως? Σκέφτομαι να κάνω το jonson.
    Το δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά είναι ένα επιχείρημα όσων και καλά το ψάχνουν. Μόνο που ο ιός προχωράει. Όποιος μετά από τόσους μήνες δεν έχει εμβολιαστεί επεδή και καλά το έψαχνε είναι κατά. Όλατα τα άλλα τα ακούω βερεσέ.

Page 8 of 11 FirstFirst ... 678910 ... LastLast

Similar Threads

  1. Με πόσους/πόσες έχετε κάνει σεξ..
    By vince in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 158
    Last Post: 22-06-2021, 01:29
  2. εχετε κανει χρηση mdma?
    By george20 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 18
    Last Post: 17-09-2015, 11:53
  3. Replies: 97
    Last Post: 22-09-2011, 02:37
  4. Έχετε κάνει εγκεφαλογράφημα?
    By VinceX in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 34
    Last Post: 06-02-2010, 13:54
  5. Τί τρώτε όσοι έχετε κάνει δακτύλιο?
    By cyanide in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 29-06-2009, 03:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •