Ποια η σχέση σας με τον οδοντίατρο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1

    Ποια η σχέση σας με τον οδοντίατρο;

    Επειδή είμαι οδοντίατρος και η ψυχική υγεία πάντα με ενδιέφερε θα ήθελα να μάθω ποια είναι η σχέση σας με τον οδοντίατρο. Πως νιώθετε όταν πάτε, αν τον εμπιστεύεστε, αν έχετε χρειαστεί νοσοκομειακή αντιμετώπιση. Από ότι έχω διαβάσει, ξέρω ότι άτομα που αντιμετωπίζουν ψυχικές παθήσεις έχουν αυξημένα ποσοστά οδοντικών προβλημάτων και δύσκολη πρόσβαση στον οδοντίατρο κάτι το οποίο με στεναχωρεί.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Καταρχάς πες μας εσυ γιατρέ πως αντιμετωπίζεις έναν ασθενή με ψυχικό πρόβλημα.Ενω καταλαβαίνεις ότι καταβάλεται από μεγαλύτερη ανησυχία απλά κανεις τη δουλειά σου ή προσπαθείς να τον καλμαρεις και ουσιαστικά είσαι και πιο προσεκτικός.
    Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν κι εσυ ο ίδιος υποφέρεις από κάποιο ψυχικό νόσημα κι αν ναι πως το αντιμετωπίζεις ώστε να είσαι συνεπης απέναντι στους ασθενείς σου.

  3. #3
    Quote Originally Posted by tselpemts View Post
    Καταρχάς πες μας εσυ γιατρέ πως αντιμετωπίζεις έναν ασθενή με ψυχικό πρόβλημα.Ενω καταλαβαίνεις ότι καταβάλεται από μεγαλύτερη ανησυχία απλά κανεις τη δουλειά σου ή προσπαθείς να τον καλμαρεις και ουσιαστικά είσαι και πιο προσεκτικός.
    Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν κι εσυ ο ίδιος υποφέρεις από κάποιο ψυχικό νόσημα κι αν ναι πως το αντιμετωπίζεις ώστε να είσαι συνεπης απέναντι στους ασθενείς σου.
    Δεν μου έχει τύχει περιστατικό, πέραν από άτομα με κατάθλιψη που παίρνουν SSRIs. Προσπαθώ να είμαι καθησυχαστικός και φιλικός (όπως πάντα δηλαδή). Ίσως να συζητούσα μαζί του για πιο απλά σχέδια θεραπείας. Θα μπορούσα επίσης να κάνω πιο σύντομες συνεδρίες. Γενικά όμως μπορούμε σε κάποιον που απλά είναι αγχώδης να ακολουθήσουμε και αγχολυτικό πρωτόκολλο. Σε περιστατικά βαριάς ψυχικής νόσου η κατεύθυνση είναι να αντιμετωπίζονται ενδονοσοκομειακά.
    Δεν αντιμετωπίζω κάποιο ψυχικό νόσημα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εγω τα παω πολυ καλα με τον οδοντίατρο.. Οπότε χρειαζεται πηγαινω
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Ευχαριστώ για την απάντηση.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Εγω παρόλο που δεν έχω ψυχικό νόσημα τους φοβάμαι τους γιατρούς γενικά. Με τους οδοντιατρους όμως δεν με πιανει φόβος, δεν ξέρω γιατί. Από τις πολύ λίγες ειδικότητες γιατρών που δεν με αγχωνουν. Αν και δεν έχω περάσει και πολύ ωραία όταν χρειάστηκε να πέσω στα χέρια οδοντίατρου, με ταραξε στις αναισθησίες

  7. #7
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Τα πάω πολύ καλά με την οδοντίατρο μου. Εχω βέβαια και μια κατάπληκτη γιατρό που με κάνει να νιώθω πολύ άνετα.. Πλεον έχουμε γίνει και φίλες. Αν και δεν χρειάστηκε ποτέ να κάνω κάτι σοβαρό, εκτός απο μια εξαγωγή και καθαρισμό που κάνω συχνά.
    Θεωρώ οτι ειναι μια παρεξηγημένη ειδικότητα.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Τα πάω πολύ καλά με την οδοντίατρο μου. Εχω βέβαια και μια κατάπληκτη γιατρό που με κάνει να νιώθω πολύ άνετα.. Πλεον έχουμε γίνει και φίλες. Αν και δεν χρειάστηκε ποτέ να κάνω κάτι σοβαρό, εκτός απο μια εξαγωγή και καθαρισμό που κάνω συχνά.
    Θεωρώ οτι ειναι μια παρεξηγημένη ειδικότητα.
    Παρεξηγημένη γιατί ρε συ; από ποια οπτική;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Kynodontas View Post
    Επειδή είμαι οδοντίατρος και η ψυχική υγεία πάντα με ενδιέφερε θα ήθελα να μάθω ποια είναι η σχέση σας με τον οδοντίατρο. Πως νιώθετε όταν πάτε, αν τον εμπιστεύεστε, αν έχετε χρειαστεί νοσοκομειακή αντιμετώπιση. Από ότι έχω διαβάσει, ξέρω ότι άτομα που αντιμετωπίζουν ψυχικές παθήσεις έχουν αυξημένα ποσοστά οδοντικών προβλημάτων και δύσκολη πρόσβαση στον οδοντίατρο κάτι το οποίο με στεναχωρεί.
    Εχω φίλο που χρειάζεται ρεκτιφιέ δηλαδή θελει άνετα περιοδοντολόγο και φυσικά οδοντίατρο. Το θέμα είναι πως δεν θα συναντηθεί ποτε ούτε με περιοδοντολογο ουτε με οδοντίατρο γιατί δεν κάθεται με τιποτα σε οδοντιατρική καρέκλα. Χωρις να είμαι οδοντίατρος ακόμα και την περίπτωση της ολικής αναισθησίας και λεηζερ του έχω προτείνει αλλά αμφιβάλλω αν μπορούν να ολοκληρώσουν όλες τις εργασίες που απαιτούνται με μια ολική. Κατά 99% χρειάζεται και εμφυτεύματα. Θα μου πεις έχει προβλήματα ψυχικής υγείας; Κοίτα ειμαι σίγουρος πως θα του βγάλουν ΓΑΔ οπότε ναι, αλλά δεν φταίει η ΓΑΔ για αυτό φταίει ότι απλώς δεν δέχεται ουτε να πιει καφέ με μια φιλη μου οδοντίατρο. Δεν θέλει να τον βαλει σε καρέκλα να πιουνε ενα καφε και να συζητήσουν θέλει η κοπέλα αλλά αυτός το αρνείται. Μου λεει ώρες ώρες για πλακα πως θα του ριξουμε υπνωτικό στο καφέ και θα τον βαλουμε σε χειρουργείο γιατί η φίλη μου δουλεύει οδοντίατρος σε νοσοκομειο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Παμε σε εμενα προσωπικά τώρα. Εγω ειμαι διπολικος η γυναικα μου το ίδιο και επισκεπτομαστε οδοντιατρο δυο φορες το χρονο για καθαρισμό. Κατα τα άλλα ουτε σφραγισμα δεν εχω κανει στα δοντια μου. Το ιδιο και η γυναικα μου ουτε σφραγισμα δεν έχει κάνει, μονο καθαρισμό ανα εξαμηνο

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Είμαι ερωτευμένος με την οδοντίατρό μου!

    Φοράω πλέον μασέλες και λυπάμαι που την βλέπω σπάνια.

    Έχει το πιο απαλό χέρι στον κόσμο και πάντα με ρωτάει αν με πονάει!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Kynodontas View Post
    Επειδή είμαι οδοντίατρος και η ψυχική υγεία πάντα με ενδιέφερε θα ήθελα να μάθω ποια είναι η σχέση σας με τον οδοντίατρο. Πως νιώθετε όταν πάτε, αν τον εμπιστεύεστε, αν έχετε χρειαστεί νοσοκομειακή αντιμετώπιση. Από ότι έχω διαβάσει, ξέρω ότι άτομα που αντιμετωπίζουν ψυχικές παθήσεις έχουν αυξημένα ποσοστά οδοντικών προβλημάτων και δύσκολη πρόσβαση στον οδοντίατρο κάτι το οποίο με στεναχωρεί.
    Χωρίς πρόθεση να σε στεναχωρήσω η σχέση μου με την οδοντίατρο δεν είναι καθόλου καλή με την έννοια του ότι δεν θέλω να πηγαίνω γιατί με πιάνει έντονο άγχος που εκδηλώνεται με ταχυκαρδία, δύσπνοια και σφίξιμο στο στομάχι... Επίσης νιώθω και φόβο όταν πρέπει να πάω... Όμως σαν επαγγελματία την εμπιστεύομαι, είναι αρκετά καλή...
    Παλιότερα όμως σε άλλον οδοντίατρο που είχα, πήγα μια φορά για εξαγωγή κι ενώ με πονούσε τόσο που τσίριζα (προφανώς κάτι δεν πήγε καλά με την αναισθησία) αυτός συνέχισε να τραβάει το δόντι με αποτέλεσμα να φτάσω στα πρόθυρα λιποθυμίας, μου έδωσαν να μυρίσω αμμωνία για να συνέλθω... Δεν ξαναπήγα σ' αυτόν...
    Και τώρα σ' αυτή τη φάση φτιάχνω κάποια προβλήματα που έχουν τα δόντια μου και γι' αυτό είμαι επιβαρυμένη ψυχικά...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #13
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Χωρίς πρόθεση να σε στεναχωρήσω η σχέση μου με την οδοντίατρο δεν είναι καθόλου καλή με την έννοια του ότι δεν θέλω να πηγαίνω γιατί με πιάνει έντονο άγχος που εκδηλώνεται με ταχυκαρδία, δύσπνοια και σφίξιμο στο στομάχι... Επίσης νιώθω και φόβο όταν πρέπει να πάω... Όμως σαν επαγγελματία την εμπιστεύομαι, είναι αρκετά καλή...
    Παλιότερα όμως σε άλλον οδοντίατρο που είχα, πήγα μια φορά για εξαγωγή κι ενώ με πονούσε τόσο που τσίριζα (προφανώς κάτι δεν πήγε καλά με την αναισθησία) αυτός συνέχισε να τραβάει το δόντι με αποτέλεσμα να φτάσω στα πρόθυρα λιποθυμίας, μου έδωσαν να μυρίσω αμμωνία για να συνέλθω... Δεν ξαναπήγα σ' αυτόν...
    Και τώρα σ' αυτή τη φάση φτιάχνω κάποια προβλήματα που έχουν τα δόντια μου και γι' αυτό είμαι επιβαρυμένη ψυχικά...
    Αν χαλαρώσεις και ο οδοντίατρος σου έχει καλή χημεία με εσένα (καταλάβει το έντονο άγχος σου και το διαχειριστεί σωστά) όλα θα πάνε καλύτερα. Επίσης πάντα πρόληψη. Σωστό βούρτσισμα 2 φορές τη ημέρα και επίσκεψη στον οδοντίατρο για έλεγχο και καθαρισμό και δεν θα έχεις να φοβάσαι. Αυτό ισχύει και τώρα, αφού τελειώσεις τις εργασίες σδτον οδοντίατρο, θέλει φουλ βούρτσισμα και να φροντίζεις τα δόντια σου. Όσο πιο πολλή οδοντιατρική έχει ένα στόμα τόσο περισσότερο φροντίδα θέλει.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Πολύ κακή, κάκιστη, η χειροτερότερη. Αλλά τον Κυνόδοντά μου ασφράγιστο.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Δεν έχω θέμα με τον οδοντίατρο. Μου έχουν δώσει και συγχαρητήρια για την αντοχή μου στον πόνο. Πρέπει να αφαιρέσω όλη την επάνω οδοντοστοιχία. Ο μόνος λόγος που δεν το έχω κάνει ακόμα είναι ότι μετά από εξαγωγή δεν πρέπει να καπνισεις για 24 ώρες τουλάχιστον. Αν εσύ έχεις κάποιο κόλπο να μπορώ να καπνισω 2 ώρες μετά από κάθε εξαγωγή... είμαι όλος αυτιά!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού στον οδοντίατρο
    By Gia66 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 49
    Last Post: 29-09-2020, 15:38
  2. Εσάς ποιά η σχέση σας με τα αδέρφια σας??
    By jock77 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 56
    Last Post: 01-08-2017, 23:54
  3. Αδυνάτισα. Ποιά η σχέση μου με το φαγητό;
    By Alma libre_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 4
    Last Post: 15-07-2014, 00:56
  4. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 20:34
  5. Replies: 15
    Last Post: 30-05-2011, 00:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •