Νοσηλεία συζύγου σε ψυχιατρικό νοσοκομείο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Για να λες 9 μέρες, επιπόλαιο θα ήταν . Δεν είχε σκοπό να σε σκοτώσει (μάλλον). Πιθανότατα να έχει μεγάλη βελτίωση σε 6-12 μήνες. Τι έχουν πει οι ιατροί ;; Να μην είναι αδύνατον εννοώ να ζήσετε μαζί. Για την οδήγηση δεν το είπα με την έννοια ότι μπορεί να το απαγορεύει η πολιτεία, αλλά γενικά δεν είναι επικίνδυνο ;; Μια ξαδέλφη μου 41, με τελευταία κρίση στα 15, αποφεύγει να οδηγεί . Δεν νομίζω ότι της απαγορεύεται , αλλά φοβάται , γιατί έχει και παιδιά.
    Στην πλάτη το έφαγα. Τρύπησε πνεύμονα αλλά έβαλαν ένα εργαλείο για να φεύγει το οξυγόνο και κάποια φάρμακα και ήμουν σχετικά καλά. Έχω θέμα στις βαθιές ανάσες ακόμα. Αλλά δεν ήταν η πρόθεση να σκοτώσει, εγω δεν το χειρίστηκα καλά μάλλον. Οι γιατροί λένε bipolar σε μανία. Επιληψία από επιληψία διαφέρει πάντως. Παθαίνω περίπου 1 κρίση το χρόνο αλλά έχω αύρα πριν και το καταλαβαίνω αμέσως ότι έρχεται. Χειρότερα με απασχολούν οι γονείς και τα οικονομικά. Α και με αντιπαθούν που μιλάω στα μικρά μου στα αγγλικά.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Σε πλήγωσε σε φάση που δεν το περίμενες ; Δεν την είχες δει ότι το κράταγε ;

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Σε πλήγωσε σε φάση που δεν το περίμενες ; Δεν την είχες δει ότι το κράταγε ;
    Προσπάθησα ο βλάκας να της το πάρω

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by RichieT View Post
    Προσπάθησα ο βλάκας να της το πάρω
    επομενως, αν δεν θεωρεις οτι σου επιτεθηκε, η επιτεθηκε σε καποιον, πως την ξεγραφεις με την μια, χωρις να ψαξεις αν θεραπευεται;;;
    προεχει να μιλησεις με ψυχιατρο, να μαθεις τι ακριβως εχει και να συμφωνησεις μαζι της να ειναι σε αγωγη, ωστε να μπορεσετε να συνεχισετε.
    εννοειται, οτι δεν ειναι καταθαλιψη αυτο που εχει.. και σιγουρα το ξερει σε αυτην την ηλικια. πολυ περιεργο να μην στο εχει πει και οπωσδηποτε υπαρχει θεμα εμπιστοσυνης οταν πας για γαμο και παιδια και δεν λες μια τοσο σοβαρη παθηση..
    αν ειναι α ρνητικη σ την αγωγη, παρε διαζυγιο...

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    επομενως, αν δεν θεωρεις οτι σου επιτεθηκε, η επιτεθηκε σε καποιον, πως την ξεγραφεις με την μια, χωρις να ψαξεις αν θεραπευεται;;;
    προεχει να μιλησεις με ψυχιατρο, να μαθεις τι ακριβως εχει και να συμφωνησεις μαζι της να ειναι σε αγωγη, ωστε να μπορεσετε να συνεχισετε.
    εννοειται, οτι δεν ειναι καταθαλιψη αυτο που εχει.. και σιγουρα το ξερει σε αυτην την ηλικια. πολυ περιεργο να μην στο εχει πει και οπωσδηποτε υπαρχει θεμα εμπιστοσυνης οταν πας για γαμο και παιδια και δεν λες μια τοσο σοβαρη παθηση..
    αν ειναι α ρνητικη σ την αγωγη, παρε διαζυγιο...
    Το οτι δεν ειχε προθεση δεν σημαινει οτι δεν ηταν επικινδυνο. Σε καμιαν περιπτωση δεν την ξεγραφω, λυση για ολους ψαχνω οχι για μενα. Θεμα δεν ειχε αυτο ακομα και να μου το εκτυβε θα ειχε φανει και σε διακοπες και στο οταν συγκατοικουσαμε στην αμερικη. Εχω μιλησει με ψυχοατρο που δεν εχει δει εκεινη αλλα συνβουλευτικα για μενα και τα παιδια. Δεν μπορει να πει διαγνωση γιατο δεν υην εχει δει. Οι γιατροι που την ειδαν λενε bipolar. Στονιστορικο της υπηρχε η καταθλιψη που ειχα αλλα απο τα 20νκαι μετα ηταν οκ.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by RichieT View Post
    Το οτι δεν ειχε προθεση δεν σημαινει οτι δεν ηταν επικινδυνο. Σε καμιαν περιπτωση δεν την ξεγραφω, λυση για ολους ψαχνω οχι για μενα. Θεμα δεν ειχε αυτο ακομα και να μου το εκτυβε θα ειχε φανει και σε διακοπες και στο οταν συγκατοικουσαμε στην αμερικη. Εχω μιλησει με ψυχοατρο που δεν εχει δει εκεινη αλλα συνβουλευτικα για μενα και τα παιδια. Δεν μπορει να πει διαγνωση γιατο δεν υην εχει δει. Οι γιατροι που την ειδαν λενε bipolar. Στονιστορικο της υπηρχε η καταθλιψη που ειχα αλλα απο τα 20νκαι μετα ηταν οκ.
    φυσικα και ειναι επικινδυνη μια τετοια συμπεριφορα. αλλα αν σας κυνηγουσε να σας καθαρισει, θα ηταν πολυ διαφορετικο...
    και οντως με διπολικη μοιαζει.
    αλλα οταν παιρνει αγωγη, μπορει να ζησει πολυ ισορροπημενη ζωη. αρκει να την παιρνει.
    ειναι συνεργασιμη στο να παρει μονιμα μια αγωγη που θα την κραταει ισορροπημενη;

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    φυσικα και ειναι επικινδυνη μια τετοια συμπεριφορα. αλλα αν σας κυνηγουσε να σας καθαρισει, θα ηταν πολυ διαφορετικο...
    και οντως με διπολικη μοιαζει.
    αλλα οταν παιρνει αγωγη, μπορει να ζησει πολυ ισορροπημενη ζωη. αρκει να την παιρνει.
    ειναι συνεργασιμη στο να παρει μονιμα μια αγωγη που θα την κραταει ισορροπημενη;
    Συνεργάζεται από όσο μπορούμε να ξέρουμε. Δεν ξέρω αν γίνεται όπως στις ταινίες που παριστάνουν ότι τα πίνουν. Είναι high as fuck. Κάπως πρέπει να το δουν, αν είναι διαρκώς αλλού δεν ξέρω αν θεωρείται επιτυχής η θεραπεία, προσπαθούν να βρουν το σχήμα που πρέπει να παίρνει. Παίζουμε ένα σπασμένο τηλέφωνο γιατί τα επισκεπτήρια δεν είναι εύκολα λόγω covid και λόγω της φύσης της δομής. Σαν να μιλάμω με μια ξένη είναι. Με ρωτάει για τα παιδιά αλλά κάπως αποστασιοποιημένα. Κανένας δεν προβληματίζεται ιδιαίτερα μου λένε αόριστα θα βελτιωθεί και νομίζουν πως αυτο με βοηθάει. Έχω τσακωθεί πολύ με τους γονείς της σήμερα και μπορώ να πω πως νιώθω καλύτερα. Τους είπα ότι το να έρχονται σπίτι μου και να μου δείχνουν ότι δεν με θέλουν δεν με βοηθάει και επειδή πιέζομαι δεν έχω καν την διάθεση να προσποιούμαι ότι δεν με ενοχλούν. Ακόμα και μητρικό γάλα που βρήκα μου είπε η πεθερά ότι την έχω πιάσει φίλη. Είναι και δυο τα μωράκια και τα χω λίγο παίξει αλλά εχω βοήθεια από φίλους.

