Άγχος και κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Άγχος και κατάθλιψη

    Είμαι πολύ χάλια κλαίω νιώθω απίστευτο άγχος και ότι δεν αντέχω άλλο αυτό που νιώθω...μια απελπισία φοβάμαι πολύ νιώθω διάφορα συναισθήματα άσχημα πίνω ένα χάπι που δεν με βοηθάει διότι δεν γίνεται να πάρω ssri είχα μια κακη παρενέργια από αυτά και αναγκάστηκαν οι γιατροί να μου κόψουν κάθε χάπι που αφορά αυτή την κατηγορία και καταλήξαμε ότι για αγχωδη διαταραχή και κατάθλιψη υπάρχουν κάποια που μπορώ να δοκιμάσω ξεκίνησα με κάποια αλλα με ενοχλούσαν ένιωθα ναυτιες ζαλάδες δεν ήταν ανεκτά και αργότερα καταλήξαμε στο βαλντοξαν το οποίο ναι μεν δεν ζει παρενέργειες πέρα από τα ηπατικά που πρέπει να παρακολουθείς αλλα πάλι δεν με βοηθαει στο πρόβλημα μου και μου πρότεινε αντιψυχωτικο ζυπρεξα έλα όμως που φοβάμαι να το πάρω δεν θέλω να είμαι απαθής δεν έχω πολλές επιλογές σε χάπια κάποια τα δοκίμασα και μετά μείνει αυτή η κατηγορία χαπιών αφού αποκλείονται τα ssri είμαι σε απόγνωση γενικά έχω αρρωστοφοβια έχω περάσει πολλά και τώρα αυτούς τους μήνες νιώθω και την κατάθλιψη να με κυριεύει νιώθω ότι δεν ζω απλώς επιβιώνω

  2. #2
    Κι αυτό το τέρας ο Πανικος το άγχος ο φόβος όλα αυτά που με κάνει και νιώθω με κάνουν να κάθομαι στη γωνία κουλουριασμένη σαν να κρύβομαι από κάποιον υπαρκτό εχθρο και τελικά κρύβομαι από τον ίδιο μου τον εαυτό δεν αντέχω

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by Άγνωστη View Post
    και μου πρότεινε αντιψυχωτικο ζυπρεξα έλα όμως που φοβάμαι να το πάρω δεν θέλω να είμαι απαθής δεν έχω πολλές επιλογές σε χάπια κάποια τα δοκίμασα και μετά μείνει αυτή η κατηγορία χαπιών αφού αποκλείονται τα ssri είμαι σε απόγνωση γενικά έχω αρρωστοφοβια έχω περάσει πολλά και τώρα αυτούς τους μήνες νιώθω και την κατάθλιψη να με κυριεύει νιώθω ότι δεν ζω απλώς επιβιώνω
    τωρα σε αυτο το σημειο ομως, θα πρεπει να αποφασισεις τι απο τα 2 θες..εφοσον ειναι αυτες οι 2 επιλογες-οπως καταλαβαινω απο το μηνυμα σου.
    1)Η θα υποφερεις απο ζαλαδες και ο,τι ανεφερες παραπανω Ή 2) θα εισαι ζεν , απαθης οπως ειπες, με αυτο το χαπι απο ζητα.

    **ερωτηση δικη μου** => αυτο το χαπι οντως τοσο απαθη κανει καποιον που το λαμβανει;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Άγνωστη View Post
    Είμαι πολύ χάλια κλαίω νιώθω απίστευτο άγχος και ότι δεν αντέχω άλλο αυτό που νιώθω...μια απελπισία φοβάμαι πολύ νιώθω διάφορα συναισθήματα άσχημα πίνω ένα χάπι που δεν με βοηθάει διότι δεν γίνεται να πάρω ssri είχα μια κακη παρενέργια από αυτά και αναγκάστηκαν οι γιατροί να μου κόψουν κάθε χάπι που αφορά αυτή την κατηγορία και καταλήξαμε ότι για αγχωδη διαταραχή και κατάθλιψη υπάρχουν κάποια που μπορώ να δοκιμάσω ξεκίνησα με κάποια αλλα με ενοχλούσαν ένιωθα ναυτιες ζαλάδες δεν ήταν ανεκτά και αργότερα καταλήξαμε στο βαλντοξαν το οποίο ναι μεν δεν ζει παρενέργειες πέρα από τα ηπατικά που πρέπει να παρακολουθείς αλλα πάλι δεν με βοηθαει στο πρόβλημα μου και μου πρότεινε αντιψυχωτικο ζυπρεξα έλα όμως που φοβάμαι να το πάρω δεν θέλω να είμαι απαθής δεν έχω πολλές επιλογές σε χάπια κάποια τα δοκίμασα και μετά μείνει αυτή η κατηγορία χαπιών αφού αποκλείονται τα ssri είμαι σε απόγνωση γενικά έχω αρρωστοφοβια έχω περάσει πολλά και τώρα αυτούς τους μήνες νιώθω και την κατάθλιψη να με κυριεύει νιώθω ότι δεν ζω απλώς επιβιώνω

    Το ζυπρεξα είναι ολανζαπινη
    Γενικά δεν ακούγονται και τα καλύτερα για την ολανζαπινη
    Αλλά θα σου μιλήσω από προσωπική εμπειρία
    Παίρνω το vilammos αρκετό καιρο
    Στην αρχή με είχε ελαττώσει την διάθεση λίγο και μου είχε αύξησει το βάρος αλλά τώρα και κιλά έχασα και γενικά κάνω πράγματα και δουλεύω κανονικά αλλά παίρνω συνδυασμό αλλά δύο χάπια
    Ότι θες με ρωτάς

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Άγνωστη View Post
    Είμαι πολύ χάλια κλαίω νιώθω απίστευτο άγχος και ότι δεν αντέχω άλλο αυτό που νιώθω...μια απελπισία φοβάμαι πολύ νιώθω διάφορα συναισθήματα άσχημα πίνω ένα χάπι που δεν με βοηθάει διότι δεν γίνεται να πάρω ssri είχα μια κακη παρενέργια από αυτά και αναγκάστηκαν οι γιατροί να μου κόψουν κάθε χάπι που αφορά αυτή την κατηγορία και καταλήξαμε ότι για αγχωδη διαταραχή και κατάθλιψη υπάρχουν κάποια που μπορώ να δοκιμάσω ξεκίνησα με κάποια αλλα με ενοχλούσαν ένιωθα ναυτιες ζαλάδες δεν ήταν ανεκτά και αργότερα καταλήξαμε στο βαλντοξαν το οποίο ναι μεν δεν ζει παρενέργειες πέρα από τα ηπατικά που πρέπει να παρακολουθείς αλλα πάλι δεν με βοηθαει στο πρόβλημα μου και μου πρότεινε αντιψυχωτικο ζυπρεξα έλα όμως που φοβάμαι να το πάρω δεν θέλω να είμαι απαθής δεν έχω πολλές επιλογές σε χάπια κάποια τα δοκίμασα και μετά μείνει αυτή η κατηγορία χαπιών αφού αποκλείονται τα ssri είμαι σε απόγνωση γενικά έχω αρρωστοφοβια έχω περάσει πολλά και τώρα αυτούς τους μήνες νιώθω και την κατάθλιψη να με κυριεύει νιώθω ότι δεν ζω απλώς επιβιώνω
    Το valdoxan δεν σε βοηθάει στη διάθεση; Πόσο καιρό το παίρνεις;

  6. #6
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Το valdoxan δεν σε βοηθάει στη διάθεση; Πόσο καιρό το παίρνεις;
    Περίπου έξι μήνες .. δεν με βοηθάει πάρα μόνο στον ύπνο...

  7. #7
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Το ζυπρεξα είναι ολανζαπινη
    Γενικά δεν ακούγονται και τα καλύτερα για την ολανζαπινη
    Αλλά θα σου μιλήσω από προσωπική εμπειρία
    Παίρνω το vilammos αρκετό καιρο
    Στην αρχή με είχε ελαττώσει την διάθεση λίγο και μου είχε αύξησει το βάρος αλλά τώρα και κιλά έχασα και γενικά κάνω πράγματα και δουλεύω κανονικά αλλά παίρνω συνδυασμό αλλά δύο χάπια
    Ότι θες με ρωτάς
    Δεν το έχω ξανακουσει αυτό το χάπι.. σχετικά με τον συνδιασμό επειδή δεν έχω πάρει ποτέ πάνω από ένα χάπι γιατί γίνεται ο συνδιασμός λόγω ότι δεν σε καλύπτει πχ κάποιο όσο πρέπει;

  8. #8
    Quote Originally Posted by Konstantin Papadimos View Post
    τωρα σε αυτο το σημειο ομως, θα πρεπει να αποφασισεις τι απο τα 2 θες..εφοσον ειναι αυτες οι 2 επιλογες-οπως καταλαβαινω απο το μηνυμα σου.
    1)Η θα υποφερεις απο ζαλαδες και ο,τι ανεφερες παραπανω Ή 2) θα εισαι ζεν , απαθης οπως ειπες, με αυτο το χαπι απο ζητα.

    **ερωτηση δικη μου** => αυτο το χαπι οντως τοσο απαθη κανει καποιον που το λαμβανει;;
    Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω δεν έρχεται κάποια επιλογή στο μυαλό μου κάποτε ξέρω ότι είχα επιλογές και έλεγα εντάξει ας δοκιμάσω και αυτό αν δεν μου κάνει πάω σε κάποιο άλλο τώρα όμως έχουν αλλάξει τα πράγματα δεν μπορώ να πάρω μια μεγάλη κατηγορία χαπιών οι επιλογές έχουν στερέψει όσο για τα συγκεκριμένα έχω ακούσει διάφορα και λέω γιατί να το ξεκινήσω και καθόλου αν είναι να το κόψω στο τέλος κ από μόνη μου διότι δεν ξέρω πόσο θα χρειαστεί να τα παίρνω βάλε κ για το ζαχαρο και άλλα που λένε ότι πειράζει κ το έχω διαβάσει και εγω δλδ από το κουτί του.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Άγνωστη View Post
    Δεν το έχω ξανακουσει αυτό το χάπι.. σχετικά με τον συνδιασμό επειδή δεν έχω πάρει ποτέ πάνω από ένα χάπι γιατί γίνεται ο συνδιασμός λόγω ότι δεν σε καλύπτει πχ κάποιο όσο πρέπει;
    Το vilammos ανήκει στην ίδια κατηγορία με το zyprexa
    Συνδυασμό φαρμάκων παίρνεις όταν ρχ ις διάφορα συμπτώματα και δεν μπορείς να τα καταπολεμήσεις με ένα φάρμακο
    Εγώ για παράδειγμα παίρνω αντικαταθλιπτικό αντιψυχωτικο και σταθερόποιητη

  10. #10
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Το vilammos ανήκει στην ίδια κατηγορία με το zyprexa
    Συνδυασμό φαρμάκων παίρνεις όταν ρχ ις διάφορα συμπτώματα και δεν μπορείς να τα καταπολεμήσεις με ένα φάρμακο
    Εγώ για παράδειγμα παίρνω αντικαταθλιπτικό αντιψυχωτικο και σταθερόποιητη
    Φαντάζομαι τώρα γιατί είμαι έτσι προφανώς δεν με καλύπτει το αντικαταθλιπτικο σε όλα αυτά που εχω θέλω κάτι πιο δραστικό τα φοβάμαι όμως πολύ τα χάπια δεν ξέρω μου προτείνει έντονα το ζυπρεξα δεν με νοιάζουν τα κιλά αλλά δεν θέλω να φτάσω σε σημείο με κακή υγεία και ζάχαρο έχω ακούσει άπειρα πράγματα για αυτό το χάπι το φοβάμαι το έχω αγοράσει αλλά δεν το πήρα

  11. #11
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Konstantin Papadimos View Post
    τωρα σε αυτο το σημειο ομως, θα πρεπει να αποφασισεις τι απο τα 2 θες..εφοσον ειναι αυτες οι 2 επιλογες-οπως καταλαβαινω απο το μηνυμα σου.
    1)Η θα υποφερεις απο ζαλαδες και ο,τι ανεφερες παραπανω Ή 2) θα εισαι ζεν , απαθης οπως ειπες, με αυτο το χαπι απο ζητα.

    **ερωτηση δικη μου** => αυτο το χαπι οντως τοσο απαθη κανει καποιον που το λαμβανει;;
    Το έπαιρνα στο παρελθόν το ζυπρεξα και ήταν ο,τι χειρότερο.
    Απόλυτη καταστολή, αδράνεια και απάθεια. Ζόμπι…

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Το έπαιρνα στο παρελθόν το ζυπρεξα και ήταν ο,τι χειρότερο.
    Απόλυτη καταστολή, αδράνεια και απάθεια. Ζόμπι…
    Γενικά το έχει αυτό η ολανζαπινη στην αρχή επίσης λένε ότι είναι δύσκολο να το κόψεις
    Και εγώ στην αρχή ήμουν λίγο σε αδράνεια αλλά τώρα που παίρνω ολανζαπινη σε συνδυασμό με σταθεροποιητή είμαι μια χαρά

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Άγνωστη View Post
    Φαντάζομαι τώρα γιατί είμαι έτσι προφανώς δεν με καλύπτει το αντικαταθλιπτικο σε όλα αυτά που εχω θέλω κάτι πιο δραστικό τα φοβάμαι όμως πολύ τα χάπια δεν ξέρω μου προτείνει έντονα το ζυπρεξα δεν με νοιάζουν τα κιλά αλλά δεν θέλω να φτάσω σε σημείο με κακή υγεία και ζάχαρο έχω ακούσει άπειρα πράγματα για αυτό το χάπι το φοβάμαι το έχω αγοράσει αλλά δεν το πήρα
    Όλα τα χάπια έχουν παρενέργειες
    Έτσι έχει και αυτό
    Εγώ είχα πάρει στην εταιρεία που φτιάχνει το vilammos που είναι ίδια δραστική με το zyprexa ρωτά και τον γιατρό σου και μου είπαν ότι στις ποιο συχνές παρενέργειες ήταν η αύξηση βάρους ,η μείωση ενέργειας και κάποιοι είχαν θέμα με θυροειδή

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Άγνωστη View Post
    Είμαι πολύ χάλια κλαίω νιώθω απίστευτο άγχος και ότι δεν αντέχω άλλο αυτό που νιώθω...μια απελπισία φοβάμαι πολύ νιώθω διάφορα συναισθήματα άσχημα πίνω ένα χάπι που δεν με βοηθάει διότι δεν γίνεται να πάρω ssri είχα μια κακη παρενέργια από αυτά και αναγκάστηκαν οι γιατροί να μου κόψουν κάθε χάπι που αφορά αυτή την κατηγορία και καταλήξαμε ότι για αγχωδη διαταραχή και κατάθλιψη υπάρχουν κάποια που μπορώ να δοκιμάσω ξεκίνησα με κάποια αλλα με ενοχλούσαν ένιωθα ναυτιες ζαλάδες δεν ήταν ανεκτά και αργότερα καταλήξαμε στο βαλντοξαν το οποίο ναι μεν δεν ζει παρενέργειες πέρα από τα ηπατικά που πρέπει να παρακολουθείς αλλα πάλι δεν με βοηθαει στο πρόβλημα μου και μου πρότεινε αντιψυχωτικο ζυπρεξα έλα όμως που φοβάμαι να το πάρω δεν θέλω να είμαι απαθής δεν έχω πολλές επιλογές σε χάπια κάποια τα δοκίμασα και μετά μείνει αυτή η κατηγορία χαπιών αφού αποκλείονται τα ssri είμαι σε απόγνωση γενικά έχω αρρωστοφοβια έχω περάσει πολλά και τώρα αυτούς τους μήνες νιώθω και την κατάθλιψη να με κυριεύει νιώθω ότι δεν ζω απλώς επιβιώνω
    Ειχα πιασει πολλες φορες πατο. Δεν μπορουσα να κανω τιποτα. Ουτε να βγω απο το σπιτι λογω αγχους και αυτο με εκανε χειροτερα. Ειχα παρει χαπια και με βοηθησαν πολυ αλλα τα εκοψα (ladose). Πλεον εδω και μηνες κανω ψυχοθεραπεια και με εχει βοηθησει παρα πολυ. Βεβαια θελει χρονο η ψυχοθεραπεια. Να ξερεις δεν εισαι μονη σου σε αυτο. Εχεις δοκιμασει ολα τα ηδη αντικαταθλιπτικων να δεις αν σε βοηθανε? Επισης εχεις κανει ποτε ψυχοθεραπεια?

Similar Threads

  1. Αγχος και καταθλιψη
    By Faihh95 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 25-03-2021, 21:25
  2. Άγχος και Κατάθλιψη
    By Elina in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 27-01-2019, 16:17
  3. Άγχος κατάθλιψη;;
    By zeta23_ed in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 14-06-2018, 16:32
  4. αγχος ή καταθλιψη?
    By menis_64 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 21-09-2017, 23:22
  5. Άγχος και κατάθλιψη
    By Mar86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 10-03-2017, 18:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •