Ομαδική θεραπεία για αγχώδεις διαταραχές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
    Junior Member

Post Ομαδική θεραπεία για αγχώδεις διαταραχές

Καλησπέρα σας! Είμαι απόφοιτη τμήματος ΦΠΨ με ειδικότητα στην ψυχολογία και έχω κάνει 6 μήνες ψυχοθεραπεία! Σκεφτόμουν να δημιουργήσω μια ομάδα με όσα άτομα πάσχουν από αγχώδη διαταραχή κυρίως κοινωνική φοβία, να μιλάμε και να δημιουργήσουμε κατά κάποιο τρόπο μια ομαδική θεραπεία ! Οποίος ενδιαφέρεται μπορεί να γράψει από κάτω .

Junior Member
    Καλησπέρα ενδιαφέρομαι αν και κάνω ομαδική και ατομική ψυχοθεραπεία συν φάρμακα.

Junior Member
    Quote Originally Posted by Polish View Post
    Καλησπέρα ενδιαφέρομαι αν και κάνω ομαδική και ατομική ψυχοθεραπεία συν φάρμακα.
    Καλησπέρα , έχεις διαγνωστεί με κοινωνικό άγχος ; Ποσό χρόνων είσαι και τι φύλο ; Περιμένω να μαζευτούμε 5-6 άτομα θα είναι καλά .

Senior Member
    Quote Originally Posted by Maily View Post
    Καλησπέρα σας! Είμαι απόφοιτη τμήματος ΦΠΨ με ειδικότητα στην ψυχολογία και έχω κάνει 6 μήνες ψυχοθεραπεία! Σκεφτόμουν να δημιουργήσω μια ομάδα με όσα άτομα πάσχουν από αγχώδη διαταραχή κυρίως κοινωνική φοβία, να μιλάμε και να δημιουργήσουμε κατά κάποιο τρόπο μια ομαδική θεραπεία ! Οποίος ενδιαφέρεται μπορεί να γράψει από κάτω .
    Δεν νομίζω να βρεις εύκολα άτομα από δω μέσα. Μακράν ο πιο εύκολος τρόπος είναι μέσω meetup.com.

Για την ακρίβεια υπάρχει ήδη ένα group το οποίο έφτιαξα εγώ όταν σκεφτόμουνα να οργανώσω κάποια meets στα πρότυπα των αγγλικών που είχα πάει. Είναι αυτό εδώ:

https://www.meetup.com/Athens-Social-Anxiety-Meetup/

Αρχικά είχε μόνο 5 άτομα και είχα κάνει μία συνάντηση στην οποία ήρθε μόνο ένα παιδί. Μετά όμως δείλιασα και δεν έκανα κάτι άλλο.
    Εν τω μεταξύ, παραδόξως τα μέλη συνέχισαν να αυξάνονται παρόλο που το group δεν έκανε καθόλου συναντήσεις!
    Σε κάποια φάση έστειλα μήνυμα στα τότε μέλη, αν κάποιος θέλει να αναλάβει, γιατί εγώ δεν πρόκειται. Αλλά δεν προσφέρθηκε κανένας...

Junior Member
    Quote Originally Posted by Maily View Post
    Ακουγεται ενδιαφερον και δεν το εχω ξανακανει. Εχω διαγνωστει με κοινωνικο αγχος και κανω ηδη ψυχοθεραπεια. Θα μπορουσες να μου δωσεις παραπανω πληροφοριες?

Junior Member
    Quote Originally Posted by Imperio View Post
    Ακουγεται ενδιαφερον και δεν το εχω ξανακανει. Εχω διαγνωστει με κοινωνικο αγχος και κανω ηδη ψυχοθεραπεια. Θα μπορουσες να μου δωσεις παραπανω πληροφοριες?
    Καλησπέρα , βεβαίως ! Σκέφτομαι αν μαζευτούμε γύρω στα 5-6 άτομα να κάνουμε μια ομάδα στο Viber να γνωριστούμε καλύτερα να έρθουμε πιο κοντά , διότι εδώ είναι απρόσωπο , να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας και αφού οικειοποιήθουμε μεταξύ μας, θα φτιάξω ένα θεραπευτικό πλάνο ώστε να εξοικειωθούμε μέσω ομαδικης βιντεοκλήσης ώστε να εκτεθούμε στους φόβους μας , στο άγχος και τη ντροπή μας . Νομίζω αρχίζοντας να εκτίθεται κάποιος με άτομο που βιώνει τα ίδια συναισθήματα με εκείνον , νιώθει λιγότερο άγχος με το να εκτεθεί πρώτα σε κάποιον που δεν έχει κάποια διαταραχή και πιθανόν «τον κρίνει» ή «τον χλευάσει». Δηλ αντι να εκτεθεί κάποιος έξω στον κόσμο κατευθειαν, θα εκτεθεί πρώτα σε ένα πιο προστατευμένο περιβάλλον, όντας πιο έτοιμος να βγει στον έξω κόσμο.

Junior Member
    Στην ουσία θ κάνουμε ομαδικές συνεδρίες χωρίς να χρειαστεί να πληρώσουμε γι αυτό . Άλλωστε η μέθοδος αντιμετώπισης της κοινωνικής φοβίας είναι η γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία και η σταδιακή έκθεση του φόβου . Πολύ καλή είναι και η ταινία toc toc για την ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή , που δείχνει 6 άτομα που πάσχουν από την ίδια ασθένεια και βρίσκουν την λύση μόνοι τους κανοντας ομαδική θεραπεία προσπαθώντας μόνοι τους να εκτίθενται στους φόβους τους !

Junior Member
    καλησπερα.Κανατε κατι με αυτο τελικα;

Junior Member
    εγω ειμαι μεσα,με ενδιαφερει,κανω ομαδικη με ψυχιατρο,περνω αγωγη..τα υπολοιπα στο γκρουπ!

Senior Member
    Καλησπέρα, ισχύει ακόμα; με ενδιαφέρει..