  8. #23
    Που σαι ρε φίλε

    Άλλαξες κάπως θεματολογια αλλά πάλι κανεις κάποια λάθη και σε εντοπίζω.
    Από την πληθώρα των τρολοθεματων που ανοίγεις , ακολουθείς ένα μοτίβο και παρολο που άλλοτε ανοίγεις θέμα ως γυναίκα και άλλοτε ως αντρας, σου λείπει η συναισθηματική ευφυΐα και η φαντασία και έτσι εντοπίζεσαι

    Το βασικό λάθος που κανείς είναι ότι δεν κάνεις κτισιμο χαρακτήρων.
    Οι χαρακτήρες που φτιάχνεις δεν έχουνε ζωή.Αν και δείχνεις ότι πονάς και όλα τα σχετικά ,δεν καταφέρνεις να αποδώσεις πραγματικά πως θα ένιωθε ένας που είχε όντως αυτά τα πρόβληματα.

    Μπλέκεις πολλές φορές στις μαιμουδοιστοριες σου ότι υπάρχει για παράδειγμα κάποιο πρόβλημα με τις θρησκειες .
    Έτσι με αυτή σου την αναφορά, γίνεται πιο ελκυστικο το θέμα σου, άλλοι σου δίνουν δίκιο, άλλοι ξεσπάνε κατά των υποτιθέμενων φανατικών , αποπροσανατολίζεις το κοινό και συνεχίζεις ανενόχλητος να πουλάς παπα.

    Σε αυτήν σου την ιστορια για παράδειγμά λες ---- Με μισούν βασικά γιατί δεν είμαι ορθόδοξος (είμαι καθολικός αλλά δεν με λες και θρήσκο).-
    Γίνεται να σε μισούν για αυτό το πράγμα;
    Να μας έλεγες για καμιά άλλη θρησκεία να το βλέπαμε.Σχεδον ίδια θρησκεία δεν είναι;

    Το πρόβλημα με σένα είναι ότι φτιάχνεις ιστορίες και σκέφτεσαι μόνο την αρχή.Μετα ανάλογα πως θα σου απαντήσουν τα υπόλοιπα μελη αρχίζεις να αυτοσχεδιάζεις .

    Δηλαδή δεν έχεις στο μυαλό σου μια κανονική ιστορία με αρχή μέση και τελος και πως να την πλασάρεις σιγά σιγα .Αυτοσχεδιασμός και άγιος ο Θεός.

    Μέχρι να σε καταλάβουν δηλαδή κάποιοι, εσύ τότε αρνείσαι ότι είσαι τρολ, κάποιοι παρά τα δεδομένα που παρατίθενται, συνεχίζουν να σε πιστεύουν και ότι δεν είσαι τρολ και κάποια στιγμή εσύ βαριέσαι η δεν έχεις κάτι άλλο να σκεφτείς και πολύ απλά παρατάς αυτό το θέμα και ξεκινάς μια άλλη τρολοιστορια.

    Τώρα για παράδειγμα μας κάνεις τον Αμερικανό.
    Φυσικα έβαλες μυαλό για να μην ξεσκεπαστεις και δεν γράφεις ούτε καν σε ποια πολιτεία της Αμερικής ήσουν.
    Αν σε ρωτήσει καποιος κάποια πράγματα για την πολιτεία που ήσουν ή πως είναι η ζωή εκεί (έτσι ώστε να ξεσκεπάσει το παραμύθι σου ) εσύ θα κάνεις τον Κινέζο.

    Στο άλλο το τρολοθεμα που ανοιξες και έκανες τον Σουηδό γκέι κανίβαλο , πιαστηκες αδιάβαστος ( και μπαναριστηκες ως τρολ )

    https://forum.psychology.gr/threads/...BC%CE%BF%CF%85

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    τα σκεφτηκα κι εγω αυτα που λες και συμφωνω.
    αμερικανος με ελληνοαμερικανα μαμα που γραφει ελληνικα σαν ελληνας.
    εδω να μιλησει δεν μπορει, σιγα μην ηξερε ορθογραφια....

    ασε και την διπολικη που επι τρια χρονια, χωρις αγωγη δεν ειχε κανενα δειγμα...

  10. #25
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τα σκεφτηκα κι εγω αυτα που λες και συμφωνω.
    αμερικανος με ελληνοαμερικανα μαμα που γραφει ελληνικα σαν ελληνας.
    εδω να μιλησει δεν μπορει, σιγα μην ηξερε ορθογραφια....

    ασε και την διπολικη που επι τρια χρονια, χωρις αγωγη δεν ειχε κανενα δειγμα...
    Είναι το παιχνίδι του αυτό.Ομως το λάθος που κάνει είναι ότι παίζει με ψυχικές ασθένειες.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πιστεύω ότι πάντα υπήρχαν πολλά ψεύτικα θέματα στο φόρουμ, αλλά δυστυχώς εδώ και τουλάχιστον ένα χρόνο τα πραγματικά θέματα στην κατηγορία των σχέσεων θεωρώ ότι δεν είναι ούτε 1 στα 10.

    Προσωπικά αν έχω όρεξη απαντάω και κουβέντα να γίνεται, γιατί ακόμα και από ένα ψεύτικο θέμα μπορεί κάτι να βγει. Αν πάλι τα βρίσκω υπερβολικά γελοία για τα γούστα μου ή δεν έχω όρεξη, τα προσπερνάω και δεν ασχολούμαι.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Πιστεύω ότι πάντα υπήρχαν πολλά ψεύτικα θέματα στο φόρουμ, αλλά δυστυχώς εδώ και τουλάχιστον ένα χρόνο τα πραγματικά θέματα στην κατηγορία των σχέσεων θεωρώ ότι δεν είναι ούτε 1 στα 10.

    Προσωπικά αν έχω όρεξη απαντάω και κουβέντα να γίνεται, γιατί ακόμα και από ένα ψεύτικο θέμα μπορεί κάτι να βγει. Αν πάλι τα βρίσκω υπερβολικά γελοία για τα γούστα μου ή δεν έχω όρεξη, τα προσπερνάω και δεν ασχολούμαι.
    Τα φορουμ εχουν παρει το δρομο του αφανισμου. Νομιζω 10 ατομα ειμαστε εδω μεσα και καποια περιστασιακα τρολ. Σαν το greekmeds που εχει γινει μουσειο.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Τα φορουμ εχουν παρει το δρομο του αφανισμου. Νομιζω 10 ατομα ειμαστε εδω μεσα και καποια περιστασιακα τρολ. Σαν το greekmeds που εχει γινει μουσειο.
    Εμένα για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να βρω μου αρέσει που είμαστε λίγοι και καλοί... Ήθελα απλά να το πω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Quote Originally Posted by Σαλβαδόρ View Post
    Είναι το παιχνίδι του αυτό.Ομως το λάθος που κάνει είναι ότι παίζει με ψυχικές ασθένειες.
    Μπράβο ρε Σαλβαδόρ κόβει το μάτι σου, αντε τώρα σειρά της διαχείρισης να του ρίξει Ban. Σεναριογράφοι μας βγήκαν μερικοί..
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  15. #30
    Nefeli28
    Guest
    Ούτε φωνή ούτε ακρόαση τώρα…

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 1
    Last Post: 06-09-2019, 13:33
  2. Παρελθόν συζύγου.
    By vickympou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 08-08-2019, 14:32
  3. Κατάθλιψη συζύγου;;;;
    By diana in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 12-08-2018, 21:17
  4. Replies: 1
    Last Post: 16-12-2015, 21:03
  5. Κατάθλιψη συζύγου
    By nick9 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 23-10-2005, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •