Γιατί να ταλαιπωρουμαστε τόσο πολυ.. Γιατί.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Σας ευχαριστω ολους σας για της απαντήσεις σας, τα λόγια σας και τις συμβουλές σας.. Όντως πρεπει να το δω πιο θετικά αυτό που μου συμβαίνει... Να μην τα παραταμε.. Γιατί παντα μα παντα μετά τη βροχή βγαίνει ουράνιο τόξο. Και το λέω με βάση την εμπειρία της ζωής μου.. Οποτε ας κάνω και εγώ και όλοι μας λίγη υπομονή να βγουμε απο την καταιγίδα.. Θα μας βοηθήσει και ο Θεός. Να είστε όλοι σας καλά!!!

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    5
    Καλησπέρα,
    ταλαιπωρούμαι χρόνια ολόκληρα απο οισοφαγίτιδα και είμαι με εξάρσεις και υφέσεις...συμπτώματα σχεδόν τα πάντα από καούρες, αναγωγές, πόνο και βάρος στο στήθος, συριγμό, δύσπνοια έως λαρυγγίτιδες που με οδήγησαν μέχρι και σε φωνίατρο, γτ έκλεινε εντελώς η φωνή μου
    Πάντα μα πάντα επιδεινώνεται σε φάσεις άγχους και στεναχώριας. Πρώτη φορά εμφανίστηκε στα 28 μου μετά από πολύμηνη αγοραφοβία και κρίσεις πανικού.
    Αυτό που βοηθάει εμένα είναι η παντοπραζόλη ( σε έξαρση για καμία βδομάδα πρωί βράδυ και μετά ένα το πρωί,με οδηγία γιατρού όμως ). Ρώτα τον γιατρό σου για αυτό.
    Αυτό όμως που σου προτείνω να αρχίσεις χθες και δε χρειάζεται συνταγή γιατρού είναι η μαστίχα Χίου σε κάψουλες. Αν δεν το έχεις δοκιμάσει, ήρθε η ώρα. Ταυτόχρονα μπορείς να παίρνεις και γκάβισκον. Και διατροφή εκτός από τα κλασικά θα βρεις μόνη σου τι σε ενοχλεί, αν κι εγώ υπάρχει περίπτωση να φάω κάτι σήμερα και να μη με πειράξει και να φάω το ίδιο μετά από λίγες μέρες και να με πεθάνει. Όσο είσαι σε οξεία φάση όμως μικρά γεύματα, όχι λιπαρά, όχι τηγανιτά, όχι σοκολάτες, όχι αλκοόλ.

  3. #18
    Quote Originally Posted by Hristina View Post
    Καλησπέρα,
    ταλαιπωρούμαι χρόνια ολόκληρα απο οισοφαγίτιδα και είμαι με εξάρσεις και υφέσεις...συμπτώματα σχεδόν τα πάντα από καούρες, αναγωγές, πόνο και βάρος στο στήθος, συριγμό, δύσπνοια έως λαρυγγίτιδες που με οδήγησαν μέχρι και σε φωνίατρο, γτ έκλεινε εντελώς η φωνή μου
    Πάντα μα πάντα επιδεινώνεται σε φάσεις άγχους και στεναχώριας. Πρώτη φορά εμφανίστηκε στα 28 μου μετά από πολύμηνη αγοραφοβία και κρίσεις πανικού.
    Αυτό που βοηθάει εμένα είναι η παντοπραζόλη ( σε έξαρση για καμία βδομάδα πρωί βράδυ και μετά ένα το πρωί,με οδηγία γιατρού όμως ). Ρώτα τον γιατρό σου για αυτό.
    Αυτό όμως που σου προτείνω να αρχίσεις χθες και δε χρειάζεται συνταγή γιατρού είναι η μαστίχα Χίου σε κάψουλες. Αν δεν το έχεις δοκιμάσει, ήρθε η ώρα. Ταυτόχρονα μπορείς να παίρνεις και γκάβισκον. Και διατροφή εκτός από τα κλασικά θα βρεις μόνη σου τι σε ενοχλεί, αν κι εγώ υπάρχει περίπτωση να φάω κάτι σήμερα και να μη με πειράξει και να φάω το ίδιο μετά από λίγες μέρες και να με πεθάνει. Όσο είσαι σε οξεία φάση όμως μικρά γεύματα, όχι λιπαρά, όχι τηγανιτά, όχι σοκολάτες, όχι αλκοόλ.
    Υποψιάζομαι οτι εχω κ εγω οισοφαγιτιδα κ θα ηθελα να ρωτησω αν ειχες πονο ακριβος κατω απο το στηθος ο οποιος χτυπα κ πισω στην πλατη, ξινιλες ανα διαστηματα κ δυσκολια χωνεψης.
    Ειχα επαναπαυθεί οτι ειναι απο στρεςς αλλα ξεκινησα παλι τουρ σε γιατρους.Ο πνευμονολογοσ μ λεει ειναι απο ασθμα αλλα πιστευω οτι ειναι απο στομαχι κ πειρα αποφαση να κανω γαστροσκοπηση.
    Αλλα με εχει διαλυσει ο πονος κ εμφανιζετε οποτε να 'ναι.

  4. #19
    Να κάνω και ένα update σχετικά με το στομάχι. Είμαι πολυ πολυ καλυτερα. Όλα ξεπερνιούνται.. Ζήτησα Βοήθεια από τον Θεό και τον Άγιο Λουκά τον ιατρό και με βοήθησαν να γίνω καλά.. Να είστε όλοι καλά

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    5
    Καλησπέρα,
    Όλα όσα αναφέρετε εκτός από τον αντανακλαστικό πόνο στην πλάτη. Αλλά από ό,τι μου έχουν πει μπορεί να αποτελεί κι αυτό σύμπτωμα.
    Ο πόνος στο στήθος είναι σα βάρος, σα να έχει καθίσει πάνω σου ''ελέφαντας'', όχι διαξιφιστικός

  6. #21
    Quote Originally Posted by Hristina View Post
    Καλησπέρα,
    Όλα όσα αναφέρετε εκτός από τον αντανακλαστικό πόνο στην πλάτη. Αλλά από ό,τι μου έχουν πει μπορεί να αποτελεί κι αυτό σύμπτωμα.
    Ο πόνος στο στήθος είναι σα βάρος, σα να έχει καθίσει πάνω σου ''ελέφαντας'', όχι διαξιφιστικός
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Εχω κ αυτη την αίσθηση βαρους κ στο στηθος κ στην κοιλια ,εντερα στομαχι. Αναγκαστικά θα κανω παλι τουρ σε γιατρους να αποκλεισω παθολογικα αιτία

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    15
    Πιστεψε με δεν μπορεις να καταλαβεις ποσο σε νιωθω. Μακαρι να ειχα εναν ανρθωπο με το ιδιο προβλημα και να μπορουσα να το συζηταω μαζι του. Για 2 χρονια ημουν χαλια. Καουρες και απιστευτη ναυτια στο οριο του εμμετου. Δεν μπορουσα να κανω τιποτα. Δεν μπορουσα να παω σε κλαμπ, να παω να δωσω μαθημα για τη σχολη, διακοπες με φιλους, παρτυ κτλ κτλ. Ειχα πιασει πραγματικα πατο. Πηγα σε γαστρεντερολόγο εκανα πολλες εξετασεις κτλ και το συμπερασμα ηταν το αγχος. Εκανα λιγο ψευτο ψυχοθεραπεια που και που ηρεμησε για πολυ λιγο και μετα παλι τα ιδια. Πηρα αποφαση να παω σε ψυχιατρο. Μου εγραψε αντικαταθληπτικο και ενα αλλο φαρμακο (minitran) τα οποια πραγματικα δουλεψαν αλλα ειχαν καποιες παρενέργειες (για εμενα ηταν κακες, οχι γενικα) οποτε μετα απο 6 μηνες τα εκοψα. Στην διαρκεια που επαιρνα φαρμακα δεν εκανα ψυχοθεραπεια το οποιο για εμενα ηταν λαθος. Αφου τα εκοψα ξανα ηρθε το θεμα με το στομαχι και πραγματικα απογοητευτηκα αλλα δεν ηθελα να ξανα αρχισω τα χαπια. Ετσι ξεκινησα να κανω ψυχοθεραπεια καθε βδομαδα και απο τοτε δεν ειχα κανενα προβλημα με το στομαχι μου. Γενικα κατι που βοηθησε αλλα μου ηταν παρα πολυ δυσκολο ηταν να πιεζω τον εαυτο μου να κανει πραγματα που με αγχωναν(εχω κοινωνικο αγχος για αυτο). Βεβαια καθε φορα φοβαμαι μην με πιασει. Οταν ειναι να κανω κατι φουλ αγχωτικο παιρνω 1 χαπι και κατι παστιλιες με τζιντζερ για να ειμαι safe αλλα καταβαθος ξερω οτι και χωρις αυτα δεν θα με πιασει. Ευχομαι πραγματικα να βρεις λυση ειτε ειναι χαπια ειτε ειναι ψυχοθεραπεια ειτε κατι διαφορετικο. Δεν εισαι μονη σου να ξερεις. Ξερω πως ειναι να ξυπνας καθε μερα και να νιωθεις σκατα.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Kousto View Post
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Εχω κ αυτη την αίσθηση βαρους κ στο στηθος κ στην κοιλια ,εντερα στομαχι. Αναγκαστικά θα κανω παλι τουρ σε γιατρους να αποκλεισω παθολογικα αιτία
    Καλησπέρα σας.
    Καλά θα κάνετε να πάτε σε γιατρό πιο πολύ για να έχετε μία διάγνωση και να ηρεμήσετε από αυτή τη σκέψη του ''μα, τι έχω''. Αν μπορείτε να εντάξετε και λίγο περπάτημα ή κάποιου είδους γυμναστικής θα βοηθούσε επίσης πολύ. Πολύ πιθανόν να έχετε ήπια γαστρίτιδα ή λειτουργική δυσπεψία

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ;
    By Rosie43 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 09-01-2021, 18:48
  2. Θα σας πω γιατί αγχώνομαι τόσο πολύ και γιατι δεν παω σε ιατρο
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 31-10-2020, 14:56
  3. γιατι τρωμε τοσο πολυ, ενω θελουμε να ειμαστε αδυνατοι.
    By dwra_ed in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 17
    Last Post: 20-11-2014, 23:58
  4. Γιατι ποναει τοσο πολυ??????????????Γιατι??????????????????
    By gingertania in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 13-10-2012, 02:08
  5. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 16:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •