Φόβος για διπολική διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350

    Φόβος για διπολική διαταραχή

    Έχω διαγνωστεί με διαταραχή γενικευμένου άγχους το 2018, δοκιμή διαφόρων ουσιών και λύση με παροξετινη που πήρα πριν ακριβώς ένα χρόνο αλλά έκανα το λάθος να σταματήσω την αγωγή μόνος μου στους 6 μήνες ενώ ο γιατρός είχε πει 1 χρόνο και βλέπουμε.
    Χθες επισκέφθηκα πάλι τον γιατρό γιατί τελευταία είχαν ξεκινήσει τα ψυχοσωματικα που είχα και παλιά και επίσης νιώθω μέσα μου ένα αίσθημα κενού που φαίνεται πιστεύω στους γύρω μου και εγώ το αντιλαμβάνομαι αλλά προσπαθώ να δείχνω φυσιολογικός, απλά όταν μου το "χτύπησε" η κοπέλα μου λέω αυτό ήταν θα μιλήσω με τον γιατρό. Μου είπε είναι σαν μην είσαι εδώ, αναφερόταν στο βλέμμα μου.

    Πήγα λοιπόν στο γιατρο για εκτίμηση και μου είπε ότι κακός σταμάτησα την αγωγή και όχι χτυσαμε ένα τοιχος μέχρι την μέση το γκρεμκσαμε και τώρα πρέπει να το ξεκινήσουμε από την αρχή αλλά στην αρχή σκεφτόταν να μου δώσει σταθεροποιητη και απόρησα, λεω γιατρε εφόσον λειτούργησε καλά η παροξετινη γιατί να μην πάρω αυτή? Μου λέει εντάξει το άλλο θα το αφήσουμε σε περίπτωση που χρειαστείς διαφορετικό θεραπευτικό σχήμα στο μέλλον και μου είπε να ξεκινήσω με 10mg seroxat και να μιλήσουμε σε δύο εβδομάδες, εάν νιώσω καλύτερα το κρατάμε έτσι και συνάντηση των φώτων. Αναφέρθηκε όμως σε συναισθήματικη διαταραχή με στοιχεία άγχους και κατάθλιψης και ρώτησα μήπως έχω δυσθυμια. Μου είπε ναι είναι μια μορφή δυσθυμιας μπορούμε να το πουμε αυτό. Μου έκανε και κάποιες ερωτησεις κατά τη διάρκεια του ραντεβού και μετά στο τέλος επειδή είχε αναφερθεί σε σταθεροποιτη τον ρώτησα για τη. Διπολικη διαταραχη, μου το απέκλεισε αλλά άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο έτσι όπως το είπε. Εγώ του είπα ότι τρόμαξα με αυτό και μου είπε ότι το θέμα σου είναι πλέον χρόνιο και αν είχες να δείξεις κάτι θα τό εδιεχνες, έχεις διαταραχή του συναισθήματος με στοιχεία άγχους και κατάθλιψης και αυτά σχετίζονται με την υγεια σου και τον θάνατο.
    Εμένα όμως μου καρφώθηκε η ιδέα ότι μπορεί να έχω διπολικη διαταραχή και το ψάχνω στο ίντερνετ με αποτέλεσμα να νιώθω φόβο και άγχος.
    Μπορείτε να μου πείτε τα συμπτώματα της διπολικής και πως εκδηλώθηκαν σε εσάς?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Μη φοβασαι δεν εχεις διπολικη.
    Αν ειχες κ ησουν στη φαση της καταθλιψης δεν θα μπορουσες να παρεις τα ποδια σου απο το κρεβατι. Αν ησουν σε φαση μανιας οι σκεψεις σου θα ετρεχαν με χιλια κ θα γινοσουν παρορμητικος χωρις υπνο κ.α

    Το οτι ξεκινησες να το ψαχνεις κ να φοβασαι οφειλεται στον φαυλο κυκλο του αγχους. Εχεις ηδη αγχος, προσπαθεις να καταλαβεις τι εχεις, το ψειριζεις μεχρι αηδιας κ αυτο φερνει επιπλεον αγχος.

    Οι ισορροπιστες δεν ειναι μονο για διπολικη, ειναι κ για επιληψια, το παιρνω κ γω για το αγχος κ την διαθεση στην ψυχωση.
    Οπως κ τα αντιψυχωσικα δεν τα δινουν πλεον μονο στις ψυχωσεις. Διαφερουν ομως οι δοσεις σε αλλες παθησεις που ειναι μικροτερες.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    1
    Από όσο γνωρίζω, η διπολική διαταραχή είναι μια ψυχική διαταραχή που χαρακτηρίζεται από ασταθείς αλλαγές στη διάθεση. Οι ασθενείς μπορεί να πέσουν σε κατάσταση υπερδιέγερσης, υπερκινητικότητας, αλλά στη συνέχεια πέσουν σε κατάσταση κατάθλιψης. Η διπολική διαταραχή είναι επίσης γνωστή ως μανιοκαταθλιπτική διαταραχή. Η ψυχολογική αστάθεια, οι εναλλαγές της διάθεσης πάνω-κάτω μπορεί να εμφανιστούν πολλές φορές το χρόνο ή αρκετές φορές την εβδομάδα. Οι ασθενείς με τη νόσο θα δυσκολεύονται να εργαστούν και να διατηρήσουν σχέσεις.
    Εάν αντιμετωπίζετε αυτό το πρόβλημα, θα πρέπει να επισκεφτείτε έναν γιατρό για θεραπεία, εκτός από το να προσέχετε πάντα την ψυχική σας υγεία. Κρατήστε το άνετο, elastic man.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Για να μην ανοίγω άλλο θέμα ας γράψω εδώ. Μου περνάει από το μυαλό για διπολική για τους εξής λόγους, κάνω κάποιες φορές στο μυαλό μου κάποια σχέδια, μου είχε κάτσει στο μυαλό για ένα κτίσμα που έχω σε μια τουριστική περιοχή και έλεγα θα πάρω δάνειο να το φτιάξω για rbnb και είχα ενθουσιαστεί έλεγα στη γυναίκα μου θα φτιάξω τοίχο με πέτρα θα το αναπαλαιωσω να φαίνεται κλασικό και γενικά το είχα στο μυαλό μου και είχα ενθουσιαστεί με την ιδέα...
    Μετά όμως από λίγο καιρό μου έφυγε αυτό το συναίσθημα και γύρισε εντελώς τουμπα, λέω δεν μπορώ να περάσω το μήνα και θα βάλω δάνειο? Θέλει χίλια δυο από τοπογραφικά μέχρι να δηλωθεί γιατί είναι περασμένο σαν αποθήκη δεν έχει ρεύμα νερό...και μετά κάθομαι και σκέφτομαι πως μου ήρθε αυτή η ιδέα.
    Γενικά έχω εναλλαγές στη διάθεσή ανά διαστήματα μια είμαι κοινωνικός βγαίνω μιλάω περισσότερο και μετά από καιρό είμαι κλειστός χωρίς όρεξη και σέρνομαι...
    Επίσης σε μια συνταγή ο γιατρος είχε γράψει διπολική διαταραχή αλλά μου είπε ότι το έγραψε για να δικαιολογησει τα φάρμακα...
    Ποια η γνώμη σας ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    ο γιατρος είχε γράψει διπολική διαταραχή αλλά μου είπε ότι το έγραψε για να δικαιολογησει τα φάρμακα...
    Ποια η γνώμη σας ?
    ...........

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    προφανώς θέλεις να πεις τι κάνει νιαου νιαου στα κεραμίδια...
    αλλά γιατί να μην μου το πει στα ίσια , στις άλλες συνταγές έγραφε απλά καταθλιπτική διαταραχή (κάτι τέτοιο)

    τα παραπάνω συμπτώματα που αναφέρω για τα άτομα που έχουν διπολική ταυτίζονται με την περιπτωσή μου??

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    προφανώς θέλεις να πεις τι κάνει νιαου νιαου στα κεραμίδια...
    αλλά γιατί να μην μου το πει στα ίσια , στις άλλες συνταγές έγραφε απλά καταθλιπτική διαταραχή (κάτι τέτοιο)

    τα παραπάνω συμπτώματα που αναφέρω για τα άτομα που έχουν διπολική ταυτίζονται με την περιπτωσή μου??

    Πάντως εναλλαγές διάθεσης, πόσο μάλλον ήπιες , δεν έχουν μόνο οι διπολικοι.
    Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν απλά κυκλοθυμικο χαρακτήρα, Υπάρχουν και περιπτώσεις που δίνεται και ως διάγνωση , κυκλοθυμική διαταραχή, αλλά είναι σπάνια ως διάγνωση.
    Και η οριακή διαταραχή προσωπικότητας χαρακτηρίζεται από εναλλαγές διάθεσης επίσης.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Έχω διαγνωστεί με διαταραχή γενικευμένου άγχους το 2018, δοκιμή διαφόρων ουσιών και λύση με παροξετινη που πήρα
    Παροξετινη ε; Παλι καλα που δεν σου δοθηκε και λιθιο... Την επομενη φορα που θα πας στον γιατρο, ρωτησε απο περιεργεια τον γιατρο, ποια ειναι η γνωμη του για την βενλαφαξινη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Παροξετινη ε; Παλι καλα που δεν σου δοθηκε και λιθιο... Την επομενη φορα που θα πας στον γιατρο, ρωτησε απο περιεργεια τον γιατρο, ποια ειναι η γνωμη του για την βενλαφαξινη.
    Μπα πλέον από μακριά κι αγαπημένοι
    Έχω να πάω σε γιατρό και να πάρω αγωγή πάνω από ενάμιση χρόνο. Καλύτερα είμαι χωρίς αγωγή τελικά.. οι αγωγές στην περίπτωση μου ήταν περιττές από ότι κατάλαβα και μου δημιουργούσαν και σοβαρές παρενέργειες.

Similar Threads

  1. SOS Διπολικη διαταραχη
    By Kon_Metsi in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 26-04-2020, 04:04
  2. Διπολικη διαταραχη
    By xristoforos28 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 28-06-2017, 17:38
  3. Διπολική Διαταραχή?
    By NineWhileNine in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 08-04-2011, 22:18
  4. διπολικη διαταραχη ....
    By sunset in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-04-2010, 23:06
  5. διπολική διαταραχή
    By fraoulopoulo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-03-2007, 01:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •