Έχετε κάνει το εμβόλιο; - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 11 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 151
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Βρε παιδιά και καθε φορά που θα έρχεται μια νέα μετάλλαξη θα κάνουμε και ένα εμβόλιο , λογικό και αυτό;

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Βρε παιδιά και καθε φορά που θα έρχεται μια νέα μετάλλαξη θα κάνουμε και ένα εμβόλιο , λογικό και αυτό;
    λογικοτατο αν αποδεχθει οτι η νεα μεταλλαξη δεν την καλυτπουν τα ηδη υπαρχουν εμβολια... ο κοσμος πρεπει να πειστει και να υποχρεωθει εκτος των αλλων να κανει οσες δοσεις εμβολιου χρειαστει για οσες μεταλλαξεις βγουν.....

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    οι ιοι δεν εχουν νοημοσυνη, δεν ειναι οντοτητες, δεν ειναι γνωστο αν ειναι ζωντανοι μικροοργανισμοι, , δεν ειναι παντα εχθρικοι προς τον ανθρωπο, ξερουν ομως να κανουν πολυ καλα ενα πραμα , να μεταλλασονται οσες φορες χρειαστει με σκοπο να επιβιωσουν .........η επιβιωση ειναι το μονο ' μελημα ' τους ........

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Βρε παιδιά και καθε φορά που θα έρχεται μια νέα μετάλλαξη θα κάνουμε και ένα εμβόλιο , λογικό και αυτό;
    τις επαναληψεις δεν τις κανουμε για τις νεες μεταλλαξεις. τις κανουμε γιατι τα αντισωματα με τον καιρο, πεφτουν. οσο υπαρχει ο ιος, αν δεν βγουν αποτελεσματικα φαρμακα, θα πρεπει να κανουμε επαναληψεις.
    αλλα ειναι θεμα χρονου να βρεθουν και καλα φαρμακα.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Είμαι από μια μικρή πόλη. Δεν ξέρω που να πάω και να βγω, τουλάχιστον μέχρι να εγκριθεί το πιστοποιητικό μετά εάν δεν μας κλείσουν θα μπορώ να πηγαίνω για καφέ έστω και μόνος!
    Βγες στη φύση, κάνε κάποια δουλειά στο σπίτι, βρες ένα χόμπι να σε απασχολήσει μην δίνεις χρόνο στον εαυτό σου σκέφτεται το ένα και το αλλο

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Βγες στη φύση, κάνε κάποια δουλειά στο σπίτι, βρες ένα χόμπι να σε απασχολήσει μην δίνεις χρόνο στον εαυτό σου σκέφτεται το ένα και το αλλο
    Είναι σωστά αυτά που λες, αλλά όσο και ψυχολογικό και να ναι δεν θα είχε περάσει 5 μέρες τώρα. Δε λέω καλύτερα είμαι αλλά όχι τελείως!

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Στη σχολή βρέθηκε θετικό κρούσμα και όλοι ανεμβολιαστοι και μη πρέπει να κάνουμε ένα rapid το οποίο σε μένα βγήκε αρνητικό νομίζω αν και δεν είμαι σίγουρος πως ήταν ανεμβολιαστος ο κυριος

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Φοβάμαι ότι η υποχρεωτικοτητα θα ισχύσει σε λίγο για όλους. Δηλ.αν έχεις ψυχική νόσο και δεν μπορείς θα πρέπει να το κάνεις θες δεν θες

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τις επαναληψεις δεν τις κανουμε για τις νεες μεταλλαξεις. τις κανουμε γιατι τα αντισωματα με τον καιρο, πεφτουν. οσο υπαρχει ο ιος, αν δεν βγουν αποτελεσματικα φαρμακα, θα πρεπει να κανουμε επαναληψεις.
    αλλα ειναι θεμα χρονου να βρεθουν και καλα φαρμακα.
    οπως και να εχει αυτο το εμβολιο του κορονοιου ειναι ιδιαιτερα σπουδαιο.... οταν για ολα τα αλλα εμβολια καναμε μια δοση για παντα..... εδω ακομα ερευνουν την αποτελεσματικοτητα του εμβολιου στην νεα μεταλλαξη ''ομικρον''.. και ενδεχωμενος να υπαρξουν και ακολουθες μεταλλαξες και ενδεχομενως να πρεπει να βγουν και αλλα εμβολια....εσεις οι εμβολιασμενοι που τρεξατε να το κανετε, καποιοι απο οικονομικη αναγκη για να μην πληρωνετε, καποιοι αλλοι απο εσας γιατι πιστευαν οτι ειναι ο πιο θανατηφορος ιος...τωρανα ετοιμαζεστε και για αλλες δοσεις

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    οπως και να εχει αυτο το εμβολιο του κορονοιου ειναι ιδιαιτερα σπουδαιο.... οταν για ολα τα αλλα εμβολια καναμε μια δοση για παντα..... εδω ακομα ερευνουν την αποτελεσματικοτητα του εμβολιου στην νεα μεταλλαξη ''ομικρον''.. και ενδεχωμενος να υπαρξουν και ακολουθες μεταλλαξες και ενδεχομενως να πρεπει να βγουν και αλλα εμβολια....εσεις οι εμβολιασμενοι που τρεξατε να το κανετε, καποιοι απο οικονομικη αναγκη για να μην πληρωνετε, καποιοι αλλοι απο εσας γιατι πιστευαν οτι ειναι ο πιο θανατηφορος ιος...τωρανα ετοιμαζεστε και για αλλες δοσεις
    με "ενδεχομενως" δεν προχωραει η ζωη, ουτε η επιστημη.
    προχωραει με τα δεδομενα ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. με τα σημερινα δεδομενα, το καλυτερο που μπορει να κανει καποιος για ΝΑ ΑΥΞΗΣΕΙ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ απο την πανδημια (οχι για να ειναι 100% ασφαλης), ειναι να εμβολιαστει, οσες φορες χρειαστει, μεχρι να βρεθει μια μονιμη λυση, ΑΝ βρεθει.
    για την γριππη πχ, η "μονιμη" λυση για ευπαθεις ομαδες ειναι ο εμβολιασμος. ΑΥΤΟ κανουν χρονια τωρα οι ευπαθεις. καθε χρονο.
    και μπορει αυτο να κανουν και για τον κορωνοιο, ο οποιος δειχνει οτι ηρθε για να μεινει.
    πηγα χθες στον οδοντιατρο μου, 45 χρονων, καταγερος, αθλητικος, αθλουμενος, υγιεστατος και το πρωτο πραγμα που με ρωτησε, ηταν αν εχω εμβολιαστει, του ειπα "ναι, εσυ;" και μου απαντησε "εννοειται. και για κορωνα και για γριππη". εμβολιαζεται για γριππη 45 χρονων ανδρας. και σκεφτομαι να το κανω κι εγω.
    και ναι, εκανα και τις 2 δοσεις του κορωνα, οπως εκανα και πνευμονιοκοκκο πριν βγει το εμβολιο του κορωνα, μηπως γλλυτωσω κατι αν αρρωστησω, και εχω κλεισει ραντεβου για την τριτη δοση του κορωνα και μετραω τις μερες να την κανω γιατι εχει πεσει η ανοσια μου πλεον, και νοιωθω υπερμετρη ευγνωμοσυνη για τους ερευνητες, που προλαβαν να το κατασκευασουν πριν αρρωστησω, για το οτι μου το παρεχει το κρατος δωρεαν και με τοσο καλη οργανωση και συνθηκες. για το οτι δεν ειμαι στην αφρικη να περιμενω την ελεημοσυνη απο την ευρωπη, μηπως μπορεσω να εμβολιαστω πριν πεθανω απο κορωνα ή χιλιες δυο αλλες αρρωστιες κι ελλειψη νερου και φαγητου.
    νοιωθω ευγνωμων και τυχερη.
    και θα παω τρεχοντας, οσες φορες χρειαστει.

    υ.γ. ο ιος ειναι θανατηφορος. δεν το "πιστευαν", καποιοι. μερικα εκατομυρια νεκροι, το εχουν επιβεβαιωσει με τον βασανιστικο τους θανατο. ας μην τους ακολουθησουν κιαλλοι απο υπερμετρη βλακεια. αν ειναι να τους ακολουθησουν, ας ειναι απο αλλους λογους. καταλαβαινω αυτον που φοβαται . δεν καταλαβαινω αυτον που ακομα αμφιβητει αν υπαρχει ο ιος η αν ειναι θανατηφορος. προκειται για βλακεια.

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    με "ενδεχομενως" δεν προχωραει η ζωη, ουτε η επιστημη.
    προχωραει με τα δεδομενα ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. με τα σημερινα δεδομενα, [/B], ειναι να εμβολιαστει, οσες φορες χρειαστει, μεχρι να βρεθει μια μονιμη λυση, ΑΝ βρεθει.
    για την γριππη πχ, η "μονιμη" λυση για ευπαθεις ομαδες ειναι ο εμβολιασμος. ΑΥΤΟ κανουν χρονια τωρα οι ευπαθεις. καθε χρονο.
    και ναι, εκανα και τις 2 δοσεις του κορωνα, οπως εκανα και πνευμονιοκοκκο πριν βγει το εμβολιο του κορωνα, μηπως
    υ.γ. ο ιος ειναι θανατηφορος. δεν το "πιστευαν", καποιοι. μερικα εκατομυρια νεκροι, το εχουν επιβεβαιωσει με τον βασανιστικο τους θανατο. ας μην τους ακολουθησουν κιαλλοι απο υπερμετρη βλακεια. .
    αγαπητη ρεμεντυ, αυτο που ισως δεν ειναι γνωστο σε πολλους , ειναι οτι καθε χρονο ειναι οτι το εμβολιο γριππης δεν ειναι το ιδιο, εχει στελεχος/η για αλλη μια μεταλλαξη , που δεν υπηρχε ως τωρα , δλδ. μεταλλασεται για να επιβιωσει.....

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    αγαπητη ρεμεντυ, αυτο που ισως δεν ειναι γνωστο σε πολλους , ειναι οτι καθε χρονο ειναι οτι το εμβολιο γριππης δεν ειναι το ιδιο, εχει στελεχος/η για αλλη μια μεταλλαξη , που δεν υπηρχε ως τωρα , δλδ. μεταλλασεται για να επιβιωσει.....
    ναι, το ξερω. το αποτελεσμα ομως ειναι οτι χρειαζεται να το κανουν καθε χρονο.
    οπως και οτι δεν υπαρχει θεραπεια. πρεπει να γινεται το εμβολιο.

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    οντως , ετσι ειναι ......

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    οπως και να εχει αυτο το εμβολιο του κορονοιου ειναι ιδιαιτερα σπουδαιο.... οταν για ολα τα αλλα εμβολια καναμε μια δοση για παντα..... εδω ακομα ερευνουν την αποτελεσματικοτητα του εμβολιου στην νεα μεταλλαξη ''ομικρον''.. και ενδεχωμενος να υπαρξουν και ακολουθες μεταλλαξες και ενδεχομενως να πρεπει να βγουν και αλλα εμβολια....εσεις οι εμβολιασμενοι που τρεξατε να το κανετε, καποιοι απο οικονομικη αναγκη για να μην πληρωνετε, καποιοι αλλοι απο εσας γιατι πιστευαν οτι ειναι ο πιο θανατηφορος ιος...τωρανα ετοιμαζεστε και για αλλες δοσεις
    Κανενα εμβόλιο δεν ειναι μονοδοσικό...όλα τα παιδικά εμβόλια έχουν το λιγότερο 2 δόσεις κάποια έχουν και 4.

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Ναι πιστεύω απόλυτα ότι ο ιός είναι θανατηφόρος, δεν το συζητώ διόλου. Όπως φοβάμαι τον ιό , φοβάμαι και το εμβόλιο εξισου

Page 5 of 11 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Similar Threads

  1. Με πόσους/πόσες έχετε κάνει σεξ..
    By vince in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 158
    Last Post: 22-06-2021, 01:29
  2. εχετε κανει χρηση mdma?
    By george20 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 18
    Last Post: 17-09-2015, 11:53
  3. Replies: 97
    Last Post: 22-09-2011, 02:37
  4. Έχετε κάνει εγκεφαλογράφημα?
    By VinceX in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 34
    Last Post: 06-02-2010, 13:54
  5. Τί τρώτε όσοι έχετε κάνει δακτύλιο?
    By cyanide in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 29-06-2009, 03:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •