Έχω πρόβλημα με τους γονεις του συντρόφου μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 81
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    29

    Έχω πρόβλημα με τους γονεις του συντρόφου μου

    Έχω μεγάλο θέμα με τους γονείς του φίλου μου. Είμαστε 25 (εγώ) και 23 εκείνος. Άντρες. Συζούμε εδώ και περίπου 6 μήνες. Οι γονείς του τραβάνε μεγάλο ζόρυ και μαζί του και μαζί μου. Μαζί του γιατί βασικά είναι γκει και δεν τους αρέσει. Μαζί μου, γιατί δεν φτάνει που είμαι ακόμα ένας γκει, δεν φτάνει που τα έχω με τον γιο τους αλλά είμαι και προτεστάντης και "αλλοδαπός" (από Σουηδία είμαι). Υπαρχει χασμα. Εγω μεγάλωσα στη Σουηδία μέχρι τα 12 περίπου, συνέχισα μέχρι τα 18 στην Ελλάδα και επέστρεψα Σουηδία για σπουδές. Εκεί τον γνώρισα και ενώ δεν είχα σκοπό να γυρίσω Ελλάδα, αποφάσισα να προσπαθήσω μαζί του. Και η Ελλάδα μαρέσει. Έχω υπηκοότητα, μιλάω μια χαρά ελληνικά, στην προσφορά μου φεύγει λίγο. Έχω μεγαλώσει σε πολύ διαφορετικό από το ελληνικό περιβάλλον, γιατί οι γονείς μου είναι Σουηδοί αλλά λόγω δουλειάς τους πέρασα γυμνασιο, λυκειο εδω. Οι γονείς του φίλου μου μεχουν τρελάνει. Βασικά μας ενοχλούν. Τι θα πει ο κόσμος και γιατι εισαι γκει και αυτος σε εκανε γκει και εισαι ανωμαλος και ηλιθιότητες. Το αποκορύφωμα είναι ότι ο ξένος τον χάλασε γιατί το "παιδί" είχε φύγει "άντρας" και γύρισε "γκει". Ο φίλος μου έχει λυπηθεί. Του κάνουν κακό και δεν μπορεί να έρθει σε ρήξη. Ούτε εγώ μπορώ να έρθω σε ρήξη για λογαριασμό του. Για μενα δεν με νοιαζει που με λενε μπροστα μου ξένο και αλλοδαπό, μετανάστη, αλλόθρησκο και διάφορα άλλα. Αλλά αυτός στεναχωριέται. Δεν μπορούν να καταλάβουν ότι του κάνουν κακό;

  2. #2
    Quote Originally Posted by Psyduck View Post
    Μαζί του γιατί βασικά είναι γκει και δεν τους αρέσει. Μαζί μου, γιατί δεν φτάνει που είμαι ακόμα ένας γκει,
    Μάλλον έχουν πρόβλημα με τους γκει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Καλησπερα . Εχεις απολυτο δικιο να αισθανεσαι ασχημα για τον απαισιο τροπο που αντιμετωπιζουν τοσο εσενα οσο και τον συντροφο σου και γιο τους οι γονεις του . Ειναι δυστυχως μια εσφαλμενη νοοτροπια που κουβαλανε πολλοι ακομα Ελληνες νοιωθοντας την ομοφυλοφυλια ως μιασμα , μεμπτο και κατι κακο . Ειναι θεμα κουλτουρας και βιωματων ισως . Δυστυχως η χωρα μας εχει να φαει παρα πολλα ψωμια ακομα ωστε να αποταξει τετοιους αναχρονιστικους και ρατσιστικους ιδεασμους . Το ευτυχημα μεν ειναι πως οι νοοτροπιες στους νεους ανθρωπους αλλαζουν και τεινουν να συμπαρασυρουν και πολλους απο τους μεγαλυτερους . Ειναι υπεροχο που αγαπας τοσο πολυ την κατα το ημισι πατριδα σου και νοιωθεις τοσο ομορφα μενοντας σε αυτην . Αντι να συνειδητοποιησουν πως ακολουθησες το γιο τους πισω στην Ελλαδα και οτι εισαι τοσο ερωτευμενος ωστε να φτιαξεις μια ζωη μαζι του αναλωνονται σε ανουσιες βλακειες . Κριμα , παρα πολυ κριμα . Μην τους δινεις σημασια , καταλαβαινω πως θα σου ειναι δυσκολο να ακους ολο αυτον τον συρφετο απο μαλακιες και ρατσιστικου παραληρηματος , ομως επελεξε να τους αγνοησεις οσο μπορεις δηλαδη . Κοιτα το συντροφο σου και την ζωη που εχετε φτιαξει μαζι . Και να εισαι διπλα του καθως ειμαι σιγουρη οτι εκεινος θα ντρεπεται πολυ για την συμπεριφορα των δικων του οπως επισης και θα στεναχωριεται . Η Χριστιανοσυνη στην οποια αναφερονται , ειναι θρησκεια αρωγος και γεφυρα αγαπης , οχι ρατσιστικης και ομορφοβικης νοοτροπιας . Αυτο ισως ειναι κατι που θα μπορουσες να τους πεις . Εφοσον θελουν να λεγονται χριστιανοι , θα πρπεει να ειναι κιολας .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Psyduck View Post
    Έχω μεγάλο θέμα με τους γονείς του φίλου μου. Είμαστε 25 (εγώ) και 23 εκείνος. Άντρες. Συζούμε εδώ και περίπου 6 μήνες. Οι γονείς του τραβάνε μεγάλο ζόρυ και μαζί του και μαζί μου. Μαζί του γιατί βασικά είναι γκει και δεν τους αρέσει. Μαζί μου, γιατί δεν φτάνει που είμαι ακόμα ένας γκει, δεν φτάνει που τα έχω με τον γιο τους αλλά είμαι και προτεστάντης και "αλλοδαπός" (από Σουηδία είμαι). Υπαρχει χασμα. Εγω μεγάλωσα στη Σουηδία μέχρι τα 12 περίπου, συνέχισα μέχρι τα 18 στην Ελλάδα και επέστρεψα Σουηδία για σπουδές. Εκεί τον γνώρισα και ενώ δεν είχα σκοπό να γυρίσω Ελλάδα, αποφάσισα να προσπαθήσω μαζί του. Και η Ελλάδα μαρέσει. Έχω υπηκοότητα, μιλάω μια χαρά ελληνικά, στην προσφορά μου φεύγει λίγο. Έχω μεγαλώσει σε πολύ διαφορετικό από το ελληνικό περιβάλλον, γιατί οι γονείς μου είναι Σουηδοί αλλά λόγω δουλειάς τους πέρασα γυμνασιο, λυκειο εδω. Οι γονείς του φίλου μου μεχουν τρελάνει. Βασικά μας ενοχλούν. Τι θα πει ο κόσμος και γιατι εισαι γκει και αυτος σε εκανε γκει και εισαι ανωμαλος και ηλιθιότητες. Το αποκορύφωμα είναι ότι ο ξένος τον χάλασε γιατί το "παιδί" είχε φύγει "άντρας" και γύρισε "γκει". Ο φίλος μου έχει λυπηθεί. Του κάνουν κακό και δεν μπορεί να έρθει σε ρήξη. Ούτε εγώ μπορώ να έρθω σε ρήξη για λογαριασμό του. Για μενα δεν με νοιαζει που με λενε μπροστα μου ξένο και αλλοδαπό, μετανάστη, αλλόθρησκο και διάφορα άλλα. Αλλά αυτός στεναχωριέται. Δεν μπορούν να καταλάβουν ότι του κάνουν κακό;
    ρητορικο το ερωτημα.
    ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν μπορουν να καταλαβουν οτι του κανουν κακο. αυτοι οπως λες, πιστευουν οτι εσυ του κανεις κακο... δηλαδη, χασμα...

    θα σε στεναχωρησω, αλλα το θεμα δεν το εχεις με τους γονεις του φιλου σου, αλλα με τον φιλο σου.
    σαφως και δεν μπορεις να τους βαλεις στην θεση τους για λογαριασμο του, ουτε να ερθεις σε ρηξη για λογαριασμο του.
    εκεινος πρεπει να το χειριστει.
    και δεν ξερω αν εχει την δυνατοτητα ν το χειρισει.
    ειναι οικονομικα ανεξατητος;;; αν οχι, μια κουβεντα ειναι να το χειριστει. οσο εξαρταται απο εκεινους, δεν μπορει να ερθει σε ρηξη.

    εαν ειναι οικονομικα ανεξαρτητος, ειναι ξεκαθαρα αποφαση του να τους κανει περα αν μη τι αλλο στο τι λενε μπροστα σας...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    29
    Ο φίλος μου ήταν πολύ δεμένος με τους γονείς του. Τα καλοκαίρια που ήμασταν χωριστά θα μου έλεγε αρκετές φορές ότι βλέπει ταινία με τη μάνα του στο σαλόνι και μου φαινόταν αστείο πόσο χρόνο πέρναγε μαζί του. Αλλά επειδή είναι Έλληνες και λίγο μαμάκιας κατ'επέκταση λέω οκ έτσι το χουν. Και εγώ έχω καλή σχέση με τους γονείς μου αλλά δεν περνάμε τόσο χρόνο μαζί. Μόνο γυμναστήριο με τον μπαμπά πηγαίναμε μαζί. Τον μπαμπά του τον φοβάται και λίγο.
    Οικονομικά είναι σχεδόν ανεξάρτητος (βοηθάω λίγο περισσότερο στα έξοδα μας). Δεν θέλω να τον στεναχωρήσω λέγοντας του πως η σχέση με τους γονείς του έχει πρόβλημα και ή θα τον αποδεχθούν ή θα τους απορρίψει. Γιατί για αυτούς εγώ είμαι το πρόβλημα αλλά και να με χωρίσει θα έρθει κάποιος άλλος και όχι κάποια άλλη.
    Έχουμε πάρει και ένα χάσκυ και ούτε αυτό τους αρέσει γιατί θεωρούν ότι προσπαθούμε να κάνουμε σαν φυσιολογικό ζευγάρι ενώ δεν είμαστε. Τους είπα ότι στο μέλλον θέλουμε και να υιοθετήσουμε παιδί, μάλλον ξύπνησε κάτι σε μπουρλοτιέρη μέσα μου.
    Το είπα και στον ίδιο, δεν υπάρχει λόγος να σκάσουμε για κανέναν, τα μαζεύουμε και πάμε στη Σουηδία.
    Οι γονείς μου τόσα χρόνια τον έχουν γνωρίσει, τον αγαπάνε, μας έχουν κάνει το τραπέζι άπειρες φορές. Δεν ξερω τι πιστεύουν αυτοί οι άνθρωποι ότι βοηθάει αυτό που κάνουν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Psyduck View Post
    Ο φίλος μου ήταν πολύ δεμένος με τους γονείς του. Τα καλοκαίρια που ήμασταν χωριστά θα μου έλεγε αρκετές φορές ότι βλέπει ταινία με τη μάνα του στο σαλόνι και μου φαινόταν αστείο πόσο χρόνο πέρναγε μαζί του. Αλλά επειδή είναι Έλληνες και λίγο μαμάκιας κατ'επέκταση λέω οκ έτσι το χουν. Και εγώ έχω καλή σχέση με τους γονείς μου αλλά δεν περνάμε τόσο χρόνο μαζί. Μόνο γυμναστήριο με τον μπαμπά πηγαίναμε μαζί. Τον μπαμπά του τον φοβάται και λίγο.
    Οικονομικά είναι σχεδόν ανεξάρτητος (βοηθάω λίγο περισσότερο στα έξοδα μας). Δεν θέλω να τον στεναχωρήσω λέγοντας του πως η σχέση με τους γονείς του έχει πρόβλημα και ή θα τον αποδεχθούν ή θα τους απορρίψει. Γιατί για αυτούς εγώ είμαι το πρόβλημα αλλά και να με χωρίσει θα έρθει κάποιος άλλος και όχι κάποια άλλη.
    Έχουμε πάρει και ένα χάσκυ και ούτε αυτό τους αρέσει γιατί θεωρούν ότι προσπαθούμε να κάνουμε σαν φυσιολογικό ζευγάρι ενώ δεν είμαστε. Τους είπα ότι στο μέλλον θέλουμε και να υιοθετήσουμε παιδί, μάλλον ξύπνησε κάτι σε μπουρλοτιέρη μέσα μου.
    Το είπα και στον ίδιο, δεν υπάρχει λόγος να σκάσουμε για κανέναν, τα μαζεύουμε και πάμε στη Σουηδία.
    Οι γονείς μου τόσα χρόνια τον έχουν γνωρίσει, τον αγαπάνε, μας έχουν κάνει το τραπέζι άπειρες φορές. Δεν ξερω τι πιστεύουν αυτοί οι άνθρωποι ότι βοηθάει αυτό που κάνουν.
    εσυ καλα τα λες, αλλα πρεπει να πεισεις τον ιδιο.
    ουτε τους γονεις του, ουτε εμας.
    μπορειτε επισης να κανετε δικο σας παιδι, με παρενθετη μητερα. να εχουν τα ενδοξα γονιδια της οικογενειας. αν τους το πειτε αυτο, ισως μαλακωσουν...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εσυ καλα τα λες, αλλα πρεπει να πεισεις τον ιδιο.
    ουτε τους γονεις του, ουτε εμας.
    μπορειτε επισης να κανετε δικο σας παιδι, με παρενθετη μητερα. να εχουν τα ενδοξα γονιδια της οικογενειας. αν τους το πειτε αυτο, ισως μαλακωσουν...
    Δεν θα αντέξω να βλέπω τη φάτσα του πεθερού στο παιδί μου χαχα. Και μιας και ειπες και γονιδια, με λενε ξανθομπαμπουρα.
    Ο φιλος μου είνα σε φαση που απλα στεναχωριέται χωρίς να αντιδρά. Δεν θα φτασει σε ενα σημειο να πει δεν φταιω σε κατι, ολα μου πανε καλα, το μονο που με ενοχλει ειστε εσεις οποτε take it or leave it;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Psyduck View Post
    Δεν θα αντέξω να βλέπω τη φάτσα του πεθερού στο παιδί μου χαχα. Και μιας και ειπες και γονιδια, με λενε ξανθομπαμπουρα.
    Ο φιλος μου είνα σε φαση που απλα στεναχωριέται χωρίς να αντιδρά. Δεν θα φτασει σε ενα σημειο να πει δεν φταιω σε κατι, ολα μου πανε καλα, το μονο που με ενοχλει ειστε εσεις οποτε take it or leave it;
    εμ.. ελληνοσουηδος απο σουηδους γονεις, τι αλλο θα ησουν...
    παντως γραφεις εξαιρετικα ελληνικα.
    παρτε τοτε ενα αφρικανακι να μεγαλωσετε, να μην μοιαζει σε κανεναν σας.

    αν δεν τον ενοχλει τον ιδιο ωστε να το διαχειριστει, τοτε μπορουμε να πουμε οτι το προβλημα το εχεις εσυ;;;

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εμ.. ελληνοσουηδος απο σουηδους γονεις, τι αλλο θα ησουν...
    παντως γραφεις εξαιρετικα ελληνικα.
    παρτε τοτε ενα αφρικανακι να μεγαλωσετε, να μην μοιαζει σε κανεναν σας.

    αν δεν τον ενοχλει τον ιδιο ωστε να το διαχειριστει, τοτε μπορουμε να πουμε οτι το προβλημα το εχεις εσυ;;;
    Άσε υποφέρω το καλοκαίρι χαχα. Ελληνικά μάθαινα από μικρός λόγω της δουλειάς των γονιών μου. Ειδικά η μάνα μου ασχολείτα με τη γλωσσολογία, είχαμε περάσει λίγο δύσκολα στο σπιτι. Μιλάω 5 γλώσσες. Μόνο στην προφορά θεωρώ πως δεν μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο. Όχι ότι είναι τραγική, απλά λές κάτι παίζει με αυτόν και επειδή δεν είναι προφορά που έχει συνηθίσει να ακούει ο Έλληνας για να πει α είναι Γάλλος λέει "γ" ή είναι Αμερικάνος, νομίζουν ότι είμαι από κάποιο περίεργο χωριό ξερω γω.
    Το αφρικανάκι θα είναι νομίζω το τελειωτικό χτύπημα. Τον ενοχλεί αλλά κάπου γίνεται ένα βραχυκύκλωμα. Και είναι και κάπως θρήσκος ο δικός μου και νιώθει τύψεις. Εγώ δεν είμαι ξεκομμένος από την εκκλησία, απλά άλλοι κόσμοι σε σχέση με την ορθοδοξία. Πηγαίναμε εκκλησία στην πόλη μου και βασικά άκουγες έναν μικρό λόγο και απόσπασμα από το Ευαγγέλιο. Όχι Άγιοι, όχι προσκυνήματα, όχι μυστήρια. Σαφώς έχει μπλεχτεί και η Σκανδιναβική κουλτούρα. Δεν θα τολμούσε πάστορας να κάνει hate speech. Οπότε για μενα η πίστη μου απλά λέει "προσπάθησε να είσαι καλός". Δεν κάθομα να προσκυνώ, να αναλύω τι είναι του διαβόλου, τι είναι εκείνου τι είναι του άλλου. Αν σκεφτείς ότι έχουμε και γυναίκες που κάνουν λειτουργίες καταλαβαίνεις ότι οι δικοί του είναι ακόμα πιο εξαγριωμένοι με τη θρησκεία αυτή. Αλλά γενικά δεν ασχολούμαι. Και δεν θελω να καταληξω να τσακώνομαι και να λέω κακίες στους δικούς του. Δεν με πειράζει που έρχονται σπίτι, με πειράζει που προσπαθούν να του "εξηγήσου" ότι τον έχω παρασύρει. Έτσι και ήμουν και θηλυπρεπής πιστεύω θα είχαν βάλει να με δείρουν.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    και μονο που μας λες οτι ειναι της θρησκειας, εχεις ηδη αρκετο προβλημα.
    η ορθοδοξη εκκλησια θεωρει ανωμαλους τους ομοφυλοφιλους οπως θα ξερεις και αμαρτωλους.
    αν εκεινος πιστευει, σιγουρα εχει μεσα του πολυ περισσοτερα απο ενοχες γι αυτο που συμβαινει...
    δεν τον στελνεις για καμια ψυχοθεραπεια;
    φυσικα και δεν μπορεις να τσακωθεις με τους δικους του αφου δεν ασχολειται εκεινος..
    εισαι βεβαιος οτι δεν συμφωνει στην βαση με τους δικους του;;;;
    δεν εννοω να συμφωνει στο οτι τον παρεσυρες, αλλα στο οτι αυτο που κανετε ειναι ανωμαλο και αμαρτωλο..

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    και μονο που μας λες οτι ειναι της θρησκειας, εχεις ηδη αρκετο προβλημα.
    η ορθοδοξη εκκλησια θεωρει ανωμαλους τους ομοφυλοφιλους οπως θα ξερεις και αμαρτωλους.
    αν εκεινος πιστυεει, σιγουρα εχει εμσα του πολυ περισσοτερα απο ενοχες γι αυτο που συμβαινει...
    φυσικα και δεν μπορεις να τσακωθεις με τους δικους του αφου δεν ασχολειται εκεινος..
    εισαι βεβαιος οτι δεν συμφωνει στην βαση με τους δικους του;;;;
    δεν εννοω να συμφωνει στο οτι τον παρεσυρες, αλλα στο οτι αυτο που κανετε ειναι ανωμαλο και αμαρτωλο..
    Βασικά στο θέμα θρησκεία (όπως και σε πολλά) ο καθένας το ερμηνεύει όπως τον συμφέρει. Το ου φονεύσεις σε πολλούς δεν λέει κάτι. Προσέβαλες τα θεία; πρέπει να πεθάνεις ξερω γω. Είχε μεγάλα θέματα ο φίλος μου. Όταν πρωτοκάαναμε σεξ με χώρισε και ένιωθε ότι έκανε κάτι κακό. Ήταν και η πρώτη του φορά. Όμως το ξεπέρασε, τώρα του αρέσει να πάει και σε drag shows, έχει και γκει φιλους. Θεωρώ λοιπόν ότι το δούλεψε σε μεγάλο βαθμό. Όχι ότι εγώ είμαι πολιτισμένος που έφερε το διαφωτισμό στους βάρβαρους. Αλλά λίγο έστω βοήθησα. Και πάντα ήξερα ότι δεν έφταιγε αυτός, αλλά οι γονείς του. Δεν θα πω ότι δεν φταίνε ούτε αυτοί αλλά οι γονείς του γιατί εκείνοι είνα 50 χρονών, μπορουσαν να μην είναι μόνο αυτό που τους έκαναν οι γονείς τους. Κάπου έλεος όμως. Με ρωτάνε ποιος από τους δύο είναι ο άντρας και αν είναι ο γιος τους.
    Καταλαβαίνω τις δυσκολίες τους. Η μάνα του είναι καθαρίστρια που τον έστειλε με κόπους και βάσανα στη Σουηδία όπου είχαν συγγενείς για πιο οικονομικά από πανεπιστήμιο της επαρχίας. Δεν έχει τελειώσει ούτε λύκειο. Ο μισός εαυτός μου την συμπονεί γιατί απλά δεν έχει την παιδεία να το διαχειριστεί. Ο άλλος μισός λέει ότι δεν χρειάζεται ούτε παιδεία, ούτε διδακτορικό. Αρκεί να νιώσεις ορισμένα πράγματα. Όταν πονάς κάποιον, όταν υπάρχει αγάπη, όταν υπάρχουν συναισθήματα απλά το νιώθεις κάτω από το δέρμα σου. Κατηγορούν τους "ευρωπαίους" για τα πάντα. Αμφιβάλλω αν ξέρουν που είναι και η Σουηδία στον χάρτη. Λένε ότι οι γονείς μου δεν με αγαπάνε για αυτό με αφήνουν στην κατρακύλα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Εγώ θα έλεγα , ότι έχετε μια εξαιρετική ευκαιρία να φύγετε από την ελλάδα. Το να φύγετε και να μη ξαναγυρίσετε , μόνο σε καλό θα σας βγει . Αν μείνετε, μόνο θλίψη και μετάνοια θα αισθάνεστε μετά από μερικά χρόνια. Γυρίστε στη σουηδία, να ζήσετε με ανθρώπους. Πολιτισμένα.

    Το μόνο κακό αν φύγετε, είναι ότι δεν θα πάρετε κι εμάς που σας διαβάζουμε στο φόρουμ μαζί σας. Θα μείνουμε στην ελλάδα, μέχρι να μας ξεκάνει πρόωρα.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Εγώ θα έλεγα , ότι έχετε μια εξαιρετική ευκαιρία να φύγετε από την ελλάδα. Το να φύγετε και να μη ξαναγυρίσετε , μόνο σε καλό θα σας βγει . Αν μείνετε, μόνο θλίψη και μετάνοια θα αισθάνεστε μετά από μερικά χρόνια. Γυρίστε στη σουηδία, να ζήσετε με ανθρώπους. Πολιτισμένα.

    Το μόνο κακό αν φύγετε, είναι ότι δεν θα πάρετε κι εμάς που σας διαβάζουμε στο φόρουμ μαζί σας. Θα μείνουμε στην ελλάδα, μέχρι να μας ξεκάνει πρόωρα.
    Δεν έχουμε συζητήσει ιδιαιτερα το ενδεχομένο να φύγουμε, πιο πολυ υπαρχει στο πισω μερος του μυαλου μας. Θα είναι μια καλή λύση βέβαια να γλιτώσουμε από αυτούς. Πάντως έχουμε καλές δουλειές εδώ. Απλά οι γονείς του πρέπει η να μας δεχτουν η να μη μας ενοχλουν.Ενδιαμεση λυση δεν υπαρχει. Η Ελλάδα είναι ωραία χώρα. Η αλήθεια είναι ότι είχα μια περίεργη σχέση πάντα. Έχω αρκετά την νοοτροπία της Σουηδίας, ειδικά σε θέματα ισότητας και θρησκείας. Ήμουν ψιλο open στις προτιμησεις μου απο το λυκειο. Βεβαια μεγαλωσα σε ενα περιβαλλον που με επαιρνε, πηγαινα σε καλο ιδιωτικο, αν ημουν με τιποτα παιδια στο περαμα ενδεχομενως να ηταν αλλιως τα πραγματα. Και οι γονεις του δεν εχουν δει κατι εξω απο την Ελλαδα οποτε πολλα πραγματα τους ειναι αγνωστα.
    Επισης κατι αλλο, επικαλουνται διαρκως δυνατους αρχαιους Έλληνες πολεμιστές και ότι εμείς είμαστε κουτόφραγκοι.. αλλα είμαστε απόγονοι των Βικινγκ, οχι οτι εχει καποιο νοημα αλλα δεν ξερω τι πιστευουν.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Εγω ως πεθεροπληκτη θα σου πω το εξης...ΜΗΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΣΑΙ...κανε πως δεν ακους δεν καταλαβαινεις...και αφησε τον αυτον να χειριστει τους γονεις του με οποιο τροπο θεωρει αυτος σωστο.Μπορει εσυ να θελεις να ξεκοψει απο τους δικους του...that's your problem.Αν πιστευεις οτι θα ειναι καλα ο συντροφος σου ξεκοβοντας απο την οικογενεια του εισαι λαθος και το ξερεις.Επισης ξεκαθαρισε του οτι δε θελεις να μαθαινεις τι λενε οι δικοι του και ποια ειναι η αποψη τους.Κρατα μια τυπικη σχεση μαζι τους αν ειναι δυνατον και ως εκει.Αν επρεπε να ξεκοβει μ ετην οικογενεια του καθε αντρας που η γυναικα του εχει θεμα με την πεθερα δε θα ειχε μεινει αντρας να μιλα με τους γονεις του.

    Α επισης το αν η μανα του εχει τελειωσει το λυκειο η οχι ..το αν ξερει που πεφτει η Σουηδια κλπ δε σε αφορουν.Τους κατηγορεις που σε κρινουν ενω κι εσυ το ιδιο κανεις.

    Ως προς την εκκλησια...η ορθοδοξη εκκλησια θεωρει αμαρτωλο τον καθε ανθρωπο...καθε ανθρωπος παλευει με τις δικες του αμαρτιες...τα δικα του παθη.Δεν δεχεται την ομοφυλοφιλια αλλα δεν διωχνει κανεναν απο την εκκλησια επειδη ειναι ομοφυλοφιλος.Ομοιως ουτε τις προγαμιαιες σχεσεις δεχεται αλλα δεν απορριπτει καποιον επειδη εχει προγαμιαιες σχεσεις.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Εγω ως πεθεροπληκτη θα σου πω το εξης...ΜΗΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΣΑΙ...κανε πως δεν ακους δεν καταλαβαινεις...και αφησε τον αυτον να χειριστει τους γονεις του με οποιο τροπο θεωρει αυτος σωστο.Μπορει εσυ να θελεις να ξεκοψει απο τους δικους του...that's your problem.Αν πιστευεις οτι θα ειναι καλα ο συντροφος σου ξεκοβοντας απο την οικογενεια του εισαι λαθος και το ξερεις.Επισης ξεκαθαρισε του οτι δε θελεις να μαθαινεις τι λενε οι δικοι του και ποια ειναι η αποψη τους.Κρατα μια τυπικη σχεση μαζι τους αν ειναι δυνατον και ως εκει.Αν επρεπε να ξεκοβει μ ετην οικογενεια του καθε αντρας που η γυναικα του εχει θεμα με την πεθερα δε θα ειχε μεινει αντρας να μιλα με τους γονεις του.

    Α επισης το αν η μανα του εχει τελειωσει το λυκειο η οχι ..το αν ξερει που πεφτει η Σουηδια κλπ δε σε αφορουν.Τους κατηγορεις που σε κρινουν ενω κι εσυ το ιδιο κανεις.

    Ως προς την εκκλησια...η ορθοδοξη εκκλησια θεωρει αμαρτωλο τον καθε ανθρωπο...καθε ανθρωπος παλευει με τις δικες του αμαρτιες...τα δικα του παθη.Δεν δεχεται την ομοφυλοφιλια αλλα δεν διωχνει κανεναν απο την εκκλησια επειδη ειναι ομοφυλοφιλος.Ομοιως ουτε τις προγαμιαιες σχεσεις δεχεται αλλα δεν απορριπτει καποιον επειδη εχει προγαμιαιες σχεσεις.
    Πεθεροπληκτη χαχα. Δεν ανακατευομαι, στο σπιτι μου γινονται πολλα απο αυτα. Δεν κατηγορω τον φιλο μου, ειναι σε δυσκολη θεση. Αν θα ειναι καλα χωρις αυτους δεν ξερω, ξερω πως δεν ειναι καλα λεγοντας του οτι εχει παρασυρθει, οτι ειναι ανωμαλος, οτιπρεπει να παει σε ψυχιατρο για θεραπεια. Τα ακούω και στο σαλονι μου πολλα απο αυτα. Και εχω καταπιει πολλα, οτι ειμαι αλλοθησκος, οτι ειμαι ανωμαλος, οτι τον εχω διαφθειρει, οτι ειμαι αλλοδαπος, οτι ειμαι ξανθομπαμπουρας, κοκκινοτριχης, κουτοφραγκος. Καπου ελεος δηλαδη. Δεν εχω εγω θεμα μετην πεθερα, αυτη εχει με τον γιο της. Θελει γυναικα διπλα του.

    Αν εχει τελειωσει το λυκειο η οχι δεν με αφορα πολυ, ισως αν ειχε λιγο παραπανω μορφωση να ηταν λιγο περισσοτερο δεκτικη. Τωρα για το που πεφτει η Σουηδια. Τη βριζει που τη βριζει, να μην ξερει προς τα που να φασκελωνει;

    Η οροδοξη εκκλησια ας κανει οτι θελει στα του οικου της. Στα του οικου μου, οχι.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πρόβλημα με τους γονείς της κοπέλας μου
    By flavor in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 18
    Last Post: 23-07-2021, 15:49
  2. Πρόβλημα με τους γονείς λόγω των φαρμάκων
    By iamverysad in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 03-07-2019, 01:19
  3. Πρόβλημα με τους γονείς.
    By Mary93 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 65
    Last Post: 03-09-2017, 01:15
  4. Καταπίεση από τους γονείς της συντρόφου μου
    By indianas in forum Αντικοινωνική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 15
    Last Post: 22-07-2017, 17:29
  5. Replies: 105
    Last Post: 03-09-2014, 00:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •