Γιατί να ταλαιπωρουμαστε τόσο πολυ.. Γιατί..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1

    Γιατί να ταλαιπωρουμαστε τόσο πολυ.. Γιατί..

    Δεν είχα σκοπό να ανοίξω άλλο θρεντ αλλά νιώθω τόσο πεσμένη ψυχολογικά αυτή τη στιγμή που το χρειάζομαι να πω όσα με πονανε...γενικά έχω περασει πολλα άσχημα στην ζωή μου... Παντα όμως με την βοήθεια του Θεου τα ξεπερνούσα όλα. Έχω εδώ και 2 μήνες περιπου πολυ έντονες ενοχλησεις στο στομάχι μου.. Κυρίως έντονες καουρες. Παίρνω χάπια αλλά δεν βοηθάνε σχεδόν καθόλου. Τρώω συγκεκριμένα πραγματα κάθε μέρα γιατί το οτιδήποτε άλλο με ενοχλεί που θα φαω... Η υπομονή μου και η Αντοχη μου εχουν εξαντληθεί... Δεν ξέρω τι να κάνω.. Το στομαχι μου είναι χάλια... Παίρνω εδώ και πολλες μέρες φάρμακα και βλέπω μια μικρή έως ελάχιστη διαφορά... Νιώθω αδυναμη επειδή δεν τρέφομαι καλά λόγο του προβληματος στο στομάχι... Δηλαδή άμα δεν με βοηθάνε ουτε τα φάρμακα τι άλλο να κάνω? Έχω απελπιστεί και κλαίω συνεχεια... Νιώθω ότι δεν θα μου περασει ποτέ επειδή το έχω 2 μήνες τώρα... Είμαι πολυ χάλια.. Νιώθω ότι θα παθω κάτι σοβαρό και κλαίω συνεχεια... Τι να κάνω?

  2. #2
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Δεν είχα σκοπό να ανοίξω άλλο θρεντ αλλά νιώθω τόσο πεσμένη ψυχολογικά αυτή τη στιγμή που το χρειάζομαι να πω όσα με πονανε...γενικά έχω περασει πολλα άσχημα στην ζωή μου... Παντα όμως με την βοήθεια του Θεου τα ξεπερνούσα όλα. Έχω εδώ και 2 μήνες περιπου πολυ έντονες ενοχλησεις στο στομάχι μου.. Κυρίως έντονες καουρες. Παίρνω χάπια αλλά δεν βοηθάνε σχεδόν καθόλου. Τρώω συγκεκριμένα πραγματα κάθε μέρα γιατί το οτιδήποτε άλλο με ενοχλεί που θα φαω... Η υπομονή μου και η Αντοχη μου εχουν εξαντληθεί... Δεν ξέρω τι να κάνω.. Το στομαχι μου είναι χάλια... Παίρνω εδώ και πολλες μέρες φάρμακα και βλέπω μια μικρή έως ελάχιστη διαφορά... Νιώθω αδυναμη επειδή δεν τρέφομαι καλά λόγο του προβληματος στο στομάχι... Δηλαδή άμα δεν με βοηθάνε ουτε τα φάρμακα τι άλλο να κάνω? Έχω απελπιστεί και κλαίω συνεχεια... Νιώθω ότι δεν θα μου περασει ποτέ επειδή το έχω 2 μήνες τώρα... Είμαι πολυ χάλια.. Νιώθω ότι θα παθω κάτι σοβαρό και κλαίω συνεχεια... Τι να κάνω?
    Επειδή και εγώ το ίδιο παθαίνω με στομάχι να ξέρεις ότι είναι από άγχος η κάτι σε βασανίζει σαν σκέψει όλο αυτό προκαλεί αυτό στο στομάχι σου

  3. #3
    Quote Originally Posted by Δημήτρης123 View Post
    Επειδή και εγώ το ίδιο παθαίνω με στομάχι να ξέρεις ότι είναι από άγχος η κάτι σε βασανίζει σαν σκέψει όλο αυτό προκαλεί αυτό στο στομάχι σου
    Είναι δυνατόν το άγχος να προκαλεσει τόσο έντονη? Εσενατι συμπτώματα σου προκαλει στο στομάχι?

  4. #4
    Δεν μπορώ να φάω με πονάει μου έρχεται ναυτία ακόμα και εμετός είναι πολύ δύσκολο και σου χαλάει την ψυχολογία σε νιώθω

  5. #5
    Quote Originally Posted by Δημήτρης123 View Post
    Δεν μπορώ να φάω με πονάει μου έρχεται ναυτία ακόμα και εμετός είναι πολύ δύσκολο και σου χαλάει την ψυχολογία σε νιώθω
    Εγώ έχω καουρα... Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.. Τα χάπια για το στομάχι δεν βοηθανε

  6. #6
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Εγώ έχω καουρα... Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.. Τα χάπια για το στομάχι δεν βοηθανε
    Εμένα δεν μου κάνουν τίποτα τα χάπια για το στομάχι ξεκίνησα αγωγή με αντικαταθληπτικα γιατί όλο αυτό προερχόταν στο άγχος μου και έχει βελτιωθεί λίγο η όλη υπόθεση απλά μόλις με πιάνει θα με πιάσει και τρελό άγχος και θα μου χαλάσει την διάθεση

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Εγώ έχω καουρα... Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.. Τα χάπια για το στομάχι δεν βοηθανε



    Γιατί δεν κάνεις το απλό και το λογικό δηλαδή να μιλήσεις με το γιατρό σου για να σου αλλάξει την αγωγή; Σου έχω ξαναπεί για το δικό μου θέμα, εγώ είχα και οισοφαγίτιδα, πονούσα όταν κατάπινα, έχασα δέκα κιλά, δεν μπορούσα να φάω. Δυο χρόνια μετά είμαι σε γενικές γραμμές καλά, αλλά και πάλι κάνω συχνά πυκνά επανάληψη της αγωγής. Είμαι σε φάση που το διέκοψα τώρα το χάπι που παίρνω και είμαι κι εγώ με καούρες, αν προσέχεις τη διατροφή σου και μετριάσεις όσα τρόφιμα στο προκαλούν, σε βάθος χρόνου θα μειωθούν όλα αυτά. Εγώ τώρα είμαι μόνο με γκάβισκον.

    Η συμβουλή μου είναι να μιλήσεις με το γιατρό σου να δοκιμάσεις κάποια άλλη αγωγή. Αν θυμάμαι καλά παίρνεις το παριέτ, το παριέτ ούτε εμένα με είχε βοηθήσει, δεν δουλεύουν όλα τα φάρμακα το ίδιο ανάλογα τον οργανισμό.

  8. #8
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Γιατί δεν κάνεις το απλό και το λογικό δηλαδή να μιλήσεις με το γιατρό σου για να σου αλλάξει την αγωγή; Σου έχω ξαναπεί για το δικό μου θέμα, εγώ είχα και οισοφαγίτιδα, πονούσα όταν κατάπινα, έχασα δέκα κιλά, δεν μπορούσα να φάω. Δυο χρόνια μετά είμαι σε γενικές γραμμές καλά, αλλά και πάλι κάνω συχνά πυκνά επανάληψη της αγωγής. Είμαι σε φάση που το διέκοψα τώρα το χάπι που παίρνω και είμαι κι εγώ με καούρες, αν προσέχεις τη διατροφή σου και μετριάσεις όσα τρόφιμα στο προκαλούν, σε βάθος χρόνου θα μειωθούν όλα αυτά. Εγώ τώρα είμαι μόνο με γκάβισκον.

    Η συμβουλή μου είναι να μιλήσεις με το γιατρό σου να δοκιμάσεις κάποια άλλη αγωγή. Αν θυμάμαι καλά παίρνεις το παριέτ, το παριέτ ούτε εμένα με είχε βοηθήσει, δεν δουλεύουν όλα τα φάρμακα το ίδιο ανάλογα τον οργανισμό.
    Το άλλαξα το φάρμακο και δεν με βοηθάει ουτε αυτό που παιρνω τώρα.. Για αυτό νιώθω πολυ στεναχωριμενη.. Επειδή ουτε με αυτό που παιρνω τώρα δεν βλέπω κάποια βελτίωση... Το θέμα είναι πως παρα πολλα τρόφιμα με ενοχλουν...σχεδον όλα. Και δεν έχω και επιλογές με το τι να τραφω... Δεν ξέρω τι άλλο να κανω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    οταν ειχα καουρες επαιρνα το zantac , καταργηθηκε ομως , τωρα βγαινει το losec ( τοχω δοκιμασει ) και το nexium ( δεν τοχω δοκιμασει ) , παντως ολα αυτα που αναφερεις ειναι ( μαλλον ) αγχος , εμενα ηταν απο αλκοολ.......μην τρως πολλες
    ζωικες πρωτεινες , προτιμησε τα αλκαλικα φαγητα ........

  10. #10
    Εχω πιασει ολη την γκαμα συμπτωμάτων σωματοποιησης ,φευγει το ενα ερχετε το αλλο. Τωρα Εχω εντερικα με εναλλαγες οισοφαγο παλινδρομηση πρηξιματα κτλ.
    Βαρεθηκα να τρεχω αλλο σε γιατρους.
    Προσπαθω να αποφευγω τροφες που με πειράζουν κ με βοηθα το χαμομηλι.
    Η ψυχοθεραπεία πλεον δεν με βοηθα.
    Η μονη γιατρειά είναι να πηγαινεις κοντρα στο συμπτωμά κ ας υποφερεις,να συνεχισεις την ζωη σου κ δραστηριοτητες σου. Δεν βρισκω αλλη λυση παροτι καποιες μερες ειναι επώδυνη η ολη κατασταση.
    Ευχομαι να βρεθει ενα χαπι σουπερμαντολινης να γειανουμε ολοι μας.

  11. #11
    Quote Originally Posted by Kousto View Post
    Εχω πιασει ολη την γκαμα συμπτωμάτων σωματοποιησης ,φευγει το ενα ερχετε το αλλο. Τωρα Εχω εντερικα με εναλλαγες οισοφαγο παλινδρομηση πρηξιματα κτλ.
    Βαρεθηκα να τρεχω αλλο σε γιατρους.
    Προσπαθω να αποφευγω τροφες που με πειράζουν κ με βοηθα το χαμομηλι.
    Η ψυχοθεραπεία πλεον δεν με βοηθα.
    Η μονη γιατρειά είναι να πηγαινεις κοντρα στο συμπτωμά κ ας υποφερεις,να συνεχισεις την ζωη σου κ δραστηριοτητες σου. Δεν βρισκω αλλη λυση παροτι καποιες μερες ειναι επώδυνη η ολη κατασταση.
    Ευχομαι να βρεθει ενα χαπι σουπερμαντολινης να γειανουμε ολοι μας.
    Αυτό θελω, αυτό ακριβώς το να συνεχίσω τις δραστηριότητες μου, αλλά ώρες ώρες υποφέρεις πραγματικα πολυ τόσο που σε κάνει να νιώθεις οτι δεν μπορείς να συνεχίσεις τις δραστηριότητες σου.. Είναι απίστευτο το ποσο δυσκολο είναι..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Χριστινα δε σου φταιει το φαρμακο ...εχεις πεσει τοσο πολυ ψυχολογκα που μονη σου χειροτερευεις τον εαυτο σου.Βγες εξω...γυρνα στις δραστηριοτητες σου και ξεχνα το στομαχι.Και προς Θεου φαε.Εβαλες το κεφαλι κατω...βοηθα λιγο τον εαυτο σου.Δε σε πειραζουν ολα τα φαγητα.Η ψυχολογικη σου κατασταση δημιουργει συνεχως συσπασεις στο στομαχι .Μονη σου χειροτερευεις την υγεια σου..ειναι κριμα πραγματικα.

  13. #13
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Χριστινα δε σου φταιει το φαρμακο ...εχεις πεσει τοσο πολυ ψυχολογκα που μονη σου χειροτερευεις τον εαυτο σου.Βγες εξω...γυρνα στις δραστηριοτητες σου και ξεχνα το στομαχι.Και προς Θεου φαε.Εβαλες το κεφαλι κατω...βοηθα λιγο τον εαυτο σου.Δε σε πειραζουν ολα τα φαγητα.Η ψυχολογικη σου κατασταση δημιουργει συνεχως συσπασεις στο στομαχι .Μονη σου χειροτερευεις την υγεια σου..ειναι κριμα πραγματικα.
    Σ ευχαριστώ για αυτά που μου είπες.. Σημαίνουν πολλα για μενα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Το στομάχι είναι από τα πρώτα ψύχωσωματικα που μας πιάνουνε όταν αγχωνόμαστε και δεν είμαστε καλά
    Θυμάμαι όταν ήμουν μικρή όταν είχα άγχος πάντα με πονούσε η κοιλιά
    Και τώρα πάντα όταν αγχώνομαι με χτυπάει στην διατροφή. Έχω αποκτήσει διατροφική διαταραχή για αυτό σου μιλάω από προσωπική εμπειρία
    Προσπάθησε να κάνεις πράγματα που σε χαλαρώνουν και σε ηρεμούν
    Να τρως σιγά σιγά από λίγο μέχρι να ξανά γυρίσει στα κανονικά του το στομάχι του
    Βρες χόμπι κάνε θετικές σκέψεις
    Μην σκέφτεσαι συνέχεια ότι έχεις κάτι γιατί αυτό θα σε κάνει χειρότερα

  15. #15
    kopela93
    Guest
    Δοκίμασε κεφίρ !!!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ;
    By Rosie43 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 09-01-2021, 18:48
  2. Θα σας πω γιατί αγχώνομαι τόσο πολύ και γιατι δεν παω σε ιατρο
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 31-10-2020, 14:56
  3. γιατι τρωμε τοσο πολυ, ενω θελουμε να ειμαστε αδυνατοι.
    By dwra_ed in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 17
    Last Post: 20-11-2014, 23:58
  4. Γιατι ποναει τοσο πολυ??????????????Γιατι??????????????????
    By gingertania in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 13-10-2012, 02:08
  5. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 16:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •