Παρέες στο πανεπιστήμιο..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    1

    Παρέες στο πανεπιστήμιο..

    Καλησπέρα στην παρέα!

    Για να μην μακρηγορω είμαι ετών 20 μόλις τελείωσα 2ο έτος και έχω το εξής ζήτημα.

    Επί 1ου έτους λόγω καραντίνας η μόνη επαφή που υπήρχε με άτομα της σχολής μου ήταν με συναντήσεις πχ στον Λευκό Πύργο, καμάρα κλπ στις οποίες δυστυχώς δεν παρεβρέθηκα όλον αυτόν τον χρόνο λόγω εξάντλησης από την δουλειά,ανασφάλειες και άλλοι προσωπικοί λόγοι.

    Πλέον στην αρχή του δεύτερου έτους που εργασιακά ήμουν πιο χαλαρά και γενικά και πηγαίναμε επιτέλους από κοντά στη σχολή,μετά από μερικούς καφέδες κλπ. κατεληξα στο ότι παρέες έχουν ήδη δημιουργηθεί και αν μερικά άτομα από κάποιες παρέες με "πήγαιναν" υπήρχαν 1-2 ακόμα που έδειχναν ύφος απέναντι μου χωρίς ιδιαίτερο λόγο.

    Πλέον με όσους λίγους "κόλλησα" φαίνεται να μην ταιριάζω και πολύ και γενικά μου λείπει να βρίσκομαι σε μια παρέα που να χαζομεραμε λίγο,να χουμε μια ομαδική να λέμε τον πόνο μας και τις μλκς μας,να ξενυχταμε και όλα και νοιώθω ότι η φοιτητική ζωή θα μου αφήσει μια πικρή ανάμνηση.

    Πως θα το αντιμετωπίσω όλο αυτο..Τι λέτε;

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    43
    Σπούδασα κι εγώ κάποτε στην Θεσσαλονίκη! 5 χρόνια έζησα εκεί, και αυτό που θυμάμαι είναι ότι οι παρέες συνεχώς άλλαζαν. Άτομα έφευγαν από την παρέα, νέα άτομα έμπαιναν στην παρέα... Γενικά η "τράπουλα" ανακατευόταν συνεχώς. Οι λόγοι πολλοί, οτιδήποτε μπορεί να φανταστεί κανείς.

    Η συμβουλή μου είναι να είσαι συνεχώς σε επαφή με κόσμο για χαλαρή παρέα, και με τον καιρό όλα θα βρουν το ρυθμο τους. Θα βρεις με ποιους ταιριάζεις πιο πολύ και τα κοινά βιώματα θα σας δέσουν.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Kinann View Post

    Πλέον με όσους λίγους "κόλλησα" φαίνεται να μην ταιριάζω και πολύ και γενικά μου λείπει να βρίσκομαι σε μια παρέα που να χαζομεραμε λίγο,να χουμε μια ομαδική να λέμε τον πόνο μας και τις μλκς μας,να ξενυχταμε και όλα και νοιώθω ότι η φοιτητική ζωή θα μου αφήσει μια πικρή ανάμνηση.

    Πως θα το αντιμετωπίσω όλο αυτο..Τι λέτε;
    καλησπερα, εμπειρικα εγω θα σου πω οτι θα κανονισεις να μην διωχνεις κανεναν και καμμια.
    θα εχεις σχεσεις με ολους και με ολες, καποιες θα εξελιχθουν οπως θελεις καποιες οχι και τοσο αλλα θα συνεχισεις να εισαι ανοιχτος στις ας πουμε δημοσιες σχεσεις σου. ετσι θα εχεις περισσοτερες ευκαιριες για γνωριμιες κτλ. ουσιαστικα εαν κανεις αυτο καποια στιγμη θα δεις οτι θα εχεις πολλες κοινωνικες σχεσεις

Similar Threads

  1. Πρόβλημα με το Πανεπιστήμιο - Φοιτητής
    By inikit in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 28-02-2011, 19:29
  2. πανεπιστημιο
    By mateo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 22-01-2011, 19:07
  3. πως παω παντειο πανεπιστημιο?
    By katatonia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 30-09-2009, 13:41
  4. αγοραφοβια στο πανεπιστημιο
    By myrto in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 30-03-2009, 16:31
  5. Πανεπιστήμιο
    By TC in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 10-10-2008, 04:08

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •